• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
To bi ja ovak zamislil, imaš auto sa 5 brzina, kod kojeg je ta 5. direktna i onda na takav mjenjač ugradiš 6. brzinu. I dalje bude max brzinu pokrstizal u 5 na nekih 5000o/min. U 6. bude sporiji jer je otpor takav da nemože razviti okretaje blizu 5000, a tada je i snaga zapravo manja. Jedina prednost bi bila da se smanje okretaji i potrošnja. Slična stvar kao i Imt kardan. On zapravo ima neku vrst eko kardana:icon_eyes:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
usporedba s mjenjačem nije ista ..jer da bi u 6-toj išo isto kao i u petoj ne treba navleč 5000 okretaja ...to da nemre u 6-toj navleč 5000 okretaja mi je jasno .

Ovo s kardanom mi nije jasno ...
jer , krivulja snage raste s brojem okretaja ..isto kak na motoru tak i na kardanu ...i to posljedično nema veze s momentom .
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Onda zamisli 6u kao nekad davno over drive. Dakle u overdriveu auto nije mogel postići veću brzinu nego u najvišoj brzini. Jednostavno su otpori preveliki, ali si lijepo i šparno plovil po cesti.
Ako je netko nekad izračual idealni broj okretaja noževa za, u ovom slučaju malčer, i tome prilagodil ulaznu brzinu na 540o/min, onda na bržem ulazu, normalno i noževi se brže okreću. Em su veči otpori u malčeru, vibracije npr., em sa druge strane kardan ima ima manji okretni moment, makar motor ima istu snagu. Jednostavno da bi malčer bio jednako učinkovit sa bržim kardanom, treba prijenosni odnos u malčeru prilagoditi da obodna brzina bude identična.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Može prenesti punu snagu, ali nemre prenesti moment, jer se vrti prebrzo (540 je na premaloj brzini motora). To valjda i sam znaš.

IMT je...tak, za strižnu kosu, okretalo, sijačicu...nekaj kaj netreba puno snage na kardanu. I to znaš...

Točno tak pa konstruciju vuče od MF-a iz 1936 -ih godina a tad skoro i nije trebalo kardana i hidraulika :icon_rofl:(kad Muhač vidi):mur:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Da se nadovežem na raspravu prije.
540 je normirana brzina vrtnje pri kojoj svaki priključak ima odgovarajuću brzinu vrtnje (prilagođenu vlastitim reduktorom/multiplikatorom).
O ovom nebi raspravljali da dizel ima fiksnu brzinu vrtnje, poput elektromotora i da mu je razlika brzine između nazivne snage i nazivnog momenta 2...3%.
Zakaj bi se 540 trebal vrtiti pri najvećoj brzini motora? Zato da tu snagu može motor i prenesti na priključak. A pad brzine vrtnje (odnosno porast momenta motora) služe upravo tome da stroj može raditi u stabilnom području.
Istina je ovo kaj veli Puknuti da je razlika nazivnog i najvećeg momenta oko 15-tak%, no onda motor više nema rezervu momenta (odnosno regulacijskih mogućnosti) za reakciju na povećani teret ili udarac tereta, te bi se ugasil na svaku takvu pojavu (jer mu ispod brzine najvećeg momenta, moment pada s brzinom).
Kad je 540 pri nazivnoj snazi, onda motor na promjenu tereta reagira padom brzine vrtnje i porastom momenta.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056

To je naš tu lokalni mešter (vž-čk), puno toga radi i ima mislim dvije trgovine s rezervnim dijelovima za različite poljoprivredne strojeve. Bio sam par puta kod njega, baš sam gledao taj batničar malčer, 2 metra, za nekog hobistu sasvim dovoljan, al za nešto ozbiljnije nije. Lagana je konstrukcija, tanka, opće neću ni zamisliti da to uhvati malo veći komad drva ili kamen.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Kak i pise na oglasu, za odrzavanje i malciranje travnatih povrsina i vocnjaka sa sitnim grancicama.
Za manja gospodarstva cisto oke.


Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Doslo vrijeme da se I lageri zamjene.
Bilo je hebeno ih za izvadit,ali uz pomoć švas aparata I radapcigera je išlo.
Moral sam napraviti komplet novu osovinu.I nove ove bočne ploče na koje se navare osovine.osovine su rađene od poboljšanog materijala.Upravo zbog toga da mi se ne desi ovaj slučaj koji sam imao sa ovim osovinama.
Evo I koje slike:


print screen windows xp

free photo hosting

free adult image hosting

image url upload

I još slika

photo hosting sites

how to take a screenshot on a pc

screen shot
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Zetor 6245 & Tehnos 220:
6e792bc300b78a743f25b3f45221b5ed.jpg


c7a407c75e275a5b87575732d5ebd0da.jpg


595a89eea51023fd08bc3befcc83fa9e.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
jesi gledao da postaviš getribu tako da budu oba križa jednako "savinuta" tj. pod istim kutem ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na slici je vidljivo da je zakrenut u odnosu na os traktora. Her velečasni, to po meni daje negativni odgovor na tvoje pitanje .
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Da moja greška u pisanju na reduktoru će biti ravno a na traktoru 20-25 stupnjeva.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,984
Da moja greška u pisanju na reduktoru će biti ravno a na traktoru 20-25 stupnjeva.
Ima Puknuti praf: neće to valjati. Zakreni ga ga bude u uzdužnoj osi traktora, da eliminiraš torzione vibracije kardana.
Križevi na obje strane moraju se lomiti pod istim kutem.
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Imam zanona 190cm druge batove imam gore a koristim ga za kosnju trave u vocnjaku,, i cim se batovi zatupe ne pokose travu bez da idem punim gasom,,, jedan mi majstor preporuca navarit na svaki bat komad od feder plate i svaki posebno vagnut radi balansa


Kaj mislite kako bi se ponasalo to ,, dali je neko probal nest slicno
da kupim nove batice jednostavno se nema

Niko nista
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Koliko dode jedan bat za zanona?
Mislim da bi ti šljakalo,ako bi vagnuo i da su svi iste duljine.
Jedino ti ostaje da nisu vijci izlizani pa da na njima imaš lufta.
Disk radi?
 

Najnoviji postovi

Na vrh