• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Malčeri

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
1-3.45 je redukcija kaj je dosta velika brzina, ali jbg... to je bil naj sporiji dif od bmw-a koji sam uspel nać.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Brzina i je najbitnija. To buš videl u radu. Otraga si metni okretne kotače. Ja imam valjak i razmišljam ga zamijeniti sa kotačima. Bolje je kod okretanja, kad je malčer spušten.
To je savjet proizašao iz iskustva, a tebi na volju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Bojim se da su ti krakovi malo slabi.
Ili da je bar 20mm debelo ili da je neki U profil.
Zac ti govori o nečem drugom.
Na ravnim noževima je glava šarafa niža od samog noža.
To i nije problem sve dok si u travi, ali ak odsječeš kakvu granu, ovi šarafi koji nose nože budu udarili po panju, a to nebu dobro.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mogli bi bit slabi.... Da. Ja sam svoje dva puta trgal. Ovisi i o težini malčera, a i o manevriranju. Ako zapneš za neko drvo, panj ili slično, nekaj mora puknut .... ( nisam spomenul @puknutog )
I da, još bi ja tu malo koju štangu ubacil da bude jači. Između reduktora i zadnjeg kraj. Pa trokute na prihvat...( ako me razmete na kaj mislim !? Tam gore gdje kopča toplink . )
 
Posljednje uređivanje:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Za sad imam valjak, ali ako bu kaj zezalo, brzo ja to pretumbam na kotaće. Pa krakovi su 70x10, malo jesu slabi, zato sam i išao na opciju što većeg tanjura. Ovo za noževe ste u pravu i svjestan sam tog problema i bilo je u planu piganje, ali me mučilo to kaj bi onda moral još više ić sa reduktorom u zrak.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne moraš sa reduktorom u zrak. Digneš sve kompletno na skijama i otraga na valjku. Si videl slike mog malčera ovdje ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Jesam, videl sam, pojaćanja svekak još idu gore. Na skijama i valjku se da dignut još 6cm u zrak. Znaš kak vele, prvi mačići se uvijek u vodu bacaju
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Tak jasno. I vkši meštri modificiraju svoje izume pa zakaj ne bi i mi !? S vremenom buš ga dotjeral do prave mašine. Ove savjete sam ti dal zato kaj je lakše sada napravit nego kasnije.
Uživaj u svom malčeru :icon_super:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Svakako hvala na dobronamjernim savjetima. Zato i bude prvo proba na suho da se vide prvi nedostaci i da se eventualno preradi prije nego bu išlo na farbanje.
Pa ja se nadam da bu uživancija radit sa njime
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak ga nebi mogel !? Samo ti njega vrti. Ovaj sa čegrtaljkom je samo za rad. Kad zapneš da ne strada kutni. Koji je omjer reduktora ?

Čegrtaljka (jednosmjerna ili hrvatski frajlauf spojka) sprečava povratno djelovanje malčera na traktor kad oduzmeš gas.
Kod nailaska malčera na prepreku nema nikakvu funkciju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne da nisi u pravu kolega @iwanho, nego si totalno u krivu.
A to mogu i dokazat uz znatnu okladu :icon_pidu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gle ja ti, kaj se tiče oklada i drugih sličnih stari, npr, kartanje, imam poseban stav. Prvo platim pijaču, a onda kartamo za gušt.
Dakle, na pijaču si pozvan. Kad imaš priliku, samo javi par dan prije pa se najdemo. :icon_pidu:

Ako se oko tog dijela slažemo, onda te prosim da mi pojasniš u čemu nisam u pravu i kak dela čegrtaljka. Ne vjerujem da si od onih kaj im treba prvo platiti? :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
čegrtaljka? to zbog zvuka koji napravi kada zapneš ili? hehe berti ima to ugl kad stisnes kvačilo malčer se nastavi vrtit ali ne i kardan a u slučaju da udari u nešto ili dođe do prevelikog operećenja kardan počne preskakat...barem je tako kod mene i ne bude fini zvuk, imam osječaj da se to treba i mjenjat nakon nekoh vremena, koliko sam skužio to ga i pokreče i ako je dovoljno potrošeno neće ga ni pokrenut nego će samo preskakat?al to je kod mene u reduktoru ne na kardanu kardan je obični samo sa jačim tj većim križevima,nije ko kardan na frezi sa oprugama
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@iwanho.... Riješit ćemo mi to lako. Ja zemem taj kardan, otpeljamo se k tebi u klet ( naravno da i ja doniram određenu količinu ) upregnemo moj kardan i tvoj traktor i zaključak će biti na obostrano zadovoljstvo donešen. Eto .... Samo bi to trebalo riješiti dok još kobase nismo zmandrljali :p:
@krumpironja... to je tak nekak kak ti veliš. Kad ga čujem kad se oglasi, skoro ko Kalaš na rafalno. I to kad zapne. Već smo imali razgovora oko toga ovdje na forumu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Nisu svi kombinirani (jedosmjerno-preopteretni).
Najčešće su ili jedno ili drugo, iako su glave vrlo slične po izgledu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
zgzac, može na kobase kad poželiš. Suhe ne buju tak brzo ishlapile. :icon_fU:

Mislim da je ZJ dal pravi odgovor. :icon_thumright: Hvala ZJ.

Ti očito imaš kombiniranu spojku, jednosmjerno-preopteretnu (2 u 1). Samo jednosmjerna djeluje kao račna kod gedore ključeva. I Krumpijev malčer ima u getribi izgleda takvu, iako malčeri obično kao zaštitu od preopterećenja koriste remene.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Najčešće im je frajlauf spojka u reduktoru.
Za zaštitu malčera najbolji je šerbolcn, jer djeluje brže od remena.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da, ja imam takvu kaj se čuje ko Gedore prek pojačala. I ? Tko je u pravu ?
ZJ !
Al kobase bumo probali, samo si moram šok sobu negdje najti dok se ne priberem poslije derneka .
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kao što je rekao kolega Iwanho kardan sa čegrtaljkom ne štiti kod udarca i poželjno,tj skoro obavezno ga je imat za takav malčer

A ovaj nosać za noževe ti je malo mršav ako je od 10mm debljine,ja stavljao 200 mm i 8 cm široko i to ne obično željezo,ak negdje zapne malo pofrkat če ti ga,pogotovo jer nemaš noževe zapigane nego ravne,da vidiš kad negdje na neravnom terenu zapne u zemlju traktor zaguši u sekundi

Zgzac,si siguran za okretne kotače,kolko malčer ima kg i kak su kotači veliki i široki koje bi stavljao? Kad dođeš na mekano kad probadnu samo problemi s njima,bolje ipak valjak,ne vidim kakav problem ti valjak stvara,mene više zezaju naprijed one skijice,uvijek oru po zemlji i nabereju ostatke pred sebe
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Noževe ću drugi tj. najvjerojatnije druge napravil, samo moram pogodit smjenu na pigerici :)
Za flah budem videl, kolko izdura, bude izdural, zato i nisam varil na tanjur, nego je sve šrajfano za ćim lakšu i bržu zamjenu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh