• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motori tomos

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to su bile srednje osamdesete , nije bilo interneta ni poljoprivrednog forum da pitaš za savjet ...sin obrtnika u to vrijeme, vjerojatno je završio u štaglju....sin si je ofkors razbio nos i kasnije bio na plastičnoj operaciji ..a tko zna kak se sve padalo s njega
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,936
Jedna iz arhive z putovanja tomosom na more.
24.06.2019. Fužine, jezero Bajer.
Kabanicu nemam zbog kiše, nego jer mi je bilo tak zima da sam si i nju oblekel i skinul sam ju tek dok smo prošli delnice i stali v severinu na kupi da natankamo mopede 🤭💪💪😀
 

Prilozi

  • FB_IMG_1699553650993.jpg
    FB_IMG_1699553650993.jpg
    112 KB · Pregleda: 34

Mat

Novi član
Tu od
13 Ožu 2018
Poruka
9
Pozdrav svima.
Trebam pomoć, imam APN 4 i u posljednje vrijeme nakon tjedan dana krepa sviječica, iskre ima ali motor ne može upaliti na tu sviječicu više. Stavim novu sviječicu nakon tjedan dana isto, iskre ima ali ne može upaliti, ni zvuka. Promjenil sam samo kondenzator ali razlike nema. Dali je imao tko takav slucaj već, kakav savjet, kaj zamjenit, koji je uzrok tome?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,987
Poradi na smjesi goriva da spasiš svječicu ;)
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Muha ti je dobro rekao, poradi na smjesi goriva, a koje svijećice koristiš inače?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Obično se mijenjaju platine i kondezator, naravno uz odgovarajuću svjećicu, a koja je to svjećica koja krepava?
Uzrok je struja, neodgovarajući magnet, platine (neodgovarajući zazor), kut predpaljenja a kakve su faše?
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
725
Uzrok može bit struja, kako je brgud napisao, ali većinom je uzrok ono što je muha savjetovao. Opet, ako nije skidana ploča statora, a prije je radilo. Uglavnom nedovoljno podataka kako bi se točno utvrdio problem. Ja bih, uz čišćenje i pregled karburatora, podešavanje, novu brtvu karburatora, novi filter goriva, stavio i novi kabel bobine ili ako ne ide, odrezao mali komadić starog i stavio novu lulicu/kapicu svjećice. Sve pod uvjetom da je to staro, godinama ne dirano. To vjerojatno nije sada problem, ali može postat uskoro.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
@Mat Na dobrom i podešenom motoru svjećica živi vječno... Dobar motor ispunjava sve prethodno od kolega forumaša spomenute okolnosti.
 

Mat

Novi član
Tu od
13 Ožu 2018
Poruka
9
Sviječice koje su bile gore: super bosna f75, denso, ngk
Karburator je očišćen i stavljena nova dizna i brtve, igla i plovak su u dobrom stanju.
Motor je kod mene godinu dana i prijašni vlasnik je rekao da je mijenjao magnet, dal samo magnet ili cijelo paljenje to ne znam. Platine su nove i paljenje je podešeno, prije koji dan ujutro na minusu je iz prve uplalio, od kako ga imam oduvjek pali iz prve i rijetko kada mu treba prva u brdo, snage ima. Samo sa tim sviječicama je problem u zadnje vrijeme, uvijek kad ju izvadim je cista, nisu zamaščene.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
@Mat ako je baš sve u super stanju onda nema problema, a ako ih ima onda je negdje greška, za nju prepoznati ovako na prvu nemamo dovoljno informacija o tvom motoru. Probaj staviti "svjećicu" jače toplinske vrijednosti, od F75, za početak.

I dopusti malu napomenu:
U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše deminutiv ili umanjenica imenice svijeća – svjećica.

Izvor: Svjećica ili svijećica? Pogledajte kako se piše...
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,097
I mene je zahebaval taj pravopis. I onda sam si mislil kaj da napravim kaj me ne budu zafrkavali? I dosjetil sam se. Zamjenil sam benzinca za dizela i tak sam se riješil i problema oko pisanja svijećica-svjećica. No ve pak imam problem kaj nisam siguran da li sam ga zamjenil ili zamijenil? Kak mi ide izgleda da bum završil na beciklinu. :cry: :unsure:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,553
Ako Bosna svjećica onda F80, NGK B7HS ili Champion L86C. A ha , mijenjan magnet, prvo vidjeti koji je magnet?
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,936
Slikaj elektrodu svjećice i slikaj kakvu kapu svjećice imaš.
Ako je metalna moguće da je i u njoj problem 😉
 

nebojsaMKD

Novi član
Tu od
15 Ožu 2016
Poruka
3
Stavi svjecicu sa vecom tolpotnom izdrzljivoscu, nije samo vazno da je kratak navoj, to je najcesca greska koju smo nekad pravili (stavljali svjecice od Skode) U ono vreme broj je trebao biti 90 ili 95 u oznaci. Zbog vazdusnog hladjenja temperatura motora je visa, i svjecica obavlja svoj posao, prekida rad motora.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,936
Na vrh