• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Eto vidiš.
Zato treba svake godine "servisirati" tarni kuplung, na način da se šublerom izmjeri pritegnutost matica na federima (stisnutost federa), otpusti za nekoliko krugova, uključi kardan na 2...3 sekunde, da lamele prokližu, te opet stegnu federi na mjeru.

Problem je kaj to većina ili nezna ili ne stigne ili ne mari.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Slažem se sa @ZJ u svemu osim da ne treba roto malčer ne treba osiguranje od preoterećenja. Noževi jesu pokretni, ali elisa nije.
Dakle, da ponovim. Ja bih na kardan s protočnom spojkom s druge strane stavil šer vijak. Pri tome vjerojatno protočna spojka određuje kaj bu s koje strane. Nije toliko bitno na kojoj strani je šer vijak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Slažem se sa @ZJ u svemu osim da ne treba roto malčer ne treba osiguranje od preoterećenja. Noževi jesu pokretni, ali elisa nije.
Dakle, da ponovim. Ja bih na kardan s protočnom spojkom s druge strane stavil šer vijak. Pri tome vjerojatno protočna spojka određuje kaj bu s koje strane. Nije toliko bitno na kojoj strani je šer vijak.
Pa to sam dvaput prije spomenul :)
Iako neznam na kaj bi to rotor mogel udariti prije noževa.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sorry ja sam malo možda pobrkal pojmove, mislil sam na takav kardan
fe55bbf1bfe108b9691a0aad85401e11.jpg

a ne ovakav
1d7e604f12c7025ed875ee842029f825.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Spojci je svejedno na kojoj je strani jer je torzija uvijek u istom smjeru.

Protočna spojka prenosi moment samo u jednom smjeru i uvijek se ugrađuje tako da prenaša moment u smjeru vrtnje kardana.


Pa to sam dvaput prije spomenul :)
Iako neznam na kaj bi to rotor mogel udariti prije noževa.

Ispričavam se ako sam ponovil nekaj kaj si prije napisal. :icon_pray: Ipak sam ti ja već u godinama. :(giggle):
Rotor bu udaril u to isto od čega se nož na štiftu odbil. Na traktoru se nemre osjetiti da se nož odbil od recimo panja, a taj isti panj bu zaustavil rotor jer traktor ide dalje naprijed. Što je niže rotor to je veća opasnost.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Nemaš se za kaj ispričavati. Veli se da je put u pakao popločen dobrim namjerama :)

Frajlauf spojki je svejedno na kojoj je strani (ili traktora ili priključka), jer je bitan smjer momenta a ne vrtnje.
To smo već bili raspravili u temi roto kosilice, mislim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Ne kužim kaj hočeš reči.
Kaj je svejedno kak okreneš kardan ak na jednoj strani imaš frajlauf spojku? Mislim da nije svejedno.
Kaj promjenom smjera vrtnje ne promijenimo i smjer momenta koji se ostvaruje vrtnjom? Pravilo desne ruke ili...?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Ne. Moment se prenosi od traktora prema priključku, u istom smjeru vrtnje, bez obzira kaj se kardan, kad mu okreneš krajeve, vrti (relativno) na drugu stranu. Probaj, pa se sam uvjeri.
Razlika bi bila da ga postaviš na prednji kardan, koji se vrti u lijevo. Tam bi preskakival (kak god ga okreneš).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Moram priznati da nikad nisam videl kardan s frajlauf spojkom, ali sam si zamišljal da je to odična čegrtaljka, kao račna na gedore ključevima. Ako račnu (onu kaj se firkant gura kroz nju na jednu ili na drugu stranu) okrenem promijeni se smjer vrtnje za prijenos momenta.
Izgleda da sam živjel u krivom uvjerenju, a sad mi nije jasno na kojem principu radi frajlauf.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Baš tak kak si zamisli. Obična čegrtaljka.
Da, ali ne mijenjaš smjer blokiranja na čegrtaljki. Zamisli si to ovak: jedanput vrtiš za ručku čegrtaljke, a kad okreneš smjer, onda za firkant.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam skupio skoro sav materijal za napraviti roto malčer. Nadam se da će bit dovoljno jako.
0d86a1de53ea968ead4a07dc7b47ca47.jpg
9f8a23a09ad13c9de632bfba486dfb47.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Baš tak kak si zamisli. Obična čegrtaljka.
Da, ali ne mijenjaš smjer blokiranja na čegrtaljki. Zamisli si to ovak: jedanput vrtiš za ručku čegrtaljke, a kad okreneš smjer, onda za firkant.

Hvala ti na ustrajnosti. Vrijedi :drink: :icon_pidu:
Očito sam si krivo zamislil čegrtaljku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Nema na čemu. Znam ja biti davež, a naročito kad sam u pravu :eek:::biggrin:

Bum ja išel v Magdalenu, pa moremo onda na :drink:
Jedino kaj pem helikopterom, da me Tino ne pokupi negde na cesti, dok se vozi bez ruku :(n): :(giggle):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Može. Javi kad ideš u Magdalenu pa sločim do Toplica da si nekaj :drink:

Tino ti je s druge strane Hršak brega. Nemre njegov Fergi spelati na Hršak breg. :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Moj jucer dobio pranje i podmazivanje i nek odmara sad dok nebudu povoljni uvijeti za rad!!



 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koliko kila ima? I ja čekam uvjete za rad,nikako da se vrijeme proljepša...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Kiša se predviđa još za sutra. Samo je pitanje jel bu se za 3-4 dana ocijedilo toliko da se bu moglo malčirati bez veće štete na njivi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh