• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Pa bitne su dosta. Po skijama on klizi kod malciranja i kolko tolko sprecava da bati i rotor dolaze do zemlje. Ovako bez skija ces morati biti jako oprezan i drzati non stop malcer na hidrauliki.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

Ciki

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
38
Pozdrav,

ekipa, imam pitanje, trebao bih dopelati u red jednu zapuštenu zemlju, ima gore šiblja cca 2-5 cm u promjeru i oko 20 onih "divljih oraha" ili kaj je to već.. E, planirao sam spiliti ova veća drva i kombinirkom dati izvaditi korjenje, a kaj s ovim šibljem?

Malo sam se raspitival, i dobivam ponude od 0,8 - 1 kn po m2 za malčiranje, skoro da mi se isplati kupiti malčer za imt-a 539 kojeg imam, za te novce...

Ima neko od vas tu da bi mi to napravil po normalnijoj cijeni ili možda da čak kupim čekičara kineza pa ga valjda nebudem uništio na tih 5500 kvadrata...

Fala na pomoći!
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Pozdrav zemljače.

Da bi satrao 5 cm grane s malčerom, on mora biti težak, robustan, čvrste građe i s dobrim batevima. A ako misliš to tjerati sa fercom, nemoj šire od 120 cm jer ćeš klipove tražit po susjednim parcelama.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
A gle, možda bi izdržal, to bi i tak vjerojatno samo jedanput radil, dalje bi održaval samo, a ne granje tukel.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po mojem mišljenju takvi malčeri nisu za nešto deblje od 3 cm. Sve deblje bi trebalo odrezati.
 

Ciki

Član
Tu od
22 Tra 2014
Poruka
38
Da stvarno moglo bi se dogoditi :)

Mislim da ću uzeti kombinirku da izvadi panjeve nakon što ručno porušim veća stabla i odma da šiblje poruši i to ču zapaliti, a onda najesen izmalčati s nekim normalnim malčerom.

Jer da i prođem s nekim šumskim malčerom napravim si problem jer mi panjevi ostaju skriveni pa nebudem mogao orati, kaj nije tak?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Evo imam jednu dilemu.
Naime, trebam održavati neke livade i razmišljam o kupnji nekakve "kosilice". Dakle, nema granja, no ne znači da ga jednom neće možda biti. No, ima kukuruzovine, krumpirišta i sličnih ostataka.
Dvoumim se između "helikoptera" s dva rotora, 2.3m,poput ovoga, samo da da je pomičan poput ovoga
ili da gledam znatno skuplju varijantu, cca 2metra, poput ovoga, samo s bočnim pomakom?

Tjerali bi ga Same ili Štore, dakle traktori vlastite mase oko 2 tone, 65/40ks na kardanu.
Može biti novo, malo rabljeno, samo da mi je u prihvatljivom opsegu cijene.

Zanimaju me iskustva s "helikopterom", jer ga nitko pri nas u blizini nema. Njega je moguće i napraviti u samogradnji, pa mi je zato zanimljiviji.
Molim mišljenja, iskustva i preporuke? Hvala.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Gledao sam suseda dok je radio snjim,i bas mi nije bio učinak nešto,za razliku od pravih malčera koji su puno bolji,tako da bi ti ja preporučio ipak ovog Gramipa
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
A u čemu je bitna razlika? U brzini rada, veličini izsječkane mase?
Ne mora biti Gramip GS55 (ali mi je najbliži, cca 30km od mene), može i neki rabljeni Ferri, Maschio, Zanon, Tehnos...

Sa zadnjim pomičnim vratima ili bez? Svakako bi htio valjak iza i bočni pomak (može biti i mehanički, pa lako dodam cilindar ak bu trebalo).

S tim tipom strojeva nemam nikakvih iskustava.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Moja preporuka je svakako normalni malčer s batevima, možeš s njim u sve, a ne samo kosit stare trave. Zadnja vrata poželjna ako je negdje puno mase da lakše izbaci van (prmjerice ako ćeš raditi slabijim traktorom da ga ne guši), a bočni pomak je zahvalna stvar.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Da samo je razlika u cijeni bar 2...3 u korist helikoptera.
Nisam siguran da to toliko mogu potrošiti.
Shvatil sam kaj je bolje, ali me zanima valja li jeftinija varijanta? Odnosno, kaj na njoj ne valja?
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Je, to je problem, helikopter je duplo jeftiniji. A gle ne znam, ja nemam ni jednog, radio sam samo s batničarem, posuđenim, i to je strava što radi, travu, suhu, zelenu, kukuruzovinu, granje na rastu, suho granje, iza pepeo... Sumnjam da helikopter to može. A i vidim susjeda koji ga ima, u gustoj jednogodišnjoj travi imt 542 krepava ako naleti na neki busen, malčer je širine 125 mislim, a on bi s tim pjevati trebao. I nervira me što zna slagati kad je puno mase u slogove tu masu, onako, sastrane malčera.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,215
Batičar bude zasečkal i ono polegnuto na pod,helikopter nikako...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam malčer na batove a jednom sam posudio roto malčer. Malčiram najčešće polegnutu jednogodišnju travu, već u jesen. Tu se na batove malčer pokazao bolji, iza njega ostane golf teren, roto malčer je znao nešto i ostavit.
Kod košnje zelene trave 20-30cm, nema neke razlike.
Ali, postoji jedan drugi meni jako bitan faktor, brzina tj. vrijeme. Sa rotom sam išao dosta brže i širi je bio od malčera na batove (lakše ga je pogonit), tako da ću vjerojatno nabavit roto malčer a na batove prodat ili će stajat za kakve šikare kad ću čistit (par puta je vrijedio zlata).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo Hele potvrđuje da ne možemo generalizirati kakav malčer je bolji nego to ovisi o tome kakav posel bu radil. Svaki je bolji za neku namjenu, a čekičar mi se čini univerzalnijim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh