• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

Mil_Ko

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2023
Poruka
164
Podmetnem, ali onda kultivator preteže napred. Evo dana kosačica, ležala na zemlji i ja samo malo da pomerim kultivator jer nije htela da spadne i podigoh je slučajno na kardanu. Zar se to nije dešavalo i vama ponekad?
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Krenula je sezona, malcira se s malim Goldonijem i uvijek isti problem imam. Kad se ugrije stisnem kvacilo i ono ne razdvaja nego i dalje vuce. Ne punom snagom ali vuce. Na sajli se to ne moze dobiti da razdvoji, skidao sam ono zvono sto ulazi u lamelu i polirao ga u stroju, kontao mozda ono malo baca, sta ja znam. Nisam rijesio, ako neko ima ideju nek pise. Eventualno ostaje ideja da je korpa previse naisla na motor, ukopavao sam za kajlu na njoj, dal bi to sta znacilo? Hladan motor razdvaja kvacilo...

Jel moguce da onaj kardan iz mjenjaca sto ulazi u kvacilo, da se pomjeri u radu unutra zbog neceg pa zato me mogu razdvojiti? Nisam otvarao mjenjac nikad, ima li kakve osigurace da ga drze u mjestu, jel moguca ta teorija?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Sinoc, ajd da ga spakujem u garazu ako budem rastavaljao. Vozim nizbrdo, prva, stisnem kvacilo i dalje vuce, pustim, stisnem tako nekoliko puta i stade, razdvoji znaci. Jbg, ne znam, ja to kvacilo slabo koristim jer imam blokade pa mi je lakse negdje obe blokade stisnuti i povuci ga nego da saltam u rikverc. Malciram prvom ili drugom sat, dva, i kvacilo se stisne samo kad krecem ili kad zavrsim. Mozda ga trebam cesce koristiti 😃
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
Ne pratim ovo previše, ali imam mali savjet, za sve koji nisu "školovani majstori", pa kao totalni amateri žele popravljati sve, od igle do aviona:
"Dok počnete nešto rastavljati na proste faktore fotografirajte si od prvog do zadnjeg koraka."
Za dalje bi bilo dobro znati kakve "radne uvjete" moraju imati pojedini elementi, sklopovi itd., na primjer kolika je dopuštena zračnost, koji su dopušteni pomaci, hodovi, ili na koje se mjere štelaju ventili motora itd.
Vidim da je velika intencija da bude danas ama baš svako kome padne na pamet popravljao getribe, štelao ventile, paljenja itd., važno je imati pristup Internetu.
Nije baš tako, puno toga prije rastavljanja jednostavnog motokultivatora treba znati i alata imati. Može se na ovo ljutiti kome god smeta. Kad tad se bude pomirio s ovim mojim tvrdnjama, koje sad djeluju kao nebuloze, za vrijeme današnje i Internet.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,917
I da nadovežem, vijci, matice i sl. u jednu kutiju. Drugi sklop u drugu kutiju i tako dalje jer tada neće biti viška
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Ako si polirao onaj dio konusnu lamelu onda bi trebalo provjeriti i konusnu šalicu . Znači da šalica i konusna lamela moraju biti kompatibilne. Ako se to radi onda treba obadvije. Nema ništa jednostavnije, moraju nalijegati jdna na drugu 100% i ako je tako onda je dovoljan mali hod poluge za odvajnje. Ukloniti uzroke hoda polutke kvačila. 😎
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Ako si polirao onaj dio konusnu lamelu onda bi trebalo provjeriti i konusnu šalicu . Znači da šalica i konusna lamela moraju biti kompatibilne. Ako se to radi onda treba obadvije. Nema ništa jednostavnije, moraju nalijegati jdna na drugu 100% i ako je tako onda je dovoljan mali hod poluge za odvajnje. Ukloniti uzroke hoda polutke kvačila. 😎
Ovo sam polirao, nisam nista dobio, jedino je to polovno na kvacilu. Kako cu lamelu polirati? Buni me zasto samo kad se zagrije to se desava, hladan odvaja. Mrzi me rastavljati bez ideje, rastavljao sam prosle godine nekoliko puta. Trebao bih uslikati da vidite koliko naidje korpa na motor, ako neko ima sliku ili je mjerio koliko ostane starija kad se stegne na motor valjalo bi znati pa da to pogledam. Da odnekud krenem da znam da je to ok bar
 

Prilozi

  • Screenshot_20240406_134258.jpg
    Screenshot_20240406_134258.jpg
    14.5 KB · Pregleda: 5

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Ako te mrzi onda mrzi ti nju, i možda je to riješenje.
Ako si to već rastavljao i nisi ništa ustanovio i nisi ništa napravio onda nema smisla da opet rastavljaš i nič ne napraviš. Ako pak misliš da će se samo popraviti i to ti je OK.:cool:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,683
Zamijeni onaj unutarnji lager novim, kvalitetnijim. Vjerojatno on cvika kad se zagrije.
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
Ako te mrzi onda mrzi ti nju, i možda je to riješenje.
Ako si to već rastavljao i nisi ništa ustanovio i nisi ništa napravio onda nema smisla da opet rastavljaš i nič ne napraviš. Ako pak misliš da će se samo popraviti i to ti je OK.:cool:
Rastavio sam bar 10 puta. Prosle godine sam drugu ugradjivao dizel motor. Samo motor je mijenjao. Korpa propadala na osovini, ubacili smirgl papir i tako stegli, radi sve kao sat a kod mene nece
Ovo sto ZJ kaze mogu probati odraditi al moram prvo kupiti lezaj koji naravno nema u selu da se kupi. Moram pretraziti stare postove da vidim koji je broj lezaja, mada oba sam stavio nova SKF kad sam mijenjao
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,771
🤔 Čekaj malo, prijatelju iz usluge mijenjaš motor, riješiš problem s kuplungom, a sad tražiš rješenje na bespučima Interneta. Promijeni taktiku, uzdaj se prvo use i svoje kljuse. Mi preko foruma imamo nedovoljno informacija za nekakvu defektažu smetnji koje tebe tu gnjave.
Iskreno ja te prvi, više od pola opisanih detalja ne razumijem, ne znam na što bi mislio.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
:eek:Odlično, rastsviš još toliko puta pa valjda ćeš skužiti što i kako. Ili bolje nemoj?
 

west

Aktivni član
Tu od
9 Srp 2021
Poruka
151
@plus
Mijenjao sam mu, sta cu, nema niko da to serafa kod nas. Podbacio smirgl papir, prvo ubusio i urezao m8 umjesto m6 jer su navoji bili otisli i njegov tako skrpljen radi a moj rastavljen i sastavljen toliko puta ne radi kako treba
Otkud znam, mozda se nekom desavalo pa ima neku ideju. Lamela koju sam kupio za svoj je onako dosta debela, to zamjenska neka al opet zasto kad je hladan razdvoji a kad radim sat dva nece, odnosno ne razdvoji do kraja
Nema veze, moze to i tako da radi al eto, svake godine kad krenem raditi ja pitam, rastavljam, i ne rijesim 😂
 

josip.hars

Novi član
Tu od
27 Svi 2023
Poruka
4
Pozdrav. Treba bih pomoć znalaca.

Imam MTK Labinprogres junior mondial 8ks. Stroj radi u redu no imam problem s roto kosom. Kosa je kao na linku ispod:

www.njuskalo.hr

roto kosa za motokultivator labin progres

roto kosa za motokultivator labin progres roto kosa labin progres jako lijepo kosi,
www.njuskalo.hr
www.njuskalo.hr

Naime, kad krenem kosit, kosi neko kratko vrijeme oke i onda počne neki zvuk kao da ruži pa ponovno krene kosit (bez tog zvuka) i tako stalno u krug. Naravno, kardan je uključen, nije da izbacuje.

Promijenio sam tanjurastu oprugu (TANJURASTA OPRUGA 50 - Entrada) no i dalje je stvar ista.

Da li netko možda zna što bi mogao biti problem?

Hvala.

Josip
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,007
Ako je problem u roto kosi,morat ćeš rastaviti reduktor kose,najvjerojatnije ti je neki ležaj nastradao,a usput češ vidjet i stanje zupčanika,makar sumljam da su zupčanici
 

Najnoviji postovi

Na vrh