• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
@Mil_Ko i ostali s takvim pitanjem o viskozitetu ulja. Probajte na to gledati ovako da su se stručnjaci potrudili napraviti ulje šireg raspona od nečega 15 do nečega 40, a vaše je raznišljanje i želja negdje u sredini tih brojki. Tako nekako. Ako ne vjerujete uvijek slobodno kupite i točite 30, ne bude pogreške. 🥂
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Ako ćemo tako da gledamo onda može da se sipa i 5w30 koje je opet još kvalitetnije
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
Nije.
Moraš znati da kod multigradnih ulja, bazna viskoznost ulja je označena 1. brojem (dakle, 5, 10, 15...), dok se veća viskoznost na temperaturi dobije zgušnjivačima (30, 40, 50...)
Tijekom vremena, ulje se "razbije", te njegva gornja viskoznost pada. Zato nakon puno sati rada ispuštaš "vodicu" iz motora, a ne ulje "gusto kakvoga si nalijal".

Dakle, ak motor nije predviđen za ulje viskoznosti 5, ja takvo ulje ne bi nalijeval (pogotovo ne u starog dizela s uljnom pumpom), jer bi neki dijelovi mogli imati premali tlak ulja, odnosno nedovoljno podmazivanje.

Za benzinca, koji se podmazuje bućkanjem, ulje manje viskoznosti neće škoditi, jer brže i lakše podmaže motor, i izaziva manji otpor.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Ili da pokušate saznati malo o oznakam ulja. Što znači prva brojka 5 - 10 - 15, potom što znači W i što znače one treće brojke 20 - 30 - 40.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Znam ja šta znače oznake zaro i mislim da ne sipam sae 30. 15 40 je gušće na visokim temperaturama a to meni treba jer ovo 30 postane kao voda. A 15 znači da je ređe na niskim temperaturama što je opet povoljno dok je motor hladan....
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Ako je povoljno onda radiš samo kad nje motor hladan, a kad se ugrije o da ga ohladi i onda opet kreni sa hladnim starom. 😁
Joši bolje da he ko voda , bolje hladi hladan motor.
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Da li bi neko kada bude blizu svog labina mogao da mi pošalje tačnu dužinu merača za ulje u menjaču? Malo mi vlaži semering kardana pa da vidim dal ima dovoljnu ulja jer mi je merač polomljen.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
A koji je tip motora na njemu?
Lombardini ili DMB LDA450, ACME 510… ?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
331
A koji je tip motora na njemu?
Lombardini ili DMB LDA450, ACME 510… ?
Zbog čega pitate? Getriba je ista konstrukcija bez obzira na tip i proizvođača motora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,703
A so, na mjenjaču! Sitna slova…
Obično je problem razina ulja u motoru…u mjenjaču nije toliko bitno.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,567
Bitno da ste se sporazumjeli, iako još postoje nedoumice...... oko nekih detalja famoznog Labina SS. :sneaky:
 

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
A so, na mjenjaču! Sitna slova…
Obično je problem razina ulja u motoru…u mjenjaču nije toliko bitno.
Menjač na ovom labinu je najskuplji i najosetljiviji deo. Motor kad preopteretiš on se ugasi i to je to, a menjač može da pukne i više od mašine nemaš ništa. A to da nivo ulja nije bitan nisam baš siguran.

Jer može da se desi da je pao nivo ulja i da se podmazuju samo donji zupčanici, a do
gornjih da ne dobacuje. Mislim hipotetički, ali manjak ulja može da napravi problem verovatno. Meni su rekli i u frezi da merim ulje jer može da crkne diferencijal.
 

Najnoviji postovi

Na vrh