• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
još jednom se potrvrdilo da to nije za to i točka ..

mada 5 godina nije malo .

sad kad uhvatiš novi reduktor najprije ga rastavi , napravi pri dnu i vrtu jedan navoj npr. 3/4 cola ..može 1 cola .bolje je veči navoj i veči promjer crijeva možda se dogodi kakva takva cirkulacija radi hlađenja .

Dovojno je samo pri dnu ali tada i reduktor i rezervar tebaju imati odzračnik
Tu ušerafi prelaz za crijevo ..ma najbolje objasnit slikom
http://www.radionica-franjcec.com/res/Default/image058.jpg
da na njega navučeš crijevo .
Pokraj reduktora u nivou jedan najbolje plastični , prozirni rezervar sa isto takvim izvodina na vrhu i dnu .
po prilici nek ima litra - dvije ulja ..može i limeni rezervar ali obavezno da bude pokazivač nivoa ulja .

Tih 2-3 deci ulja koliko je untra je malo za uvjete u kojem radi i brzo iscuri

ako ti to s rezervarom izgleda koplicirano ugradi na redukor samo prozirno oko za nivo ulja , radi brze kontrole
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Da ulje nije iscurilo taj malčer bi još radio godinama bez ikakvih problema.
Zašto se semering oštetio, teško je reći. Bio je napravljen prsten između njega i rotora i trava se nije namatala da bi ga oštetila.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Taj malčer je stalno u travi ili u nekakvom trnju, ako ga je to sj...lo onda ga treba u staro željezo bacit.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ovo nije poderano , ovo je smrvljeno ..

ovdje je po meni ključno otkriti pravi uzrok havarije a ne donositi zaključke nabrzaka
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
da li je to smrvljeno jer nije bilo ulja, pa se pregrijal, pa sumoslabili materijali i pokidli se na kraju

ili je do loseg materijala tih zupcanika.
ne kuzim se u zeljezo, al legura izgleda vise ko magnezij nego ko celik, otkinuti zubi kao da nemaju tezinu, ne znam kako bi objasnio, preslab materijal...

i nekako ne vjerujem da je to od jednom nastala havarija, zapne se za kamen, panj, mouda je bil nacet zupcanik...

ko ce to sad znat kaj je bilo
al mislim da mi s novim multiplikatorom ne gine i kardan sa onom lamelom kaj propusta kad elisa zapne za nekaj

a ova ideja da se vidi razina ulja je odlična, steta kaj se to nitko ne sjeti tvornicki ugradit

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Kad pukne jedan zub ili se nešto drugo otkrhne unutra onda je gotovo. Ne treba radit satima da se napravi ovakvo sr..e. Pet minuta i unutra je krš i lom samo takav.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da je bilo pregrijavanje bilo bi plavo ..sve ispod toga ne smeta matrijalu ...smeta ali ne da se to desi ..ali bi onda i ležajevi otišli prije zupčanika ..
Kako izgleda njegov par ? , jel to mali ili veliki?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
al mislim da mi s novim multiplikatorom ne gine i kardan sa onom lamelom kaj propusta kad elisa zapne za nekaj
Odavno sam ja prisal da treba takav kardan, baš da se ne desi ovo kaj je na tom malčeru.
Mislim da se na jednom od onih mojih videa i čuje kad kardan "zarokče" kod preopterečenja !?
I to je najbolja zaštita kutnog reduktora na malčeru. Jeftinija je glava na kardanu, kad dođe vrijeme zamjene, nego novi reduktor.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Oba su se zupčanika su se raspala, jedan ležaj je bil isto oštećen. Kako sam i rekao, dosta da se jedan zub otkrhne i tu onda više nema pomoći. U kombinaciji bez ulja to je neizbježno.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
da je bilo pregrijavanje bilo bi plavo ..sve ispod toga ne smeta matrijalu ...smeta ali ne da se to desi ..ali bi onda i ležajevi otišli prije zupčanika ..
Kako izgleda njegov par ? , jel to mali ili veliki?
Ja bi rekel da je mali :icon_scratch:

Ne sviđa mi se kaj je zupčanik ozubljen i iznutra i na taj način spojen s osovinom.
Kaj ti misliš?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
f2f62414843921c3e01fd70caf276c0d.jpg
3ec372703ec28cb22df598837fb7d777.jpg
4384e123175a2a9a4d0c83b08ca9ebd5.jpg
a619b22538128a62a075d419ed498a92.jpg
6fe6d4ffdef05c907169ba5277af6be3.jpg


Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako se ono unutra vidi kuglica onda je ležaj bil triger ..ili ste to vi kod demontaže ubili ležaj
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
[emoji23]
kako smo ga jako tukli da samo znas...
ako se ja dobro sjećam, svi su lezajevi bili u kupu, doduse, malo su stoljali...

prije razvaljivanja tog zutog sranja, rukom se mogla vrtit i jedna i druga osovina, nije nis zpinjalo, osim onog jednog zuba od dvajsdevet... [emoji23] [emoji23] [emoji23]

bilo bi bas zanimljivo otkrit uzrok ove havarije... da li je samo zbog nedostatka ulja, ili je i do materijala...

gledao sam na stranici od slo dućana sto ga je kolega kawac spomenuo, prodaju te kutne reduktore/multiplikatore po snazi stroja

za 30ks je 190€, a za 60ks je 240€

ocito i to ima neke veze....

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Dijelim tvoje mišljenje puknuti, izgleda da je kuglicu pokupilo jer otkrhnuti zubac nebi ogulil i malog i velikog zubčanika, a i mali izgleda žljebasto pojeđen najviše po sredini.

Josix, to se ti više gleda na radni zahvat, a ne jaćinu traktora, taj od 190€ ti je za do nekih 180cm radne površine.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Nedostatak ulja je više naškodil lagerima nego zupčanikima, pa bi rekel da je tu problem.
Po lomovima zubi, zupčanici izgledaju kvalitetno.
Ova zaštita semeringa od trave je rak-rana svih takvih reduktora.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ja bi recimu na taj dio osovine na koju ide nož stavil nešt kao kontra svrdlo, pa de kod vrtnje tjera travu prema dole jer osovina ju kod rotacije vuće na sebe i prema semeringu.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A na koju foru rotacija vuče travu prema sredini na malčeru ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh