• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako ti trese onda vjerovatno fali komad kamena , tj. nije u balansu.
Kod mene je to bio slučaj i nakon primitivnog balansiranja se smirio nevjerovatno , tek da imaš za informaciju na jednu stranu sam dodao preko 1,5kg teg.
Nemoj da te to što ide 250rpm navede da je balans nebitan.
Na mom je neko mijenjao motor i remenice pa je bio prebrz , možda i nije ali sam ja preventivno smanjio pogonsku remenicu i lijepo radi.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Ovo je to izgled slike. Ma teško da sam ti šta pojasnio, ono kad vidim kako to ide onda korigujem. Stavi sliku koša i kako funkcioniše ulaz žita šta ga pogoni.
Ja i onako o tom ne znam ništa, tako da mi je svaki savjet dobro došao😊Kad budem radio ponovno pa ću snimiti i poslati Vam
video

Ako ti trese onda vjerovatno fali komad kamena , tj. nije u balansu.
Kod mene je to bio slučaj i nakon primitivnog balansiranja se smirio nevjerovatno , tek da imaš za informaciju na jednu stranu sam dodao preko 1,5kg teg.
Nemoj da te to što ide 250rpm navede da je balans nebitan.
Na mom je neko mijenjao motor i remenice pa je bio prebrz , možda i nije ali sam ja preventivno smanjio pogonsku remenicu i lijepo radi.
Na gornjem kamenu su četiri rupe sa limenim poklopcem, kažu da je to za balansiranja kamena
 

Prilozi

  • Screenshot_20240121_210409.jpg
    Screenshot_20240121_210409.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 25
Posljednje uređivanje od moderatora:

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Ja i onako o tom ne znam ništa, tako da mi je svaki savjet dobro došao😊Kad budem radio ponovno pa ću snimiti i poslati Vam
video


Na gornjem kamenu su četiri rupe sa limenim poklopcem, kažu da je to za balansiranja kamena
To i ja imam na svom mlinu, služi za balansiranje da ne trese i da ne "felša" gornji kamen i da jednakomjerno melje. Ja stavljam u rupe nasječeno olovo od cijevi i imam limene poklopce da olovo ne izleti kod vrtnje. Samo s tim je dosta posla dok centriraš, iz jedne rupe van, pa u drugu više i tako, Samo kratko uključi mlin i uzmi flomaster vidi gdje dodiruje donji kamen kad vrti i zabilježi, optereti kontra stranu ili ovu rastereti, gornji kamen podigni dosta da možeš ocijeniti gdje zalazi a gdje je visoko.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Otvaramo sam ja te rupe i našao u nekim olova i nekih kamenčića. Probati ću ovo što ste Vi rekli, pa ću vidjeti. Hvala Vam na savjetu
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
To je nepotrebno raditi. Kamen kad se podigne on važe,jer je na centar osovini, kad melje žito gornji leži na donjem i nema veze dali je jedna strana teža. Veoma je bitno da je pravilno podasiječen i da ima mlevenje dobro.
Stari vodenični mlinovi su bili isto u debalansu ali su radili stotinama godina.
Kod mene na kamenu tog nema, ima malo debalansa ali to ne utiče na rad. Kupit 1974 i radi 50 godina tako. A izvanredno melje, može i sitnije od potrebnog.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
To je nepotrebno raditi. Kamen kad se podigne on važe,jer je na centar osovini, kad melje žito gornji leži na donjem i nema veze dali je jedna strana teža. Veoma je bitno da je pravilno podasiječen i da ima mlevenje dobro.
Stari vodenični mlinovi su bili isto u debalansu ali su radili stotinama godina.
Kod mene na kamenu tog nema, ima malo debalansa ali to ne utiče na rad. Kupit 1974 i radi 50 godina tako. A izvanredno melje, može i sitnije od potrebnog.
To je ok ako se spusti kamen skroz i melje najsitnije ali ako malo digneš gornji kamen kad melješ šrot za piliće kamen zalazi i ne melje jednolično, imaš fino brašno gdje struže po donjem kamenu i grubo brašno kakvo bi htio da je sve. Zbog toga je kamen potrebno centrirati i nije da se ne može, puno puta sam to radio kad god ga čistim a radi već od 1964. znači 60 godina!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Kad melje šrot prvo povećam ulaz žita da dobijem željenu krupnoću, tad podignem osovinu da kamen radi ujednačeno da ne pada ako nema dovoljno žita, i tad kamen leži na kukuruzima i nemože vagati. Tako se može povećati ulaz da izlaze čitavi kruzi i opet nemoze vagati.
Al dobro ako ti tako kažeš uradi kako misliš.
Kod mene kamenje nije ravno već je stepenasto u smjeru kretanja.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Nisam našao bolju temu, ali probati ću ovdje pitati. Mlin, nož četiri kraka, stalno mi puni sito, svake tri kante moram rastavljati i čistiti sito.
Jel to do tupog noža ili?
 

Prilozi

  • IMG_20240215_083821.jpg
    IMG_20240215_083821.jpg
    34.2 KB · Pregleda: 14

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Uslikaj nož i koliko je odmaknut od sita.
Da tup nož i vjerovatno istrošen i daleko od sitke.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
Evo ovo je nož i razmak
 

Prilozi

  • IMG_20240223_130629.jpg
    IMG_20240223_130629.jpg
    26 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20240223_130615.jpg
    IMG_20240223_130615.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 22

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
A da li je to stari mlin, novi, novonabavljeni, da li je prije normalno mljeo?
Mozda jos koju informaciju da napisete...
 

Najnoviji postovi

Na vrh