• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ajd da te pitam, kažeš mijenjao menbrane, dali su bili isti simptomi i prije mijenjanja menbrani. Kako se sad tačno ponaša, teško pali ili kad upali neprima gas, ili djeluje da puno puši ili da neće gas i djeluje da joj nedostaje gorivo. Kakve je boje svjećića. Može da mi poslikaš svjećicu kontaktni dio, i karburator sa obe strane, ili ako znaš tačnu boju svjećice prije čišćenaj kakva je bila. Provjeri dotok goriva , mora ići na crijevo samo, pogotovo kad pirneš unutra, poslije izlazi gorivo vani. Kažeš kad si skinuo menbranu na njoj bilo prašine, na kojoj menbrani donjoj ili gornjoj, ako možeš da mi objasniš gdje je tačno prašina. Na donjoj menbrani (koja reguliše klackalicu) sa vanjske strane ili odozdo je uredu da bude jer ulazi na malu rupicu poklopca. Na gornjoj menbrani može se porijetko naći prašina na velikom krugu sa gornje strane, suprotne od goriva, i to neće uticat na rad menbrane, ali tad piogledaj dobro rupicu i mrežicu iznad iglice. Kakva je gornja menbrana , providna armirana ili crna gumirana. Ako može slika starih menbrana. Pošalji mi detalje u moje poruke.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Ne znam simptome ranije, to sam dobio u zamjeni, rastavljenu. Znači upali radi 3 do 5 sek i ugasi se, gas ne prima. Gorivo curi samo, kad skinem dotok goriva.
Prašina bila na mrežici.Gornja membrana providna, sve novo.
 

Prilozi

  • IMG_20210622_051722.jpg
    IMG_20210622_051722.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 11
  • IMG_20210622_051937.jpg
    IMG_20210622_051937.jpg
    30 KB · Pregleda: 11
  • IMG_20210622_052449.jpg
    IMG_20210622_052449.jpg
    61 KB · Pregleda: 11

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ne znam simptome ranije, to sam dobio u zamjeni, rastavljenu. Znači upali radi 3 do 5 sek i ugasi se, gas ne prima. Gorivo curi samo, kad skinem dotok goriva.
Prašina bila na mrežici.Gornja membrana providna, sve novo.
Kada skidaš donju menbranu dali izeđe malo goriva, ili je suvo?.
Gledaj ova menbrana što je gornja svijetla ona nije dobra , ona ne obavlja dobro svoju funkciju, a treba da služi kao pumpa goriva, nije elastična, a ova dva zaliska ne zatvaraju dobro rupe te se gorivo vraća unazad odnosno traba da ga tjera u pravcu rada i drži pritisak. Namoj da te buni čini mi se da si rekao da menbrana drži, vjerobatno si mislio kada piriš na ulaz goriva u karburator, ne ona tada treba da propuštaa, nešto drugo drži . Pokušaj da pronadješ menbrane koje su obe iste kao i ova donja, crne gumene. Donja menbrana takođe mi se čini da nije dobra, Koliko mogu vidjeti da je oko kružnog prstena naborana nije ravna. Znači treba biti ravna a ne naborana, ali bolje ti vidiš. . Kada budeš montirao donju menbranu pogledaj dobro dli kad je staviš stoji na klackalici odignuta, odnosno pogledaj dobro dali može da izvrši pritisak na klackalicu i da otvori iglicu, čini mi se da je klackalica pokrivita i da ne otvara dobro gorivo. Pogledaj dli je klackalica oštećena na dijelu gdje podiže iglicu ili iglica, zna se desit mali luft i da menbrana nediže obro iglicu i hvali gorivo. Kako mogu zaključit, neprima gas zato što nedostaje gorivo. Sad sam ti dao smjernice otprilike gdje se jevljaju ti problemi da gorivo ne prolazi do dizne.
Da bi bili sigurniji, kad je upališ i ona crkne pokušaj špricom dodati goriva i vidi dali radi. Uzmi i drugu svjećicu pa probaj.
Postoji još jedna varijanta provjeri dobro spajanje karburatora ja cilindron , ako je na dihtung, kakav je, treba da ima jedna mala rupica , kroz koju prolazi zrak, ona reguliše rad karburataora, taj zrak nesmije da se gubi. Kolko možeš od ovoga pohvatat neznam, sve su to sitni detalji koji ozbiljno utiču, i rijetko da se ko sa njima bavi. Ovo nema veze sa tvojim karburatorom, bično svi kažu dvije dizne , zrak i gorivo,, e koji je to zrak to je zagonetka, vjerovatno nijedan serviser nezna koji je to zrak.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
ima oštećenje gdje sjeda klipić od membrane, probao za malo podići taj pipac, neće da upali. probao sam staviti prvo dihtung onda membranu, pali, ali ne radi dobro. zaključak: prvo, karburator je kineski a ne japanski, loš materijal iz kojeg je napravljen podizač iglice, treba nabaviti japanski karburator ili servisni komplet, iglica, podizač, feder.
 

Prilozi

  • IMG_20210622_111431.jpg
    IMG_20210622_111431.jpg
    37.5 KB · Pregleda: 6
  • IMG_20210622_111430.jpg
    IMG_20210622_111430.jpg
    30 KB · Pregleda: 6

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
ima oštećenje gdje sjeda klipić od membrane, probao za malo podići taj pipac, neće da upali. probao sam staviti prvo dihtung onda membranu, pali, ali ne radi dobro. zaključak: prvo, karburator je kineski a ne japanski, loš materijal iz kojeg je napravljen podizač iglice, treba nabaviti japanski karburator ili servisni komplet, iglica, podizač, feder.
 

Prilozi

  • IMG_20210622_111430~2.jpg
    IMG_20210622_111430~2.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 5

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Neznam kaj si mislil da budeš dobil za 100€ . To je kineska pila. ak ima na karburetoru oznake traži drugi karburetor ili full kit za reparaciju.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
To je uredno, što si označio crveno, nije to ništa strašno. Neradi pumpa karburatora. Ništa bez crne gornje menbrane, nemožeš riješit. Jel ti drugi priključak ( kriva) lula za crijevo na karburatoru povrat viška goriva ili je spojeno crijevo sa kućištem radilice. Pitao sam te za malu rupicu na karburatoru, treba da se nalazi sa strane karburatora koja se steže prema cilindru, ili je to kroz to crijevo. Da ti piojasnim, kada klip krene u DMT , on vrši sabijanje smješe ispod klipa, tada postoji otvor u kućištu radilice ili otvor u donjem dijelu cilinrda koji se spaja ( mala rupica) koja ide na karburator, ili kroz neko crijevo ili rupica u elementu koji je između karburatora i stubline, takođe kad klip krene u GMT on vrši vakum u komori ispod klipa i kroz tu rupici. Znači tako promjenom pritiska i vakuma treperi menbrana i tjera gorivo (uz još jedan uslov). Ova tvoja gornja menbrana nije dobra i nedozvoljava da vrši ovo što sam ti opisao. Ne samo tvoja već sve ovakve manbrana nisu dobre, vće sam negdje skoro o tome pisao. Takođe sam upitao jednog kolegu koji pokaza na destine karburataora vjerovatno ih servisira, o menbranama ali nije bilo odgovora mislim da se ne upušta u problem zašto karburator neradi. Aluminijski odlivak nama veze sa radom, ako je jednom radio mara radit dok neispadne iglica ili leptir gasa, karburator teško doživi unutrašnje mehaničko oštećenje. Negdje sam postavio kako je bio istrošen leptir gasa nakon više hiljada rezervoara, ali i tada je radilo samo druge smetnje. koje su me nervirale.

Po meni se to ne ispalti popravljati nikak. To su pile napravljene dok dela dela.
Kolega kupljanac ovo možda čeka i tvoju pilu nakon tri ili četiri godine,
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa nisi pogriješio, al vidim da se kužiš u pile pa mi nije bilo jasno ove današnje koje kupiš ispod 1000€ napravljene su za 2 godine rada, one iznad 1000€ rade 3i pol godine. Nisi to znao?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Što bi to trebao znati,, ali dobro dvoje godine , svakog dana po pet litara x 250 dana i to je to, više nego odlično. Al u kakvim je rukama toliko će radit to znam.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Znam da je tako. Jer 61 ff dosta roši ak računaš da su prve počeli radit prije 40 + godina.

Ak ti pokuri 61ff 5 litra mješavine na dan i 2,5 litra ulja ti novija 555 ili 565 pokure pola manje.
Ajde da je cjena 5 litra goriva 6€ + 1.5€ za xp ulje + 2.5 ulja x 2 € litra = 15,5€ dan recimo 16 €
Novija pola manje ajd recimo 8 € na dan razlika je 8 € .
8 x 250 dana =

Da je nova 800 € isplati se u 100 dana takvog rada. recimo u 4 mjeseca.

I recimo da ju mjenajš na 1 godinu kupiš za 800 prodaš za 400 i tako u krug.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
To se tako ne računa. Rang pile, odnosno njena snaga i svaka pila koja ima 3 KW otprilike će u dobrom režimi rada isto da troši. Može da uzmeš najbolju pilu nemožeš napravit učinak kao ja sa svojim sa istom količinim goriva. Namoj se zavaravat sa novijom erom. Sve je to u pola kile, male razlike dobijaju nešto na korekciji težine, uzimaju iz nje više KW na štetu dugotrajnosti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ne bi se složil.
Nove pile sa strato punjenjem cilindra (X-Torq) troše bar 30% manje.
Imal sam trimer s običnim 2t motorom 1.8ks i sad 2.2ks X-Torq.
Ne bi vjeroval kolika je razlika, odnosno koliko se više da pokositi s istom količinom goriva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh