• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
imam jos jednu 3 dunuma njive danas sam uzorao bio prošle godine kuruz...isao bih sutra posijati lucerku...ali da ne plaćam sijačicu ići ću ručno, da kupim nekih 6-7 kila na ta 3 dunuma i to je to..., a postp nemam niti svog valjka samo cu pozubiti, baciti lucerku i povaljati trag do traga traktorom...

Jos da napomenem da sam prije 3-4 dana na tu njivu bacio 50 kila uree i 25 kila 3x 15 u namjeri da sijem kuruz...ali kad sam proračunao imam previse putovanja do te njive jer mi je podaleko...hoce li urea previse stetiti lucerki ???
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,069
Talijanska sorta, dobro uspijeva u RH, osobno ju sijem 5 godina i jako zadovoljan s njome, u prvom otkosu nije predebele stabljike i krave ju rado jedu

Koliko godišnje otkosa..visina,koja joj je dohrana možeš napisat i u pp napiši sve sta znas jer ja neznam nista
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Koliko godišnje otkosa..visina,koja joj je dohrana možeš napisat i u pp napiši sve sta znas jer ja neznam nista

Bolje ovdje na forumu. :p
I mene zanima kaj bum i koliko put kosil. :scratch
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,001
evo računaj sam,ja prvu kosim oko prvog maja,ove godine i prije i svakih 6 tjedana ako je sve kak spada a ne ko lani mora biti novi otkos
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640


Uploaded with ImageShack.us

Evo je Bracika dans sam slikao, sijano je oko 30.03...do sad je evo nekih 26 dana...



Uploaded with ImageShack.us

redovi se ponaju polako, međutim nekako mi se čini da ona sporo niče i razvija se, mozda je i zbog ovih kiša, jer je bilo i malo sunca...


Uploaded with ImageShack.us
a ovo je kompletna parcela, godnji dio sam ostavio da zatravni jer sam slab s parama, pa vidjecu mozda da na jesen i taj dio posijem kompletna parcela je 1,5 hektara...dobiveno gratis sljedecih 5 godina...:)
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
246
..mogu li tu travu onda da pokosim jednom ili dva puta do jeseni i da onda preorem i onda po njoj zasijem lucerku tako da taj komad od hektar i po bude u kompletu lucerka, osim sto bi jedna bila zasijana u proljece a jedan dio u jesen..

naravno da možeš. bolje je posijati pred jesen kad ima kiše (kraj 8.-početak 9.) jer onda lucerna u jesen razvije korijen i u proljeće odmah kreće s rastom, znaći ona koja je posijana prošle godine u 9. mjesecu sad se već za koji dan može kositi prvi otkos.
kad ta mlada koju budeš posijao na jesen stigne ovu koja je sad nikla, bit će skroz jednake i mogu se zajedno kositi, tako sam ja više puta radio
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
246
Evo je Bracika dans sam slikao, sijano je oko 30.03...do sad je evo nekih 26 dana...


redovi se ponaju polako, međutim nekako mi se čini da ona sporo niče i razvija se, mozda je i zbog ovih kiša,

nije loše, izgleda da gusto nikne:lol: trebala bi biti malo veća za ovo doba godine, ali ja mislim da će bit dobra, samo će možda malo kasnije doći prvi otkos
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
nije loše, izgleda da gusto nikne:lol: trebala bi biti malo veća za ovo doba godine, ali ja mislim da će bit dobra, samo će možda malo kasnije doći prvi otkos

Imao sam par kritika od prije 3-4 dana, kazu ljudi da sam trebao tek sad sijati, svi se boje mrazeva, kazu da je najgore u ovoj fazi kad na nju padne mraz...a sta bih da sam tek sad sijao, onda bi pokosio jednom u 9 mjesecu i ćao đaci...a sad po tvojoj preporuci ja se nadam da cu je kositi do kraja 5. mjeseca ....:D


...

...

...

bar dva puta...:D.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
246
pa početkom 6. će sigurno bit za košnju i onda računaj u pravilu svakih 6 tjedana (42 dana) novi otkos. tako da recimo 1.otkos 5.6., drugi 17.7., treći 28.8., četvrti 10.10.
jedino je problem ako se pojave miševi, onda obično unište zadnja 2 otkosa, to se meni često puta znalo dogoditi.

i neznam jel znaš da je prvi otkos najjači, daje najveći prinos, a svaki daljni otkos je sve slabiji...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
pa početkom 6. će sigurno bit za košnju i onda računaj u pravilu svakih 6 tjedana (42 dana) novi otkos. tako da recimo 1.otkos 5.6., drugi 17.7., treći 28.8., četvrti 10.10.
jedino je problem ako se pojave miševi, onda obično unište zadnja 2 otkosa, to se meni često puta znalo dogoditi.

i neznam jel znaš da je prvi otkos najjači, daje najveći prinos, a svaki daljni otkos je sve slabiji...

Moram ti uslikati sto prije da procjenis stanje...primjetio sam prekljuce veliki postotak ambrozije...prati lucerku u stopu...
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
246

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
da li mi netko može reči koliko košta bala u zelenoj foliji djeteline i trave, te koliko dugo može stajati otvorena misli kada ju otvoriš za koje vrijeme se mora potrošiti a da se ne pokvari.

hvala
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
246
da li mi netko može reči koliko košta bala u zelenoj foliji djeteline i trave, te koliko dugo može stajati otvorena misli kada ju otvoriš za koje vrijeme se mora potrošiti a da se ne pokvari.

hvala

a cijene su ti različite, ovisi o dosta toga al recimo 50 lipa do kune po kg, dakle bala okvirno 400-500 kuna. kad se otvori mora se potrošiti za najviše 7 dana po mom iskustvu. preko zime kad je minus može duže stojati otvorena
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
a cijene su ti različite, ovisi o dosta toga al recimo 50 lipa do kune po kg, dakle bala okvirno 400-500 kuna. kad se otvori mora se potrošiti za najviše 7 dana po mom iskustvu. preko zime kad je minus može duže stojati otvorena
Još jedna informacija za koliko je to krava jedna bala u 7 dana, da mogu izračunati da li je to za mene ili ne.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Još jedna informacija za koliko je to krava jedna bala u 7 dana, da mogu izračunati da li je to za mene ili ne.

Pa jedna normalna kravica od cca 600 kg dnevno moze pojesti do 70kg zelene mase, poanta je da stalno ima nekaj za grickati ispred sebe tako da ne smijes stediti na voluminoznoj krmi. Racunaj 70kg zelene mase po kravi dnevno.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Moram ti uslikati sto prije da procjenis stanje...primjetio sam prekljuce veliki postotak ambrozije...prati lucerku u stopu...

Pazi samo s kosnjom nije ti to bas tako, bar u prvoj godini. U godini sjetve ne smijes pretjerivati s kosnjom moras ju pustiti da se ukorijeni sto znaci da prvi otkos mora biti malo kasnije no inace. Pusti ju da krene malo jace u cvatnju, ne u punu cvatnju nego ono malo da ih vise posto cvate, to ti dojde jedno 70 dana od pojave prvih biljcica. Takodjer moras paziti da ostavis dovoljno vremena za pripremu lucerne za zimu sto znaci da izmedju zadnjeg i predzadnjeg otkosa mora proci minimalno 40-ak dana kako bi ona nakupila dovoljno hranjivih tvari da uspijesno prezimi, i vazna ti je i visina otkosa, ako polizes zemlju onda slabije regenerira, najbolje ju je kositi na cca 7 cm. Ambrozija i ostali korovi su problem vise manje samo u prvoj godini dok ona ne zatvori sklop, ako ju ambrozija preraste onda ju mozes visoko pokositi a mozes i za vlastitu sigurnost zastititi lucernu sad kada je to kriticno s nekim herbicidom. Misevi su veliki problem, pogotovo ako ih ne rjesavas na vrijeme. Cim uocis rupu moras ih ici trovati. Uzmes malo starog zita i zamjesas s facironom (rodenticid) i bacis u rupu na koju onda stanes nogom i to je to, samo je vazno da to napravis dok se ne razmnoze. ja to radim svake godine i ok je.



Uploaded with ImageShack.us
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Morao sam jučer kositi djetelinu jer mi je već počela poljegati.Najava bila lijepo vrijeme do ponedjeljka.Sada najavljuju kišu bar 3 dana koja će biti možda u subotu,a sigurno u nedjelju.Kako spasiti što se spasiti da, i da li je bolje u takvoj situaciji balirati kockaste ili okrugle bale,da se manje upali?
 

Najnoviji postovi

Na vrh