• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
mio_620_mjenja_remont_010.jpg

Ovo je slika na kojoj se donekle vidi.
Ona osovina skroz desno na kojoj se gore vidi ona opruga, i onda onaj prošlicani dio koji sa zubčanikom čini jednu cjelinu.
E u taj prošlicani dio dolazi jedna vilica koja je opet na jednoj osovinici, a ta osovinica prolazi van mjenjača i na nju je zavarena jedna polugica, a na tu polugicu je prikopčana sajla blokade.
Kad ručka blokade nije pritisnuta onda je taj zubčanik u zahvatu sa drugim zubčanikom jer ga bočno pritišče ona opruga na drugi zubčanik.
Oba zubčanika imaju sa bočne strane kao dva pera koja su jedno tijelo sa zubčanicima, i tako dolazi do pogona.

Kad se ručka blokade pritisne, polugica na osovinici pomiče vilicu, a vilica povlači zubčanik iz sprege sa drugim zubčanikom i onda više nema pogona na taj kotač, ili ako stisneš obe ručke blokade, onda nema pogona na oba kotača i mtk. staje.
Zaslužio sam hvala, hehe!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Nekako mi se čini sa se izraz "blokade" ne koristi u pravom smislu (kad je riječ o mjenjaču Honde F600). Znači da kad se stisne lijeva odnosno desna ručica (kako se često koristi u postovima "blokada). Iz takve percepcije ispad da se nešto blokira, a ustvari to nije tako, ništa se ne blokira nego se isključuje iz pogona lijevu odnosno desnu poluosovinu.

Pogonska osovina je uvijek u blokadi (kad su otpuštene obje ručice spojke) i kada se stisne spojku lijevu odnosno desnu (znači da se odblokira blokada).

Znači ove dvije ručice su spojke i služe za isključivanje blokade.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Znaci da je kod mene vrlo velika vjerojatnost da je jedna od tih spojki ostala zaglavljena odnosno da je pogon na jedan kotac uvijek iskljucen. Zanimljivo je to da kad kotaci dobiju opterecenje uz brdo, da onda obje spojke rade.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Spojka ne može ostati zaglavljena, nego može biti da se je ne može aktivirati (ne može se je isključiti iz pogona). Ako pak ti je jedan kotač izvan pogona (onda to ni ne možeš voziti), ustvari možež ali nije zdravo ni za mtk a niti za vozača.

Ako pak kako kažeš da kad voziš uz brdo da su oba kotača u pogonu (onda mi je to malo čudno u najmanju ruku), pogotovo ako uz brdo vučeš neki teret i ne dolazi do otkazivanja pogona jedne od poluosovine.

Da li ti uvijek (npr. lijeva) poluosovina ostaje bez pogona, ili je to nekad lijeva a ponekad desna.

Uglavnom ako nije stvar u sajlama ili ručicama spojki (problem), znači izvan mjenjača, onda ne gine otvaranja mjenjača, jer ovako voziti nije dobro.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Znaci da je kod mene vrlo velika vjerojatnost da je jedna od tih spojki ostala zaglavljena odnosno da je pogon na jedan kotac uvijek iskljucen. Zanimljivo je to da kad kotaci dobiju opterecenje uz brdo, da onda obje spojke rade.
Najbolje bi bilo skinuti onaj nosač na mjenjaču na koji se kače priključci, skinit sajlu sa one strane koja neradi i probat ručno uključivat deblokadu, (probat vozit tako) i ako onda ne radi dobro, onda može biti da polugice na koje se kače sajle, jedna od drugu zapinje, i zato ponekad jedna strana ne vuče.
Mislim da bi to moglo biti i kod mene.
 

deangggalli

Član
Tu od
9 Svi 2018
Poruka
89
Evo sve stavio. Remen pre dugacak. Posto tu na forumu ima puno iskusnijih kako da si izmjerim koji remen mi treba. Hvala umaprijed.
9bc1844db40e5dd491141f3940a1bbe9.jpg
cd8836c6be48549b42386086caf99e16.jpg
b9c9468bce52bb17dc75fc9a598ebee9.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Koliko se vidi na prvoj slici ni jedan od dva utora na remenici ti nisu u pravcu.

Kako ćeš fiksirati remenicu, da ti ne šeće po vratilu ?
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Možeš li poslikati bolje, zanima me čemu služi onaj mali
metalni valjčić, na slici se nalazi na rudi kosilice - prema naprijed.
Zašto je klin tako izvučen van, i što on drži ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Remen nabaviš kraći za onoliko koliko ga držiš u ruci na drugoj slici i još malo kraći koliko vidiš da ga onaj crni valjčić dovoljno zategne.
 

deangggalli

Član
Tu od
9 Svi 2018
Poruka
89
Je li netko zna duzinu ovog remena sa slike zaokruzeno. Sad si narucujem za striznu kosu 1300x13, a ovog lijevo na slici sam zaboravio izmjeriti.
1df2dd222a3957f88a8db219806c6c46.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
Moja je drugačija kosilica, na mojoj je dužina tog remena13x1370la.
Zašto naručuješ remene ako nisi siguran u dimenziju.
Odeš u lokalnu trgovinu i kažeš da nisi siguran koja točno dimenzija ti treba i pitaš ih da zamjeniš dok nedođeš do dimenzije koja ti treba!
 

deangggalli

Član
Tu od
9 Svi 2018
Poruka
89
Ovu glavnu od remenice sam izmjerio i ispadne mi 1300mm. A ova druga je stara, pa pošto narucujem online i nju bi promijenio. A i nisu skupe nekih 18kn dodju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Ako ti stari remen više nije za upotrebu, prereži ga i izmjeri duljinu metrom.
Ako ga nećeš uništiti, napni ga između dvije stare limenke od boje (koje glume remenice) i stavi konac oko njega, pa onda izmjeri duljinu konca (tanje špage...).

To bi trebala biti La (length outside) mjera.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Nije potrebno rezati remen, nego ga demontiraš i lijepo izmjeriš po vanjskom obrubu remena (označiš na mjestu početka mjerenja (kemiskom) i sa fleksibilnim metrom izmjeriš.

Isto tako izmjeriš za onaj drugi po vanjskom opsegu remenica i iznad zatezajućeg kotačića (s time da postaviš crni kotačić) u radni položaj, i imaš dimenziju remena.

Jednostavno da jednostavnije ne može biti, isto tako da onako usput stisneš koje Hvala !:(emo):
 

deangggalli

Član
Tu od
9 Svi 2018
Poruka
89
Nije problem izmjeriti. Izmjerio sam jedan remen, a za drugi se nisam sjetio jer je cijeli i nisam mislio uzimati online. Pa kad vec narucujem narucio bi taj drugi isto. Mislio sam da mozda netko zna napamet koji je. Ako nitko ne zna nije bitno. Hvala na odgovorima. Kad izmjerim cu naruciti. Ulje sam promjenio u mjenjacu. Izvadio hipenol i stavio kako kazu. Sad mi puno , puno manje slini na polugi od blokada, ali sad mi malo vuče na desno!!!!.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh