• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator GOLDONI

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Imam navedeni kultivator,12,2ks, motor LOMBARDINI 3LD510, međutim u zadnje vrijeme zeza mjenjač...Škače van iz 1 i 2 brzine...Danas razmontirao, mijenjao ležajeve, semerinze, opruge, vodilica birača brzine itd, međutim, glavni potrošeni komad nisam mijenjao:


goldonimjenja.jpg



Košta nevjerojatnih 450kn:!: i poluga birača brzine košta isto 450kn:!: pakirano u vrečici Goldoni.
Međutim postoje isti dijelovi za zamjenu pakirani labinprogres i koštju 3 puta manje ali u trgovini ne mogu dobiti iz nejasnih razloga.
Tako da sam potrošen komad zgrijao autogenom, izravnao, i popunio čitavih 6mm da dođe do 15mm koji je tako na originalu.

Priručnik uporabe, katalog mjenjača, motora i radionički priručnik motora:
http://herve.cochard.free.fr/tracteurs/Lombardini-3LD-4LD.pdf
http://herve.cochard.free.fr/tracteurs/Lombardini-3LD-4LD.pdf
http://www.mediafire.com/?08kolrf5jny9q67
http://www.hafog.dk/files/dokumenter/reservedelskataloger/lombardini/3ld510%20%28standardversion%29.pdf
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Premjesti se radije u temu Labinprogres tamo ti je ekipa koja kuži....a to ti je isti MTK
 

fiftač

Član
Tu od
19 Lis 2010
Poruka
53
Imam navedeni kultivator,mislim da je 13,2ks, međutim u zadnje vrijeme zeza mjenjač...Škoči van iz 1 i 2 brzine...Danas razmontirao, mijenjao ležajeve, semerinze, opruge, vodilica birača brzine itd, međutim, glavni potrošeni komad nisam mijenjao:


goldonimjenja.jpg



Košta nevjerojatnih 450kn:!: i poluga birača brzine košta isto 450kn:!: pakirano u vrečici Goldoni.
Međutim postoje isti dijelovi za zamjenu pakirani labinprogres i koštju 3 puta manje ali u trgovini ne mogu dobiti iz nejasnih razloga.
Tako da sam potrošen komad zgrijao autogenom, izravnao, i popunio čitavih 6mm da dođe do 15mm koji je tako na originalu.

Kolega netrebaš se brinuti jer na taj naćin sam ja riješio na starom goldodiju problem i radilo je sve ko novo samo treba dobro poštelat biraće da uzbe zupčanici do kraja prilikom biranja brzina.

Eh da i već kad je raskopano dobro je ako treba dovariti na rućici mjenjača polugu koja gura birać jer ako je potrošena i prekratka ne gurne dovoljno da zupčanici uzbe do kraja, a i dešava se da ostane između brzina pa treba otvarati poklopac mjenjača.
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Premjesti se radije u temu Labinprogres tamo ti je ekipa koja kuži....a to ti je isti MTK
Motokultivator je original goldoni

Kolega netrebaš se brinuti jer na taj naćin sam ja riješio na starom goldodiju problem i radilo je sve ko novo samo treba dobro poštelat biraće da uzbe zupčanici do kraja prilikom biranja brzina.

Eh da i već kad je raskopano dobro je ako treba dovariti na rućici mjenjača polugu koja gura birać jer ako je potrošena i prekratka ne gurne dovoljno da zupčanici uzbe do kraja, a i dešava se da ostane između brzina pa treba otvarati poklopac mjenjača.
Danas sam bio u trgovini, i kopirao na papiru original komad polugu birača, i jučer sam sredio birač. Kome treba imam mjere. I onaj štift na loptici polugice nije bio...stavio sam drugi. Poklopac mjenjača je bio otvoren i promijenio sam onaj H birača.


21032012797.jpg



21032012796.jpg



21032012798.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija24

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
7
Imam isti ovakav goldoni, kupljen neispravan (pukla radilica), motor je generalno uređen . . .
Danas sam rastavio mjenjac i vidim ono sto sam slutio, vilica birača potrošena, nosač te vilice također i bil je vec navaren, onaj H birač potrošen, nekoliko lagera semeninga, jedan zupčanik upitan mozda ce izbacivat iz brzine???

Pjero bio bi ti zahvalan da mi pomognes nekim mjerama ovo istog sto si popravljao.


Evo par slika
goldoni1_zpsaa80557a.jpg

goldoni2_zpse0938514.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Može, imam mjere, ali i ja sada imam problema sa motorom, dimi jako, između bijelog i sivog dima, neznam šta joj je. Pali iz prve.

Mislim da ti može dobro poslužiti, već kad si je otvorio, mijenjaj onaj ležaj 6204 i onaj malo veći s prstenom

prepravakruicemjenjaa.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija24

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
7
Prije svega provjeri filter zraka..ako dimi samo pri punom gasu mozda ti se rastelao onaj mehanizam di se gasi, tamo se podesava maksimalna količina ubrizgavanja... moguce da je losa dizna ili u najgorem slucaju losa kompresija.

Ja sam na svom motoru napravil generalku i mislim da malo dimi, mada je do sad radil samo na ler gasu zbog razrađivanja pa nisam mogo utvrdit... svejedno cu je odnest na ispitivanje kod bosch majstora.

Danas sam zvao za dijelove mjenjaca: vilica birača 195kn, H ploča 75kn, nosač vilice birača 381Kn, zupčanik koji je koji mi je malo potrosen 487Kn

Za sad cu uzet samo H ploču, neke lagere i semeninge...
Ostalo cu pokrpat: vilicu nadovarit, pobrusit i stavit novi stift, nosac vilice okrenut za 180 i na glodalici napravit 2 nova proreza posto je nosac pricvrscen na 3 sarafa i moze se zarotirat...

Nadam se da mi nece pustat semeninzi na kotačima, ionak je bilo sve zamasteno kad sam kupio motokultivator tako da cu vidjet kako ce bit...:scratch:


Edit: :)

Da taj mi ima lufta 6206 NR(vanjski 61, unurarnji 30, širina 11 ima osigurac na vanjskoj košuljici lagera) na gornjem kardanskom vratilu i jos vise lufta onaj manji na toj istoj osovini 8204 (47 vanjski, 20 unutarnji, širina 14), semenizi na kardanima 30 50 10 X 2kom i semening spojne osovine sa motorom 20 35 7

Svaka čast za nacrt birača, Puno si mi pomogo! HVALA :) :partyman:
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Onu gumu koja ide na polugu mjenjača nemoj zaboraviti, jako važna stvar.....
Hvala za savjete oko motora...
 

Matija24

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
7
Onu gumu koja ide na polugu mjenjača nemoj zaboraviti, jako važna stvar.....
Hvala za savjete oko motora...

Kupio sam novu zaštitnu gumu, nje nije bilo i zato je mjenjac bio pun zmazanoče...

Primjetio sam da mi se osovina malog konusnog zupčanika koji pokreče diferencijal okreče u lageru a lager se sam po sebi tesko okrece:? Da bi promjenil taj lager moram izvadit diferencial i poluosovine, vidim da sa unutarnje strane do velikih lagera ima osigurač, vj. treba napravit neki izvlakač da bi se demontirale poluosovine...
Znači trebam izvadit diferencal, novi lager, navarit i odtokarit osovinu sa konusnim zupčanikom, semeninge poluosovina.
Svaka pomoć dobro dosla:)
 
Posljednje uređivanje:
M

mio-s

Guest
Kakva je kvaliteta današnjih svječica Super Bosna?
Naime, na Goldoniju (108D, motor LA300) mi se desilo to da je motokultivator normalno radio na laganom gasu oko pet minuta i odjednom krepao. Kada se glava ohladila skinuo sam svječicu i utvrdio da normalno baca iskru na elektrodu, i da je boja iskre plave odnosno ljubičaste boje. Vratio sam svječicu i pokušao ponovno upaliti, bezuspješno. Opet sam skinuo svječicu i ispuhao je, te je vratio natrag i motor je upalio. Nakon toga normalno je radio i nakon pola sata rada. To je bilo prvo paljenje ove godine, zadnje je radio ujesen prošle godine. Treba li me sada biti strah da će motokultivator stati u pola posla u vrtu zbog svječice? Sumnjam u kvalitetu tih novih Bosninih svječica jer su mi već dvije Super Bosnine F100 pregorile na motociklu (Tomos Sprint Electronic) dok japanska NGK ekvivalentna toj Bosni radi sasvim normalno.


I još jedno pitanje. Smijem li na gore navedeni motokultivator staviti veće gumene kotače od originalnih. U originalu dolazi sa kotačima 3,50x8" i 5x10". Namjeravam staviti 12 colne kotače od drugog motokultivatora ili 13 colne od nekog automobila. Ne pitam zbog veličine rupa na felgama već zbog toga dali će to podnijeti getriba.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cuj za super bosnu nemam neko posebno misljenje o kvalitetu. to stavljam samo kad moram. zadnjih par godina uzimam NGK francuske proizvodnje ili sampion . bitna je toplotna vrednost i to vodi racuna. nebih ti preporucio povecanje tockova jer sve se vise opterecuje i motor i menjac. ipak su to male masine i netreba preterivati. ali od volje ti , ali skratices mu vek sigurno
 
M

mio-s

Guest
Lijeva ručica je za uključivanje pogona (vučne freze ili drugih priključaka). Prema gore je uključen pogon, a prema dolje isključen (ili obrnuto, nisam sto posto siguran). Nije moguče uključiti pogon kada je motokultivator u rikverc brzini.

Desna ručica je za uključivanje brzina. Skroz dolje je prva brzina, zatim (prema gore) je rikverc, pa druga, pa treća. Između svake brzine je "ler".

Za kretanje (kod upaljenog motokultivatora) treba otpustiti ručicu za deblokiranje kotača inače je motokultivator u leru. Ja to nisam znao kod prvog susreta sa tim motokultivatorom i mislio sam da je pokvaren mjenjač. :icon_rofl:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Prije svega provjeri filter zraka..ako dimi samo pri punom gasu mozda ti se rastelao onaj mehanizam di se gasi, tamo se podesava maksimalna količina ubrizgavanja... moguce da je losa dizna ili u najgorem slucaju losa kompresija.

Ja sam na svom motoru napravil generalku i mislim da malo dimi, mada je do sad radil samo na ler gasu zbog razrađivanja pa nisam mogo utvrdit... svejedno cu je odnest na ispitivanje kod bosch majstora.

Danas sam zvao za dijelove mjenjaca: vilica birača 195kn, H ploča 75kn, nosač vilice birača 381Kn, zupčanik koji je koji mi je malo potrosen 487Kn

Za sad cu uzet samo H ploču, neke lagere i semeninge...
Ostalo cu pokrpat: vilicu nadovarit, pobrusit i stavit novi stift, nosac vilice okrenut za 180 i na glodalici napravit 2 nova proreza posto je nosac pricvrscen na 3 sarafa i moze se zarotirat...

Nadam se da mi nece pustat semeninzi na kotačima, ionak je bilo sve zamasteno kad sam kupio motokultivator tako da cu vidjet kako ce bit...:scratch:


Edit: :)

Da taj mi ima lufta 6206 NR(vanjski 61, unurarnji 30, širina 11 ima osigurac na vanjskoj košuljici lagera) na gornjem kardanskom vratilu i jos vise lufta onaj manji na toj istoj osovini 8204 (47 vanjski, 20 unutarnji, širina 14), semenizi na kardanima 30 50 10 X 2kom i semening spojne osovine sa motorom 20 35 7

Svaka čast za nacrt birača, Puno si mi pomogo! HVALA :) :partyman:

Da ispravim u prvom postu, nije 3LD510, već 3LD450.
Evo, napokon malo osvježio malo motor....
Zamijenio sve karike, vodilice ventila, naštelao ventile i podešavanje brizgalice kod majstora....
Dimi 90% manje od prije. Neka izdrži bar još 5 godina. Materijalni trošak oko 300kn.

17052013277.jpg


17052013278.jpg


17052013280.jpg


17052013279.jpg


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=v4Q7P0kGnI4&feature=em-upload_owner[/YT]
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Prije svega provjeri filter zraka..ako dimi samo pri punom gasu mozda ti se rastelao onaj mehanizam di se gasi, tamo se podesava maksimalna količina ubrizgavanja... moguce da je losa dizna ili u najgorem slucaju losa kompresija.

Ja sam na svom motoru napravil generalku i mislim da malo dimi, mada je do sad radil samo na ler gasu zbog razrađivanja pa nisam mogo utvrdit... svejedno cu je odnest na ispitivanje kod bosch majstora.

Danas sam zvao za dijelove mjenjaca: vilica birača 195kn, H ploča 75kn, nosač vilice birača 381Kn, zupčanik koji je koji mi je malo potrosen 487Kn

Za sad cu uzet samo H ploču, neke lagere i semeninge...
Ostalo cu pokrpat: vilicu nadovarit, pobrusit i stavit novi stift, nosac vilice okrenut za 180 i na glodalici napravit 2 nova proreza posto je nosac pricvrscen na 3 sarafa i moze se zarotirat...

Nadam se da mi nece pustat semeninzi na kotačima, ionak je bilo sve zamasteno kad sam kupio motokultivator tako da cu vidjet kako ce bit...:scratch:


Edit: :)

Da taj mi ima lufta 6206 NR(vanjski 61, unurarnji 30, širina 11 ima osigurac na vanjskoj košuljici lagera) na gornjem kardanskom vratilu i jos vise lufta onaj manji na toj istoj osovini 8204 (47 vanjski, 20 unutarnji, širina 14), semenizi na kardanima 30 50 10 X 2kom i semening spojne osovine sa motorom 20 35 7

Svaka čast za nacrt birača, Puno si mi pomogo! HVALA :) :partyman:

Da ispravim u prvom postu, nije 3LD510, već 3LD450.
Evo, napokon malo osvježio malo motor....
Zamijenio sve karike, vodilice ventila, naštelao ventile i podešavanje brizgalice kod majstora....
Dimi 90% manje od prije. Neka izdrži bar još 5 godina. Materijalni trošak oko 300kn.

17052013277.jpg


17052013278.jpg


17052013280.jpg


17052013279.jpg


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=v4Q7P0kGnI4&feature=em-upload_owner[/YT]
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
daj mi reci, kuda ide metalno crijevo sa uljne pumpe? vidim na videu da ide ''gore'' pa me zanima na što je spojeno. na lda450 dmb je vijak, to je zatvoreno....
 

Najnoviji postovi

Na vrh