• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Male motokopačice

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Koliko je meni poznato za UMO 6 ima reduktora s prijenosnim omjerom 1:2, pa 1:3, pa 1:7,1.
Ako griješim neka me brgud i/ili MUHA isprave.
O kojem reduktoru raspravljamo, o kojoj radilici raspravljamo, da li svi sudionici rasprave znaju što znače oznake na ležajevima?
Za početak što znači C3?
Imaju i magneti nekakve strelice, simo-tamo.
WP_20170426_18_48_13_Pro.jpg
WP_20170426_18_48_48_Pro.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Nastala je prava pomutnja, previše ste toga pomiješali, tako da se "ne kapi ni kope ni špade" (ne razumije se tko baca kope a tko špade). Pomutnja je nastala od ova dva nova člana!
Tajmaut.:hahah::LOL::ROFLMAO:😳🥵😅😁👿👺🥴🤕🥵

Magneti uglavnom imaju strelicu, ali zna ih biti i bez strelice (pa se ti misli?), mada ih bez strelica bude malo , ali ih ima.
Samo jednom sam naletio da je na magnetu bila strelica za desni smjer, a magnet je ustvari bio za lijevi smjer!

Pa ti onda slaži umiće, i pokušavaj nekome objasniti određene stvari, nemaš šanse. :rolleyes: :oops:

Za malo razložiti zadnje dvije stranice trebao bih n a svaki post posebno odgovoriti, a za to mi treba dva dana, a i sad mi se već spava.:sleep:
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
C3 su ležaji sa povećanom zračnošću. Primjenjuju se na višim temperaturama ili tamo gdje se zahtijeva čvrsti dosjed na osovinu (elektromotori npr.).
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Bez brige ja to znam, samo da li to zna ostatak ekipe.
 
  • Like
Reactions: ZJ

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Oznaka C3 na ležajevima znači "da ti ležajevi imaju radijalnu unutrašnju zračnost od veća od normalne" i mogu podnijeti visoke okretaje.

Oznake za ležajeve za rad na temperaturama su:
S0 - do 150 stupnjeva
S1 - do 200 stupnjeva celzijeva
Itd...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Ja sam s tim i takvim podacima profesionalno živio i radio godinama. Katalozi za ležajeve su bili stalno na dohvatu ruke...
U podsvjesti mi je jasno da i ti to znaš.
Pitao sam: da li to znaju "drugi forumaši", koji su se uhvatili posla slaganja Tomosa.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Pa većina ih ne zna, ali to i nije jako bitno, skoro da je nebitno. Ima podosta drugih elemenata kod slaganja umo motora, iako su jako jednostavni. Poanta je u tome da koliko je meni znano da postoji oko 25 različitih varijanti umo 06 i umo 08, zavisi za koju namjenu je, ustvari što pokreće.

Onda je još malo kompliciranije kad se neki motor presloži za neku drugu namijeni od one za koju je bio u originalnoj verziji.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Uglavnom smo istog mišljenja. Vidio sam koje kakve primjere, od ugradnje krivog smjera vrtnje magneta pa na dalje.
Tada me to i zabavljalo, danas više baš i ne. Zato sam se unazad 3 godine i riješio gomile dijelova, a bome i naprava i alata.
Jednog dana mi i ti budeš vjerovao zašto...
To što popravljam je za sebe, za obitelj i par najboljih prijatelja, sve drugo - hvala, ne mogu, dosta je bilo.
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Pozdrav, Hoće li se boja od polovica blokova početi topiti ako ih grijem fenom/puhalom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
A zašto bi grijao blokove? Ako se smije znati. 🥵
Neznam kaj ti je tu čudno, znamo kak se pravilno ugrađuju ležajevi.
Izgleda da se stvarno još nisi razbudil ;)

Pozdrav, Hoće li se boja od polovica blokova početi topiti ako ih grijem fenom/puhalom?
Grij na tabli na peči, ako nemaš takvu peč zakuri roštilj ili na plin i stavi crijep pa na njemu ugrij i nemaš brige.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ništa meni nije čudno, samo što za to u tom slučaju nema potrebe.:coffee:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Ništa meni nije čudno, samo što za to u tom slučaju nema potrebe.:coffee:
Nego kak onda, bat i udari nežali a kučištima kak Bog da?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Imam i ja prešu, ali kod aluminijskih kučišta uvijek koristim kombinaciju toplo hladno jer se na taj način najmanje oštečuju kučišta.
Kod prešanja na ovaj način ležaj uvijek malo krene ukoso a kad pređe pola se pocentrira i onda ide ravno..... dotle je pola mekanog materijala oštečeno ;)
Zbog takvih ugradnji su mi sad jedni blokovi na piksiranju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh