• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
mislim da tak nekak, uglavnom nije bas nekaj puno zrezala, par metri, a kaj se to i tebi dogodilo ili se kuzis v to!?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
skuzit ces i sam...:supz: pa ces se sjetiti ovog posta

Lanac? Vodilica? Uljna pumpa? Šta drugo, ništa.. Uljna pumpa, ispravite me ako griješim, ali mislim da je dosta skupa (500-700kn za stihl modele). Mislim da sam nedavno naišao na takvu cijenu, u online katalogu Trgoagencije. Možda sam i pobrkao, neću garantirat.

Lancu i vodilici neće biti ništa.Pod ništa mislim da neće zaribat, a sad, trajnost je možda malo manja. Samo treba smanjit da baca manje ulja, jel je rjeđe, pa da ne curi jako.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Uljna pumpa manje-više spada u potrošnu robu, e sad dal netko može dokazati da na čisto motorno ulje pumpa prije ode...hm....teško
Sa viskoznošću se slažem.....
Ja da nemam to ulje koje imam vjerojatno bi kupil tipa lancol (jeftinije je), na kraju krajeva i po uputstvima je dozvoljeno obično ulje....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
i ja sam mišljenja da ''preradjeno'' ulje ništa (naročito) neće da škodi motorki ni dijelovima u njoj , pa i to je ulje sa malo manjim viskozitetom
ako uzmemo računicu pa izračunaš da umjesto 10 litara novog ulja ti kupiš nov mač onda je lako izračunati i da nije problem ni ako nešto crkne a ti svališ krivicu na ulje

mada , ja nikada nisam koristio staro ulje u motorku iz jednog jedinog razloga a to je prljava motorka , polica gdje bi ostavljao možemo pretpostaviti na šta bi ličila , a i motorka se sva zamaže pa popravka ili oštrenje lanca ostavlja tetovaže po rukovaocu
koristio sam neka druga ulja koja sam dobijao iz jedne firme , to su ulja koja su dolazila u novim mašinama i mijenjala su se nakon veoma malo odradjenih sati i nisu bila crna , e njih bi koristio stalno samo kad bih mogao da dobijem
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ne, na svu srecu nisam imao takvih problema sa motorkom. To se znalo dogoditi na Tomos APN-u, kad često skidaš magnet, ili ako slučajno zašarafiš na koso maticu pa pojedeš navoj, desi se da se magnet odšarafljuje u vožnji. E sad, pošto ima deklin, nekad magnet ispadne i zavrti na "suho" no ako nemaš sreće, zna zacvikat, pa potrga paljenje, zapne za bobinu, kondenzator, zavojnicu, bilo šta i probije struja, otkine neki od navedenih dijelova... Nije problem šta zajebe paljenje, nego ako zajebe utor za kajlu (pero) pa treba mijenjat radilicu, onda imaš posla... U tom slučaju bio je dobar navoj, barem pretpostavljam, nova je pila, a zašto se otpustio ne znam. Možda nije bila dovoljno zategnuta matica, možda je konstruirano loše, a možda je bila loša kvaliteta materijala pa je popustio navoj ili sama matica.
 
O

Odessa88

Guest
Dal neko moze da mi obijasni oko ostrenja lanca??Ja ga naostrim al nije bas to to ili ga odnesem u servis pa ga oni naostre na onu masinu,mada drugar kaze da nevalja na toj masini da se ostri jer skida puno od lanca.Kako su vasa iskustva oko toga??
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
U 070 i u 050 toči otac staro ulje od 1974. godine. nikad problema.

U MS 029 točimo čisto ulje, al moj bratić u 036 ja mislim da je oznaka od 1996 isto toči staro ulje i nikad problema.

Čišćenje onih sita na šlaufiću je normalno...

Ali staro ulje mora odstajati god dana i onda se koristi kad drek i špena padne na pod.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Bravo, Mrga pa to ulje mora da je bolje od Whiskeya kad odstoji....;)
Šalu na stranu...ja bih koristio "potroŠeno" ulje samo kad bi ga dobro profiltrirao, sam klip/trn je kaljeni Čelik, al kučište je od al legure...za takve veće potrebe isplatilo bi se i centrifugirati ulje...
 
O

Odessa88

Guest
I moji su stavljali pre to staro ulje pre u stihl 051 av i u huskvarnu 346xp i nikad problema.Al otkad ja baratam sa njima reko bolje da sipam cisto ulje.Molim odogovor za gornja pitanja!!!
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ja koristim ulja od getriba za podmazivanje lanca npr.dok menjam v traktoru ulje,ali imam doma pune bačve rabljenog ulja iz getriba automobila pa to stavljam i još pomješam s masti da bude gušće i ok je onda
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
I moji su stavljali pre to staro ulje pre u stihl 051 av i u huskvarnu 346xp i nikad problema.Al otkad ja baratam sa njima reko bolje da sipam cisto ulje.Molim odogovor za gornja pitanja!!!

A i ja bi stavljao čisto ulje ali je skupo, a ovo staro koje izlijevam iz raznih traktora i getriba bi morao onda i deponirati. A ovak spojim ugodno s korisnim.

PS: jeffy, nakon što odstoji ulje barem 6 mjeseci, u kanti ima na dnu svakojakih gluposti barem 20% volumena najmanje. Probao sam ja i pretočiti takvo ulje u drugu čistu kantu pa opet ostavio da stoji godinu dana, ali gareži je bilo na dnu zanemarivo... tak da nema potrebe za filtriranjem osim ove prirodne metode...

