• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

motori tomos

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Slabo si postavio pitanje ako nas 4 nije skontalo 😅😂😂

Namotaj na sredinu ona 3 šarafića, klip 1.5mm prije GMT (izmjeriš šublerom, onim jezičkom kada je u GMT i produžiš za 1.5mm, s tim da ga vratiš nazad, nikako naprijed jer onda dobiješ kasnije paljenje.
Kad to odradiš, štelap zazor na platinama na 0.35mm, ako nemaš mjerne listiće, slomi žilet popola i to ti je ta mjera.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
E to me zanimalo,ali šta se nebi trebalo i štelati vrijeme otvaranja platina,zakretanjem kompletnog paljenja
Jer se po meni to dešava kad vruću svjećicu"zalije benzin u krivom trenutku"
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Ajoj, malo zeznuto za objasnit ovak rijecima. Osobno selam malo drugacije nego je kolega gore napisao. Uzmem svijecicu od auta, sa dugim navojem. Uvrnem ju unutra u glavu. Oznacim markerom, flomasterom crtu na bloku. Vrtim rukom magnet dok ne udari klip u svjecicu. Oznacim crtu na magnetu koja se poklapa sa crtom na bloku. Vrtim magnet u drugu stranu dok ne udari klip u svjecicu. Oznacim crtu na magnetu koja se poklapa sa crtom na bloku. Tocno na sredini izmedu te 2 crte je GMT. Nadem sa sublerom sredinu, izmjerim jel, povucem crtu. Magnet ima 360 mm u promjeru. Ja oznacim 22 mm u lijevo od srednje crte koja je GMT na magnetu. Kad se poklopi ta crta sa onom na bloku, tada brijeg magneta mora pocet otvarat platine!! Tu koristim celofan, od vrecice za zamrzavanje trakicu ili multimetar. Platine su najvise otvorene zapravo iza GMT, to takoder stelam sa potrganim ziletom na pola. Kasnije provjerim stroboskopom.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Slabo si postavio pitanje ako nas 4 nije skontalo 😅😂😂

Namotaj na sredinu ona 3 šarafića, klip 1.5mm prije GMT (izmjeriš šublerom, onim jezičkom kada je u GMT i produžiš za 1.5mm, s tim da ga vratiš nazad, nikako naprijed jer onda dobiješ kasnije paljenje.
Kad to odradiš, štelap zazor na platinama na 0.35mm, ako nemaš mjerne listiće, slomi žilet popola i to ti je ta mjera.
Sad me kolega cvajko malo zbunio,da li su tada platine najviše otvorene?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
E da to ima već bi bio riješio,ali svi koji su to nekad radili,nitko neće ni blizu,a većina nije imala alata,nego se to ručno odradilo
Ma ako je do toga budem to poštelao,nije to nuklearna fizika,ali nisam nikad to radio
Koga god sam pitao nitko nema vremena
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Pazi, pocetak otvaranja platina mora bit 1.5 mm prije GMT, drugim rijecima 22 stupnja zakreta magneta, a zazor platina, 0.35-0.45 je maksimalno koliko su otvorene. To su 2 razlicita pojma.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Ako se ne varam ,prvo se podešava razmak platina. Kod naj većeg otvaranja razmak bi trebao biti 0.35-0.45 što se podesi mjernim listićima. Nakon tog se podešava vrijeme otvaranje platina zakretanjem kompletnog paljenja( ona tri šerafa) Kontakti platina se moraju odvojiti na 1.5 mm prije GMT. Kod tebe mi izgleda da je mjenjan magnet ili bobina. Za taj motor postoje magneti različite (wataže) snage, ako je prejak može oštetiti bobinu,i onda dobiješ efekt ko kod tebe. Molim ako nisam u pravu da me se ispravi.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,114
Ako se ne varam ,prvo se podešava razmak platina. Kod naj većeg otvaranja razmak bi trebao biti 0.35-0.45 što se podesi mjernim listićima. Nakon tog se podešava vrijeme otvaranje platina zakretanjem kompletnog paljenja( ona tri šerafa) Kontakti platina se moraju odvojiti na 1.5 mm prije GMT. Kod tebe mi izgleda da je mjenjan magnet ili bobina. Za taj motor postoje magneti različite (wataže) snage, ako je prejak može oštetiti bobinu,i onda dobiješ efekt ko kod tebe. Molim ako nisam u pravu da me se ispravi.
Ništa nije mijenjano,sve je original

Svaka častsvima,a posebno kolegi plus,za ovo sa multimetrom skužiti vrijeme otvaranja platina,to se treba sjetiti
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Onda ti ipak nešto nije u redu sa kondezatorom ili bobinom.Ako su platine točno podešene, a predpaljenje malo " bježi" nebu se događalo to kaj se tebi događa.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
750
Ako se ne varam ,prvo se podešava razmak platina. Kod naj većeg otvaranja razmak bi trebao biti 0.35-0.45 što se podesi mjernim listićima. Nakon tog se podešava vrijeme otvaranje platina zakretanjem kompletnog paljenja( ona tri šerafa) Kontakti platina se moraju odvojiti na 1.5 mm prije GMT. Kod tebe mi izgleda da je mjenjan magnet ili bobina. Za taj motor postoje magneti različite (wataže) snage, ako je prejak može oštetiti bobinu,i onda dobiješ efekt ko kod tebe. Molim ako nisam u pravu da me se ispravi.
Prvo boldano, točno, al stari provokatori će te pitat što je sa abrisom? :p Zezam se malo.

Drugo boldano, T14 ima 6V paljenje? Ako je magnet 6V, to je dobro. Osobno imam 12V magnet na 6V bobini. Jedino što sam napravio je da sam povećao zračni raspor između magneta i bobine kako bih povećao magnetski otpor i smanjio koliko toliko jakost magnetskog polja koje inducira napon na bobini, metodom prst puta oko, turpija, dobro je. Neki su to probali, nisu to napravili, radilo je dobro, nekima je pregorila bobina, uglavnom ako je njemu 6V magnet i 6V unutarnja bobina, dobro je.

Naravno, opet moram reć, nemojte radi mene ugrađivat 12V magnet na 6V unutarnju bobinu, možete si napravit štetu. Možda meni radi dobro srećom, možda mi sutra krepa, ja se sa time igram, a ako netko putuje na posao mopedom njemu to baš i nisu igre.;):ppozdrav:
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Ja sam mislio na snagu (45, 55,80 wati) to ovisi o snazi permanentnog magneta, duljini. Voltaža ovisi o broju namotaja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh