• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Maline

Sindan

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Uvažena zajednico imao bih jedno pitanje u vezi polke.

U novembru sam zasadio 1 dunom polke (cca 1000 sadnica) i djeluje mi sve ok pošto je počela vegetacija. Moje pitanje se odnosi na dio sadnice iznad zemlje od 20-30 cm iznad zemlje. Da li isti trebam sada orezati do nivoa zemlje ili kog već nivoa pošto sam primijetio na njima da postoje izdanci?
 

sukra

Novi član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
18
Nadzemni,odrvenjeli dio odrežite u nivou zemlje ili čak centimatar ,dva niže ako ste u mogučnosti.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bok svima,imam par pitanja u vezi sadnje malina..
Znači zasadil bi za probu 50 komada malina,još gledam koju,tj neznam ni sam koju bi,imam jedno staro trsje koje bi hitil van, e sad me zanima dali na tu zemlju mogu posaditi sadnice di je bilo trsje ili ti ga vinograd?
Jer mi je to sve na žici i stupovima pa mi je to prednost i da to iskoristim,i dali ima veze kaje pod bregom to di mislim posaditi sadnice?

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
 

sukra

Novi član
Tu od
6 Velj 2015
Poruka
18
Zemlja kao zemlja ovisi o puno faktora. Najbolje bi bilo napraviti analizu zemljišta ali pošto imate u planu saditi samo 50 sadnica to nikako nije isplativa investicija. Najbitnije je da na tom zemljištu ne stoji voda ili da nema visokih podzemnih voda. Neznam kad ste izvadili trsje jer bi bilo idealno nakon voćaka,i sličnog pričekati 3-4 godine pa onda saditi maline ali opet pošto se radi o maloj količini sadnica možda napraviti neku dezinfekciju zemljišta i posaditi. Razmak sadnje vam puno ovisi o sortama a i o tome kolika vam je visina stupova i žice.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Trsje još nisam van zvadil,još je nutra,ali planiram ga zeti van i nutra maline deti,vode nema jer je pod bregom i onak dost pod bregom,sijeverna strana je,slabo ima sunca tam,ima ali nije to to.Del bi onu sortu vilamet,ili da ju zasadim ipak na njivu kraj kuće kaj ima mjesta,pa ak bu mi to bilo dobro posadim u trsju,onda bi cijelo trsje posadil malina,oko 600 malina.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kada se sadi u voćnjak koji se vadi dobro bi bilo jame pošpricat bakrom a ima i drugim specijalnih sredstava za to, i nije loše stavit mikorize jer štite korijen od zaraze.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Znači tu bi posadil za probu maline,a kasnije ak bi bilo sve ok još i u trsje denem.


Zemlja by Zeleno kino, on Flickr


Ovo je zemlja kaj bi sadil,ovo zeleno bi zoral za maline.

Zemlja by Zeleno kino, on Flickr

Breg i gacija iznad zemlje.

Zemlja by Zeleno kino, on Flickr

Malo bum breg počistil.

Zemlja by Zeleno kino, on Flickr

Pogled na ljevo prema sljemenu.

Zemlja by Zeleno kino, on Flickr

Tu imam svakakve voćke.

Zemlja by Zeleno kino, on Flickr

E sad trsje nisam stignul danas posliakti,al bum sutra nadam se.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja to brdo ne bi čistio do kraja, tu i tamo bi nešto ostavio da raste.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ma to svaku koju god malo počistim,jer to kak got očistim opet sve zraste ispočetka, tak da nebu to skroz čisto.
Sad me zanima kaj mogu biti maline tu?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,767
Da li ti se tu voda zadržava poslije kiša,malina baš ne voli preveliku vlagu?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
I moje je dosta pod pregom.

Ovo je isto moje,ispod trsja,al sad nebi tu sadil još.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Ovo desno nije moje trsje,moje je do njega ali ove višnje su tu pa se nevidi.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr


Ove dve višnje su mi svako leto jako rodne,nadam se da buju i ove godine.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Evo ga,to bi sve hitil van.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Sve je na stupima i žici.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Ima dosta brega.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Ja neznam dali breg smeta za maline?
Ovo je zbrega u jarek.

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr

Staro trsje by Zeleno kino, on Flickr
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,767
Ma i nije to neka strmina samo kaj budeš imal ručno okapanje. Stupove ostavi,budu dobro došli za maline. Koliki je razmak između redova ?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,767
Bojim se da bude premalo,treba min. 2.5 metra
 

Najnoviji postovi

Na vrh