• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,707
Mjesto nalijeganja lanca na mač, ono lijeva i desna strana, nije jednako. Jedna strana je više potrošena. Izbrusi mač!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Za početak ja bi prije nego vodilicu idem dirati strojno poravnal zube na lancu.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Zubi su strojno naoštreni.
Probao sa na brusilicu poravnat vodilicu, malo je bolje.
Raspitao sam se ima jedan servis što strojno brusi vodilice.....
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Evo probao sad sa drugim lancem i radi, izgleda da onaj drugi što je bio na brušenju nije dobro nabrušen.
Ništa me više nečudi, jednom nedavno sam dobio poslje brušenja lanac od 25 zubi umjesto 26.
Izgleda da imaju u radnji nekog ko fušeri.
Muha je bio u pravu.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Pooozzz! Može pomoć ?
Motorka iskra zv-b 3840 mala, dugo stajala, u fergazeru bili ispod menbrane puno sitne piljevine, kako ako ima filter istina neki trodjelni,.
Zamjenjene membrane nove , nova svječica, novi filter u rezervaru , nova pumpica goriva, upali i radi samo kad je pritisnuta na beton ( palim je bez mača ) kad je pustim ili dignem ugasi se , pa opet upali ali radi samo na betonu.
fergazer Walbro 774 nema štelanja omjera goriva i zraka, samo gasa. LP
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Ekipa, pila reže normalno vrhom mača a ostalim djelom mača ide do pola i onda neće u drvo.
Jednom sam imao taj slučaj ali sam zaboravio šta je bio uzrok.
To se počelo dešavati kad sam mačem zahvatio zemlju, ako ima veze sa tim.
Lanac je naoštren, a vodilica nije potrošena. Lančanik pogona ima malo više zazora?
U tu stranu u koju vuče lanac na toj strani su veći vrhovi zuba. Trebaš ih skinuti na istu veličinu zuba druge strane, vodi računa o geometriji zuba. To što si oštrio strojno nema veze, treba oštrilicu podesit da to može poravnat.
Pravilo oštrenja lanca je: idese turpijom od vrha do dna turtpije obavezno tako, zatim se obiđe krug jedne strane i isto tako sa druge strane, ako je lanac puno oštećen na jednom mjestu, onda dva ili tri puta , ali obavezno sve zube tako i one oštre i one tupe. Kada se ovako radi svi zubi sa obe strane idu jednoako, lanac nemože vući. Svakih pet oštrenja zuba, skidaju se konjići, jedan put ravnom turpijom, nakon toga lanac je uvjke u zahvatu. za to netrebaju šabloni.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Toje tocno ali treba prakse, jer bez osjecaja u ruci nema ostrog lanca...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ajde ljudi pa koja je cijena lanca 100-150kn a kubik drva 300kn....
Pa i vodilica cca 350kn vise manje nije to neka stavka racunajuci da lanac mjenjaš jednom godišnje a vodilica moze tako 3-4 godine bez problema.
Govorim za amatersko korištenje...profesionalcima se ovo ne može desiti
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Pa toliko posta o tome jer pila pili koso ilise zacvika ( nema puta) naj jednostavnije je kupiti novi lanac i vodilicu jer te stvari nisu više skupe...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Ali ako ces opet tako brusiti lanac stvar se ponavlja u beskonacnost... Bolje zrtvovati lanac pa ga izbrusiti i nauciti nesto na tome pa onda novi lanac nova vodilica i postajes majstor!!!! 😉
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Pooozzz! Može pomoć ?
Motorka iskra zv-b 3840 mala, dugo stajala, u fergazeru bili ispod menbrane puno sitne piljevine, kako ako ima filter istina neki trodjelni,.
Zamjenjene membrane nove , nova svječica, novi filter u rezervaru , nova pumpica goriva, upali i radi samo kad je pritisnuta na beton ( palim je bez mača ) kad je pustim ili dignem ugasi se , pa opet upali ali radi samo na betonu.
fergazer Walbro 774 nema štelanja omjera goriva i zraka, samo gasa. LP
Riješil se problem pile.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Ma šta znam, Kolega upita za pomoć pa vidim da nije niko ništa odgovorio, a ni pitao. Ako je rešio problem dobro bi bilo stavit šta je bio.
 
Na vrh