Barem tako mislim, a uostalom, nema boljeg ulja nego getibnog koje još malo razrijedim s motornim jer je premasno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Razmisli i o tome kaj radiš prirodi s takvim uljem :(
 
O

Odessa88

Guest
A i ja bi stavljao čisto ulje ali je skupo, a ovo staro koje izlijevam iz raznih traktora i getriba bi morao onda i deponirati. A ovak spojim ugodno s korisnim.

PS: jeffy, nakon što odstoji ulje barem 6 mjeseci, u kanti ima na dnu svakojakih gluposti barem 20% volumena najmanje. Probao sam ja i pretočiti takvo ulje u drugu čistu kantu pa opet ostavio da stoji godinu dana, ali gareži je bilo na dnu zanemarivo... tak da nema potrebe za filtriranjem osim ove prirodne metode...

Barem tako mislim, a uostalom, nema boljeg ulja nego getibnog koje još malo razrijedim s motornim jer je premasno...

Pa i nije bas tako skupo,sve zavisi koliko radis sa testerom i koju imas.Na primer ja sa huskvarnom neverujem da potrosim vise od dve litre po sezoni to je ono max.Sad sve zavisi da koristim 051 u taj stane bogami dosta a i ako radis u sumi cesto pa jos motorka trosi malo vise verovatno bi se i ja opredelio za staro ulje.Dal neko zna oko ostrenja lanca da mi obijasni ili ne???I dal valja ostriti na onu masinu u servisu sto je ka brusilica???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dal neko zna oko ostrenja lanca da mi obijasni ili ne???I dal valja ostriti na onu masinu u servisu sto je ka brusilica???
Pitanje je jako kopleksno i široko .
Primjer ,za moje potreba piljenja motornom pilom mogao bi si priuštiti da tupi lanac bacim u smeče i kupim novi .
U takvim uvjetima brusilica ne može "previše" skinuti jednim oštrenjem
Netko tko ganja pare u šumi( mada nije to baš tako podplačen posao) mora gledati da mu lanac izdrži što duže .

Razmisli i o tome kaj radiš prirodi s takvim uljem :(
Mene još uvjek više zabrinjava malčer i njegovo uništavanja svega živog .... bez ikakve šanse za bjeg .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
:shock::shock:rabljeno ulje u motorku:eek: , svaka vam dala, aj probajte vi piti ukiseljeno vino ili izhlapljenu pivu koja 2 dana stoji otvorena na suncu!!!!!!!!!!- kakvi manijaci:rolfer:

vidim da je i brušenje na tapeti.....strojno doista skida više nego je potrebno, nama koji radimo i živimo od šume stvarno je najisplativije i najbrže te radnje odraditi na ruke bilo da se skidaju čistaći ili da se brusi:finga: , prilikom brušenja najčešća je greška da se lanac potkopa-1/3 turpije smije iči pod zub prilikom oštrenja, samo oštrenje se kod mene odvija jednom dnevno ali se nakon svakog rezervara prođe po zubu 1-2 puta tj. samo ze održava brid-meni se to pokazalo kao najbolje za sam rad i dugotrajnost lanca, skračivanje lanca se također odrađuje u šumi, lanac mijenjam samo kad radim na lageru prerezivanje tj. za prerezivanje koristim 1 lanac a za rušenje 2. lanac, mač stihl duromatic u prosijeku izdrži cca 6-10 lanceva, moram samo dodati da rabljeno ujle ne škodi samo pumpi nego i maču i lancu-evo banalna usporedba ; svi smo se kao klinci sanjkali na vrečama po snjegu-tako je i lanac sa novim uljem!!!! a sa rabljenim uljem je to kao kad se mrkva vozi po ribežu pa je nestane!!!!!
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Bok Baja, opet su te pustili na kućnu njegu....:mrgreen:
Slažem se sa tobom no dodajem da štetu u motorci naprave krute čestice u rabljenom ulju. Frend mi se neko vrijeme bavil sa otkupom rabljenog jestivog ulja i dok ga je počistil, vjeruj mi, gotovo se ne vidi razlika između njega i novog.
Isto tak mi je tvrdil da se i motorno gotovo jednako da očistiti...E sad možda u namjenska ulja stavljau kakve aditive, a možda niti ne. Ne znam dal si možda kad naišel na oznaku "prvi rafinat" i "drugi rafinat", e ova druga oznaka ozačava da je to recuklirano ulje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bok Baja, opet su te pustili na kućnu njegu....:mrgreen:
Slažem se sa tobom no dodajem da štetu u motorci naprave krute čestice u rabljenom ulju. Frend mi se neko vrijeme bavil sa otkupom rabljenog jestivog ulja i dok ga je počistil, vjeruj mi, gotovo se ne vidi razlika između njega i novog.
Isto tak mi je tvrdil da se i motorno gotovo jednako da očistiti...E sad možda u namjenska ulja stavljau kakve aditive, a možda niti ne. Ne znam dal si možda kad naišel na oznaku "prvi rafinat" i "drugi rafinat", e ova druga oznaka ozačava da je to recuklirano ulje.
Kak ga je on čistil , daj ako nije problem doznaj broj okretaja i promejr centifuge ..ako ju je on koristil ?
Ja sam napravil centifugu i prepeljel staro motorno ..očekival sam čudo ali ga nisam doživjel :rolfer:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
To je inače propalo jer se malo previše zaletel....
Uglavnom, to je bil zatvoreni sistem u kojem, Bar mi je tak pričal, ide prvo taloženje, centrifuga, i neke keramičke ploče....on je to uspel nakraju prodati nekam u Slavoniju, al budem ga pital za detalje, s time da je on samo jestivo koristil....
 
Na vrh