• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nemoj zaboraviti da je balansiranje oko 200€.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Balansiranje je u toj svoj prici naj skuplje i naj zahtjevniji posao,jer to u bosni mislim da niko i ne radi(ne vjerujem da ima neko sa znanjem i instumentima),i po svim ciniocima vjerovatno cu i to moradi sam uraditi a rezultat cu da vidim na kraju.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
Balansiranje je u toj svoj prici naj skuplje i naj zahtjevniji posao,jer to u bosni mislim da niko i ne radi(ne vjerujem da ima neko sa znanjem i instumentima),i po svim ciniocima vjerovatno cu i to moradi sam uraditi a rezultat cu da vidim na kraju.

Balansiranje bez instrumenta nema šanse da napravite, a što se tiče ovih sa instrumentima ima po bosni 100%, sada je jedino pitanje da li znaju što rade. Druga stvar, strojno balansiranje je probleematično ukoliko se ne radi o rotoru koji je proizveden i balansiran u istoj tvornici jer za ostale proizvođače se mora raditi prihvat, što povećava i cijenu ali i smanjuje točnost jer se unose dodatne greške. Najbolje balansiranje se izvodi na licu mjestu, dakle na samom stroju s kojim se i radi.. Ukoliko je sve u redu sa sustavom, procedura i nije tako komplicirana (uz instrumente), međutim problem se javlja (vrlo često) jer se sustav ne ponaša baš prema očekivanjima instrumenata, teorija se zna razlikovat od prakse. Danas postoje stvarno vrhunski instrumenti koji u teoriji omogućuju brzo i lako balansiranje, međutim upravo zbog te razlika koja se javlja u odzivu te manjka znanja, praksa je često drugačija, zbog čega se ne bavi puno ljudi s ovom problematikom...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Stvari su se balansirale i prije izuma tih elektronskih pomagala tako da ona home majstorija uvijek dolazi do izražaja kada oni koji imaju te uređaje počnu da pretjeruju.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
Stvari su se balansirale i prije izuma tih elektronskih pomagala tako da ona home majstorija uvijek dolazi do izražaja kada oni koji imaju te uređaje počnu da pretjeruju.

Balansirale su se da, ali statički a ne dinamički, i puno toga se prije radilo što se i nije pokazalo baš dobrim. Isto tako u toj prošlosti što spominješ, strojevi su bili drugačiji nego danas. Faktor sigurnosti (ili ti faktor ne znanja) s kojim su ulazili u proračune, bio je veći, strojevi su bili puno veći pa su i mogli podnjet veća opterećenja (često nepotrebna). Kasnije se uvodi optimizacija, pa su i konstrukcije znatno laganije. Danas pak što zbog pretjerane pohlepe za zaradom, konstrukcije pak idu u drugu krajnost pa tako stijenke rotora na malčerima znatno tanje nego prije. Sve to radi određeno vrijeme, međutim da bi ispravno i dulje radilo, onda je potrebno i sofisticiranije održavanje a tako nešto bez instrumenata je nemoguće.

Osim svega toga, balansiranje rotora malčera izvodi se u dvije ravnine, i tu se radi o dinamičkom balansiranju, a ne statičkom (da ne ulazim previše u detalje). Ljudi rade svašta, ali to ne znači da znaju što rade i da to što rade je ispravno. Danas je ta oprema znatno dostupnije nego prije (što ne znači da je prije nije bilo i da se nije koristilo), druga je stvar što su ljudi naučili koristiti strojeve dok se ne rasapdnu ili dok se neki dio ne slomi, pa misli da problem riješi samo zamjenom....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Balansiranje rotora:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=NGKL7w8qoME[/YT]

Home made mulcher:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=M18C5gsQCQM[/YT]
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
A kak se balansiraju rotori? Na koju foru

Procedura je takva, da se izmjeri početno stanje, zatim se stavi probni uteg na jednu stranu rotora opet izmjeri (iz čega se dobije utjecaj tog utega na jednu i drugu ravninu). Zarim se taj uteg skine i stavi na drugu stranu kako bi opet vidjeli utjecaj. Nakon toga se odredi gdje treba stavit uteg i kakav. To je informacija koju ćete dobiti instrumentom, i ukoliko je stroj potpuno ispravan to će biti i točno. Međutim ukoliko se radi o stroju koji je radio u području s povišenim vibracijama (što je čest slučaj), tada može doći do određenih problema (tu sada ima i faktor kvaliteta materijala, stanje ležajeva, veze i sl). Rezultat toga je da nije postignuto stanje koje se ciljalo, zbog čega je potrebno raditi korekcije i to je ono gdje nastaju problemi, jer ljudi masovno rade onako kako im instrument izračuna, a to u takvim slučajevima instrument neće dati podatak koji odgovara pravom stanju te treba onda pohvatat neke stvari...
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
202
Balansiranje rotora:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=NGKL7w8qoME[/YT]

Home made mulcher:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=M18C5gsQCQM[/YT]

Ovo je strojno balansiranje, i već sam rekao zbog čega je to problematično. Druga stvar, iskreno ne znam o kojoj se firmi radi i kako oni rade, ali mogu reći iz iskustva jer sam radio na reparaciji balansirki od SCHENKA u jednoj od nekoliko naših firmi. Ljudi koji rade na takvim strojevima (bar u toj i u sličnim firmama) su obični radnici, koji su dobili upute kako se rukuje sa strojem. I oni su kakt to balansirali i izbalansirali rotore. Kada smo došli tamo, onda skužiš koliko griješe i koliko ne kuže stvari, rade po šabloni, iz nekog razloga im se promjene parametri a oni to ne skuže a ni ne znaju da to utječe i kako utječe, banalan primjer je da su fulali smjer vrtnje i tako radli, pa nisu postavili na iste visine. Puno je toga što oni mogu unjeti kao grešku, a da se to ne vidi na takvim balansirkama, a onda kada ih se stavi na radni stroj počnu problemi...pa svi u čudu jer je bio na balansianju.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Probacu uraditi malcer, ali ako sto sam naveo i kao sto se pisalo ovde,i ja cu se voditi sa tom cinjenicom da uradim malo masivniji stroj da podnese eventualne vibracije,mada koliko je u jednu ruku masinvno dimenziniranje dobro u drugu ipak nije ali otom potom, rotor cu nastojati da uradim sto preciznije(da jednako rasporedim mase na cijevi) da bi pokuso izbjeci velike nepravilnosti i vibracije..,.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ako imaš dovoljno velik drepang možeš si malo pomoč sa njime kod balansiranja, nije najbolje ali bi dosra pomoglo. Uzeti osovinu sa min 10mm mesa, poravnari ju na drepangu, sve gore povariti i nakon toga opet propustiti kroz drepang podrejati i podrejati krajeve za lagere.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Imam Potisje Ada i mogu uzeti komad do 180 cm(1800mm) cijev ce biti sa 10 mm stijenom samo jos ne znam tacan fi cijevi,i kao sto si vec gore napisao tako sam i mislio da uradim sa povarenim rotorom..

ovaj je izgleda cistio minsko polje sa malcerom

untitledbmgh.png
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Kawasaki, jedno je centrirati osovinu i iztokariti rukavce, a drugo je balansirati.
Freza netreba biti balansirana, jer se pomalo vrti, ali rotor malčera svakako treba.

Inače, dinamičko balansiranje i nije tolika nauka, samo treba znati kaj se radi.
Dinamički se balansirao i prije elektronike, ali oni koji su to radili morali su razumjeti kaj rade da bi to mogli napraviti. Danas pokupiš čovjeka s ceste i misliš da ga bu stroj zamijenil...bu figu.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Pa da ugrubo spakovati rotor zajedno sa osovinam za lezaj pa ga tako citava dotjerati na strugu,a cijev koja je u pripravnosti je fi 130 mm mada trazim i vecu pa vidjecu sta ce se naci..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
ZJ znam da nije isto jer drejanjem skidaš idejnu težinu s određenog mjesta i to bi trebalo poravnat sa balansnim utegom ali ako nemaš mogučnost za balansiranje onda barem treba pokušati doči što više moguće u centar osovine jer varenjem dolazi do određenog savijanja materijala.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Problem svih ovih rotora na malčerima je taj kaj imaju samo jednu šapu u određenoj ravnini.
Kad bi šape bile na nasuprotnim stranama (dakle po dvije), i statičko bi balansiranje bilo dovoljno.
Ovdje cijev rotora mora svojom kutošću poništavati vibracije uzrokovane šapama u susjednim ravninama.
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Adis nemoj zaboraviti da se ni plast nemože radit od običnog pleha,jer ga bu pojelo,ja ti stijenku rotora nebi preporucio ispod 14-15 mm,ležajevi moraju bit samopodesivi I to bačvasti trpe puno veća opterecenja od dvorednih kuglicnih e sad kad bi ti to napravio vjerojatno bi bilo jeftnije od novoga to sigurno,ali po meni bi bilo bolje uzet neku kantu od malcera pa ga malo posloziti lakse ce ti biti
 

Najnoviji postovi

Na vrh