• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: mehanička radionica za pile

Kišno vreme pa se malo igram sa pilama.61 dobila nov cilindar i klip pa če mi zamenit homelitku.650 su pre več puno leta udavili sa bio uljem,sve je bilo zabijeno i zaljepljeno ko sa smolom jedva očistio.Sad lepo podmazuje i radi ali trese-nema nikakvih amortizera faljen model pile inače snage ima.044 ribnula dobio djabe sad se čeka garnitura kineska.070 se sređuje za u stalažu ali če morat bit sve ispravno i radit ko sat.

image upload no ads
image sharing sites


free image upload
free screenshot software

 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: mehanička radionica za pile

Ova je AL-KO motorna pila stara i tko zna koliko je puta bila popravljana. Nedavno je prestala raditi, jer je iz nje gorivo počelo nekontrolirano curiti na sve strane. Došla mi je u ruke da ju probam osposobiti. Našao sam da je istrunula cijev za gorivo, a sva je bila zaštopana sa zauljenom piljevinom, uz to čini mi se da nešto i nedostaje što je bilo povezano s komadom za gas (barem prema crtežu iz kataloga).

Molim savjet i informacije za potpuni popravak te pile:



Da li sam dobro postavio žicu od komande za gas (unutar rukohvata za nošenje pile) prema naprijed? Za što ta žica služi, da li tu nešto nedostaje, ako nedostaje što točno i zašto služi?





http://www.motoruf.de/bild2cache/ze...p_parts_gif_0_0_01_110061_2_gif-1280-1800.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: mehanička radionica za pile



Obzirom da je zbog "štucanja goric :icon_weed:" dva dana mirovala u garaži na panku, danas sam iskoristio hladovinu i pilu sam sastavio, te pokrenuo i naštelao. Pali, radi, dobro prima gas, lanac se podmazuje i to bi bilo to.
Za devetnaestgodišnjakinju se sasvim dobro drži.

Dobila je od mene generalno čišćenje i kupanje u benzinu, novu cijev za dovod goriva, kompletirana je sa svim šarafima, dobila je i frišku mješavinu i kvalitetno ulje za lanac.

Pravi probni rad bude imala nadam se drugi tjedan, prvo kod mene u goricama, da s njom probam izrezati s vremenom prikupljenu drvenariju i napraviti od nje roženice i grede za peć i naravno za roštilj. Ako i kad položi test, tek onda ide natrag k' vlasniku.

lp
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: mehanička radionica za pile

Piljevina, koja se nakupi ispod poklopca kojim je pritegnuta vodilica, je masna. Lanac se dobro podmazuje. Radi se o Jonsered 2159.

Jel to normalno? Jel možda vodilica ne naliježe dobro pa dio ulja ode pored rupice na vodilici?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: mehanička radionica za pile

Takav slučaj imam i ja na motorki. Vjerojatno je to ulje koje "napravi krug " po vodilici !? Jer, lanac se normalno podmazuje, a potrošnja ulja je srazmjerna potrošnji goriva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,650
Re: mehanička radionica za pile

((Da li sam dobro postavio žicu od komande za gas (unutar rukohvata za nošenje pile) prema naprijed? Za što ta žica služi, da li tu nešto nedostaje, ako nedostaje što točno i zašto služi? ))

Ta žica unutar rukohvata je spoj za polugu gasa (onu prednju koja fali), namijenjena je da se može raditi samo sa jednom rukom (onda se koristi ta prednja poluga za gas). Ali ako sa radi sa dvije ruke onda samo smeta (može se nekontrolirano dodavati gas kada nije potrebno), zato je i skinuta.:icon_cool:
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: mehanička radionica za pile

Brat ima Jonsered 2250 i kod njega je suha piljevina. Lako je ispuše kompresorom. Zato mi je sumnjivo. Kad sam motorkom žamal fosne, čak mi je ulje kapalo van.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: mehanička radionica za pile

Imaš više čimbenika, dali pumpa baca više, manje, a ovisi jako kakvo je stanje lista, lanca i kvaliteta ulja. Ja sam zimus koristil neki lancol sa obližnje benge, na minusu je bilo, ko da bi pekmez tankal nutra.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: mehanička radionica za pile

Ova motorka ima šraf za štelanje protoka ulja,probaj smanjit pa probaj.Kad imam taki slučaj poravnam i površinu dekla gde naleže na vodilicu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: mehanička radionica za pile

Hvala abarth. Kod potrošenog tanka goriva, ulja još ostane u tanku. Vodilica je 45 cm. Ako smanjim količinu ulja, kak bum znal da dosta podmazuje?

Na deklu gdje naliježe vodilica postoji gumica kroz koju dolazi ulje. Jedino se meni čini kao da je dekl stariji od gumice.

Još jedna informacija o nezgodi s motorkom. Jednom prilikom je na velikoj strmini prilikom rezanja drvoje krenulo nizbrdo. Ispustil sam motorku jer bi inače i ja krenul za drvom. Ispala je iz drva i tumbala se nekih 10 m, dok se nije zaustavila u jarku. Na vodilici ne mogu primijetiti da bi bila svinuta.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: mehanička radionica za pile

Iwanho ,mislim da masnoća na piljevini ispod poklopca nije problem. I na mojoj Štilovki je tako a mislim da je bilo i na onima prije nje .Biće ,kak reče Kawasaki ,da je to ulje koje napravi krug pa ga lančanik razbaca po poklopcu. I moja (ms 230) ne potroši ulje dok potroši benzin.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: mehanička radionica za pile

Mijo, hvala ti kaj si me utješil. :icon_pray:
Jedini problem je teže čišćenje te zamašćene piljevine. :(
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: mehanička radionica za pile

Samo daj Bože dobrih drva ,lako za motorke. Nažalost ,došla su vremena da svako ko kupuje drva (i ja više kupim nego svojih narežžem) za svaku sezonu grijanja potroši na drva vrijednost solidne motorčice.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Re: mehanička radionica za pile

Piljevina, koja se nakupi ispod poklopca kojim je pritegnuta vodilica, je masna. Lanac se dobro podmazuje. Radi se o Jonsered 2159.

Jel to normalno? Jel možda vodilica ne naliježe dobro pa dio ulja ode pored rupice na vodilici?

Na mojoj štilovki je isto tak.
Ali svejedno ju morem spuhati s kompresorom, iako je masno sve. Bolje da je masno nego da je suho!
Al meni se čini da moja čak i premalo maže lanc, na 3 tanka benzina jen tank lancola prejde. Kad sturiram motorku prema nekoj površini, slabo baca. Valjda su se zlizali oni puževi koji vuku ulje
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: mehanička radionica za pile

Zagi, kaj imaš za štilovku? Većinom ti imaju sve šaraf za štelati kolićinu ulja.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Re: mehanička radionica za pile

Imam MS310. A znam da imaju, šaraf je već na maksimumu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: mehanička radionica za pile

Probaj ga malo zmrdat minimum maximum, ali kak veliš, očito je pumpica na kraju. Probaj neko rjeđe ulje za prvu silu, tipa hidrol. Sused već godinama trpa u huski hidrola i za sad se ne buni, a radi hrpu usluge.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: mehanička radionica za pile

Zagi, tak velika razlika mi nekak ne štima. Jel ti možda ždere preveč benzina? Ja sam kod rada tupim lancem primijetil da potroši skoro duplo benzina nego kad je lanc oštri.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Re: mehanička radionica za pile

Ja sam primjetil da je jače masno kad hoču dovršiti rezervar goriva tupim lancom.
Kao da nema piljevine koja bi to ulje pokupila za sobom.

Možda grešim ali tak mi se čini.
 

Najnoviji postovi

Na vrh