• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motor Tomos Automatik

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Došao sam u psjed Tomosa Automatik 1991 god. . Sad problem mi je sto jako dugo on nije palio. Probao sam mu svijecicu ona je ispravna, tj kad malo spricnem goriva u klip (kad odvrnem svijecicu) on upali i radi dok ne potrosi to gorivo. Znaci bobina i svijecica ispravni ali ne dobije gorivo. Sad ako skidam karburator sta ima u njemu i jel on mozda zapekao od stojanja? Kako ga skinuti?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vjerovatno zacepljena dizna od dugog stajanja zna se talog nalik mulju stvoriti u karbu.

Imas 2 sarafa koji drze prirubnicu za cilindar i jedan saraf izmedju prirubnice i karba pa mozes skinuti komplet a mozes samo taj saraf otpustti pa svuci karb sa prirubnice. to ako se radi o enkarvi karbu, delorto je slican takodje.

ocisti karb nema tu unutra puno djelova samo pazi gdje je sta bilo. ocisti dole kuciste plovka produvaj dizne. takodje ocisti slavinicu u rezervaru odvrnes je ima gore mrezica zna se natrpat tu trunja pa ne stize do karba gorivo.

provjeri klip i karike pa po potrebi zamjeni karike ako imaju prevelik zazor.


platine se podesavaju na 0.35 do 0.45mm predpaljenje na 19.4 stepeni ilitiga za tomosa 1.5mm, mozes slobodno na 18 stepeni iliti 1.3mm, malo bolje radi tako sa ovim novijim gorivima.

zazor na svjecici o.5mm je fabricki, mozes staviti i 0.4mm posto je to slabo paljenje pa na visokim obrtajima treba mu sva moguca pomoc :)

eto...javi ako sta jos bude zezalo...gonjam tomose vec neko vrijeme i sarafam :)
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ne zezaju mene ni klip ni karike a ni svjecica , jer kako sam opisao kad mu spricnem goriva direktno u klip on upali od prve. Rastavio sam karburator i nista ne kuzim sta i kako da to propirim? Ima ona mala polugica od gasa rucica čoka i unutra kao mala cijevcica i nista vise nisam vidio. Ako netko ima slike toga svega bilo bi mi puno jednostavnije da vidim kako i sta
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je delort znaci kvadratni gore di ide sajla nemoras dirat,samo odvrni dva sarafa odozdola na kucistu plovka i ocisti plovak i casicu i tu ti je dizna i mislim da se skida sarafcigerom i propusi kompresorom.
Ak si vec skinul odozgora di je sajla pazi kak bus vracal mora ti plocica ili ti klapna ljepo ic i feder moratsjest natmjesto,i kad das gas do kraja plocica mora iskljucivati cok.
Obavezno skini pipicu za gorivo i ocisti mrezicu i stavi novu mjesavinu.
Skini auspuh i ocisti izlaz na cilindru od garezi.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
"Ne zezaju mene ni klip ni karike a ni svjecica"

pa nisam ni rekao da zezaju nego samo napisah preporuke sta i kako da ti se nadje ako kad zatreba ;)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro je napisal kolega apokaptus za karike jer od stajanja se karike zapeku i znaju ostat tak i motor
Pali al nema onu svoju snagu.
A i mogu biti potrosene.
Ak bus ikad mjenjal karike obavezno promjeni i lezajeve na radilici i semeringe.
Ili dat cilindar brusit na veci promjer,novi klip veci naravno i karike onda ne diras nis drugo.
Ak je sve standard sad iduca mjera je 38.5mm,a mozez ici do 42mm al ne preporucam vecu mjeru od 39mm.
Ak oces da bolje ide stavi novi L klip i L karike.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ako budes mjenjao lezajeve radilice to su ti 6203 lezajevi, kupi najkvalitetnije koje mozes priustiti tu ne treba zaliti, ostale lezajeve u masini mozes kupiti koje hoces.

Te lezajeve radilice obavezno skini one metalne ili plasticne poklopce sa njih jer njih podmazuje ulje iz benzina pa ako se to ne skine brzo propadnu a dosta naroda ne skida.


Sto se tice busenja cilindra mnogo raje odmah busi na 42mm ali to je losa stvar. Prvo i prvo ostaje malo mesa losije se motor hladi. Drugo motor ima snage na srednjim obrtajima ali ne na max jer prelivni a i ostali kanali na tom motoru su dosta mali, mali uglovi male povrsine nemoze to nahraniti kako treba taj klip.


Treca jako bitna stvar...tomosovi gusani cilindri(ne znam kako vi tamo zovete taj materijal ja mislim da se upotrebljava jos i naziv sivi liv)

Elem ti cilindri su radjeni metodom centrifugalnog ljevanja. Postupak pri kojem u sredini cilindra ostaje ajmo reci najvise kvalitetnih sastojaka a sljaka i ostali vragovi bjeze vani.

E sad sta to znaci...ljudi su kupovali nove tomose u njima fabricki je 38mm klip. Ta mjera moze da se vozi 20 godina da se ne podere. Vec sledece busenje ce malo manje da traje a na 42 kad uzbusis jako se brzo trosi cilindar. A posle toga ga mozes baciti.

Opet ako se busi sve po jednu specijalu cilindar moze trajati milion godina.

E sad...nekad su klipovi bili jako dobri sad je dobar klip jako tesko naci, znaju se 2 klipa istog proizvodjaca razlikovati i u desetu a tu trebaju biti preciznosti i do jedne stote.

Tomos je inace u svojim tehnickim knjizicama preporucivao zazor ili takozvanu toleranciju od 6 stotih. Nekad dok su bili kvalitetni klipovi svi su bili istih mjera pa se nije mnogo trebalo brinuti o tome ali sada je drugacije. Ako e odlucis za honovanje cilindra obavezno prvo kupi novi klip. Opet kao i sa 6203 lezajevima kupi najskuplji koji mozes priustiiti(mada opet ja sam po 2 godine vozio na najjeftinijem kineskom DS klipu na motoru koji vrti preko 9000 pa je trajao)

elem kad kupis klip odnesi taj klip i cilindar majstoru i reci mu da ti honuje cilindar za 6 stotih vise od klipa.

Klip se mjeri dole na perima nikako gore na glavi jer je gore uzi. Elem to 6 stotih znaci da npr ako je klip 38.45 da cilindar treba biti busen na 38.51 mm Ili npr ako je klip dole sirok 38.44 da treba honovati cilindar na 38.50mm



Eto...ako jos sta zapne pisi :) ja se dosta iskucah :)


EDIT: Jos da napomenem...klip busen na 6 stotih trazi detaljnu laganu razradu. Ali zato i dugo traje cilindar na toj mjeri. Majstori kojima ne napomenes da honuju na 6 stotih znaju cesto to odraditi na 7 8 pa i vise stotih. Jer znaju da ljudi nemaju zivaca za razradjivati itd. Tako busen cilindar bukvalno mozes odmah staviti na motor i odmah dati pun gas voziti nema potrebe za razradjivanjem...ali dosta krace traje cilindar brze moras na sledecu mjeru busiti, tako da ipak savjetujem na 6 stotih kako je i fabrika propisala.


Ja sam cak sebi busio na 5 stotih i uz kvalitetan klip i jako jako opreznu razradu nemam nikakvih problema...a cilindar ce naravno duze trajati.


P.S.S. Sa potrosenim karikama nije se zajebavati nekad kad su puno potrosene motor ipak nekako moze da radi da ide ali znaju upast u izduvni kanal pokidat se napraviti ris na cilindru toliki da busenjem i na 42 mm ostaje rupa pa pusta kompresiju pa taj cilindar je za baciti...
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Jel to dizna:



Vidi se prašina, znaci tu gorivo ni ne dođe. Iz kojeg razloga:



Jel tu ne bi trebala biti neka kao klapna:



Znaci sa strane na onom situ ima goriva a ispod u casici ne bude jer kako se vidi ima prasine, iz kojeg razloga ne dode gorivo tamo, da li ima nesto tamo osim onog malog klipica? I da li ispred dizne prema onom odvodu za zrak ne bi trebala biti neka klapnica ili to tako bez nje?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ono na prvoj slici nije dizna,na drugoj slici bi trebala biti dizna na onoj srednjoj rupi al je na slici nema.plovak ti steka i ne propusta gorivo u casicu.tam di ulazi cjev u fergazer isto bi trebalo biti sito pogle to i ocisti.
Tam nije klapna nego ti je klapna spojena sa sajlom,pravokutna plocica.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Plovak si skinul na plovku ti je iglica koja otvara i zatvara gorivo.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Plovak si skinul na plovku ti je iglica koja otvara i zatvara gorivo.

Da iglicu sam izvadio ali mi nikako nije jasno zasto uopce gorive ne dode do plovka? Da u srednjoj rupi ima dizna i cista, stvar je sto u plovku ne bude goriva uopce a iglica nije bila zaštekala
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da iglicu sam izvadio ali mi nikako nije jasno zasto uopce gorive ne dode do plovka? Da u srednjoj rupi ima dizna i cista, stvar je sto u plovku ne bude goriva uopce a iglica nije bila zaštekala

Pa jesi provjeril mrezicu u rezervaru i ulaz u fergazer,i u rezervaru mora biti vise od pola litre goriva.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Evo uspio sam ga upaliti, ali ima jedan problem. Svaki put moram paliti pod cokom. Kad upali prima gas dobro ali kad smanjim on crkne. Tj kao da nema ler, cim smanjim gas do kraja on crkava. Pod cokom bez davanja gasa dobro radi. Sad kako to rijesiti da ne crkne?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo uspio sam ga upaliti, ali ima jedan problem. Svaki put moram paliti pod cokom. Kad upali prima gas dobro ali kad smanjim on crkne. Tj kao da nema ler, cim smanjim gas do kraja on crkava. Pod cokom bez davanja gasa dobro radi. Sad kako to rijesiti da ne crkne?

Obavezno mora bit kuciste od filtera i filter na njemu pa probaj,ak nbu ni onda htjel vjerojatno semerinzi na radilici propustaju pa nema dovoljan vakum da povuce gorivo iz fergazera i malo karike ne valjaju pa sranje.
Jos pogle jesi dobro stegnul spoj fergazera i lulice i lulica i cilindar da ne vuce fals zrak.
 

marek

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
121
Da moguce promjeni ju pa bus tocno znal.

...uh...imal sam takvih problema s svojom bivšom 15-icom...
sve ti kreće od rezervoara, dal gorivo dolazi u fergazer pa te dizne pa iglica za gorivo pa plovak, pa čok, svečica, lulica... znam da ti ovim ništ ne pomažem al to me ubivalo u pojam dok ga nisam dal majstoru složiti...
zbrusili cilindar, klip s L karikom 38,5 gore, paljenje podesil... motor je išel 110 km/h dok ga nisam na offf road stazi zdrobil...
oču reći da ovo kaj su ti kolege predložili s zahvatim oko cilindra i tak...možda rešiti i miran si...
fergazer dela kak mora delati i najmanja sitinica mu smeta...:(nod):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako radi pod samo cokom [sauhom] negde provlaci vazduh. filter za vazduh mu pravi odredjen otpor na usisu i pomaze. e sad ili ti nivo premali u karburatoru ili na lulici provlaci fals vazduh ili semerinzi na radilici su cest slucaj takvog ponasanja. tomosi imaju jako lose karburatore i svaka sitnica ih zeza .
 
Na vrh