• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
imao sam kardan na balirci koji je imao dva zgloba jedan iza drugog i komotno sam radio pod 90° i nikad je nisam iskljucivao prilikom okretanja.
a kog ce djavola kome takav zglob na mtk,jedino ako misli silaziti sa njega pa da da namota pod 90°.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
a kog ce djavola kome takav zglob na mtk,jedino ako misli silaziti sa njega pa da da namota pod 90°.[/QUOTE]
Ma jasno da ne treba 90°, ali sa ovim što ja imam teško izlazim iz dvorišta.60° je već "mila majka".
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,818
a onda veselja kad te negdje pod teretom nizbrdo preklopi,ako je veći kut ne buš ga mogao izravnati.
ja sam jednom zajahal pod teretom sa prednjim kotačem na kamen,da vidiš kaj letiš sa sjedala ko iz katapulta.
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
a onda veselja kad te negdje pod teretom nizbrdo preklopi,ako je veći kut ne buš ga mogao izravnati.
ja sam jednom zajahal pod teretom sa prednjim kotačem na kamen,da vidiš kaj letiš sa sjedala ko iz katapulta.

Slazem se sa kolegom mtd, jedno vreme sam takodje razmisljao o ugradnji zgloba a sad razmisljam o granicniku koji ce ga spreciti da ne skrece previse. Pre par meseci mi se oteo iz ruku dok sam pod teretom isao u rikverc, hodao sam pored i jednom rukom ga drzao za rukohvat, (sad tako upravljam samo kad stariji sin drzi drugu stranu, vidi snimak ispod), kad je jedan prednji tocak upao u kanal a ostala 3 nastavila da vuku i tako mi istrgne rucicu upravljaca iz ruku i namota se pod uglom od 90 stepeni. Rezultat je puknut nosac lezaja u kucistu menjaca i skrsena 2 zupcanika plus kandza blokade. Kuciste izvareno a ostali delovi kostali skoro celih 150 eura bez ruku majstora jer sam stisnuo petlju i otvorio prvo knjigu sa semom menjaca a zatim i menjac i odradio posao svojerucno. Od tad mi nije tesko da par puta idem napred-nazad da bih skrenuo i ne pomisljam na ugradnju zgloba.

Evo sta se radilo ovih dana, stariji sin i ja u sumi a mladji je snimatelj :icon_winkle:

http://www.youtube.com/watch?v=qj8VKBkRrOQ
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Slazem se sa kolegom mtd, jedno vreme sam takodje razmisljao o ugradnji zgloba a sad razmisljam o granicniku koji ce ga spreciti da ne skrece previse. Pre par meseci mi se oteo iz ruku dok sam pod teretom isao u rikverc, hodao sam pored i jednom rukom ga drzao za rukohvat, (sad tako upravljam samo kad stariji sin drzi drugu stranu, vidi snimak ispod), kad je jedan prednji tocak upao u kanal a ostala 3 nastavila da vuku i tako mi istrgne rucicu upravljaca iz ruku i namota se pod uglom od 90 stepeni. Rezultat je puknut nosac lezaja u kucistu menjaca i skrsena 2 zupcanika plus kandza blokade. Kuciste izvareno a ostali delovi kostali skoro celih 150 eura bez ruku majstora jer sam stisnuo petlju i otvorio prvo knjigu sa semom menjaca a zatim i menjac i odradio posao svojerucno. Od tad mi nije tesko da par puta idem napred-nazad da bih skrenuo i ne pomisljam na ugradnju zgloba.

Evo sta se radilo ovih dana, stariji sin i ja u sumi a mladji je snimatelj :icon_winkle:

http://www.youtube.com/watch?v=qj8VKBkRrOQ

Pa prijatelju zar nemas granicnike na prikolici?
Moze se lahko povecati ugao zakretanja,malo brusilica ,malo aparat i eto ga.
Ako na postojecim ima mali ugao zakretanja mogu se skinuti brusilicom dokle god to dozvoljava zglob kardana.
da si imao pravilno postavljene granicnike nista od toga se ne bi desilo
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ispricavam se...jos se pokusavam snaci na forumu-naime radi se o puknucu 2 zuba na zupcaniku75(po nekoj shemi) te svim zupcima na osovini 87 pa me zanima gdje se mogu pribaviti djelovi,koliko kostaju(ako tko zna) te dali netko ima polovni-radi se o labinu 14 ks dizel stariji model pokusat cu nesto i poslikat da se vidi posto sam rastavio mjenjac
:)
Daj sliku te šeme , po djelove direkt u labin , voger umag , agro-dom zagreb (skupi), entrada ..uglavnom čim dalje od zagreba jer su djelovi jeftiniji .
U grubo računja da su zupčaanici do 500 kn pa ako su manje ostane za janjca .


