• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Motorka je stajala godinama u podrumu. Odnjeo sam je mastoru on mi je vratio nakon 3 mjeseca i rekao da ne zna da je napravi...mos mislit neki majstor samo stilovke i huskvarne radi...

ja sam je posle par dana uspjeo nekako pokrenuti zamjenio lezajeve na radilici, paljenje podesio karburator ocistio i nastelovao... kad sam posao da rezem sa njom naspem ulja naspem benzina kad ono ne lezi vraze ne maze :)

kupiš novu i riješiš se problema
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Na zalost nemam novca za novu pilu. Tako da sredio bih ipak ovu ako je ikako moguce...nije valjda da se prokleta pumpa za ulje nemoze nikako srediti :(
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
gledaj ovako , ovdje dosta ljudi poznaje potorne pile i popravljaju ih
tvoj problem je malo specifičan jer se radi o rijetkom modelu sa kojim se slabo ko sretio ovdje i teško može da ti odgovori ''uradi to i to''
ovo je moguće popraviti samo uz mozganje i detaljan pregled te uljne pumpe tako da se shvati njen princip rada i onda je lako

iz mog skromnog iskustva mogu reći da takve konstrukcije teško crkavaju , prije bih se posvetio nekim glupostima i sitnicama jer tu bukvalno nema šta da crkne

jesi li pokušao staviti nove brtve ?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Brtve cu pokusati nove izraditi od klingerita cim mognem...nisam stigao ovih dana posla nekog na sve strane...ali cim ih napravim javicu jel pomoglo sta ili ne...
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Imam štilovku 029, staru 10-ak godina. Prije dvije godine sam prvi puta mijenja lančanik koji se do danas već totalno istrošio (obzirom da je prvi originalan toliko izdržao ovaj kao da je napravljen od repe). Prije mijenjanja otišao sam u šumu da napravim još par metara drva i eto kvara. Lanačanik mi potpuno zablokirao, prstima nema šanse da ga pokrenem, osim kada ga malo odvijačem i čekičem lupim tada se malo pomjeri. Kako izvaditi lančanik a da nešto ne oštetim, i što se moglo dogoditi da je tako zablokirao?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
LAnac je gore ili si ga uspio skinuti....
Prvo skini lančanik dolje, vađenjem segera (27). Dakle jednostavno ga izvučeš sa radilice pa da onda vidimo....
79938046.png
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Vodilicu i lanac sam skinuo, međutim kada skinem seger svjejedno lančanik ne mogu niti pomjeriti. Da nije možda ležaj zablokirao?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Može biti ležaj, možda popucale opruge tarnih segmenata. Jel poplavio bubanj lančanika?..kad pokrećeš uže nigdje ništa ne zapinje...?
Probaj sa nečime uhvatiti(grip zange ili tak nešt) za lančanik i nježno izbit radilicu van...:mad:
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Lančanik nije promijenio boju. Kada povlačim uže za paljenje ne osjetim neki otpor, normalno mogu upaliti. Jedino ovo sa izbijanjem radilice ne razumijem, kako na koji način, kako doći do radilice?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ajde, ima nade.......
Pa kao što vidiš, nemaš baš puno izbora kako izvaditi lančanika dolje. Palo mi napamet da grip kliještima uhvatiš čvrsto za zvijezdu i laganim udarcima po osovini izvučeš kompletni lančanik van....nađi si nekog pomagaća za taj zahvat.
I slobodno pošpricaš sa WDom ležaj....
Jedino me malo muči, ak je ležaj u pitanju, onda se u leru morao vrtjeti lanac...???
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Ajde, ima nade.......
Pa kao što vidiš, nemaš baš puno izbora kako izvaditi lančanika dolje. Palo mi napamet da grip kliještima uhvatiš čvrsto za zvijezdu i laganim udarcima po osovini izvučeš kompletni lančanik van....nađi si nekog pomagaća za taj zahvat.
I slobodno pošpricaš sa WDom ležaj....
Jedino me malo muči, ak je ležaj u pitanju, onda se u leru morao vrtjeti lanac...???

Hvala ti na savjetu, danas popodne ću pokušati ovo sa izbijanjem, pa javim dali sam uspio i što je otišlo.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Prvo da spomenem onu poznatu: "Čovjek cijelog života uči i opet bedak umre!"

Pa ne mogu vjerovati koji sam propust i glupost napravio. Sramota me ali ću ipak reći.
Onako kako si mi jeffi savjetovao, skinuo sam nekako lančanik i znaš što se ispostavilo...
kočnica mi bila potegnuta. U šumi sam vjerojatno nogom aktivirao kočnicu a da nisam ni skužio. A pošto mi je i lančanik jako istrošen (kod ručnog povlačenja lanca po vodilici znao je zapinjati i čak blokirati) ja to sve pripisao lančaniku, ležaju i dr.
A ja biser udri čekičem umjesto da mi se upali lampica i jednostavno odblokiram kočnicu.
A šta reći....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Uči, uči se dok smo živi:lol:
Na kraj pameti mi nije bilo da je pod "ručnom":finga:...zato se lanac nije vrtio...
Čudno da nije bubanj poplavio i da se nije petlja kočnice potrošila. Tak sam jednom na husqvarni imao sličan problem da je petlja kočnice bila malo nakrenuta i pritiskalo je bubanj i isto mi je trebalo da skužim:lol:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,316
Prvo da spomenem onu poznatu: "Čovjek cijelog života uči i opet bedak umre!"

Pa ne mogu vjerovati koji sam propust i glupost napravio. Sramota me ali ću ipak reći.
Onako kako si mi jeffi savjetovao, skinuo sam nekako lančanik i znaš što se ispostavilo...
kočnica mi bila potegnuta. U šumi sam vjerojatno nogom aktivirao kočnicu a da nisam ni skužio. A pošto mi je i lančanik jako istrošen (kod ručnog povlačenja lanca po vodilici znao je zapinjati i čak blokirati) ja to sve pripisao lančaniku, ležaju i dr.
A ja biser udri čekičem umjesto da mi se upali lampica i jednostavno odblokiram kočnicu.
A šta reći....
stvarno dobar vic:rolfer::rolfer::rolfer:
događa se svašta, pa i curi dijete
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Kako se mogu skinuti ona dva vijka na kojima se učvršćuje vodilica i poklopac? Otišli mi navoji a ja sutra planirao malo u šumu.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Eto, riješih ja i zagonetku zašto nisam mogao rukom lanac povlačiti po vodilici. I to sam pripisao istrošenosti lančanika, a zapravo jedna spojnica na lancu skroz opustila i dva čistača na pola izderani u nekom čudnom obliku. Zamijenio lanac i to je to.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Kako se mogu skinuti ona dva vijka na kojima se učvršćuje vodilica i poklopac? Otišli mi navoji a ja sutra planirao malo u šumu.
Postoji alat za takve stvari ali možeš i ovako :
Stavi maticu kako ide i zavari je na vrhu vijka , možeš i dobrim "rolcangama"
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Tak skineš dolje, a novi vijak možeš vratiti tako da uzmeš u željezari "slijepu" maticu...iskreno nisam nikad uspoeđival, ali vjerujem da bi moglo biti M8....ili ako ima mjesta možeš koristiti maticu i kontra maticu...
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Eto riješen i taj problem. Kupio u servisu dva vijka i dvije matice, platio 50,00 kn i zamijenio.
Kraći vijak sam odvrnuo kliještima, a ona duži nije išao, pa sam ,kako je predložio puknuti , zavario maticu te ga onda odvrnuo. A zašarafio ih sa slijepim maticama. Dosta jednostavno, a ja mozgao kako ovo, kako ono.

A danas popodne idemo malo isprobati pilu u šumu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Eto riješen i taj problem. Kupio u servisu dva vijka i dvije matice, platio 50,00 kn i zamijenio.
Kraći vijak sam odvrnuo kliještima, a ona duži nije išao, pa sam ,kako je predložio puknuti , zavario maticu te ga onda odvrnuo. A zašarafio ih sa slijepim maticama. Dosta jednostavno, a ja mozgao kako ovo, kako ono.

A danas popodne idemo malo isprobati pilu u šumu.
I nemoj više toliko jako pritezati
 
Na vrh