• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Manje više je tako kako si rekao. Podešavanje diza kod punog gasa najbolje je sa brojačem okretaja...no nemaju ga svi.
Prije štelanja potrebno je da pila bude ugrijana i sa svim filterima, dakle spremna za rad.
H dizu podešavaš tako da odšerafljuješ, dakle obogaćuješ smjesu, do trenutka kad pila počinje preskakivati taktove i nemirno raditi. Tada pritežeš dizu tek tolko da se smiri. Narvno, to radiš pod punim gasom. Pila mora u svim režimima dobro i bez zadrške loviti gas...
Najbolje se vidi kako je naštelano kad se duže radi sa njom.
Ako je sve u redu, ne mjenjaju se naštelani parametri.
Ako je smjesa prebogata, pila na hladno odlično pali, ali kako dolazi na radnu temperauru počinju joj padati okretaji..
Ako je smjesa presiromašna, pila otežano pali i kako dolazi na radnu temperaturu, okretaji joj rastu...
Nije preporučljivo štelati pun gas da se maksimalno dere i vrti....to je znak presiromašne smjese...
Jednom je neki Švabo detaljno opisao postupak, no sad ja to ne mogu nači:mad:, al to je to ukratko...
samo jos kako nasteliti L posto prvo njega stelimo nego H (bar bi tako trebalo) kako ga nasteliti jel i njega stelimo preko zvuka pile na praznom hodu ili ...
 
B

bosniahos

Guest
-

Da taj sistem podešavanja radi i gotovo da pali na svim modelima plus minus sitnica zavisi od modela.Meni je više briga koliko dugo traje držanje vijaka da se od šarafanja ne rasklima dosjed navoja a u šumi se nema uvijek neki od kemijskih recimo ljepila ućvršćivaća.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Generalno, pažljivo zategni vijak(L) do kraja i nakon toga ga otpusti za 1 okret. Upali pilu, zagrij je i ako dobro lovi gas(ne zastajkuje), onda je sve u redu. Ako zastajkuje prilikom turiranja, lagano odvrni vijak...Nakon toga tek pristupaš podešavanju vijka LA ili T toliko da se npr. prestane vrtjeti lanac.
Ako imaš nove pile sa onim grubim navojem, onda baš i nema problema sa odvijanjem, ali stare pile, sa puno AL dijelova i normalnim navojem, e tu bez kemije baš i neće ići....zato, ako ne želiš okolo nositi "ogromnu" tubu ljepila, onda si lijepo rastavi motorku, sve navoje dobro očisti sa npr. Carb cleanerom i na liči sa plavim Loctiteom..:partyman:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Da taj sistem podešavanja radi i gotovo da pali na svim modelima plus minus sitnica zavisi od modela.Meni je više briga koliko dugo traje držanje vijaka da se od šarafanja ne rasklima dosjed navoja a u šumi se nema uvijek neki od kemijskih recimo ljepila ućvršćivaća.

pa koliko treba šarafanja da dođe do toga:?
ja svoje zmije ako štelam 1.ili 2 puta godišnje..........imo sam ih svakakvih...starih,novih i uz normalno rukovanje se ti šarafići ne diraju svako malo.....a ako je več tako da svaki mijesec moraš štelati pilu onda treba tražiti uzrok a ne ga maskirati...jedino što sam vidio a da je bilo vezano za te "šarafiće" je kad je bratič na svojoj ms 290 jedan polomio svojom krivnjom i nije bilo drugog riješenja nego smo stavili drugi frgazer i gas gas
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Koja je dojnja granica komprsije kod pile dali jel to 8 bari ili nize.Zanim me ovo kad mjesimo kompresiju dali se radi kad je pila hladna ili kad je vruća ili nema veze u koje je stanju.
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Sta mislite o turskim ili kinezkim klip i cilindru, odvdje kostaju oko 120 do 130KM ,i kaze mi ovaj sto ih nabavlja u Brčkom (koridoru) da ih raja uzima masovno i da su zadovoljni sa njima, znaci klip,karika,cilinder kosta oko 120KM-130KM, a ima i od 250KM koji zovu kao "orginal", e sad cujem od dosra raje da tu nema orginala da je to sve isto, e sad dali je ovaj toliko bolji da je skuplji vise od 100KM ili ne, upitanju je klip i cilinder 48mm
 
B

bosniahos

Guest
.

Beba daj malo poslikaj i opiši s ćim i kako mijeriš kompresiju na pilama to vijerovatno vridi i za motorcikle cvajtere ni zame već za tipa koji je totalno zaluđen podizanju kompresije na motorciklima,pa bi onda htel to i izmijeriti.Hvala
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
8 bar je donja granica kompresije, ispod toga je več jako loše...makar zavisi od i od strija. Strijevi sa dugim hodom imaju nešto bolji odnos.A u vezi sklopa za Generalku, tu ima toliko ponuđača da gotovo i nema nekog pametnog savjeta....jednom sam samo stavljao kineski sklop, doduše ne u pilu, ali eto, čovjek radi, ali ne puno..Tako da...
Ja imam mjerač kompresije kućni uradak, vrlo jeftin, napravljen od brinoks cijevi, manometra 16 bar, svječice i ventila od gume. nije najtočnije, ali sam uspio "umjeriti" sa profesionalnim i moj skida nekih 1 bar, to je valjda zbog opruge ventila:scratch
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
8 bar je donja granica kompresije, ispod toga je več jako loše...makar zavisi od i od strija. Strijevi sa dugim hodom imaju nešto bolji odnos.A u vezi sklopa za Generalku, tu ima toliko ponuđača da gotovo i nema nekog pametnog savjeta....jednom sam samo stavljao kineski sklop, doduše ne u pilu, ali eto, čovjek radi, ali ne puno..Tako da...
Ja imam mjerač kompresije kućni uradak, vrlo jeftin, napravljen od brinoks cijevi, manometra 16 bar, svječice i ventila od gume. nije najtočnije, ali sam uspio "umjeriti" sa profesionalnim i moj skida nekih 1 bar, to je valjda zbog opruge ventila:scratch[/QUOTE To i jest problem sto covjek nemoze vise biti pametak u te klipove i cilindre kad ih svak ziv pravi a sto je najgore sve pod "orginal":D NPR u grudama ima prodavnica zastupnik sthila i huskvarne i kod njih je taj klip i cilinder 350KM , dok su neki uzimali i nisu bili zadovoljni e hajde budi pametan. Najgore niko neda garancije na dio. Nema druge nego :gitarist::gitarist:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dali ima netko ili pozna nekog tko ima radilicu za husgvarnu 359 ili 357 može i kompletna pila zaribana pod uvjetom da je radilica ispravna
 
B

bosniahos

Guest
-

Hrvoje 01 ja sam za cvajtere recimo,ali po drugima doktor i moj savjijet bi bil ne kupuj radilicu od zaribane cvajter mašine.Rijetki su slućajevi da će se tebi posrećit da je ista ok.. Jedino ako tražiš takvu radilicu koju ćeš rastavit pa da ju uspješno sklopiš i centriraš.Mada su uvijek mogući izuzeci.Ja već dugo u cigana gledam na šrotu takvu pilu ćak sam ju onako nezainteresirano pokrenul na oko je sve ok. možda su ju popalili ili je lamela otišla neznam stvarno,nema list i lanac ostalo na izgled jako dobro.Neznam tko bi imalo pametan tako nešto sam tak bacil il dal njima.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Hrvoje 01 ja sam za cvajtere recimo,ali po drugima doktor i moj savjijet bi bil ne kupuj radilicu od zaribane cvajter mašine.Rijetki su slućajevi da će se tebi posrećit da je ista ok.. Jedino ako tražiš takvu radilicu koju ćeš rastavit pa da ju uspješno sklopiš i centriraš.Mada su uvijek mogući izuzeci.Ja već dugo u cigana gledam na šrotu takvu pilu ćak sam ju onako nezainteresirano pokrenul na oko je sve ok. možda su ju popalili ili je lamela otišla neznam stvarno,nema list i lanac ostalo na izgled jako dobro.Neznam tko bi imalo pametan tako nešto sam tak bacil il dal njima.

Kužim tvoju zabrinutost, no kod pile nema straha da zaribavanjem klipa zezneš radilicu, a to zbog toga jer na pili nema zamašne mase od strane pogona koja djeluje na radilicu...na kraju krajeva, neka procjena je da 1 radilica izdrži 2 sklopa, minimalno...
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Kužim tvoju zabrinutost, no kod pile nema straha da zaribavanjem klipa zezneš radilicu, a to zbog toga jer na pili nema zamašne mase od strane pogona koja djeluje na radilicu...na kraju krajeva, neka procjena je da 1 radilica izdrži 2 sklopa, minimalno...
Dva sklopa sigurno bi morala izdrzat pa i vise da je imalo kvalitetna. A sto se tice kupiti polovnu ?? to me oparilo jednom i nece vise, a nebih nikom rekao da ne uzima. Polovne masine sve su mačak u vreći, kod mene jaran ispilo sa huskvarnom 365 drva i drva gotov svaki dan deset metara nasitno radi sa drvima tako vec evo 5godina (uz male kvarove naravno) i neki dan je prodo za 700KM na pijaci , kuku onom sto je kupio nece dugo biti rahat ako imalo bude radio vise sa njom i onda :madmana:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Istina, no ako naletiš jeftino i imaš neke dijelove i veze, zašto ne....Kod motorke, ode "leteći" na radilici i to se ne isplati popravljati. Barem ne kod nas jer treba opreme i opreme, a zbog toga svega ne može biti jeftino. Hebi ga, nije to Tomos da na panju moš poravnat:mrgreen:. Takve stvari bi trebalo preko npr. šumarije nabavljati, oni ne mjenjaju sklopove...Raspitivao se već ja, ali sam dobio informaciju da je to jako komplicirano i da mora preko licitacija, itd...:madmana: Konkretno, izrađena MS660 oko 500kn
 
B

bosniahos

Guest
-

Gledaj u cigana nema pogodbe jer je malo kolićinski pa oni tijeraju neku svoju raćunicu.To se doće uzme i zigh hail inaće mudruju.Prićekaću još nekoliko dana<sutra nerade< i ako nema plavaca u civilu ona je u mene.Motorka je totalno ok mišljenja sam da su je popalili ili iz nekog dvorišta ili iz servisa,takve ih znam a idu svaku nedilju u crikvu hahahaha.Nemoj gajit prevelike nade to kod njih je ka i lutrija.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Gledaj u cigana nema pogodbe jer je malo kolićinski pa oni tijeraju neku svoju raćunicu.To se doće uzme i zigh hail inaće mudruju.Prićekaću još nekoliko dana<sutra nerade< i ako nema plavaca u civilu ona je u mene.Motorka je totalno ok mišljenja sam da su je popalili ili iz nekog dvorišta ili iz servisa,takve ih znam a idu svaku nedilju u crikvu hahahaha.Nemoj gajit prevelike nade to kod njih je ka i lutrija.

javi mi na pp ako šta saznaš
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Danas loša vjest od majstora moja husqvarna 359 ja dala svoje ošla radilica,klip i cilindar ide u otpis stara je 3.5 god napravila je min 2500m drva stoga sam prezadovoljan s učinkom.Sutra ili prekosutra stiže nova naravno opet husqvarna 365xp
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Danas loša vjest od majstora moja husqvarna 359 ja dala svoje ošla radilica,klip i cilindar ide u otpis stara je 3.5 god napravila je min 2500m drva stoga sam prezadovoljan s učinkom.Sutra ili prekosutra stiže nova naravno opet husqvarna 365xp

laka joj zemljica:mrgreen:
b.d.v-neznam di planiraš kupovati novu zvijerku ali imaš akciju staro za novo a baš je tvoj buduči model na akciji, "mio agrostroj"-trgovina cijena je 4500kn:supz:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh