• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Uvijek i oduvjek sijem 16 kg na jutro (ral) i uvjek je dobro!
Traje u prosjeku 7 god., 5-6 otkosa godišnje.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
lepa je zob zoran...fino, fino...
vidim ima gde koja loboda...kod mene situacija puno gora,40 % lobode 60% lucerne...
ali bez panike...bude se ona očistila u drugom porastu, tj otkosu...

bitno ju je u prvom otkosu pustiti do cvatnje da se čim bolje ukorijeni, i kositi na 6-8 cm da se nakon toga bolje regenerira...
i onda bu ona pokazala zakaj je kraljica svih trava!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa onako ...obećava bar 2 otkosa do zime...obzirom da ju sijem prvi put...





Uploaded with ImageShack.us

Međutim na par mjesta je ipak rijetka...ali koliko vidim da gdje god ima i ambrozije ima i djeteline...gdje nema ambrozije, tu nije ni djetelina pronikla.




Uploaded with ImageShack.us
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
993
Da li je možda netko od vas kombajnirao lucernu za sjeme? Imam jedan mali komad od nekih 300čhv, sad je treća godina, bujna je i čista bez ikakvog korova, pa sam mislio ostaviti za sjeme, budući da je inače dosta skupo.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Da li je možda netko od vas kombajnirao lucernu za sjeme? Imam jedan mali komad od nekih 300čhv, sad je treća godina, bujna je i čista bez ikakvog korova, pa sam mislio ostaviti za sjeme, budući da je inače dosta skupo.

jesam ja lani...uzima se drugi otkos dok se osjemeni. kosio sam lagano sa bočnom traktorskom kosom,onda dok se to malo prosušilo ručno okretanje,pa ručno zgrtanje u brazde koje sam onda kupio sa kombajnom...posle toga je išlo još dodatno prosijavanje,jer je bilo dosta primjesa trave...

...uglavnom dosta zaj**** ali vredilo je.bilo je negdje isto oko 400čhv i izašlo mi prek 40kg sjemena.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
993
Pa recimo to je sad preko 2000 kuna, a malo više uloženog truda i zajebancije. Misliš da ne bi išlo direkt sa kombajnom bez košnje? Kak si kombajn naštelao.?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e kad nema više starih vršalica,tu blizu mene je nekad čovijek znao uslužno vršiti lucernu i djetelinu,to je bilo čisto sjeme jedino je najebo onaj ispod slamotresa ,bio je prašan kao ugljenar:mrgreen::mrgreen:
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
993
e kad nema više starih vršalica,tu blizu mene je nekad čovijek znao uslužno vršiti lucernu i djetelinu,to je bilo čisto sjeme jedino je najebo onaj ispod slamotresa ,bio je prašan kao ugljenar:mrgreen::mrgreen:

E bilo je toga i kod mene prije dvadeset i više godina. Skoro smo svake godine ostavljali drugi otkos za sjeme.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
Pa recimo to je sad preko 2000 kuna, a malo više uloženog truda i zajebancije. Misliš da ne bi išlo direkt sa kombajnom bez košnje? Kak si kombajn naštelao.?

ma nema tu nekakve mudrosti kod štelanja...pritvoriš sva sita i smanjiš vjetar skroz...
...jedino obrati pažnju na eventualne rupe na šnekama i transporterima,da ti što manje sjemena iscuri van...
a direkt u košnju s kombajnom možeš,ali lucerna ima dost dugi period cvatnje(barem je bilo tak kod mene) i onda imaš cvjetove koji su dobri za košnju,a ima ih koji su još skroz zeleni,i onda ak ideš direkt ima puno zelene mase koja ide u kombajn i zatvara sita i sjeme curi van,a ak pustiš jače vjetar onda ga otpušeš ...:madmana:
zato lagana košnja i prekretanje da što manje osipaš ovog koje je već davno ocvjetalo,pa dok se prosuši onda ide puno bolje...:supz:
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
266
Pozdrav...

Imam par pitanja...

p030612184201.jpg

p0306121842.jpg

p0306121841.jpg

p0306121840.jpg

p0306121839.jpg


2. njiva
p0306121849.jpg

p0306121846.jpg


Posijana je ovo proljeće, prvu njivu je obuzela divlja uljana repica, zanima me kako i kada kositi, da li trebam cekat da procvijeta, ili se moze i sada kositi, i da li da se kosi rotacionom kosom ? Jer ne znam kako bi drukcije poksoio a govori se da prva kosnja treba da ide sa traktorskom, ona bocna kosa, ne znam kako se kaze :madmana:


Za drugu njivu me isto zanima kada pokositi i da li je kositi rotacionom kosom ili ovom "traktorskom" ?

Hvala, LP
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
au sr.nje veliko, tu si ambroziju trebao pokositi još prije mjesec dana i to ako je moguće striznom kosom da ne počupaš korijen Lucerni, i onda to zgrabiti i tu ambroziju zapaliti negdje izvan njive, onda bi možda Lucerna krenula i nadvladala ambroziju, ako ne prvi put onda i drugi put ponavljaj postupak.
ali ima tu još spasa, kosi to što brže možeš i čisti njivu. još će tu djetelina bit dobra.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ma nije problem pkositi striznom...ali upravo ovdje govore kosi kad djetelina krene u cvatnju...a tu od cvatnje neće biti ništa još 20 dana, jer je tek neka biljčica ima stidljiv cvjetić...razmišljao sam ako pokosim u ovako ranoj fazi oštetiću djetelinu...

Što se tiče košnje mogu ja to strižnom kosom već sutra oboriti.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ma nije problem pkositi striznom...ali upravo ovdje govore kosi kad djetelina krene u cvatnju...a tu od cvatnje neće biti ništa još 20 dana, jer je tek neka biljčica ima stidljiv cvjetić...razmišljao sam ako pokosim u ovako ranoj fazi oštetiću djetelinu...

Što se tiče košnje mogu ja to strižnom kosom već sutra oboriti.

Ovakva si situacija kakvu ti imaš je kod mene u većini slućajeva pod normalno kod sjetve lucerne. Pokosi ovih dana taj prvi otkos i bit će sve ok, u drugom će još biti malo ambrozije al u trećem više ne,
Mi dok je ambrozija u ovoj fazi u mladoj lucerni taj otkos ne bacamo već da pohranimo junadi, što hoće pojedu što ne bacim na gnoj
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
ja bacim jer nemam stoke, a to ti je najbolje pokositi striznom odmah, neće djetelini biti ništa, još ako si je valjao onda tek neće ni počupat ni ništa. pusti priče za 20 dana, da danas pokosiš za 20 imat ćeš skoro drugi otkos.
Kod mene ovakvo stanje u djetelini bude svaki put kad je sijemo i prvi put je pokosimo Bertolini kosilicom na 3 kotača, i isto nikad nevaljamo djetelinu, pa bude super.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ja bacim jer nemam stoke, a to ti je najbolje pokositi striznom odmah, neće djetelini biti ništa, još ako si je valjao onda tek neće ni počupat ni ništa. pusti priče za 20 dana, da danas pokosiš za 20 imat ćeš skoro drugi otkos.
Kod mene ovakvo stanje u djetelini bude svaki put kad je sijemo i prvi put je pokosimo Bertolini kosilicom na 3 kotača, i isto nikad nevaljamo djetelinu, pa bude super.

Imam i ja na 3 točka Bčs...isti sistem kao i Bertolini, a jesam valjao kad sam posijao, ako tako velite, evo samo čekam da dođe balirka da baliram drugu njivu i idem odmah kositi ovu djetelinu,...odmah ću danas i ograbiti.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
dečki ovakve stvari vam se nebi dešavale da uz lucernu u proljeće posijete zajedno i zob...dok zob baci klasove ide košnja...

...ja sve kosim sa rotacionom i nikad ne valjam,pa nemam problema ni sa lucernom kasnije ni sa korovima,jer zob se zbusa i nedozvoljava korovima da dođu do izražaja,te dobijem kvalitetni prvi otkos sa puno mase koja se može sušiti ako vrijeme dozvoli,a ako ne onda se zarola u rolobale za sjenažu...

...sad trenutno nemam nijednu sliku,al budem ovih dana sliknul koju da vidite kak to trenutno izgleda poslije prvog otkosa...
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
888
to i kod mene ljudi rade mješaju zob i lucernu, što ne iziđe lucerna, to izađe zob,a ona se busa, tako da za korove nema mijesta.
 
Na vrh