• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pile-STIHL, oliti po naški ŠTILOVKA!!

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Bio sam u tgovini probat malo 462cm, pustili su me da prođem đir nosim mašem i došao sam do zaključka da ću morat nešto lakše uzet a strašno sam razočaran jer di god sam pročito piše da je jedna od boljih pila moćna a "lagana" ali na žalost meni previše za baratat time, šta sad :(
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,592
moćna a "lagana" ali na žalost meni previše za baratat time, šta sad :(
gle, to ne znači da je ona lagana u kilaži, 6 kg nije malo još kad na to dodaš reznu opremu, ulje, gorivo..to jednostavno znači da je lagana u odnosu na snagu koja kod te pile iznosi 6ks naprama 6 kg dok je to kod hq 572xp koja je u klasi, 5,8 ks i 6,6 kg

A sad, sad imaš i dalje manjih/lakših pila koje su ujedno i slabije, kak je @Tommy napisao, MS400, MS362, MS261...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ms400 ima klip od magnezija sad ne znam dal je to dobro ili lose a opet mislim da ima 5,8kg sta nije neki bitni pomak u težini ms362 ima 5,6kg lagano idemo na dole to bi mogo uzet u obzir i tu ima obicni 362 i 362cm sad ni tu ne kužim razliku a nije neka razlika u cijeni mislim da je 30e skuplja cm...ms261 je 5,2 to je već okej računam da sam oko 6,5kg puna goriva ulja i mač, ali ima 3,8ks a 362 4,8ks...strah me da 261 nebi mogo gonit 80cm mač kako sam zamislio ali vidio sam da ima i 70cm pa se mogu možda sa njime proć...problem je sta imam određene poteškoće i strah me da me ta pila ubije u prvih pola sata i nakon toga me možes j...to je meni najveći problem i zato je dilema šta radit ja sam se već bio odlučio za 462 dok je nisam ulovio u ruke i bilo je au fak ko ce to nosat po šumi i radit sa time i moram napomenut da sam probo praznu pilu sa mačem od 45cm.
A vidio sam na yt da je lik stavio na 261 80cm mač i išlo je, jedna bitna stavka sa kojom bi trebali bit upoznati je da bi ta pila pilila max 10m3 na godinu jer imam i ms170 za granje i tanja drva na njoj imam mač od 35cm tako da dosta sa njom riješim...najviše mi je žao jer sam se stvarno odlučio kupit jednu mušku poštenu pilu na kraju ispada da ću morat uzet ms261 koja po meni nije neki vatromet...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
362C-M nije bitno teža, a ima 10cc više. Ima 3/8" lanac (261 ima 0,325) i mislim da je pogodnija za veće vodilice a nije znatno teža. Osim toga, imaš manju pilu.
Kad se one dvije (sa slika gore) drže u ruci, 261 je znatno bolje balansirana. 362 "visi" prema vodilici (45cm) a imam osjećaj da bi to bilo još jače izraženo s duljom vodilicom.
Pretpostavljam da ti duga vodilica treba radi saginjanja, a ne (tak) debelih drva.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,592
Nisam upućen u to kakve poteškoće imaš ali u tome slučaju je jako teško nekome savjetovati kakvu pilu da izabere, što se tiče ms261 i vodilice 70cm, neću reći da ju ne može tjerati jer ne znam, ja imam hq550xp koja je iste snage, težine, kubikaže...i na nju ne bih htio stavljati takvu vodilicu pogotovo uzevši u obzir korak lanca. Ne znam, sve navedene pile su vrhunski strojevi svaka u svojoj klasi ali ipak, bez obzira na savjete, morat ćeš sam izabrati, sasvim je jasno da 261 ne može raditi što i kako radi 462 ali ako ti težina stvara problem mislim da bi ti na kraju svega 362 bio, po meni, najbolji izbor
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032

Meni se ova 261 cini da bi mogo radit sa njom s obzirom da ovaj jači model 362 je samo 0,4kg laksi od 462 koja nikako ne dolazi u obzir
A za 261cm piše 4,9 kg i 4,1ks očito je jača od obične 261 i lakša da mislim da će odabir na kraju past na nju i probat barem 70cm mač, ZJ čak i nije do saginjanja nego kod obaranja i poslje piljenja na komade jer obično su drva kod mene 70-80cm u promjeru hrastovi koje rušim


Ghost, problemi sa žilama i mišićima,grčevi i puno lijepih stvari tako da nisam u mogucnosti baratat tako teškom pilom koliko god volio i želio to
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Ako je za 10m3 onda je i 261 dovoljna. Nisam siguran zašto bi trebal vodilicu 80 cm za obaranje drva promjera 80 cm. To se vrlo lako može i sa vodilicom 50 cm i poslije za piljenje je isto dovoljno. Probal sam raditi s MS 362 i to je ozbiljna pila a nije preteška. U težini vrlo blizu mojoj H550xp a osjetno jača. Također nebi na svoju 550xp stavljal mač veći od 50 cm prema osjetu snage (4,1 ks, 50 cm3). Sad je gore 45 cm.

C modeli su sa ručno štelajučim karburatorom a CM sa m-tronic karburatorom koji automtski štela mješavinu prema trenutnim uvjetima. Ja bi uzel CM u svakom slučaju. Po ovome kaj si rekel ja mislim da bi ti MS 362 cm sa 50 cm rollomatic es light vodilicom bila taman. Kad probaš raditi s njom ne vjerujem da ti u radu bude teška.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@Krumpironja,
običan sam pik zibner kaj se tiče izrade drva motorkom. Ipak bum si zel za pravo napisati svoje mišljenje. Moja Jonsa 2159 ima težinu kao i MS362 (5,6 kg) i jedina je za sve poslove. Meni u mojim godinama nije još preteška čak ni za kleštenje granja. Za rušenje i raspiljavanje debelih trupaca (60+ cm), za normalan rad joj fali snage, pogotovo ako lanac nije 100% oštar.
Na tvojem mjestu se ne bi preveč premišljal. S obzirom da si zaključil da ti je MS 462 preteška, kupi MS 362. Nejdi ispod toga. ;)
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Krumpironja
Gdje dolje kod tebe ima tak debelih drva da ti treba tak dugi mač? Po meni, za tak dugi mač je i 661 na knap za neki duži rad, a najbolje je na 881, dušu dala za tu vodilicu. Na svojoj 660 imam vodilicu od pol metra i rušim i prerezavam bukve od cca 10 kubika bez problema. (imam i veću vodilicu ali sa ovom je pila brža i jača)
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Naručena 261cm sa onim light mačem od 45cm...za probu, ako bude malo ću se morat snalazit pošto ima neki retard korak lanca od 325, tješi me da nije puno teža od ms 170 koju sam do sada za većinu koristio osim trupaca, a izenadili bi se koliko debela drva ima kod mene, kad dođe pila ću je probat u jednome pa će bit slike, iskreno hvala svima koji su se uključili u raspravu, ja prvi bi volio da je mogla doć 462cm ali nebi imao tko sa tim baratat
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Krumpi
Znam da je jače bolje,ali težina kod takvih stvari igra presudnu ulogu,ako treba samo za obaranje i deblje komade svakako da bi veća bolje došla,ali bit ćeš zadovoljan sa 261
Ja imam 260 i super sam zadovoljan,šta ne može pilit odjednom zbog dužine mača pili sa svake strane,ali za moje potrebe ,je nikad nebi mijenjao za jaču(težu)
Nećeš požalit
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Pa mislim da će bit okej 261 nagledo sam se videa na yt i jako sam zadovoljan viđenim, zvali su me iz trgovine sad da me upute u održavanje usput sam pito dal moram uzet onu standarnu vodilicu od 37 i na žalost u cijeni je tako da ako kome treba imat ću višak ja sam naručio onu laganu verziju 45cm dužine...e a da sam uzeo težu pilu sigurno je nebi koristio ko šta ću ovu nego bi opet ms170 vadio dušu a ovako će bit za sve pomalo...ms 170 ima 4,1kg i ona mi je taman da izdrzim tako oko 4 sata rada, 261c-m ima 4,9 tako da se tješim sa nije velika razlika ima nade heh
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Sad budeš MS 170 koristil vrlo rijetko. Možda za obrezivanje maslina ili smokvi… Gde ti je sa MS 170 trebalo 4 sata sa 261 napraviš za 3 sata. Tako da i to treba uzeti u obzir kod usporedbe težine…
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,592
Sa MS260 i vodilicom 38cm sam nekada obarao hrastove od metar debljine na panju tak da sa 45cm nećeš imat problema, uz to 261 je jača i brža ali ipak nije za 70-80 cm koliko si htio, pogotovo ne u hrasu, bukvi i tako tvrdim drvima. Uvjeren sam da se nećeš pokajati i da će 170 možda čak i u kredencu završiti jer iako je ova teža puno je bolje balansirana pa u radu se ta razlika težine toliko i ne osjeti. U svakom slučaju Sretno :ppozdrav:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ma mislim da će ms 170 i dalje bit aktivna radi granja, kraći mač je i manja i lakša, tješi me da je razlika između njih samo 0,8kg u početnoj težini tako da i za deblje drva neću imat grč u želucu kada dođem u situaciju da moram rušit hrast 80cm+
Žalosno je da sam se tek sad nakon šta sam prestao prodavat drva odlučio na kupnju malo kvalitetnije pile...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
381 imam već par godina i neki dan uzeo 260. Ova 260 po težini izgleda ko igračka naspram 381. Kakva bude u poslu vidjet ću dok prođe ovo ludo vrijeme jer mi se neda po blatu musati.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Nekad su kod nas kad su došle tek motorke,svi kupovali čim veće da bude jaka,stihl od 040 pa na gore.(možda nije ni bio neki izbor manjih pila)
Ali vremena se mijenjaju i skoro svi u sujedstvu su počeli kupovat manje pile
Ja konkretno još imam o45,i dobro radi upali odmah,ali mogu ti reći da čak i u debljim drvima rađe radim i brži sam sa ms 260,jednostavno je lanac puno brži i iako je ona puno slabija skoro idntično vrijem mi treba da bih prepilio isti komad drva,jedino je kod obaranja 045 u prednosti jer ima dužu vodilicu,ali 95 % vremena je u pogonu 260
 
Na vrh