• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motori tomos

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
S sličnim takvim je Zdravko rekord napravil na Grobničkom aerodromu 82 godine.
50 ccm, 45 kg, 18 konjiča, i 18500 okretaja daje toj jurilici nevjerovatnu brzinu od 204 kilometra na sat...... šteta kaj je 83 prvenstvo svijeta ukinulo klasu 50 ccm. Ko zna gde bi bil kraj .....
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,064
Koparske osice.. Bar su neke modele tak zvali, ak se dobro sjećam iz članaka..
Da mi je bar jednom čut taj motorić izbliza. Ondašnji inžinjeri su imali veliko znanje, uspjeli su iz tih 50 kubika izvući maksimum..
Drago mi je da je Matulja i dalje u tim vodama, tomos mu je obilježio život..

Cilindar i glava su baš od DMSa?
Čudno da več tu nije korišten rotodisk, već klasični usis na cilindar...
Čini mi se da su D6 i D7 imal rotodisk usis. A D9 ona "plastična" rama od 39 kg..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Nisam uspio sve u detalje ga ispitati , tako da ne znam da li je cilindar - glava od oriđi DMSa.
Disk koji je sad montiran je od Pucha.
Evo još nekoliko detalja, glavnina škambija koji ima 6 brzina.
IMG_20220222_095800[1].jpg
Dijelovi kvačila.
IMG_20220222_095954[1].jpg
Ovo tu u kutiji je neki drugi motor (koji slaže, ne znam detaljno o kojemu motoru se radi).
Uglavnom trebalo je napraviti usisnu granu, najprije je isprintana na printeru (ljubičasto), da bi na osnovu toga se napravio kalup (unutarnji i vanjski), i tek onda to dati izliti::unsure:
IMG_20220222_120518[1].jpg
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Pošto vidim da tu ima dobrih znalaca tomosa imam pitanje
Imam tomos 14 m,i svjećica pregori
Na njemu je klip sa L karikom,promijenjen je kondenzator
Desilo mi se pri zamjeni kondenzatora,da mi je magnet povukao žicu i pokidao,ali je i prije toga svjećica pregorila
Inače je original bila super bosna F 80,ali probao sam i F 100
Struje ima dobro radi,ali svjećica pregori,nekad nakon 5 km,nekad cijeli dan radi,nekad tjedan dana,a nekad u istom danu dvije.
Na što da obratim pozornost?
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Koja je boja svjećice? Koja je lulica gore? Kako se manifestira "pregaranje"? Karburator je bing 13? Super Bosni ima svakakvih, znalo se i meni dogodit da 3 nove iz kutije ne rade. Jednostavno nisu imale iskru. Raskapao sam sve dok nisam staru stavio za probu i gle sve ispravno.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Postavi nam da vidimo fotografiju te sviječice koja je pregorjela, molim te. Još bude bolje ako ju nisi dirao poslije vađenja, dakle čistio žičanom četkom ili šmirglom.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Joj,ne mogu jer sam trenutno u boxu
Ali uglavnom nema se šta puno vidjeti
Znači upalim motor iz prve,radi normalno,vozim se i u jednom momentu ponekad i nakon 1 km,više ne ide,znači svjećica mokra,nema iskre,a nova stavljena prije 5 min.
Promijeni novu i vozi dalje
Nekad traje više,nekad manje,ali sve u svemu tokom dana pregori
Ako misliš da će biti pepelasta,nikad nije bila,uvijek,je malo crnija,ali bez neke velike gareži
Nemam je šta dirati četkom,jer se ne stigne ništa na njoj nakupiti :cry:

Lulice nema nego je direktno kao na autu
Nije to problem jer je tako radio i prije
I kad pregori na svjećici nema iskre,ali na kabelu ima struje,i kad promjenim svjećicu sve radi
U zadnjih mjesec dana 10 svjećica
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Joj,ne mogu jer sam trenutno u boxu
Ali uglavnom nema se šta puno vidjeti
Znači upalim motor iz prve,radi normalno,vozim se i u jednom momentu ponekad i nakon 1 km,više ne ide,znači svjećica mokra,nema iskre,a nova stavljena prije 5 min.
Promijeni novu i vozi dalje
Nekad traje više,nekad manje,ali sve u svemu tokom dana pregori
Ako misliš da će biti pepelasta,nikad nije bila,uvijek,je malo crnija,ali bez neke velike gareži
Nemam je šta dirati četkom,jer se ne stigne ništa na njoj nakupiti :cry:
Da li si tu bilo koju svjećicu, koje smatraš neispravnima - pregorjelima, probao ugraditi na drugi motor i upaliti ga s njom?
Što ti točno podrazumijevaš pod pojmom da ti je "svjećica pregorjela"? Što je pregorjelo: rezistor u njoj, središnja, ili vanjska elektroda, pukne ti porculanski izolator, što točno pregori???

Ako svjećica postane mokra i to njih nekoliko za redom, ja bi tu prvo posumnjao u tvoj sistem za paljenje i bobinu - visokonaponski svitak.
Ako je uvijek svjećica malo crnija, moje je mišljenje da imaš bogatiju smjesu nego je potrebno. Ili ti motor dobiva pre malo zraka, zaštopan, ili gusti filter, ili dobiva previše goriva - kriva dizna u karburatoru.

A da li si ti provjerio da ti nije možda zaštopan auspuh?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Čist je auspuh,očišćen sa sajlom i bušilicom
Smjesu neznam kako poštelat,pošto nema šarafa za štelanje.
Dizna je original,i filter je spužvasti original,čisti je
Svjećica ostane bez iskre,Šta joj se desi neznam,a izgleda kao nova
,nemam je na šta staviti,ali kad stavim novu radi
Ja isto sumljam na struju,kondenzator sam preventivno mijenjao,ali isto,
Što se tiče platina one su naštelane,ali za paljenje ili bobinu nisam stručan,pa ako netko tu može pomoći,tu bih trebao pomoć,ako je do toga
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ne crkne tebi svjećica, nego vjerojatno bude mokra i onda ne šljaka dok se ne osuši ili obriše. Pogledaj prvo smjesu ako se ja dobro sjećam, zavrne se do kraja i odvrne 3 kruga (Davno sam se bavio Tomosima) ciljaj da ti smjesa bude boje cigle ili čokolade. Ako i dalje bude kvasilo svjećicu pogledaj centralnu diznu, i kao zadnja opcija po meni paljenje. Probaj skinuti ventilator i upali ga po mraku, vidi dali ti platine propucavaju/iskre baš jako, ako da onda izmjena njih ako kondenzator već jesi, i kao posljednje može biti bobina ili komplet namotaj.
Platine možeš skinuti i vidi dali imaju "rupe" ili naslage, možeš pošmirglati ali baš i ne potraje.

Kažem, barem 10 godina nisam uzeo Tomosovu mašinu raditi, ali svojeveremeno sam ih se našarafio gro, još uvijek par projekata čeka hehehe
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Ma to je onaj mali bing karb,i ne može se štelati smjesa,ali zašto je onda u radu smoči,jer ostane bez iskre.i kad se osuši,nema više sreće iz nje,kad stavim novu odmah ide dalje
Ovaj dio nisam skužio"Ako i dalje bude kvasilo svjećicu pogledaj centralnu diznu"
Šta bih tu trebao pogledati,ako je zaštopana nebi trebao raditi ni inače?
Nemože se svjećica u radu smočiti,ako ima iskre
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ako je Bing 13, treba se moći ptelovati sa strane 🤔

Ako jede svijećice, probaj NGK CR7H za početak. Ja sam se isto hebao s Bosnom, a NGK mi je riješio sve probleme.

Mislio sam da je možda dizna ubačena veća ili se razlokala, ali probaj NGK svijećicu za početak ako misliš da ništa drugo nije.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
nema ništa za štelanje smjese,a dizna nije dirana jer ga imam već 35 god,i do sada nije bilo problema,jer je sve redovito održavano,platine su očišćene i naštelane,a nije puno ni vožen,napravi 200-300 km godišnje
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Pogledaj kabel bobine, pogledaj spojeve dobro svih žica, izmjeri otpor namota bobine. C/P sa Tomos foruma:
PLATINSKA PALJENJA
-6 V bobina primar 1,8 oma , mjereno od žice na kondenzator i na masu, otpor se mora promijeniti od 1,8 oma na manji otpor (otpor klemica uređaja ) kada se platine otvaraju ili zatvaraju, ako se ne mijenja onda su platine probile
-6 V bobina sekundar 1,5 do 1,8 kilooma, mjerimo s klemicom na masi i na izlazu na kabel
-12 v primar, zavojnica za pobudu bobine 1,8-2,0 oma
-12 v sekundar otprilike kao i kod 6 v sekundar (masa i izlaz kabela)
-zavojnice za svjetlo oko 1,2-1,4 oma (pišem iz glave, negdje su zapisana točna mjerenja)
Moje mišljenje je da ti je napon preslab, kakva je iskra? Morala bi bit snažna, crveno ljubičaste boje, mora se čut puckanje kad okreneš magnet i baci iskru. Teško je bez slike dijagnozu paljenja postavit, osobito ako nemaš na što stavit te svjećice za probu. Motorka, kosilica, trimer? Sve je to dobro za probu jel ima iskre.

Bing 13 ima za štelat jedino zareze na iglici i sa strane vijak za ler. Niti jedno nije važno pri punom otklonu gasa. Dobro iglica malo je, al zanemarivo.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Ma svjećica ima lijepu crvenoplavkastu iskru i lijepo pucketa
Pod paljenje sam mislio,na zamicanje kompletnog paljenja
A za ovaj otpor budem provjerio
Malo me vuče na to jer kad nebi bilo iskre(struje)brzo bi se riješilo,ali kad se ovako dešava to je živa muka
Na hondinom motoru gc 160,mi se slična stvar desila,jer je bio zaštopan filter zraka,ali to tu nije slučaj
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Jedna opaska, svijećica izgori (to malo unosi pomutnju). Samo malo da se drugačije postave stvari. Znači nakog kratkog vremena svijećica na baca iskru (to bi moglo značiti i d a nije pregorena) kako kažeš. Dalje da si mijenjao po 10 svijećica (i sa svima se je dešavalo isto). Koje si svijećice stavljao (proviva)? Bosna je najškartija kandela, bolja od nje je NGK B7HS i još bolja od ove dvi (nabrojene) je Champion L86C.
Promijeni platine + kondezator, namjesti paljenje, jer ovako samo nagađanjem i čistio sam platine, bez provjeravanja ostalih parametara, nič od tega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh