• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
cca malo preko godinu dana. Nije bio na mtk, več na banzeku za piliti drva ali realno gledano to je vijek trajanja oko 5 godina na mtk.
Ulje je redovito mijenjano i kontrolirano ali svejedno je stradala radilica, a nakon toga i ovo ostalo.
Znači, 3 soma kuna otišlo u vjetar, ovo je post informativnog karaktera, ne mora biti da na mtk nebu motor duže izdržal ali kvaliteta je očito slabašna.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Pozdrav! Zamolio bih za pomoć pošto se baš ne kužim u motokultivatore.
Raspolažem do 15000 kn i molio bih za preporuku od motokultivatora što uzeti - polovno. Na njuškalu sam našao sve i svašta no kako znati i prepoznati koji je ok. Inače treba mi za održavanje nasada lijeske, pa slabiji od 8 ks nikako.
Kosio bi s njim između redova i frezao unutar redova.
Puno hvala!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Weri interesnatno ! Ova Muta ima 14 KS? Ako je tome tako onda Specijal ima 18 KS! A u stvarnosti Specijal ima 10,5 KS.


Kod kupnje nemoj nasjedati na tih 14 KS (koji se spominju kod ova oba modela). Nego ti samo pitaj koji je motor i kolike je kubikaže, i na osnovu toga sam izračunaj snagu. I ako prodavatelj tvrdi da imaju 14 KS, ti samo potvrdi Da, da.

Specijal je dobar, jedino što košnju sa njim (sa strižnom kosom) možeš zaboraviti.
 

Karamba

Novi član
Tu od
22 Sij 2018
Poruka
18
Pozdrav, novi sam na forumu, pružila mi se prilika pa sam kupio lavina 14, barem mislim jer vlasnici neznaju a ja sam mislio da je labin a u knjižnici piše Goldoni koliko sam skužio to je isto, uglavnom nemogu služiti sve te brzine a nemogu naći tu pojašnjenje, dali neko može dati link s tim řučicama di točno piše. Prije par dana sam vozio s različitim kotačima i valjda je bio uključen kvatro i blokirani diferencijali i neke osovine su popucale u mjenjaču to mi je danas majstor popravio (900 kn) pa da se ne desi opet isto
 

Karamba

Novi član
Tu od
22 Sij 2018
Poruka
18
Najbitnije su mi ova skroz ljeva i predzadnja i zadnja, mjenjač ima 4 poruge. Prodao bi i strižnu kosu, to mi netreba ako tko želi

poveži se s forumašem krumpironja , s istog ste otoka ,

Onda sam bio davno tu, čitao sam krompironju, sa krasa je negdje imao labina pa tomu?
,
Dal bi se neko mijenjao uz moju nadoplatu za yanmara ili neki jednostavan traktor? Imam traktor prikolicu frezu,plug,kosu,i mislim još nešto kotače male i koliko neki cirkular, kažu vlasnici da je njime vožena samo drva ostalo da je nekorišteno i neki manji volan sam dobio s manje tih ručica
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Karamba

Novi član
Tu od
22 Sij 2018
Poruka
18
Neznan stavit, onaj volan s više ručica, prvu znam ler, brza,ler,spora,ler,rikverc,druga blokada,i 3 i 4 ručka mi nije jasno, ta četvrta me muči to je kao brza spora a nije mi jasno jer i prva ručka to ima??
Prvi put sam na traktoriču, o gliserima i brodovima sve znam Al o ovome ništa, bila mi je želja Al sve mi se čini da ču to sve prodati, to ko da su djeca projektirala
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,106
Teško je to tako objasnit,ali probat ćemo tako
Ta koja ti je kao brza i spora ti radi u kombinaciji sa onom (rikverc,brza spora)
Znači kad ubaciš u rikverc,sa ovom drugom biraš brzi i spori rikverc,tako ide i sa ostale dvije,tako da dobiješ mjenjač sa 6 brzina
Znači imaš dvije brzine rikverca i 4 naprijed
A ona druga ručica ti je za kardan Znači skroz naprijed je brzi kardan,pa ide ler pa spori kardan pa sinhronizirani
Tu moraš pazit jer si tu vjerojatno sve polomio kad koristiš 4x4 mora ti bit u sinhronizirano,jer ako npr staviš u 1. brzinu,a kardan u brzi desit će ti se da će ti prikolica gurat mtk i nastat će preveliko opterećenje na mjenjać i polomit će se

Ima tu i nekih drugih kombinacija koje ćeš s vremenom sam skužit :drink:

Imaš par slika na stranici 383
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
....... pa sinhronizirani
Tu moraš pazit jer si tu vjerojatno sve polomio kad koristiš 4x4 mora ti bit u sinhronizirano,jer ako npr staviš u 1. brzinu,a kardan u brzi desit će ti se da će ti prikolica gurat mtk i nastat će preveliko opterećenje na mjenjać i polomit će se ..............

Kad je reč o sinhronizovanosti, to se sme koristititi ISKLJUČIVO SAMO AKO SU I PREDNJI TOČKOVI NA KULTIVATORU I ZADNJI TOČKOVI NA PRIKOLICI ISTIH PREČNIKA.

Da bi se koristio SINHRON tj. istovremeni pogon na sva 4 točka ISTIH prečnika, prvo se uključi bilo koja brzina (prva ili druga ili rikverc, sporohodni ili brzohodni u zavisnosti opterećenja tereta na prikolici i uslova puta kao što su - sneg, blato, uspon,.....), pa tek onda se povuče ručica kardana k sebi skroz.

Na primer: ako je masa tereta na prikolici oko 1 tone maksimalno, onda se koristi sporohodna sinhronizovano prva (blato, sneg, led, uzbrdica,.....) ili druga brzina sporohodno ( suv asfalt, uzbrdica,.....) ili brzohodno .(suv asfalt, na ravnom putu, nizbrdica,.....).

Mora se obratiti pažnja da kad se prenosi pun teret, tu se zahteva znatno veća opreznost prilikom kočenja sa punim teretom i veća ljudska fizička snaga prilikom menjanja smera kretanja jer je znatno teže upravljanje tj. pomeranje levo ili desno na ručki kultivatora.
 
Posljednje uređivanje:

Karamba

Novi član
Tu od
22 Sij 2018
Poruka
18
Dečki puno ste pomogli, još me interesira dali je bolje vozit na stražnje kotače ili prve kad je puna prikolica?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
343
Da se razumemo,

ako je prikolica napunjena do vrha sa kamenjem ili peskom ili zemljom ili drvima,...... pogon samo sa zadnjim ("stražnjim") točkovima prikolice je NEMOGUĆ tj. ni ne pokušavaj uopšte jer se može vrlo lako upropastiti tj. slomiti menjač, kardan, diferencijal.........

..... a što se tiče pogona samo sa prednjim ("prvim") točkovima, probaj startovati sa prvom sporohodnom pa ćeš uvideti da će se prilikom startovanja proklizavati i ugasi se kultivator.

U takvim slučajevima se UVEK koristi sinhronizovani pogon na sva 4 točka.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
A da nije kojim slučajem situacija da ako je uključen kardan u 1 ili 2 (za pogon prikolice) nemoguće ubaciti u brzinu na glavnom izborniku ?:icon_scratch:
 

Karamba

Novi član
Tu od
22 Sij 2018
Poruka
18
Hvala dečki, znači najbolje da odmah odem po velike kotače jer moram po njega kod mehaničara da se opet ne polomi šta
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,106
Samo stražnji pogon možeš koristit kad je prazan i po asfaltu,ali nemoj pretjerivat s brzinom pogotovo dok ne uloviš malo prakse,jer će ti se desit u zavoju da ti prikolica gura mtk i izletit ćeš iz zavoja,zato PAMET U GLAVU :icon_axe:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,660
Koje veće ? Koje kotače imaš gore ? Koji su napred a koji na prikolici ?

Bitno je da su isti, najčečće su 12 - 500 (gume traktorskog profila), vjerojatno imaš takve napred a na prikolici ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dečki , zašto se trudite , čovjek bu nastradal , za sad je potrgal mjenjač , sad je on na redu .
 

Najnoviji postovi

Na vrh