• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

semir5

Novi član
Tu od
12 Lip 2015
Poruka
1
Pošto sam novi u malinarstvu i treba mi savjet, na mladoj grani su se pojavile rodne grane i veće su od glavne kao pelcer i sta sa njima da ih trgam ili ostavljam hvala .



Poslano sa mog HUAWEI Y530-U00 koristeći Tapatalk
 

Zorroll

Novi član
Tu od
29 Kol 2015
Poruka
2
Da li neko zna neku firmu iz Sarajeva koja subvencira kupovinu sadnica maline
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Izbijaju li korovi nakon što Polana formira gusti sklop i zatvori red?Smije li se koristiti kakav herbicid dok su još male sadnice ili prije sadnje?
 

vedrandjo

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
1
Pomoc oko malina

Imam par pitanja za one koji se bave malinama pa ako mozete da mi pomognete ili da me uputite gdje da nadjem pomoc.

Posadio sam malinu polku u studenom 2015 godine.
Zanima me sljedece:
1. Trebalim li je prskati crvenim uljem (zimsko prskanje) posto jos nije nikla ?
2. Da li treba skratiti stare izdanke jer je vec pocela da izbija iz zemlje (visina 1-2 cm)

Svi savjeti su dobro dosli. Hvala
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Kada ti malina olista tj budu listovi veličine mišjeg uha onda oprskaj nekim preparatom na bazi bakra.
polka se u jesen kosi do zemlje tako da sada nema šta da se skraćuje
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozz
dal mi netko moze objasnit kako se malina reze,u mene iz jednog panja raste po par komada ,dal je to previse,dugacke su preko 1,5m,rastu na zicu
hvala
 

sukra

Novi član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
18
Poštovani rezanje malina ovisi o sorti maline odnosno o tome dal rodi na jednogodišnjim ili dvogodišnjim izbojima. Ako mi kažete o kojoj je sorti riječ mogu vam dati detaljnije informacije o načinu orezivanja. Pozz.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
e kad bi ja znao koja je sorta bilo bi to ok,al neznam,posadio sam ih oko kuce da imam za sebe,a nisam zapisao sta sam kupio :(
 

lorelao

Novi član
Tu od
8 Ožu 2016
Poruka
7
Bila sam ljetos na Učki, nevjerojatno je koliko tamo ima samoniklih malina. Je l zna netko koja je to vrsta?
 

Sindan

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Pozdrav svima,

Kao novi na forumu i početnik u uzgoju maline imam nekoliko pitanja. Planiram da zasadim prvih 1000 sadnica polke pa nakon mnogo konsultacija i citanja brosura, knjiga i foruma imam nekoliko dilema.
1-Prilikom sadnje da li praviti gredice ili ne? Parcela je pod blagim nagibom. Znam da je ovakav oblik drenaže obavezan na ravnom terenu, ali šta je za nagnuti teren?
2-Uglavnom sam pohvatao sve osnove uzgoja polke, ali mi nije jasno okopavanje. Kada ga i kako obaviti. Kako god okrenem strah me da ne uništim izdanke. Ako neko već ima iskustva sa polkom ili sličnim dvorodnim sortama može da napiše nešto o ovome.
3-da li se vrši kakvo proređivanje izdanaka na proljeće?
 

Malina

Novi član
Tu od
12 Ožu 2015
Poruka
23
Pozdrav!

1.Nema potrebe za gredicom. Eventualno malo više zemlje stavi jer će se zemlja sleći (secovati).
2.Ne bi preporučio kopanje dok god ne izrastu mladice. Potrudi se i plijevi ručno.
3.Nema prorjeđivanja u prolječe.
Nadam se da sadiš u cik-cik.
 

Sindan

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Haval na odgovoru, koji je riješio moje dileme. Sadim cik cak. ako ima još nešto specifično za polku molio bih te da napišeš.
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Pozdrav svima.

Tražim neka stručna mišljenja i prijedloge u vezi uzgoja malina pa se nadam da mi možete pomoći.

Ovako, ove godine imam u planu podići nasad malina na 1ha, znači komplet ograda, stupovi, žica, navodnjavanje, mreže sve kak treba. E sad imam par pitanja pa se nadam da mi možete dati neke odgovore/smjernice.

1. Dali posaditi samo maline ili napraviti pola malina pola kupine?
2. Kakvo je tržište kod nas za maline ili kupine?
3. Dali se bolje isplati malina ili kupina?
4. Osim Fragarie i njuškala, gdje mogu nabaviti sadnice s računom da mogu biti siguran da sam kupio ono što sam htio?
5. Dali su oke sorte koje imam u planu posaditi, himbotop, polka, tulameen(ili meeker)?

Evo to je za sada to kaj mene zanima, pa eto ako imate kakva iskustva i prijedloge sve mi bi jako dobro došla.

:D
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Čisto amaterski da odgovorim prema sjećanju, malina i kupina zbog bolesti ne smiju jedna pored druge. Također se sadnice ne kupuju preko njuškala a bome niti iz Fragarie ( u mnogo slučajeva zaražen sadni materijal).
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Hvala!

Nisam ni rekao da ću kupovati sadnice preko njuškala ili od Fragarie (to sam samo spomenuo da ih odma u startu likvidiram), upravo zato sam postavio pitanje da li postoji još netko (opg, obrt, firma, inozemstvo) koji može izdati račun i garantirati za sadnice.
 

Malina

Novi član
Tu od
12 Ožu 2015
Poruka
23
Hvala!

Nisam ni rekao da ću kupovati sadnice preko njuškala ili od Fragarie (to sam samo spomenuo da ih odma u startu likvidiram), upravo zato sam postavio pitanje da li postoji još netko (opg, obrt, firma, inozemstvo) koji može izdati račun i garantirati za sadnice.[

Naravno da postoji. Ne znam da li se smijem oglašavati
 

Najnoviji postovi

Na vrh