Vaš velečasni
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Ako na postojecim ima mali ugao zakretanja mogu se skinuti brusilicom dokle god to dozvoljava zglob kardana.


Koliko se smiju graničnici skinuti, odnosno kako usporediti sa kutom zgloba kardana?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Sve zavisi kakav ti je zglob. kod mene je prije kinetickog bio zglob od kardana lade pa je viljuska jednog kraja zgloba udarala u tijelo drugog kad se skroz preklopi. Kod ovog zgloba je lako,ustimas da imas par milimetara lufta izmedju tijela i viljuske kad se preklopi. Valjda razumijes sta sam mislio pod viljuska a sta pod tijelo .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Labin je dosta opasan sa kardanskom prikolicom kad je pod teretom i na strmini i neravnom terenu (pogotovo kad se ide u šumu po drva). Ako je preopterećen pogotovo. Čini mi se da je nosivost te prikolice 750 kg, ili recimo 1 prostorni metar drva čisto mu je za dosta, ako taj teret vozi po relativno dobrom putu i ne na većim strminama. Nikom ne bi preporučio da ga prekrcava. Isto tako nema potrebe da se povećava kut skretanja veći nego što je tvornički. Takvim preinakama samo se može povećati mogućnost kvarova i mogućnost samo ozljeđivanja, što vjerujem da nikom nije u interesu. Svaki stroj preporučljivo bi bilo koristiti prema njegovim mogućnostima i sposobnostima !!:(whew):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Nosivost prikolice (kardanske) je 1t. Nije to toliko opasno ako se pravilno i glavom rukuje sa njim. Ja sa njim radim od prvog osnovne, a danas sam cetvrta godina fakulteta. prevukao sam sa njim drva sto nije dosta velikih traktora po svakakvom terenu bez ikakvog incidenta. Vozio drva za pet domacinstava. Samo dobre kocnice i prikladna brzina i to ide bez problema. Pisete neke stvari da ovi ljudi sto tek pocinju raditi sa njim ni ne smiju otici u sumu,odmah ce poginuti nedaj boze.
Sto se mene tice veci ugao zakretanja ne bi trebao biti veci od 45°,povratis se jednom -dvaput i skrenes gdje hoces
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ako na postojecim ima mali ugao zakretanja mogu se skinuti brusilicom dokle god to dozvoljava zglob kardana.


Koliko se smiju graničnici skinuti, odnosno kako usporediti sa kutom zgloba kardana?

postavi ga na ravno i guraj , ako zapinje odnosno hoče se sam izravnati kut je premali ..ako ide guranje bez zapinjanja dobro je .
Na manjim križevima se vidi jer fizički zapinju jedan o drugi ..to su križevi kardana koji nisu za to .
evo primejra
http://static.kupindoslike.com/Kardan-Lada-Niva-1-7b_slika_L_2413275.jpg

Puno bolji je ovakvi križ ..križ duge vilice
http://www.trgo-agencija.hr/BinaryL...5c91d-ee7b-4cc2-9c3c-60b324e71472/260_260.jpg


Predenaš velečasni
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Ja ću probat skinuti koji milimetar na graničnicima, pa se onda javim. Nego u vezi malčera, imate kakvih iskustava? INO M 600 ili Roto malčet od Labin Pr. to je moja dilema?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Što se mene tiče ti možeš krcat i 2 t. Ako radiš sa Labinom sa kardanskom prikolicom, onda valjda znaš: da je sav teret koji prevoziš na zadnjoj osovini (bilo to 750 kg ili 1 t ili 2 t) i sad uzmimo da ti voziš 1 t na malo većoj uzbrdici ( možeš probati) i vidjet ćeš kako će se ponašati prednja upravljajuća osovina !!!!! Što se tiče početnika ja sigurno ne bi savjetovao da rade neke preinake, i isto tako ne bi savjetovao da na Labina sa kardanskom prikolicom krcaju više od 750 kg !! Svatko može raditi kako ga je volja. Tu na ovom forumu može se pročitati svašta, svatko može iznositi svoje mišljenje, svoja iskustva, a oni koji traže neki savjet, imaju mogućnost da pročitaju različita mišljenja i različita iskustva, i iz toga izvuku pouku !!!!:(nerd):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Slazem se da ne treba vise od 750 kg tovariti,a svaka se prikolica pravi vece nosivosti neko sto je u normalnim uslovima moze voziti.
A valjda znas da se teret na jednoosovinki ne rasporedjuje jednako, vec se uvijek vise tereta stavlja na prednji dio prikolice da bi i prednja osovina imala opterecenje.
Nemam ja to sta probati druze ,nisam ja u ovom svijetu od juce,znam kako labin dise,bar moj.
Pocetnici ga sigurno nece pretovarati, jer i sam si bio nekada pocetnik kao i ja i znas kako smo se ponasali tada.:(
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Svaka se prikolica radi za određenu nosivost !!!! Isto tako bi trebao znati da svaka guma ima na sebi neke oznake, neke brojeve koji nešto znače. Iz tih brojeva može se isčitati kolika je nosivost svake gume pojedinačno !! Po tvome je dovoljno pola prikolice da nakrcaš 1 t!!!!:icon_weed:
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
ovo je dosta opasna radnja , ako iskoči iz brzine ode sve u 3pm


Vaš velečasni



Primedba potpuno na mestu, i meni je to padalo na pamet ali opet ovako imam bolju preglednost pri voznji u rikverc. Pod velikim nagibom i vecim teretom uvek idem u rikverc jer mi tako ne dize prednji kraj. Ukoliko bi se nesto nezeljeno desilo ovako imam vece sanse da se sklonim i sa bezbedne udaljenosti posmatram gde ce se zaustaviti umesto da se kotrljam niz brdo sa njim. Ipak je moj zivot vazniji od hrpe gvozdjurije a i rucna kocnica mi je na dohvat ruke (naravno ukoliko bi se setio da je povucem ako se nesto desi).:drink:
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Koliko znam nosivost se odredjuje na osnovu nosivosti sasije a ne na osnovu nosivosti guma. Lupam banalan primjer, na ovu prikolicu pomocu distancera postavimo jos po jednu gumu,pa imamo duple kao na kamionu,je li to znaci da je sada nosivost prikolice 2t.
Hoces li teret ravnomjerno rasporediti po prikolici ili ces malo vise tereta staviti na prednji kraj da pritisce prednju osovinu?
Nisam mislio bukvalno na pola prikolice,pa da je pola prazno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Primedba potpuno na mestu, i meni je to padalo na pamet ali opet ovako imam bolju preglednost pri voznji u rikverc. Pod velikim nagibom i vecim teretom uvek idem u rikverc jer mi tako ne dize prednji kraj. Ukoliko bi se nesto nezeljeno desilo ovako imam vece sanse da se sklonim i sa bezbedne udaljenosti posmatram gde ce se zaustaviti umesto da se kotrljam niz brdo sa njim. Ipak je moj zivot vazniji od hrpe gvozdjurije a i rucna kocnica mi je na dohvat ruke (naravno ukoliko bi se setio da je povucem ako se nesto desi).:drink:
Ovo nije nikakvi uspon za njega ..samo ne tovariti da drva vire van zadnje stranice pa budo on išao i na prvu stranu ...

Ako iskoči iz brzine budi sretan da uspiješ reagirati na tri metra .a do tada ti bude prikolica na nogama .
Još da si sam , ali klinac?


evo link sheme. http://s2.postimg.org/qbt6sgvax/Screen_Shot007.jpg nemoj gledat strelicu samo brojeve

boris , to je zupčanik redukcije i osovina redukcije ..kad sam zadnji put to kupovao par je bio 700 +700 kn
zupčanike radi i hitner , ja osobno ne bi riskirao s obzirom na glas koji ih prati


Vaš velečasni
 

Najnoviji postovi

Na vrh