• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sad vidim da je grabar u pitanju ,to je dobra zemlja jer mi blizu ima punica zemlju.malo šale jer u tom djelu ima i jako loših usjeva tokom godine jer onuda ja često preletim,što se tiče same proizvodnje lucerne tu se je previše krenulo u neke bespotrebne debate od pojedinih stručnjaka kako i šta, pa prije nekoliko godina su pojedinci sijali lucernu i godinama ju koristili,samo što je večina sjebala zemlju sa velikim količinama uree i kana bez NPK formulacija i bez unašanja organske mase,jer sve što je ostajalo na poljima sve treba spaliti a danas se rade dvije najčešče kardinalne greške da večini lucerna crkne 3 godinu a to su prestara masa kod košnje i košnja do gole zemlje,ja sam preorao 2009 lucernu staru 6 godina,a mogla je još izdržati ali sam ja kriv jer nisam tu zimu potamanio veliki napad miševa i bio je usjev kao počupana kokoš,nagodinu budem išao definitivno sa sjetvom ,malo u prolječe a veči dio u jesen jer ja u svoje parcele imam povjerenja i znam da i bez velikih ulaganja bude solidan prinos:partyman:
 
H

Hurlimann86

Guest
ohh bogec nam se vrati i odmah sve pozeleni na forumu sviđa mi se ta boja;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hehehheehe
frustriram ljude sa zelenom bojom, hehehehhehe
hurliman kak napreduje ljulj linos i boxer
 
H

Hurlimann86

Guest
hehehheehe
frustriram ljude sa zelenom bojom, hehehehhehe
hurliman kak napreduje ljulj linos i boxer

Napreduje super.
Ovo su slike od prije mjesec dana, moram ga sad poslikati zad je ljepo zelenooo.
http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16820&page=114

Na zadnjoj slici ti se malo vidi razlika između linosa i boxera, jer je malo sfalilo pa smo stavili linosa dokraja i baš osjetno brže raste što je zanimljivo vidjeti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
čekaj kad snjeg padne pa se ni tvoja čuda prirode nebudu zelenila,jedino bi mogla stradati lucerna ako ju nanjuše one tvoje pitome srne ili bečari doteraju ovce u sumrak,al im bude narastao prirast,moračeš koje janje uzeti pod ušur ,mi koji ne jedemo janjetinu budemo se zadovoljili sa srnečim paprikašem kod susjede Snježane:finga::finga::finga::drinkers: a za piće čemo se smetnuti kad u tvom šoru nema vinogradara
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hurlimann linos je explozivno brz, on daje jako brzo puno mase i to mu je namjena, a boxer je dugotrajan, sporiji, ali vidjet češ kakva je to masa kad budeš kosio.
dobro je imati takve dvije kulture jer ne dolazi sve odjednom za košnju pa na miru možeš radit svoj posao oko košnje.
boxer ti bude trajao par godina, a znam da dobro gnojiš.
linos iskoristi odmah najviše što ide

ajkula ja ču bacat lopatom snjeg sam da se zeleni, hehehhehehe
evo ti od snježane srnetina, hehe to sam fotknuo jučer , ipak mi je prekoputa, hehe

iza su moje bale,zimski otkos lucerne, tak da bude sve u temi



Uploaded with ImageShack.us
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ovaj srnjak tebe čudno gleda,garant od fotića pomislio da je štuc u krivolovca,samo pazi kad u tom komadu obilaziš lucernu da ne nahebeš od gos.ili gdićne.budeš morao cijeli ekipu sa Lorenom dovesti kod njih na konak:rolleyess::rolleyess::rolleyess:eek:nda ti nebi htio biti u koži ,koliko to bude koštalo:axe:
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Pozdrav svima!
Nisam se dugo vec javljao,ali vas redovito citam.Vidim da se i bogec vratio i zelim ti da ostanes sto duze i sa sto manje pauza u pisanju :)
OT (sorry)....Celebrity traje samo dok "mass" mediji to zele,forum i ovi ljudi ce biti tu dok god to rade - ovo je samo jedna digresija,vise sala ..nadam se da neces shvatiti to drugacije..:-D drago mi je da imas isti onaj entuzijazam za prenositi znanje i iskustva kao i prije(ovo je namjenjeno bogecu...naravno zamoliti cu te da i komentiras i savjetujes u nastavku teksta,ne samo zezanciju)

Sto se tice lucerne,zanima me da li se moze susiti kao livadno sijeno? Inace nisam profi poljoprivrednik,no stjecajem okolnosti od ove godine obradujem zemlju koja je ostala u nasljedstvu..cca 8-10 ha.Sve to treba naravno posloziti nekim redoslijedom i zasaditi odredene kulture.Zelja mi je posaditi i lucernu..najveci dio lucerne bi bila suho sijeno.Citao sam ovih 30-tak str. i vidim da kao biljka sadrzi veliku kolicinu proteina.Takva osusena me zanima za ishranu prezivaca.
Koliko je to dobra ideja?Vidim da ju svi hvalite..."kraljica"...dakle ima smisla..
Tu travu,leguminozu zar ne,bi kombinirao sa ostalim biljkama vaznim u ishrani kako bi taj obrok bio uravnotezen.O tome jos puno trebam citati,primjeniti,gnjaviti vas pitanjima :p itd..no od nekuda moram poceti :-D
Nesto ste pisali kao kombinaciju ljulja i lucerne..energija i vitamini..
Toliko za sada o lucerni..biti ce jos vise pitanja..i na drugim podforumima jer plan je zasaditi i zitarice,no to nije tema ovdje..

Zanimaju me prednosti,mane,koliko je kvalitetnija ,bogatija zelena ishrana i sjenaza nasuprot potpunog susenja lucerne.Sto se i koliko gubi susenjem lucerne?
Kao sto vidite iz pitanja..nazalost matematicar je medu vama :-D... brojevima je meni nesto najlakse objasniti...:-D hm..koliko je sala,toliko ima i istine...
Svi komentari , iskustva, ideje su dobrodosli.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav svima!
Nisam se dugo vec javljao,ali vas redovito citam.Vidim da se i bogec vratio i zelim ti da ostanes sto duze i sa sto manje pauza u pisanju :)
OT (sorry)....Celebrity traje samo dok "mass" mediji to zele,forum i ovi ljudi ce biti tu dok god to rade - ovo je samo jedna digresija,vise sala ..nadam se da neces shvatiti to drugacije..:-D drago mi je da imas isti onaj entuzijazam za prenositi znanje i iskustva kao i prije(ovo je namjenjeno bogecu...naravno zamoliti cu te da i komentiras i savjetujes u nastavku teksta,ne samo zezanciju)

Sto se tice lucerne,zanima me da li se moze susiti kao livadno sijeno? Inace nisam profi poljoprivrednik,no stjecajem okolnosti od ove godine obradujem zemlju koja je ostala u nasljedstvu..cca 8-10 ha.Sve to treba naravno posloziti nekim redoslijedom i zasaditi odredene kulture.Zelja mi je posaditi i lucernu..najveci dio lucerne bi bila suho sijeno.Citao sam ovih 30-tak str. i vidim da kao biljka sadrzi veliku kolicinu proteina.Takva osusena me zanima za ishranu prezivaca.
Koliko je to dobra ideja?Vidim da ju svi hvalite..."kraljica"...dakle ima smisla..
Tu travu,leguminozu zar ne,bi kombinirao sa ostalim biljkama vaznim u ishrani kako bi taj obrok bio uravnotezen.O tome jos puno trebam citati,primjeniti,gnjaviti vas pitanjima :p itd..no od nekuda moram poceti :-D
Nesto ste pisali kao kombinaciju ljulja i lucerne..energija i vitamini..
Toliko za sada o lucerni..biti ce jos vise pitanja..i na drugim podforumima jer plan je zasaditi i zitarice,no to nije tema ovdje..

Zanimaju me prednosti,mane,koliko je kvalitetnija ,bogatija zelena ishrana i sjenaza nasuprot potpunog susenja lucerne.Sto se i koliko gubi susenjem lucerne?
Kao sto vidite iz pitanja..nazalost matematicar je medu vama :-D... brojevima je meni nesto najlakse objasniti...:-D hm..koliko je sala,toliko ima i istine...
Svi komentari , iskustva, ideje su dobrodosli.
Iako po svemu povrtlar, imam velika iskustva sa lucernom. Možeš je sušiti za sijeno bez brige, samo moraš loviti par dana lijepog vremena. Dakle pokosiš i odmah razbacaš paukom, ostaviš da pobijeli pa ju opet prekreneš, naravno rano ujutro dok je još rosa i list ne otpada. Ako tad ne bude suha, još jednom prekreneš iako bi trebala biti suha kroz 3-4 dana. Po mom iskustu bolje ju je stavljati u kocka bale nego u rolo. Mi kocke baliramo dok padne mrak i sijeno povuće vlage malo, mora se tako balirati ako želiš sačuvati list na stabljici. Ljudi koji baliraju u rolo bale žale se da ako ju baliraju tako vlažniju da popljesnivi, ne može zrak kroz nju ko kroz kocku. Ako se balira po suncu, žali bože truda jer će ti ostati same batine u bali.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Iako po svemu povrtlar, imam velika iskustva sa lucernom. Možeš je sušiti za sijeno bez brige, samo moraš loviti par dana lijepog vremena. Dakle pokosiš i odmah razbacaš paukom, ostaviš da pobijeli pa ju opet prekreneš, naravno rano ujutro dok je još rosa i list ne otpada. Ako tad ne bude suha, još jednom prekreneš iako bi trebala biti suha kroz 3-4 dana. Po mom iskustu bolje ju je stavljati u kocka bale nego u rolo. Mi kocke baliramo dok padne mrak i sijeno povuće vlage malo, mora se tako balirati ako želiš sačuvati list na stabljici. Ljudi koji baliraju u rolo bale žale se da ako ju baliraju tako vlažniju da popljesnivi, ne može zrak kroz nju ko kroz kocku. Ako se balira po suncu, žali bože truda jer će ti ostati same batine u bali.

a jel bi moglo baliranje dopodne nakon rose ili dok je još malo vlažno i da se onda ostavi na njivi do navečer za utovar, jerbo utovar u podne na 30 celzija i nije neki gušt :) ?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Iako po svemu povrtlar, imam velika iskustva sa lucernom. Možeš je sušiti za sijeno bez brige, samo moraš loviti par dana lijepog vremena. Dakle pokosiš i odmah razbacaš paukom, ostaviš da pobijeli pa ju opet prekreneš, naravno rano ujutro dok je još rosa i list ne otpada. Ako tad ne bude suha, još jednom prekreneš iako bi trebala biti suha kroz 3-4 dana. Po mom iskustu bolje ju je stavljati u kocka bale nego u rolo. Mi kocke baliramo dok padne mrak i sijeno povuće vlage malo, mora se tako balirati ako želiš sačuvati list na stabljici. Ljudi koji baliraju u rolo bale žale se da ako ju baliraju tako vlažniju da popljesnivi, ne može zrak kroz nju ko kroz kocku. Ako se balira po suncu, žali bože truda jer će ti ostati same batine u bali.

To se zove konkretan odg. i vidi se da imas iskustva.Ako si blizu zuja je tvoja :-D
Hvala.

Dakle cca 4 suncana dana moram planirati.Da li je problem ako nije roto kosa nego obicna(ona sa strane traktora-bocna kosa ).
Jos me neki detalji zanimaju..kada kositi i susiti lucernu..dakle kada poceti sa 1.otkosom?Vremenska razlika izmedu otkosa?Koliko visoka,velika treba biti lucerna da bi bilo najoptimalnije vrijeme za kosnju-ne prestarno,ne prerano?
Nazalost u 8 mjesecu nisam to mogao posaditi jer je zemlja bila u zakupu do kraja godine.Posadio bi to na proljece,odnosno kada je najbolje.Citao sam da je dobra prethodna kultura zob - prije lucerne.
Vecinom je bio kukuruz u mojem slucaju.Koliko je to dobro za lucernu?Postoji li neka druga trava koju je bolje posaditi iza kukuruza?
Meni je cilj da dobijem nesto lucerne ove godine,a onu pravu sadnju cu obaviti kako je vecina i objasnjavala...prvo zob(moze li biti i jari jecam??),pa lucerna u 8 mjesecu.Dosta je bilo price oko korova u proljece,pa se toga pribojavam.
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Balirali smo i ujutro pri samom kraju rose, dok je sakupljena dan prije.

Ja sam ove godine posijao pola jutra lucerne ali čini se da od toga neće biti ništa. Sijana je negdje krajem rujna i sad je u kotiledonima i takva vjerojatno neće preživjeti zimu.
Još ju je bolje kositi običnom kosom nego rotokosom jer možeš ju višlje pokositi a ne obrijati kod zemlje. To najprije uništi lucernu. Prvu košnju mlade lucerne ostaviti dok dobro ne cvate a zatim svakih mjesec dana otprilike ili dok ne se ne počnu pojavljivati prvi cvjetovi. Možeš je bez brige sijeti u rano proljeće, sredinom 3. mjeseca dok se zemlja presuši odozgora i dok više nema opasnosti od jakih mrazeva. Bitna je priprema tla, koja mora biti vrlo precizna i površinska, tako da ostane sjetvena posteljica. Najbolje samo drljaća ili sjetvospremać.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
To se zove konkretan odg. i vidi se da imas iskustva.Ako si blizu zuja je tvoja :-D
Hvala.

Dakle cca 4 suncana dana moram planirati.Da li je problem ako nije roto kosa nego obicna(ona sa strane traktora-bocna kosa ).
Jos me neki detalji zanimaju..kada kositi i susiti lucernu..dakle kada poceti sa 1.otkosom?Vremenska razlika izmedu otkosa?Koliko visoka,velika treba biti lucerna da bi bilo najoptimalnije vrijeme za kosnju-ne prestarno,ne prerano?
Nazalost u 8 mjesecu nisam to mogao posaditi jer je zemlja bila u zakupu do kraja godine.Posadio bi to na proljece,odnosno kada je najbolje.Citao sam da je dobra prethodna kultura zob - prije lucerne.
Vecinom je bio kukuruz u mojem slucaju.Koliko je to dobro za lucernu?Postoji li neka druga trava koju je bolje posaditi iza kukuruza?
Meni je cilj da dobijem nesto lucerne ove godine,a onu pravu sadnju cu obaviti kako je vecina i objasnjavala...prvo zob(moze li biti i jari jecam??),pa lucerna u 8 mjesecu.Dosta je bilo price oko korova u proljece,pa se toga pribojavam.
nije problem ni obična kosa,čak po meni i bolja jer možeš s njom višlje kositi,a to je dost bitno kod lucerne...

...prvi otkos ti ide(a i svi ostali) malo prije ili dok se počnu pojavljivati prvi cvjetići(zavisi od vremenske prognoze)
jedino ak je u kombinaciji sa zobi onda kosiš ustvari prvo zob,a ona se kosi dok počne bacati metlicu

...za sijanje bi bila najbolja predkultura neka žitarica tak da možeš na strnište navoziti stajnjak(ak ga imaš) ili umjetni pod brazdu
kad je kukuruz predkultura treba paziti s čim je prskan jer neki herbicidi ostaju dugo u tlu (npr.Lumax)

...ja sijem uglavnom u proljeće jer 8. mjesec(pa i 9.)hoće biti sušni pa je problem kod klijanja i hoće se dogoditi da ti cijeli trud propadne,a u proljeće ima dovoljno vlage,jedino tu godinu imaš manji prinos od one koja je sijana lani u jesen

...to se može ublažiti ako posiješ malo zobi zajedno sa lucernom(TREBA SIJATI SVAKO ZASEBNO),zob ti odmah štiti mladu lucernu od jakog sunca i nepusti korove da se razmašu,a ima i dosta zelene mase koja se isto tako more kositi za sjenažu ili sušiti za suho(s tim da zobi treba dobrih 10 do čak 14 dana da je dobra za suho baliranje)
 
Posljednje uređivanje:

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Prvu košnju mlade lucerne ostaviti dok dobro ne cvate

ovo štima u idealnim uvjetima i ak se korovi ne razmašu,a hoće i ak se pogodi dobra vremenska prognoza...:finga::rolleyess::lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
o evo u mister no je tu
a čuj moje pojavljivanje u medijima konstantno od 2009 godine, evo novi mljekarski list, list iza sredine ja na slici gdje smo sređivali krave za izložbu, prije mislim dva broja sam isto bio, sad ću bit u novom broju bjelovarca, plus sve one silne reprize na max tv, ak je bal nek je maskenbal

čitao sam i ja forum, ali sa se ipak vratio, jer primarno najveća ljubav mi je krmno bilje, i da kolko mogu pomognem u dobroj namjeri

ajmo na biznis, ovako ja sam lucernu balirao podosta kao sjeno u roto bale, kad je sve posušeno, tj prividno prosušeno, ujutro se zgrće u manje zbojeve ili flanke da bi balirka mogla ići što brže tj da se poveća brzina kretanja traktora po polju i punjenje balirke a da nije opterećenje na strojevima (divljanje), i kako se balirka što brže puni manje je opadanje lista tj niti nema ga.
bale ne smiju biti nabite kao kamen jer pri kraj dok se jako nabija bala ide se sporo a to ne dolazi u obzir i masa bi se zgnječila, da slikovito pojasnim, sa dobrom balirkom radite po nabitosti prosječne bale, a na ha ih bude dvije il tri više , al masa bude sačuvana sa listom.
bitno je vrijeme baliranja, kao što sam rekao da se zgrće u jutro, a baliranje je predvečer kad masa počme otpuštat, to je po ljetu oko 7 navečer, i bitno je da ne pokosite previše jer se gubi kvaliteta rada, znači ne pokosit 10 ha pa onda to balirat tjedan dana , već onoliko kolko se može kvalitetno napravit.

što se tiče kockastih bala, imam iskustvo oko toga da smo mi dobro nabijene bale mljeli sa silomlinom u lucerkino brašno

mislim da se ekipa polako vraća
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Balirali smo i ujutro pri samom kraju rose, dok je sakupljena dan prije.

Ja sam ove godine posijao pola jutra lucerne ali čini se da od toga neće biti ništa. Sijana je negdje krajem rujna i sad je u kotiledonima i takva vjerojatno neće preživjeti zimu.
Još ju je bolje kositi običnom kosom nego rotokosom jer možeš ju višlje pokositi a ne obrijati kod zemlje. To najprije uništi lucernu. Prvu košnju mlade lucerne ostaviti dok dobro ne cvate a zatim svakih mjesec dana otprilike ili dok ne se ne počnu pojavljivati prvi cvjetovi. Možeš je bez brige sijeti u rano proljeće, sredinom 3. mjeseca dok se zemlja presuši odozgora i dok više nema opasnosti od jakih mrazeva. Bitna je priprema tla, koja mora biti vrlo precizna i površinska, tako da ostane sjetvena posteljica. Najbolje samo drljaća ili sjetvospremać.

Znaci zemlja mora biti uzorana jos sada..sto kod mene nije slucaj..samo na cca 1ha.(ne vjerujem da cu tamo saditi lucernu).Ostalo mogu tek od iduce godine.
Precizno i povrsinski znaci sto? :)
npr..koliko cm duboko orati?Drljacu imam,sjetvospremac ne.Drljacom radim normalno zar ne?Mislim na to da spustim do kraja hidraulik na traktoru.U nekim poslovima se ostavi malo poviseno,ljudi kazu da "titra" i to je tako pri sadnji npr.zobi,jecma sa rasipacem gnoja i zatim zatrpavanje drljacama zar ne?Pitam detalje jer u detaljima i jest prednost i kvaliteta...
Saditi se moze sa cime?Naravno ako nemam stroj moze i na "zganac" :-D
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
o evo u mister no je tu
a čuj moje pojavljivanje u medijima konstantno od 2009 godine, evo novi mljekarski list, list iza sredine ja na slici gdje smo sređivali krave za izložbu, prije mislim dva broja sam isto bio, sad ću bit u novom broju bjelovarca, plus sve one silne reprize na max tv, ak je bal nek je maskenbal

čitao sam i ja forum, ali sa se ipak vratio, jer primarno najveća ljubav mi je krmno bilje, i da kolko mogu pomognem u dobroj namjeri

ajmo na biznis, ovako ja sam lucernu balirao podosta kao sjeno u roto bale, kad je sve posušeno, tj prividno prosušeno, ujutro se zgrće u manje zbojeve ili flanke da bi balirka mogla ići što brže tj da se poveća brzina kretanja traktora po polju i punjenje balirke a da nije opterećenje na strojevima (divljanje), i kako se balirka što brže puni manje je opadanje lista tj niti nema ga.
bale ne smiju biti nabite kao kamen jer pri kraj dok se jako nabija bala ide se sporo a to ne dolazi u obzir i masa bi se zgnječila, da slikovito pojasnim, sa dobrom balirkom radite po nabitosti prosječne bale, a na ha ih bude dvije il tri više , al masa bude sačuvana sa listom.
bitno je vrijeme baliranja, kao što sam rekao da se zgrće u jutro, a baliranje je predvečer kad masa počme otpuštat, to je po ljetu oko 7 navečer, i bitno je da ne pokosite previše jer se gubi kvaliteta rada, znači ne pokosit 10 ha pa onda to balirat tjedan dana , već onoliko kolko se može kvalitetno napravit.

što se tiče kockastih bala, imam iskustvo oko toga da smo mi dobro nabijene bale mljeli sa silomlinom u lucerkino brašno

mislim da se ekipa polako vraća

Za medije sam se salio sto se tebe individualno tice...inace mrzim ih doslovno jer kada ljudi shvate da je 80% dnevnika manipulativnog i laznog karaktera u biti shvate doseg medija.Naravno,ne u ovom kontekstu u kojem ti sudjelujes.Radi se o primarnim potezima koji se vuku u svijetu sa ciljem.Koliko te poznajem sa ovog foruma mislim da ces se dobro snaci,zabaviti i iskoristiti(u pozitivnom smislu) sto mozes.
osobno mi je drago da si se vratio :)
Nemam balirku..no nadam se da cu uspjeti pronaci nekoga sa rolo balirkom.

Dakle,moglo bi se reci da su rolo bolje jer se sakuplja vise mase u jedan prostor i time se manje gube listovi-vjerojatno najkvalitetniji dio lucerne i nema rezanja kao kod kockastih bala.Tocno?
Da li je rolo zaista puno bolja u smislu ocuvanja listova od kocke?
Neki su pisali da je moguce da se dio rolo pokvari...da li je to njihove greska,dakle ljudski faktor,ili je stvar tehnologije bale...odnosno da lucerna mozda ne moze uvijek izdrzati u takvoj masi?Vidim da tebi to ide...no pitam da mi se isto ne dogodi...

Ovi detalji koje mi pises ti i forumasi su za svaku pohvalu..detalji znanja isprobanog prakticno.Kada budem u mogucnosti oduziti cu se.:)

Hocu reci da nacin kako ste mi objasnili ti , @cabage i @ mike je nacin kako se profi i pristupa nekome koga se zeli nesto nauciti.O poducavanju znam ponesto pa ide i iskrena pohvala na taj racun.Sa druge strane osobno uvijek pitam sve detalje jer zelim biti siguran u ono sto radim...nadam se da necete posijediti zbog Mister No-ovih pitanja :-D

Mljevenje lucerne mi je neki buduci cilj jer imam i perad..ali prvo treba posaditi i savladati osnove..

Sto se tice forumasa..mislim da ce ponovo ozivjeti neke teme i dobro je sto vise rasprava,razgovora kako bi , oni koji zele, napredovali.
Jedan detalj nisam skuzio..zasto je doslo do podjele na dva foruma..no ako su funkcionalni tada ima svrhe.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
73
trenutno imam oko 20 ha lucerne. kosim je od početka cvatnje pa sve do pune cvatnje. kosim u popodnevnim satima, drugi dan prekrečem, treči ili četvri dan u zbojeve i pustim u zbojevima još koji dan. (u istri nije baš da imamo problema sa kišom:cry: ) balirati na manjem pritisku. ni u koje slučaju ne balirati nedovoljno prosušenu krmu jer sve propadne. sve radnje obavljat ujutro ili naveče, po danu nikako, pogotovo drugi itd. otkos
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ma znam mister no, ja se uvijek dobro zabavim, gdje god bio i gdje god se našao u danom trenutku, vidio svijeta, svašta lijepog doživio, ja mogu reć da nije nikad u medijima bio bilo kakvi loši natpis ili objava oko mene, sve protjeće u najboljem redu, imam dobru suradnju s medijima.

što se tiće pripreme tla za sjetvu lucerne, ja pripremam uvijek na način da imam oranje neposredno prije sjetve, zatim odma obrada sjetvospremačem koji ima dasku za ravnanje tako da tlo bude super pripremljeno, i slijedi sjetva.
dubina obrade mi je standardna ko za žitarice a na sijačici imam štelanje dubine sijanja i naposljetku ide valjanje

masa se ne može pokvarit u roto balama ako je dobro osušena, prekreće se više puta kad je još zelena, a kad se vidi da bude suha ujutro se zgrne a predvečer balira, tako je dobila još cjeli dan po suncu da se suši do kraja a masa se ne dira i nema opadanja lista.
u baliranju sam opisao proces i budu bale ko grom
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Sto se tice sjetve ja bi samo nadodao da nije lose povaljati prije sjetve jer sjeme se ne sije duboko, do max 2 cm a to nemres postic na friskoj brazdi koja je zagrnuta samo sjetvospremacem (to moze samo Bogec ipak je on car) :) bolje ti je pripremiti s roto drljacom koja ima kakav takav jaci valjak iza. Tlo mora biti slegnuto i da jesenji rok je bolji od proljetnog za sjetvu lucerne.
Nego Bogec kad ce slike od tvoje lucerne mislim da moramo napraviti neko okupljanje kod tebe ove godine i pokazati to zeleno cudo....
 

Najnoviji postovi

Na vrh