• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
ajde sad u grubo sam zelio objasniti. covek je nastelovao da radi dobro na leru i bez opterecenja. mora se probati u rezanju ima li snage i odvrnuti na H koliko je potrebno. nesme se ni preterati jer motor moze otici u iberturu[ previsoke obrtaje] onda ce morati na L sto sam nazvao finom jer i jeste za smesu lera [lose sam se izrazio] a recu ti jos jedno . radio sam ovih kineskih testera dosta i na 1 krug se obicno samo javi u paljenju i vise ic. ja ih idem na 1+ 1/2 i onda ih jos malo dodam koliko treba. nezelim pametovati mnogo ali u tehnickim podacima svake testere vam pise i tako bi okvirno trebalo stelovati. za viliger sam ti izneo podatke i poklapa se sa mnogim modelima i drugih marki jer su istovetne masine. ako zelis slikacu ti dokument original

Da ti olakšam.....ovdje gore ti je greška...čitaj ponovo:(nerd):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
evo ti u uputstvu za stihl ms 290. 310 .390.knjiga dobijena zajedno sa novom testerom.
17022013363.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
tako je tu nema greške, makar ništa ne vidim...ali gore u tvom postu je greška......ajd traži u drugoj knjizi, pa ćeš vidjet
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
ajde sad u grubo sam zelio objasniti. covek je nastelovao da radi dobro na leru i bez opterecenja. mora se probati u rezanju ima li snage i odvrnuti na H koliko je potrebno. nesme se ni preterati jer motor moze otici u iberturu[ previsoke obrtaje] onda ce morati na L sto sam nazvao finom jer i jeste za smesu lera [lose sam se izrazio] a recu ti jos jedno . radio sam ovih kineskih testera dosta i na 1 krug se obicno samo javi u paljenju i vise ic. ja ih idem na 1+ 1/2 i onda ih jos malo dodam koliko treba. nezelim pametovati mnogo ali u tehnickim podacima svake testere vam pise i tako bi okvirno trebalo stelovati. za viliger sam ti izneo podatke i poklapa se sa mnogim modelima i drugih marki jer su istovetne masine. ako zelis slikacu ti dokument original

Da ne ostane visiti u zraku.....odvrtanjem H vijka se smjesa obogaćuje, a obogaćena smjesa ne dovodi do iberturaže, nego upravo suprotno....mršava smjesa, kad zavrčemo, dovodi do prevelikog broja okretaja
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
592
Momci, jedno stručno pitanje, ako će netko znati odgovor.
Otac lani kupio motorku Makita, a od prije imamo Partner (ta je bila otpisana, pa smo kupili novu), uz to imamo i trimer Stihl. do sada smo koristili ulje od Stihl-a za pilu i trimer,e sad me zanima dali to isto ulje bez posljedica mogu koristiti i za Makitu? U uputi od makite piše da se mogu koristiti i ulja koja nisu makita, u omjeri 1:40.
dali ima netko iskustva iz prakse? Jer nije praktično imati 2 kante mješavine zbog 2 vrste ulja.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Momci, jedno stručno pitanje, ako će netko znati odgovor.
Otac lani kupio motorku Makita, a od prije imamo Partner (ta je bila otpisana, pa smo kupili novu), uz to imamo i trimer Stihl. do sada smo koristili ulje od Stihl-a za pilu i trimer,e sad me zanima dali to isto ulje bez posljedica mogu koristiti i za Makitu? U uputi od makite piše da se mogu koristiti i ulja koja nisu makita, u omjeri 1:40.
dali ima netko iskustva iz prakse? Jer nije praktično imati 2 kante mješavine zbog 2 vrste ulja.

Mozes dalje koristit ulje samo radi pravi omijer mjesavine kako je tvornicki propisano i nemas brige!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
MA nemaš brige......za sve koristi istu mješavinu....mješaj između 1:40 i 1:50 i nema se što dogoditi...ulja tako i tako rade svega par firmi i sve je to manje-više isto..po istom standardu
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
kako naštelati količinu ulja na vodilici,,,,,,

konkretno za Stihl ms 26o me zanima, slabo je bacalo ulja pa sam vrtio tu i tamo u svim smjerovima i naravno raštelao, došao kući i propuhao sa kompresorom i sada baca previše, baca na vodilicu ali i curi na sve srane ispod dekla,

- ima li kakve šeme za to kao ovo za zrak i smjesu, zavrnnem do kraj i slično jer sam probao zavrnuti do kraja ali uvijek se okraće kao na prazno ima li tko takvih iskustava sa time
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kako naštelati količinu ulja na vodilici,,,,,,

konkretno za Stihl ms 26o me zanima, slabo je bacalo ulja pa sam vrtio tu i tamo u svim smjerovima i naravno raštelao, došao kući i propuhao sa kompresorom i sada baca previše, baca na vodilicu ali i curi na sve srane ispod dekla,

- ima li kakve šeme za to kao ovo za zrak i smjesu, zavrnnem do kraj i slično jer sam probao zavrnuti do kraja ali uvijek se okraće kao na prazno ima li tko takvih iskustava sa time

verovatno ti je zapusila rupica u macu pa ti nije bacala ulje ili veoma malo. srafic za stelovanje ulja lagano ide i ima mali hod levo desno. znaci ima mali protok u jednu stranu a zakretanjem u drugu se povecava .znaci tu tema primene sile jer u oba smera ima granicnike za smer vijka i moze se zakrenuti priblizno oko 90 ili manje stepeni od min pa do mah protoka. sta si produvavao kompresorom . verovatno si na silu okretao vijak pa si ostetio nesto ili se nesto smaklo na uljnoj pumpi pa izbacuje deo ulja sa strane.
 
B

bosniahos

Guest
Ima na pumpi zanimljivih elemenata koji lako popuste kod sile.Znam isam,škola košta.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na silu u stelovanju bilo cega samo kvar se napravi. niko netrazi pravi uzrok. meni se na viligeru dva puta razlicit kvar pojavio zbog nemarnosti. zapusi rupica za dovod ulja u macu ja ajde jos samo ovaj rez da zavrsim i smakne mi se crevo na izlazu iz uljne pumpe. nikakav kvar ali ajde raskopaj sad testeru da ga mogu namestiti. drugi put secem siprazje tanko u obali zahvati neke zemlje zapusi dovod ulja na macu i odjednom poce sa donje strane ponovo curiti ulje. ja raskopam kad upala grancica i smakla crevo dovodno iz rezervoara ulja.kud je prosla od zastite nije mi jasno ali se desilo. zato i lepo pise da se mac i dekl trebaju posle svake upotrebe ocistiti da nebi do toga doslo ali ko se pridrzava toga.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
lance brusim strojno pa zbog toga skidam vodilicu i uvijek ju očistim, tako da nje do toga, bez vodilice sam provjeravao i vidio da ne baca ulje na mjsto gdje bi trebala pokušao sam pojačat protok ali nije se ništa posebno dogodilo, kod kuće izlio sve ulje van i od mjesta gdje izlazi ulje za podmazivanje vodilice propuhao sa kompresorom , isplahnuo rezervar ulja sa benzinom i nalio ulje pa probao i došao do toga da ulje sada ide kao ludo,,,

- meni se taj šarafić za štelanje protoka ulja vrti u krug bez ikakvog otpora i nikakoo da se dođe do kraja, tj. zašarafi ili odšarafi, kupio sam ju polovnu i tako je uvijek bila,
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moraces taj mehanizam za stelanje protoka ulja zameniti. na njemu je fabricki odredjen minimalni i mah. protok i to je veoma malo zakretanje. tu je proslajfao mehanizam i otvoren protok preko dozvoljenog mah. ako ti iz rupice za izlaz izlazi ulje kad je mac skinut i upaljena testera u redu je pumpa i priljucni vodovi , ali ili daje zbog tog vijka mnogo vise ulja ili ti cak i na mehanizmu gde je vijak curi. u svakom slucaju zamena tog dela i rasklapanje. kad si ispirao rezervor od ulja trebao si kukicom od zice polako izvuci crevo sa filtercicem za ulje. i tu se nekad nakupi skrama od ulja pa teze pumpica vuce ulje. prduvaj i njega i operi benzinom i pregledaj sve spojeve creva dal negde nepusta .pod pritiskom vazduha se samo izdalje izduva piljevina i prljavstina nikako sistem za ulje jer ce se smaci vodovi za ulje [creva] jer nemogu izdrzati pritisak.
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
moraces taj mehanizam za stelanje protoka ulja zameniti. na njemu je fabricki odredjen minimalni i mah. protok i to je veoma malo zakretanje. tu je proslajfao mehanizam i otvoren protok preko dozvoljenog mah. ako ti iz rupice za izlaz izlazi ulje kad je mac skinut i upaljena testera u redu je pumpa i priljucni vodovi , ali ili daje zbog tog vijka mnogo vise ulja ili ti cak i na mehanizmu gde je vijak curi. u svakom slucaju zamena tog dela i rasklapanje. kad si ispirao rezervor od ulja trebao si kukicom od zice polako izvuci crevo sa filtercicem za ulje. i tu se nekad nakupi skrama od ulja pa teze pumpica vuce ulje. prduvaj i njega i operi benzinom i pregledaj sve spojeve creva dal negde nepusta .pod pritiskom vazduha se samo izdalje izduva piljevina i prljavstina nikako sistem za ulje jer ce se smaci vodovi za ulje [creva] jer nemogu izdrzati pritisak.

izgleda da je baš u tom šarafu za štelanje količine ulja nekakav problem jer sam oćistio i taj filter kojeg spominješ i sve dobro radi ali ponekad primjetim da je lanac dosta suh, uzmem mali šrafciger i za milimetar mrdnem aj šarafić i opet masti nekada više nekada manje, kako se dolazi do njega, pretpostavljam da moram skinuti cilindar dolje, magnet, kvačilo i raspoloviti ju :=-: posla za cjeli dan u PM,, s obzirom da je njega mogu okretati ma mjestu do besvijesti
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nemoras rasturatu celu masinu zbog toga. moras najverovatnije polako obe strane deklova polako odvojiti od masine. neznam napamet da li odozdo gde je srafic ima kakvog pristupa ali mislim da se mora popola rasklopiti i onda pumpica i regulator dodju u dnu ispod masine . znaci skidaj rucku poklopac odozgo i najverovatnije samo karburator. ako nisi rasklapao bolje polako i slikaj aparatom detalje nego posle da razmisljas gde je sta bilo. masinu nema potrebe rasklapati ulje se steluje priblizno na sredinu hoda tako da priblizno trosi podjednako rezervar goriva i ulja. kad je redje ulje za lanac i leti smanji se malo kad je gusce ide se na mah. uvek gledaj da priblizno trosi rezervoare. kad ti je sumljivo samo pogledas koliko trosi u rezervoarima jer oko ume da zavara .
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
nemoras rasturatu celu masinu zbog toga. moras najverovatnije polako obe strane deklova polako odvojiti od masine. neznam napamet da li odozdo gde je srafic ima kakvog pristupa ali mislim da se mora popola rasklopiti i onda pumpica i regulator dodju u dnu ispod masine . znaci skidaj rucku poklopac odozgo i najverovatnije samo karburator. ako nisi rasklapao bolje polako i slikaj aparatom detalje nego posle da razmisljas gde je sta bilo. masinu nema potrebe rasklapati

ma rasklapao sam već motorke, nije neka nauka ako imaš alat, npr. za blokirat klip i otpustiti kvačilo i magnet, pa onda radapciger za skinuti magnet, susjed mi radi u HŠ kao mehaničar pa mi nije problem doći do tih alata, oćisitii sve, malo dift mase i sve klapa samo me zanima koji dio mi je stradao, kako se to zove da si ga pripremim unaprijed a ne da tražim okolo
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pumpa se skida tako da skineš zvono kvačila, izvučeš puž pumpe, odviješ 2 torksa 25/27...i to je to...bez ikakve mudrolije....a klip blokiraš na način da kroz otvor svječice naguraš dok je klip u DMTu što više neke špage......kvačilo ima kontra navoj.....
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Pumpa se skida tako da skineš zvono kvačila, izvučeš puž pumpe, odviješ 2 torksa 25/27...i to je to...bez ikakve mudrolije....a klip blokiraš na način da kroz otvor svječice naguraš dok je klip u DMTu što više neke špage......kvačilo ima kontra navoj.....

e baš ti hvala, sutra će vjerojatno opet kišiti pa neću u šumu već ću to raskopat pa u trgovinu možda budem imao sreće pa to odmah nađem i ne bude skupo
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Uže po mogućnosti što deblje, a da prolazi kroz otvor svječice....zato da ti klip negdje u kanalu ne precvika, i naravno neko čisto, ne ono kojim ti je djed tele na sajam vodio :icon_wink:.....imaš 3 vrste pumpi, dvije fiksne dobave(0,5/0,65) i jednu promjenjivu.....moguće da je onaj plastični štift pukao....ako je, zamjeni i dva o-ringa koja ga drže
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Uže po mogućnosti što deblje, a da prolazi kroz otvor svječice....zato da ti klip negdje u kanalu ne precvika, i naravno neko čisto, ne ono kojim ti je djed tele na sajam vodio :icon_wink:.....imaš 3 vrste pumpi, dvije fiksne dobave(0,5/0,65) i jednu promjenjivu.....moguće da je onaj plastični štift pukao....ako je, zamjeni i dva o-ringa koja ga drže

ova moja ima štelajuću i upravo je u tome problem malo radi malo ne, ispirivao i ništa, koliko sam skužo šarafić za štalanje ima hod od nekih 60-70 stupnjeva a kod mene see okrće u krug bez ikakvog otpora, t.j. sada radi i to možda prevše curi na sve strane, pretpostavljam da ću morati kupiti sve novo da nema posebno taj štift za regulaciju
 

Najnoviji postovi

Na vrh