• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
ali lanac je nov , predzub nije ništa diran

ako se skine predzub onda lanac ''zagriza'' previša , u ovoga je zahvat dobar ali otimanje prelazi granicu bezbijednog :confused:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Krivo sam se izrazil...neki lanci imaju onaj istaknuti "sigurnosni" dio između 2 zuba...a jel ima kakve razlike između sarog i novog u konstrukciji...koji je to lanac uopće....a možda je lanac preagresivan, provjeri dal ti nije predzub prenizak...
 
Posljednje uređivanje:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Eto nisam mislil da bi mogel hebat predzub,al moguče,al nakon 2-3 brušenja je bilo o.k. poslje sam odmah znal jače izbrusit,kad se to počelo dešavat sa novim lancem, mada je bilo dovoljno proč 1-2 puta rašpom.

i moram reč nikad se nije dogodilo kad sam u shtilovom dučanu uzel orginal.
eto to se meni događalo,ak kaj pomaže.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pozdrav. Imam navedenu motornu pilu.
Ovako nekako izgleda:
http://static.pik.ba/galerija/2011-06/slika-42553-2011-06-1307395339-default.jpg
Nekako sam uspjeo je srediti...pali, ima snage radi ok. Ali uljna pumpa nikako ne podmazuje lanac. Ma koliko se odsarafio onaj saraf za podmazivanje.
Vadio sam je rastavljao, cistio...nista. Sto se tice pritiska iz kartera on je ok...kad se skine pumpa i upali motor pirka odozdo bas jako. Kanali od pumpe do lanca cisti. Dakle bas je do pumpe, ne nesto okolo.

Da li neko ima istu ili slicnu motorku, i da li zna kako se moze srediti ta pumpa da radi?
Na zalost u mom kraju nema kod prodavaca da se kupi takva ulja pumpa...pa ako ne moze da se napravi da li moze da se sredi nekakvo amatersko homemade podmazivanje? bilo kakva fix ideja dobro dosla...


P.S. Ako bi sta pomoglo mogao bih sutra da rastavim detaljno cijelu pumpu i sve poslikam...


Evo slika uljne pumpe. Ako iko zna kako to popraviti da radi, ili bilo kakvu ideju da uradim da mi se maze lanac samo pisite:

Evo odozdo kako izgleda na motorki:

Evo kako izgleda izvadjena u kompletu:


Evo rupa odozgo za stelovanje itd:

Evo kako izgleda u dijelovima:


Slike su velike rezulucije tako da ih mozete po potrebi snimiti na racunar i zumirati. Ako treba jos sta poslikati samo kazite.

Ajmo ljudi pisite :)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Priznam, takvo nešt još nisam videl:cry:....imaš li kavi katalog dijelova jer kaj sam ja tražil pod tim modelom 486, je čisto nešt drugo:?:
Znači, čitav taj sklop "pliva" u rezervoaru ulja i onn dakle koristi preko ovog večeg klipa impulse od radilice?? i onda prenosi na manji....nije mi 100% jasno....
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Priznam, takvo nešt još nisam videl:cry:....imaš li kavi katalog dijelova jer kaj sam ja tražil pod tim modelom 486, je čisto nešt drugo:?:
Znači, čitav taj sklop "pliva" u rezervoaru ulja i onn dakle koristi preko ovog večeg klipa impulse od radilice?? i onda prenosi na manji....nije mi 100% jasno....

Vjeruj mi meni nista nije jasno :)

Ali koliko sam ja uspjeo vidjeti...ovaj veci dio okrugli sa federom ide gore dole jer na njega ide direktno pritisak iz kartera. Ulje prolazi kroz filter i dolazi do ove dizne metalne a iglica koja je na okruglom dijelu pretpostavljam da pumpa gore dole ulje ka lancu...a ovaj manji feder nemam pojma za sta sluzi na njemu je gore klipic sa gumicom koji vidi ispod auspuha on je zatvoren tako da tu vazduh niti moze uci niti moze izaci...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A jel on stvara pritisak u rezervoaru ili ne....

Da. Ima sa strane jedna rupica kod cepa za tocenje, ta rupica kada se ne zatvori tu prsce ulje ko ludo. Dakle pritisak iz kartera dolazi. Rupa od pumpe do lanca je cista. Samo pumpa tj najbitnija karika u lancu ne iskoristava taj pritisak i ne pumpa ulje na lanac :(
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znači u rezervaru se stvori pretlak, kad pila radi, ali ne pušta dalje...:?
Stvarno ne znam, napravi mali test i probaj nalijati motorno ulje umjesto lancola...rijeđe je pa da vidimo rezultat, moguće je da su se te brtve skvrčile pa ne mogu napraviti podtlak
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znači u rezervaru se stvori pretlak, kad pila radi, ali ne pušta dalje...:?
Stvarno ne znam, napravi mali test i probaj nalijati motorno ulje umjesto lancola...rijeđe je pa da vidimo rezultat, moguće je da su se te brtve skvrčile pa ne mogu napraviti podtlak
Ako niej ništa opalo pod pank a iz čistog mira je prestala podmazivati memre drugo biti
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Na koje brtve mislite ?

U samoj uljnoj pumpi nemaju nikakve brtve koje bi pravile podtlak.

Ima ovaj okrugli dio dole ispod federa sirokog i on je od nekakve plastike napravljen.

Naljevao sam i motorno ulje i benzin i nikakvi rezultati :(
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
na masnom komadu imaju neki utori ..kaj ne bi trebali biti o-ringi ?
!. jel ona kod tebe ikako podmazivala ?
pumpa kao pumpa mora imati i ventile ?..kuglice neke ili ?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Moguće, moguće...
Baš si sad mislim, susretal sam se ja sa tim impulsnim podmazivanjem, ali to su bili tak primitivni sistemi, a ne ovakav karabuđ...a mogući razlog toj kompliciranosti je da se ne dozvoli da nabija tlak u rezervoar(gledajući te silne komore i klipove)...da probaš napraviti novu gumenu brtvu, ovu što brtvi između kartera i pumpe...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da kuglica ima ispod federa ovog malog koji se nalazi u ovom metalnom ventilu. Gore gdje je feder tuda ulje bi trebalo ici ka lancu. Odozdo sa druge strane ulazi ovaj vrag sa sirokim federom a sa strane na rupe dolazi ulje koje ide kroz filter.

Sto se tice pravljenja gumene brtve ne shvatam na koju mislite ako mislite na ovu sto stoji na aluminijumskom poklopcu ona nije gumena nego od klingerita i nema nikakvu funkciju kao membrana(koliko sam ja shvatio) nego samo da ne curi ulje. Jer pritisak samo dolazi do njene unutrasnjosti i gura iglu gore dole.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
TO je brtva, a ne membrana, ali na tom mjestu prelazi tlak sa radilice ka pumpi i moguće tu pušta, posebno kad kažeš da je u rezervoaru tlak, koji po meni ne bi smio biti...pazi, lupam bez veze jer takvo što nisam vidio....
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da vidis u pravu si...pritiska tu ne bi smjelo biti posto pritisak bi trebao zadrzati se tu u krugu te igle i okruglog klipica. Ja sam jednom greskom nasuo tu ulje zatvorio pumpu i pustio motorku u rad dimila je ko luda. Ali inace ne dimi dakle ne dolazi tu ulje...ali ipak pusta pritisak. Pokusacu staviti novu brtvu pa vidjeti...imam nekog klingerita...ili mozda da postojecu namazem sa diht masom probacu i to...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
pa zar i ovako nešto masivno uradjeno može da zakaže :confused:


ja malo priej zamijenio kotur za špagu na mojoj huski 285 , ništa bez nje :prayer:
ne zovemo je u šumi bez veze ''kraljica'' :prayer::prayer:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
glej , "signal" od "kartera" lupa preko velikog klipa ...izmjenju se vakum i tlak i on ne treba nikakve ventile ..a ima i oprugu iako sumnjam da kontam s koje strane ide .
Drugi klip je pumpa , taj dio mora imati usisni i tlačni ventil .
Nisi odgovrio .. jesu ju takvu nabavio ili je kod tebe mazala pa sad više neće ?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
glej , "signal" od "kartera" lupa preko velikog klipa ...izmjenju se vakum i tlak i on ne treba nikakve ventile ..a ima i oprugu iako sumnjam da kontam s koje strane ide .
Drugi klip je pumpa , taj dio mora imati usisni i tlačni ventil .
Nisi odgovrio .. jesu ju takvu nabavio ili je kod tebe mazala pa sad više neće ?

Motorka je stajala godinama u podrumu. Odnjeo sam je mastoru on mi je vratio nakon 3 mjeseca i rekao da ne zna da je napravi...mos mislit neki majstor samo stilovke i huskvarne radi...

ja sam je posle par dana uspjeo nekako pokrenuti zamjenio lezajeve na radilici, paljenje podesio karburator ocistio i nastelovao... kad sam posao da rezem sa njom naspem ulja naspem benzina kad ono ne lezi vraze ne maze :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh