• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Tako mi je reko i mehaničar kad je završio s poslom na njemu-samo teraj,ne žali!
A sat-dva prije je psovao ******* koji su nekad u kombinatu uspijevali rasturiti motor 200 konjaša svake tri-četiri godine... :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Po broju radnih sati godišnje,svakako će raditi najviše...
Da ne idemo dalje u off... :)
BTW-otkad se prostote automatski pretvaraju u zvjezdice u postu??
Da probam- *****!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
U izradi je jedan "roto malčer" pa me zanimaju iskustva u vezi onih lanaca što se stavi da ne bude kruto kopčan. Da li je bolje da je na lancima ili da je kruto povezan? Iza će biti valjak.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,659
Što ne služi valjak da vozi na njemu?
Ako je kruto vezan onda ne može da na valjku prati teren,jel tako?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo malo mojeg razmišljanja o lancima na malčeru.
Kad bih radil novi roto malčer, napravil bi fiksnu vezu na mjestima gdje su sad lanci, a lanac bi koristil umjesto toplinka. Kod transporta bi po potrebi otkopčal lanac i prikopčal toplink da spriječim "skakanje" malčera na neravninama. Čak bi se dalo tak izvesti da je lanac stalno prikopčan, a toplink se ubaci samo kod transporta.
Na ravnim terenima je svejedno jel malčer ima bočne klizače (skije) ili zadnji valjak, a na grbavom terenu je najbolje imati oboje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho, što bi se time postiglo?

Da se u transportu ponaša kao drugi priključci koji su upeti na tri točke (plug, freza i sl.), a ne da poskoći kod nailaska na poprečnu neravninu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Ne moraju biti lanci, već može biti i polužje s praznim hodom, koji se po potrebi blokira. Nekaj poput teleskopskih stabilizatora na traktoru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može, to mi je bila prva ideja, ali je kompliciranija i samim time skuplja. Ovak trebaš metar jačeg lanca i dva škopca, ili štift drito kroz kariku lanca (ako je dovoljno velika rupa). Toplink ionako postoji na traktoru.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nisi malo prebrz ili to čisto da ga malo satere za ljepše oranje?

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Ma to mi samo bitno da mi ne lupa po traktoru dok orem, nije mi bitno kak samelje, s tim da još to i potanjuram prije oranja da je ravno, kad su trenutno gredice...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa kaj odmah ne tanjuras nego ides bezveze prije s malcerom ako nije bitno kak samelje:(think)::(think):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma sve ok samo velis da ti nije bitno kak ga samelje i tanjuraca ga bude presjekla i zaores mislim zasto trosit bezveze gorivo di se netreba!!
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Meni je bitno da ga sasijece dolje da ona vise ne strsi i da ne lupa po traktoru.
Ako tanjuram još je gore, jer ne odreže nego polegne to, onda strši malo pa je još gore dok lupa tak jer se zabija.
A sad na 10 ha ne potrošim bog zna kolko goriva, jedno jutro istanjuram za 15 min,
ali ne tanjuram zato da dodatno isječem, nego da poravnam gredice, jer ako orem gredice, onda svaki prohod drugačija dubina.
 
Na vrh