• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Hahaha, da bi mogli donositi zaključke, moraš imati i način mjerenja, a to je već malo zeznuto kod alata koji se koristi 100 godina. :)

Ali, sad smo već debelo van teme.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imam jedno pitanje, dali mi je bolje raditi roto malčer na 3 ili 4 noža? Nosač na 3 sam si napravili ali me nekak vuče kaj bi ubacil sa 4, pošto je badava dođe mi na isto. Kaj vi mislite?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
3 su ti dosta.
Ako hoćeš, napravi pera na nožima, uspostavi još 3 ravna noža s gornje strane.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Trebalo bi bolje sječkati: doni noži podižu masu, a gornji ju "dotuče".
Videl sam davno takav malčer za MTK, na sajmu u Italiji.
Važan je i oblik kućišta, tak da vraća masu nazad.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kučište bude kockasto jer tak imam matrijala da ne krojim bezveze ali iznutra namjeravam staviti zaobljenja po kutovima ko na kosilici.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ne tak. Skosi stranice prema dolje na zadnje tri strane.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kak misliš da ih skosim? Konstrukcijski bude kockast ali odispod bi imal oblik ko klasični roto malčer, to bi prepignul tak pleh.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
_____
[...o...]
\____/

Ove kosine sa zadnje strane koso spusti prema dolje. I zadnu isto tak, samo ju ostavi dijelom otvorenu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Budi oprezan sa smanjivanjem izlaznog otvora jer si buš ograničil brzinu kretanja.
Najbolje bi bilo da napraviš ravnog kak si zamislil, a otraga napraviš klaplin (vrata) s kojim moreš podešavati veličinu otvora kak ti najbolje paše. Možda je zeru skuplje, ali more puno pomoći.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ma gle železo je najjeftinija stavka pošto je sve nabavljeno za jesti i piti, difa sam platil sa poštarinom 450kn, a največa stavka mi bude kardan sa lamelom. Prvo sam mislil složiti na šaraf na pucanje, ali sad budem složil dif. na šaraf+ lamela na katdan od traktora, sigurno je sigurno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Ako buš već kombiniral kardan, onda deni šrauf + protočna spojka pa imaš pokrite sve situacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Netreba ti takav kardan za ovaj tip stroja. Šerbolcn je više nego dovoljan (iako netreba ni on, jer imaš pomične noževe).
Najvažnije je da ima frajlauf (jednosmjernu) spojku.
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
To i velim, šarav bu na diferencijalu a kardan sa lamelom, spojkom bude išel prema traktoru. Tak mi je kum rekel nek mi lamela uvjek bude okrenuta na kardan od traktora jer kao bolje da slomi reduktor nego nešt u getribi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Lamela uglavnom ide na stranu priključka, jer većinom smeta na strani traktora (uostalom, tak je na svim rotobranama, frezama i sl.

Još jedanput: netreba ti kardan s lamelom, već onaj sa frajlauf spojkom, jer imaš "elastični priključak", koji ima pomične noževe koji kad udare u prepreku, maknu se. Za svaki slučaj možeš postaviti kardan sa šerbolcnom. Em je jeftiniji od lamele, em kad pukne, znaš da trebaš pregledati i stroj, kaj pri lameli nije slučaj. Lamela ima i nedostataka: svake ju godine treba probati (jer se zalijepi, pa ne djeluje), štelanje joj je upitno, i neznaš kad je proradila, tak da ni neznaš ima li kakve štete na stroju.
Na beračima i prikolicama smo imali ove "krrrr" preopteretne spojke, i svaki put ju čuješ i obratiš pozornost ili bar stisneš kuplung.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Problem lamele je to kaj nikad neznaš na koliki moment je podešena i jel se zalijepila od stajanja ili nije.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Da ali ako dođe do blokiranja gonjenog stroja lamela će prokliziti, osim ako nije kardan za jači traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
To ti govorim: ne mora proklizati, ako se zalijepila (recimo stroj stoji vani ili nikad nije proklizala) a ti to neznaš.
 
Na vrh