• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Kvadrat nema nikakve veze sa time....:oops:
Voda je nekompresibilni medij i kao takva mora dati isti protok bez obzira na presjek. Presjek se kompenzira brzinom strujanja. Naravno da su gubici, i to poprilični, ali oni ovise o:visinskoj razlici, viskoznosti, duljini cijevi, hrapavosti cijevi, kavitacija, padovi tlaka, reynoldsov broj, koljena, ventili, konstrukcija pumpe...itd..

ovo nebi potpisa..

pumpa ne komprimira vodu..ona ju gura..ako može..ako je rupa premala,onda lopatice samo "plivaju u istoj vodi",a pojavljuje se jedan fenomen vakum balunćića uz stijenke lopatica pumpe,zaboravija sam kako se pojava točno zove,ali taj vakuum jede lopatice!!!!
nebi preporučija nabijanje tlaka pumpom,i redukcijom,ako izmedju njih nema nekakva ekspanziona posuda,koja funkcionira na kompresiji zraka...vozdra..

Kupi neku Tomos samousisnu, pumpu, nema problema s zrakom, ovak na traktorski pogon, ako i što skemijaš, trebaš jako veliki broj okretaja, oko 4 000, nije dovoljan samo 1 reduktor, Ja imam MIO standard, traktorsku, prvo ima zapčasti reduktor, a zatim još preko remenica, da povečaju okretaje.

nisam mislija nešto kupovat..da mi je did brodsku,koja je bila na remenicu,s broda..pa ću skinit motor sa mije standard,onaj ka sa mišalice za beton..na njemu imam remenicu pa ću probat da vidim kako će radit i jel mi remenica dobrog opsega..mora mi did još nać košaru od nje reka je da ju ima negdi pa da mi voda neće bižat van..ako did ne nadje košaru,ja ću ju napravit..od cijevi,2 kolina 1 redukcije 1 nipela,i jednog izbušenog čepa..sve zavidano navojima,original vodovodne cijevi,pocinčane..mali "laki" federćić i loptica od stolnog tenisa..koju će van,(put gori,neuspješno) gurat zrak i stupac vode kojeg će ista spriječavat da izadje van..to je cijev koja "ide doli,pa se vraća put gori"..nadam se da nisam prekomplicirano objasnija
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa nisam siguran da će loptica od stonog tenisa da potraje , potraži gumenu ili nešto slično
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
pričekat ćemo prvo da did nadje u svojoj svaštari originalnu košaru sa klapnom,od te pumpe..pa ću pumpu uparit s motorom od mije standard,sa freze,jer pumpa ima remenicu..pa ćemo vidit pumpa li.:icon_winkle:
ako te košare sa klapnom ne bude onda možemo neke kemije gledat..a ono mi je sinilo kao ideja kako napravit takvu košaru od onog šta imam u garaži,ako did ne nadje svoju..živija...
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Usisna korpa s nepovartnim ventilom i sitom od 2" košta nekih 12€ tako da mislim da se ne isplati baš nešto kemijati.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
nisam ima predodjbu o cijeni..
kako sada stvari stoje,pumpa,motor tomosov sa redukcijom,i remenicom,2 bačve od po 200 litara,tribale bi me sveukupno koštat 200kn..računam troška još 2 ventila od cola,iako mislim da jedan već imam....
ja imam svega 10tak kubika vode u gustirni,i zalivanje dolazi o obzir samo u iznimnim slučajevima..dakle ja nisam poljoprivrednik i nemam namjeru investirati..zemlju radim za sebe2000m2,i gledam proć šta jeftinije,tako da su i kemije moguće usprkos jeftinoj košari..a pitanje je bi li i naša košaru za gumu od cola..investirati bi moga samo u 100 metri gume,da ne nosam kante,prošle godine su me umele,zaliva sam mlade masline..
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
nevalja mi pumpa..zna li netko kako se repariraju stare pumpe one koje nemaju semering,i dal da to uopće radim..ova mi se učinila zgodna..a kad sam ju proba pumpa vodu ali čim dignem crivo,na samo metar,ne pumpa više..nema snage..i pušta vodu,uz osovinu..
kaže mi stari da su takve pumpe kvalitetne,100 godina,blaa,bla,ali ni on nezna reć šta točno da učinim,da diže vodu..danas sam ju rastavija jednim djelom unutra nema ništa nego 2 mesingana zupčanika,jedan samo nasadjen na mesinganu osovinicu,a drugi je na osovini koja na drugom kraju ima remenicu..jedan ležaj sam vidija drugi ne,jer nisam rastavlja drugi dio..stari kaže da tribam namatat nekakav azbestni konop,da je to umisto semeringa..neznam oće li mi ta pumpa reparirana potegnit vodu sa 1,do 2 metra dubine i dignit ju još dva,za ulit u bačve..protok bi mi čak i odgovara,iako i nije neki...
URL]

cebe35f9

1fa74d8f

na trećoj slici se vidi vida koja zateže te neke konope ili šta je već namotano oko osovine..i tuda pušta vodu..jedan vodoinstalater kaže da je normalno da malo pušta i kaplje,ali ne spominje kako dobit tlak i podtlak..kaže i on da nije ima iskustva sa takvima..
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
dobio sam ovu pumpu prskalice , nemam uputu za , neznam di se šta priključuje i vidim da ima ulja u njoj, koliko se stavlja ulja i kojeg, i zanima me dali bi ta pumpa mogla poslužit za izvlačenje vode iz bunara, dali je neko probao sa njom izvlačiti vodu
9xgqdiesd24et0itwmv.jpg
[/URL][/IMG]
ryvbdh3lmt2ruslpja.jpg
[/URL][/IMG]
3h0d0cxnfq8dngs0eb0.jpg
[/URL][/IMG]
hrf67mprdbsh7efm18q5.jpg
[/URL][/IMG]
7vriupaftsixvi2tjxo.jpg
[/URL][/IMG]
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tesko ces povuci vodu sa njom dlesa. jednostavno to je potopna klipna pumpa za pritisak. nema kapaciteta a ni usis joj nije predvidjen da stvori vakum da bi mogla povuci sa dubine. znaci koncept i namena pumpe nisu iste.kako neko jauce za takvom pumpom za mkt za prskanje. koliko ja znam izlaz pod pritiskom je kraj tog vertikalnog ventila koji verovatno sluzi za stelovanje radnog pritiska. znaci tu spojka crevo i cevi ili pistolj za rasprskivanje. usis treba da je ovaj sa zadnje strane izmedju ona dva vijka ona cev sto strci . ali rezervoar bi trebao bit vislje da pod padom ide ,dovoljno je i 10cm samo da nepovlaci vazduh
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,726
vica hvala na pomoči, ima još jedna mala slavinica gore desno od tog otvora za usis, dali se tu možda pušta tekučina natrag u rezervoar radi mješanja tečnosti. probat ću ju skompletirat pa koristit za prskanje oko kuće i za vinograd i šljivik.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dobro si me podsetio. to treba da bude za mesac. kad se naspe sredstvo u rezervoar zatvoris onaj izlaz onu rucku kraj ventila a otvoris ovu slavinicu i tu vraca tecnost u rezervoar. znaci tri creva .da bi se izmesalo sredstvo prvo se tako uradi i pumpa vuce iz rezervara sa dna a vraca na ovu slavinu ponovo u rezervar.to tri cetri minute i otvaras izlaz na rucici a slavinu zatvoris. tako bi trebalo biti koliko se ja razumem.ali za svaki slucaj eksperimentisi na malom gasu i izlaz bar jedan ostavi malo otvoren da nepukne pumpa ili nesto okolo od pritiska. cini mi se da idu vise od 10 bar. a nisam odavno i sa takvom radio pa zato oprez. probas obicnom vodom prvo i otvoris uvek jedan izlaz pa kako zatvaras otvaras drugi dok nevidis sta se desava. ako si video labinovu na prikolici sa rezervarom to ti je zgodno slicno napraviti. koristi se i za visoko voce sa pistoljem duze cevi. a za ostalo je idealna. labin kod druga je sa cevima i rasprskivacima na slovo U.. a moze ih spustiti vodoravno krake i za nesto po zemlji prskati. ja sebi sam hteo nesto slicno da pravim. to je za baste i vocnjake manje dusu dalo
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Pozdrav ekipa, kupio sam pumpu Tomos 300/25 jako povoljno uz objašnjenje da treba naštelat paljenje... Nadalje, gorivo dobija, karburator dellorto 14/14 ispran, očišćen, filter dobar... struja ubija... probam upalit, vrtim je 10ak puta, ni da bekne... kad sam rastavio starter, kako bi došao do magneta, da pogledam struju, primjetim da je namontiran tako da pali u smjeru kazaljke na satu, ali sa strane motora. premotam starter, okrenem oprugu, sve složim, ali neće da upali. kad izvadim svjećicu, baca iskru, iz motora baca maglu gore, ali neće da upali... dakle, dal se još tko patio sa time? http://http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=486&pictureid=2995
 
Posljednje uređivanje:

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Pozdrav ekipa, kupio sam pumpu Tomos 300/25 jako povoljno uz objašnjenje da treba naštelat paljenje... Nadalje, gorivo dobija, karburator dellorto 14/14 ispran, očišćen, filter dobar... struja ubija... probam upalit, vrtim je 10ak puta, ni da bekne... kad sam rastavio starter, kako bi došao do magneta, da pogledam struju, primjetim da je namontiran tako da pali u smjeru kazaljke na satu, ali sa strane motora. premotam starter, okrenem oprugu, sve složim, ali neće da upali. kad izvadim svjećicu, baca iskru, iz motora baca maglu gore, ali neće da upali... dakle, dal se još tko patio sa time? http://http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=486&pictureid=2995

provjeri kompresiju ako je loša neće upaliti hladna nekako ali kad se ugrije nikako
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jesi joj dao cok prije paljenja?
Ako ti je covjek rekel da treba stelat paljenje onda je neko nesto dirao i kut paljenja ne valja,znaci ne baci iskru u pravi tren nego prerano ili prekasno i nece upaliti!
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
ma pogledali smo platine, čvarka nema, otvara na brijegu, ali je na radilici kajla istrošena, a na magnetu si je šlicovala lijevo i desno utore, pokraj glavnog kanala. to smo aparatom za varenje popunili, i očistili, centrirali magnet da kajla bude nasred kanala, i dotegli fest. struju ima, otvara u gmt, al ne pali...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ma pogledali smo platine, čvarka nema, otvara na brijegu, ali je na radilici kajla istrošena, a na magnetu si je šlicovala lijevo i desno utore, pokraj glavnog kanala. to smo aparatom za varenje popunili, i očistili, centrirali magnet da kajla bude nasred kanala, i dotegli fest. struju ima, otvara u gmt, al ne pali...

Ako je nastelana da baca iskru u gmt onda je ok mada bi bilo bolje da ju baci 3stupnja okreta prije.
Ak ima svjecica iskru i baca gorivo onda neznam jedino da pusta kompresiju negdje na digtunzima ili semerinzima ili karike.
Probaj novu novu svjecicu stavit ak to ne upali onda negdje pusta kompresiju.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Jel svjecica nakon probe palenja bude suha ili mokra.Znaci potegni par puta i tad izvadi svjecicu i provjeri jel mokra(vlazna) ili suha.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako ti izbacuje maglu gore na otvor svecice najverovatnije je karter pun mesavine. zatvorite gorivo i okrenite kontra i iskurblajte dobro da bi vecina smese izasla sto vise van. posle ga probaj paliti bez sauha.verovatno ga je zezalo paljenje pa su kurblali i nakupilo se previse mesavine .ili ti karburatoz previse goriva ubacuje. nivo goriva ih hoce cesto zezati .ima li lufta na radilici gore dole kad klimnes magnetom.ako ima lufta menjaj lezajeve i semeringe.zazor platina kad su na bregu steluj na o,35.ako nisu budjili oko paljenja i delova mora upaliti. ali ovako .ako je crni magnet i paljenje platine imaju dva zareza. ako je beli magnet i paljenje platine imaju jedan zarez. cesto se zeznu i stave pogresne pa tako i problemi. muke sam mucio sa tim tomosima zbog predhodnih budzenja
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Svjecica nakon kurblanja bude mokra ko da je plivala u gorivu, a par puta je opalilo iz auspuha, ali i iz karburatora pa mi sad nist nije jasno...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vrati sauh i veci gas i iskurblaj dobro. previse goriva .upalice bez sauha ako ti je nivo karburatora dobar da nepreliva upalice.zatvori gorivo i teraj dok neupali i onda otvori. i nepali bez vode u pumpi niposto. odose severinzi na pumpi. zatvori usis i naspi vodu.
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
E, vidiš, to mi nije palo na pamet, nalit vodu... ma trebat ce tu jos stelovanja i zamjena kako mi se čini. Ako motor podbaci ide turbina na kardan pa na SS-a.
 

Najnoviji postovi

Na vrh