• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

sukra

Novi član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
18
Pozdrav svima.

Tražim neka stručna mišljenja i prijedloge u vezi uzgoja malina pa se nadam da mi možete pomoći.

Ovako, ove godine imam u planu podići nasad malina na 1ha, znači komplet ograda, stupovi, žica, navodnjavanje, mreže sve kak treba. E sad imam par pitanja pa se nadam da mi možete dati neke odgovore/smjernice.

1. Dali posaditi samo maline ili napraviti pola malina pola kupine?
2. Kakvo je tržište kod nas za maline ili kupine?
3. Dali se bolje isplati malina ili kupina?
4. Osim Fragarie i njuškala, gdje mogu nabaviti sadnice s računom da mogu biti siguran da sam kupio ono što sam htio?
5. Dali su oke sorte koje imam u planu posaditi, himbotop, polka, tulameen(ili meeker)?

Evo to je za sada to kaj mene zanima, pa eto ako imate kakva iskustva i prijedloge sve mi bi jako dobro došla.

:D
Ja se osobno bavim sad trecu godinu malinama i isto imam oko 1ha površine pod njima. Kao prvo isto nebi zajedno sadio kupine i maline. Kao drugo prodajna cijena malina je veća nego kupina ali kupina ima veći prinos po biljci. Trece tržište je tako tako svodi se na snađi se sam ali može se prodati...Sadnice s računom se daju kupiti i kod OPG-ova koji se time bave, mogu se kupiti u rasadnicima( nikako Fragaria) možete se raspitati u Drijenu ili sličnima koji imaju popuste za plantažere i široku ponudu sorti. Što se tiće sorti; Himbo top je jako popularna sorta kod nas koji svi jako hvale ali kod mene se baš nije pokazala(ne znači da kod vas neće biti dobra), Polku imam i prezadovoljan sam njome,Tulameen isto jako dobra sorta a meeker nemam pa ga ne mogu ocijeniti.Imam još nekolicinu zasađenih sorti pa se možete javiti pp za više informacija. Lijep pozdrav!
 

LabinProgres

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
21
Pozdrav novi sam na forumu malo se bavim malinama sad je druga godina. Imam zasađeno oko 1200 sadnica polke i sad nove sam zasadio oko 800 sadnica mikera. Zanima me frezanje između rednog prostora, koliko se smije duboko i da li šteti korijen ili je bolje kositi. I frezanje samih malina znači koliko im se smije prilaziti i koliko duboko ići??
 

Malina

Novi član
Tu od
12 Ožu 2015
Poruka
23
Za polku bi valjalo napraviti gredicu tj. izašovit ili proći manjim plugom.napravit gredicu. ostavit je u prostoru od nekih 40 cm.sav međuredni prostor obrađuj po volji. nemam miker ali to je skoro isto kao što je vilamet, toulamin,fertody... barem što se uzgoja i obrade tiče. nagrtnje nije njima potrebno.cca 10 -15 cm od biljke ostalo obrađuj po želji. isto nije dobro da se korijen baš previše širi. Gdje si nabavio sadnice? Polku ?
 

LabinProgres

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
21
Aha hvala. Pa ja sam iz Prijedora BiH i radio sam sa nekim ljudima iz Cazina sa ugovorom i od njih sam dobio i da odplaćujem kroz maline.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Za polku bi valjalo napraviti gredicu tj. izašovit ili proći manjim plugom.napravit gredicu. ostavit je u prostoru od nekih 40 cm.sav međuredni prostor obrađuj po volji. nemam miker ali to je skoro isto kao što je vilamet, toulamin,fertody... barem što se uzgoja i obrade tiče. nagrtnje nije njima potrebno.cca 10 -15 cm od biljke ostalo obrađuj po želji. isto nije dobro da se korijen baš previše širi. Gdje si nabavio sadnice? Polku ?

Kako riješiti korov na toj gredici osim motikanom?
 

LabinProgres

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
21
Tomislav ima dobar priključak za trimer kao onaj tarup a ima okolo zaštitu da ne može oštetiti biljku, ja ću sebi uzeti još malo kad budem trebao kopati.
 

Malina

Novi član
Tu od
12 Ožu 2015
Poruka
23
Polka se reže skroz do zemlje. Ne boj se sada tj.poslije rezidbe plitko pofrezat ili motikom ići čak je to i poželjno. ili herbicidi . kad izađe možda moraš plijevit (ili herbicidi) poslije ništa jer pravi sjenu i guši korov. Jel to tebi prva godina? imam i ja taj nastavak za frezanje. ako ti je prva godina ipak pazi da ne oštetiš korijen. u drugoj godini možeš slobodno pofrezat cijeli korijen.
imam i ja sadnice iz bužima. sa polkom sam zadovoljan.samo treba vodu i mrežu za sunce. pronađite predavanja adnana maličevića.
 
Posljednje uređivanje:

LabinProgres

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
21
Druga je godina polka i sjekao sam ih do zemlje, pola na jesen a pola sad, imam i vodu spojenu ali nisam stavljao mrežu tu i zadovoljan sam prinosom za prvu godinu. Kako misliš pofrezati cijeli korijen?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislav ima dobar priključak za trimer kao onaj tarup a ima okolo zaštitu da ne može oštetiti biljku, ja ću sebi uzeti još malo kad budem trebao kopati.

Kako to izgleda?Nisam siguran na što misliš al zvući mi dobro...
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Zanima me kada malina himbo top tocno daje plod od ako se ostavlja da rodi dva puta?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Da li mi moze netko reci kako se treba orezivati himbo da rodi dva puta. Mislim od maja?
 

Najnoviji postovi

Na vrh