• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Prije nego balansiraš obavezno stavi nove ležajeve jer ako imaju i malo zazora bacit ćeš novac za balansiranje.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Moj savjet je da se raspitaš za novi rotor, ako je udarac bio jak.

Ja sam balansirao i nakon godinu otprilike su mi otpala 2-3 utega i to više nije bilo to. Stavili smo novi rotor s novim batovima, ležajeve nismo mjenjali, kao novi su.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Onda ubaci nove lagere i na balans s njime.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ti ne možeš nikako znati jesu li dobri dok ne staviš senzore gore a tad su već pare na stolu. Prijatelj se tako opekao.
 

pop1

Novi član
Tu od
2 Velj 2017
Poruka
27
Svakako treba raskopat i vidjet kakvi su lageri jer to moze biti uzrok trešnje rotora. A velim, ako su dobri nema potrebe mjenjat.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Pa čuje se nekakvo cviljenje ali kad ugasim kardan pa pred samo zaustavljanje. U radu i dok ga vrtim ručno nema baš nikakvih zvukića.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Skini remenje, uhvati za remenicu i vuci osovinu nutra van kao da ćeš je iščupati. Ne smije se klimati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dado, to ti s se čuje remenje.
Ak su lageri toliko loši da bi umbalans bil radi njih, onda bi zujali i cvilili.
I sigurno nebuš više takve lagere ugradil kakvi su bili.
Kak su unutra samoudesivi lageri, čim skidaš kućište lagere treba mijenjati. Ak vrneš stare lagere, brzo budu prozujali.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanimljiva tvrdnja za samoudesive lagere. Možeš malo pojasniti, zakaj? Sorry, ali po prirodi sam takav da me uvijek zanima uzrok nečega.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Vijerojatno cvile čekići na vijcima tik pred udaranje kad počnu padati na osovinu.
Samoudesivi ležaj se vrti groz jedan pravac u čahuri i htio je reći da kad skidaš ležajeve te čahure malo pomakneš i valjci počnu raditi novu putanju pa se time skraćuje vijek.
 

pop1

Novi član
Tu od
2 Velj 2017
Poruka
27
Svoj malcer sam tokom prosle zime rastavio skroz i renovirao, pojacao oplatu, napravio i zavario nove ušice, novi batevi i serafi. Nakon zavrsetka nisam imao potrebe balansirati jel sam inao srece da se sve dobro poklopilo i nema nikakvih vibracija. Lagere i kucista na osovini rotora sam dobro oprao u benzinu i namazao sa masti. Zamijenio sam semeringe, to je pod obavezno. Evo, malcer odradio vec nekih 100tinjak sati i nema apsolutno nikakvih problema.

Kad sam to radio, vidio sam da su lageri u odlicnom stanju ali reko kad je sve raskopano zamijenit cu ih. Uzeo sam uzorak i otisao covjeku koji se bavi prodajom lagera, semeringa i takvih stvari. Medjutim kad je vidio te lagere njegova preporuka je bila da nema potrebe da ih mjenjam jer su dobri i da takve vise necu nac. Malo zacuđen, poslusao sam ga jer ak mi to kaze covjek u kojeg inace imam povjerenja a sa tim poslom se bavi cijeli zivot poslusal sam ga.

To sto sam radio stavio sam i slike u ovoj temi na stranici 559 i 560 pa se tamo vidi.

Bitna je jedna stvar, podmazivanje. Ovaj koji se vrti na 540 a vecina ih je takvih, stisnuti mazalicu max. 3-4 puta svakih 4-6 sati rada. Ako se pretjeruje sa masti, semering dobije po tamburi i onda pocinju problemi.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Vijerojatno cvile čekići na vijcima tik pred udaranje kad počnu padati na osovinu.
.

Da, baš pred zaustavljanje. Mislim da su ležaji otišli da bi se barem nešto čulo dok se ručno vrti.
 

pop1

Novi član
Tu od
2 Velj 2017
Poruka
27
Dobar malcer, mislil sam da nije neki kinez. A jel znas mozda kolko je sati odrađeno sa njim?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
2013 god. Neznam koliko sati ali sigurno dosta kad je poderal jedne čekiće ali opet nemora biti jer znam da zemlja najbrže potroši metal. Prvi sa lijeve strane je skoro nov dok je onaj sa desne strane poderan do kraja. Gazda je rekel da je samo kukuruzinu malčiral ali ajd ga znaj.
Kad smo več kod toga jeli dobar ili nije. Neki dan pričam sa kolegom kod kojeg su njegovi strojevi normalno najbolji. Kupio cortese malčer pa kaže da mu je trgovac rekel da je ino sranje od malčera. Budemo vidjeli. Ja za sad zadovoljan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh