• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Honda F600/620

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ležajeve nisam pral ni kućište ni nista,niti nebum,lezaji nemaju lufta al kad ih vrtim s prstom kao da malo zapinju,nejdu glatko.
Vodice nebum sada diral.
Garezi ima u ispušnom kad nikad nije diran a i ne przim ju previše,pa nije bas ni ispuhana.
Stara brtva ima rub s obje strane isti a nova ga nema s jedne strane,al kao je kolega ivanz rekel rupe nisu jednake i dihtung mogu okrenut samo na jednu stranu,a to je da je taj rub zapertlani prema gore.
Vidjet cu sutra koje ležajeve mogu nabavit,ako nebu snra ili koye nebum mjenjal.
Evo nove karike u cilindru:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Ako zapinju onda nemaš kaj misliti.

Znači nije isto kak brtvu okreneš? Na oko mi izgleda isto.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da rupe nisu simetrične.
I karike se mora pazit,jedna je sa zabrusenim rubom i ide gornja sa slovom N prema gore,i uljne su u tri djela,al o tome kad dode vrijeme sklapanja.
Da ovi ležajevi su snr i zapinju lagano.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pogledaj malo bolje na prošloj strani sliku s karikama i vidjet ćeš razliku u rubu koji struže po cilindru.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Al ta karika ima oba ruba skinuta,a druga nema i obje imaju oznaku N i ide prema gore.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Kakve to veze ima, takvu ju proizvođač zamisli.
Predpostavljam da je to druga, a prva je ravna. Drugačje nemre pravilno ni brtviti. To je jedino s L karikom moguče ali to je več cvajo pa i neka druga priča.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Veli Ivan da ta zabrusena ide prva a ravna druga,al kad izvučem klip van bum videl kako je unutra.
Da L karike i klip su zakon,brtve na svakakvim cilindrima...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da ta ako je brusena sa obe strane bi trebala ici gore kao prva.obicno bude i malo sjajnija u materijalu. jos na necemu sam imao takav tip karike .dihtung glave zbog rasporeda rupa samo moze na jednu stranu da se stavi. naopako nemoze jer poklapa jednu dve rupe. vidi se da je nekad dugo stajala i malo zapekla.po stublini ima onih tragova korozije ili fleka. malo to zasmirglaj ako neces honovati. lezajeve nemoj dirati ako se nisu culi u radu i nemaju lufta. to su jako kvalitetni i skoro nikad neodlaze
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da na cilindru ima fleka kao hrda.
Kaj misliš da ne treba ležajeve dirat?
Nisu sumili niti se Čuli da ruziju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Mijenjati semeringe, a ležajeve ne je isto kao da nisi ništa napravio ! Još ako kako kažeš da malo zapinju, onda bi ih trebalo mijenjati a naravno i semeringe. Ali ti možeš napraviti kako god želiš, promijeniti što god želiš. Ipak se radi o tvom mtk i naravno o tvom novčaniku. Čitajući u prethodnim postovima (kako pojedini elementi, leteći ležaj na radilici i ležajevi radilice) skoro nikad "ne odu" su ipak malo smiješni.:(giggle):
Što se tiče samih karika (zavisi da li su original ili zamjenske), ono što je bitno da ona karika koja ima skinut jedan rub ili obadva (malo) ide prva, a ona sa oštrim rubovima ide druga. Hipotetski rečeno, ako kojim slučajem staviš kariku sa rubom drugu, onda slijedi probijanje ulja ispod brtve glave. Žašto ? Zato jer ta karika ne stigne višak ulja ostrugati sa cilindra i ulje ti probija na brtvi. Moje mišljenje je, da provjeriš sve već kad si otvorio motor i napraviš kako spada. Da se ne bi drugi dan se lupao po glavi, zašto nisam napravio sve, što je bilo potrebno.:(think):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
AKo sam ja vas dobro shvatil ona karika sa slike ide prva na čelo klipa?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Veli Ivan da ta zabrusena ide prva a ravna druga,al kad izvučem klip van bum videl kako je unutra.
Da L karike i klip su zakon,brtve na svakakvim cilindrima...

Kad izvadiš klip sa karikama, nećeš vidjeti nikakav rub, jer su karike istrošene na tom dijelu. Jedino ćeš vidjeti oznaku "T", ako je gore originalna karika.:icon_confused:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
prva karika ili je ravnih ivica ili je sa obe spoljne ivice zbrusena malo.i nekad je hromirana ili sta vec jer bude svetlija. druga karika obicno je L uvek a ako i nije ide ravna. to su redji slucajevi bar sto sam radio.Brgude ako se vodi racuna o nivou ulja i menja uredno klipnjaca ,radilica i lezajevi sa semerinzima mogu trajati veoma dugo. mog G200 je tri puta karicen i uz to je zadnji put izmenjani ventili ,platine i karburatora 2. klipnjaca ,radilica ,hilzna i sve bitnije ,cak i klip originalni su jos uvek u funkciji i kao novo. kod tasta mi je motor i radi jos uvek ko lud bez ikakvih zvukova koji netrebaju biti. kod mene je hilzna kao nova bez trunke risa niti parnice. a naradila se ko rob. 35 god je tom motoru i sta onda reci. najbitnije je cuvati motor u radu i neforsirati ga preko mere i voditi racuna da je ulje na mah. to je skoro sve sto ovaj motoric trazi ali i to retko ko ispostuje pa ga sprzi. neki bi i nakovanj pokvarili
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Mijenjati semeringe, a ležajeve ne je isto kao da nisi ništa napravio ! Još ako kako kažeš da malo zapinju, onda bi ih trebalo mijenjati a naravno i semeringe. Ali ti možeš napraviti kako god želiš, promijeniti što god želiš. Ipak se radi o tvom mtk i naravno o tvom novčaniku. Čitajući u prethodnim postovima (kako pojedini elementi, leteći ležaj na radilici i ležajevi radilice) skoro nikad "ne odu" su ipak malo smiješni.:(giggle):
Što se tiče samih karika (zavisi da li su original ili zamjenske), ono što je bitno da ona karika koja ima skinut jedan rub ili obadva (malo) ide prva, a ona sa oštrim rubovima ide druga. Hipotetski rečeno, ako kojim slučajem staviš kariku sa rubom drugu, onda slijedi probijanje ulja ispod brtve glave. Žašto ? Zato jer ta karika ne stigne višak ulja ostrugati sa cilindra i ulje ti probija na brtvi. Moje mišljenje je, da provjeriš sve već kad si otvorio motor i napraviš kako spada. Da se ne bi drugi dan se lupao po glavi, zašto nisam napravio sve, što je bilo potrebno.:(think):

to sam ja napisao i stojim iza toga, i napisao sam razlog, samo ako uvijek ima dovoljno ulja u motoru.......i traje 100 godina......:rolleyes:

ako ležajevi malo zapinju, onda ti je ušlo prašine u njih kod rastavljanja, stavi u njih malo WD-a i okreni rukom, pa provjeri jel još zapinju.......:(wait):

prva karika ima sjajnu dodirnu površinu sa cilindrom......:icon_pidu:

cilindar nemoj ništa šmirglati, to je tako dobro, fleka ko fleka, nije garež za koju bi zapinjala karika.......niti cilindar treba imati risove po sebi, neki tako misle da se onda bolje podmazuje, al to su samo risovi od honovanja, tj posljedice kružno-pravocrtnog gibanja alata u cilindru.......:icon_hang:

nema tu puno filozofije oko tog motora, a po komentarima nekih, ispada let na mjesec, i trošak bezveze........:biggrin::(clap):

ako što zapne, pitaj.......
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovako sve sam pocistil još jednom i složena je,sutra ulje i remenica na nju i paljenje.
Promijenio sam ležajeve i semering,lezajevi su koyo,a semering corteco dupla usna desni smjer.

Glava je pobrusena sa smirglom 500 na staklu.

Slika s boka,bregasta,pogon lancom,radilica.
Taloga je bilo svega oko 2mm.


Klip je u savršenom stanju sa minimalno garezi,karike su potrošene 0.1 i 0.2mm kako koja.

Pogled klipnjace i donje strane klip.


Tako je Ivane originalni i klip i klipnjaca!!!
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
AKo sam ja vas dobro shvatil ona karika sa slike ide prva na čelo klipa?

Tako je,Ta sjajnija karika sa obrusenim rubovima ide gornja,a crna s oštrim rubovima ide druga od cela klipa,uljna je u 3djela dvije karike i opruga.
Klip ima dva reda rupica kao sto vidite,valjda za bolje podmazivanje i hlade je cilondra i bol ne na klipnjaci.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Znači ova karika ide prva, a druga je ravna.
Meni to nikak nema logike da bi ta karika išla prva ali vjerujem vam jer imate više iskustva s tim nego ja :icon_scratch:


img
 

Najnoviji postovi

Na vrh