• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mtz 52-82 (popularni BELARUS)

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Joj.
Mali akumulator i grije se sklopka mase.
Pa on na alnaseru nema ni 8-9V pri verglanju i čudi se što sporo okreće.

Razmišljamo i o BAP sklopki Bože me sačuvaj.

A pazi ovo.
Ako povećamo kompresiju još sporije će verglat :hahah:

Grijače nije provjeravao i pita treba li da ih provjeri.
Naravno , uvijek ih treba provjeriti prije zime čak i kada znaš da su ispravni.

Ja bih stavio dva po 100ah .

Toplu vodu ako već sipaš u njega nemoj odmah startovati motor , sačekaj dva minuta pa onda.

Isključuj hidrauličnu pumpu pri prvom paljenju na hladno. Dosta olakša alnaseru.

I nisam pristalica brzog alnasera. On je brz samo ljeti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
pa ja nemam nekih problema s njim, bar znam ako traktor ne sastavi odmah da nemoram dugo verglat...nego krećem s ispitivačem... 🤭
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Nisam hteo nista odgovarati dok ne odem do sela i prekontrolisem traktor.
Sledeca je situacija, koliko mi je kisa dozvolila da radim. Grejaci su svi ispravni i pruzaju isti otpor na unimeru. Ocistio sve kontakte, kad je vec skinut kabal.
Drugo, skontao sam kako su grejaci povezani i ako je grejac neki neispravan, nece sijati ni grejac na tabli, tako da opcija da jedan grejac je crkao, ostali rade, na 52 ne pije vodu.
Minus kabal pre i posle sklopke mase mi se cini da ima pad struje od nekih 0.2-0.3 volta (12.72 na ~12.4). Mozda sam pogresio u merenju, provericu jos jednom svakako i sve nanovo prevezati.
Na verglanju, napon posle sklopke pada na 8.6/7/8 V.
Nabavicu sto deblji budem uspeo kabal mase i zameniti klemu. Mozda probe radi vezem direkt minus na anlaser, da zaobidjem sva mesta gde mozda gubi struju.

Kako bilo, hvala za savete i iz druge konstruktivni odgovor iako ni malo nije u redu podsmevanje tudjem nedovoljnom poznavanju materije. Ne drzimo svi to u malom prstu, vec se selom i odrzavanjem krntije bavimo usputno koliko obaveze i znanje omogucavaju.

Za BAP sklopku i ostale stvari koje sam pitao i bio ismejan, sam pitao jer sam sa raznih strana sakupio razne predloge i zelim da ih profiltriram kroz nekoga ko puno zna o ovim traktorima, nema razloga za podrugljivim odgovorom i gledanjem sa visine nas koji ne znamo i moramo pitati vas koji znate.

Ako bih nabavio jos jedan aku od 100ah, koliko slicnog stanja moraju biti da bi paralelno vezan sistem radio kako treba? Negde sam naisao na informaciju da nece biti boljitka u paljenju ako ima vecih razlika u stanju vezanih baterija.
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Nigde ja to nisam napisao. Stavise, toliko poznajes ove traktore da je nemoguce da ti ne budes u pravu, zato sam ti se i obratio za pomoc i savet.
I na kraju sam ti se iskreno i zahvalio za odgovor.
Jedino zelim da kazem da pristup "gledajte ljudi slepca kakva glupa pitanja postavlja" nije bio korektan.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Pa u drugom dijelu posta si i dobio savjet , valjda ti pomogne.

Ali na pitanje dal da provjeriš grijače kakav drugi bi odgovor dobio. Obzirom da ti grijači rade u seriji i ako jedan cvrkne svi su stali.
Neki ugrađuju i grijače od starijih auta što je jako dobra vatijanta. Lijepo to stane unutra samo se kod tokara moraju napraviti redukcije navoja.

A BAP sklopke neću ni komentarisati . Niti nisam. :ppozdrav:

Nisam imao namjeru da ti se nešto podsmijavam i ako se osječaš tako onda ti se izvinjavam.
Ali sam se na forumu naslušso toliko "čudnih" ideja da me nekada nadvlada sarkazam. :hahah:
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Za grejace si mogao reci da ako radi lampica na tabli, rade i grejaci, kad su vec serijski vezani, ne da kisnem ko konj i sam skontavam da minus nije na glavi motora nego na samom grejacu 🤣
Sve kul, sad se i ja sprdam. Elem, nisam zlopamtilo nikad, ali volim da sve bude cisto(y):ppozdrav:
A za budzevine nemam niti volje niti vremena. Nadogradnje samo ako su pametne i svrsishodne.

Cuo sam se sa poznanikom i popricao o varijantama i on me je takodje odgovorio od bap sklopke. Sto iz obaveze da uvek imam 2 baterije, sto iz preporuke da stavim starter od 24v. Dakle, otpada.

Sto se tice prepravke na grejace od starijih auta, kako preprave navoj, sobzirom da se fabricki grejaci ubadaju u glavu, a posle onim srafom fiksiraju?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Za lampicu sam zaboravio jer svi traktori koje sam prčkao su bili bez lampice :hahah:

A za grijače od auta . Pa naprave prelaznu čahuricu koja sa vana ima navoj koji odgovara u blok a unutra navoj koji je na auto grijaču.
 

ivicaa12

Novi član
Tu od
4 Velj 2021
Poruka
2
Dobro večer!
Ja sam novi na forumu, imam problem sa Belarusom 952 ne uključuje spore brzine.
Ako netko zna odgovor molio bih za pomoć.
Lp!
 

Duffi

Član
Tu od
27 Velj 2017
Poruka
44
Ima li se gde skinuti radionicku uputstvo za Mtz 52, a da je na nasem jeziku ili bar na engleskom?
Ako nema, moze li mi ko reci redosled stelovanja i zazore ventila? U pitanju je D-50 motor.
 
Posljednje uređivanje:

zuba

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
44
Nema antifriz, koristi se cesmovaca :). Za hladna paljenja koristim dobro zagrejanu vodu, i sa njom je nesto bolja situacija, mada to gore sto sam napisao vazi za skroz hladan sistem.
Isključis hidro pumpu i zatvori mu dovod vazduha i verglaj primetices da vergla brže ,pustiš mu vazduh u toku verglanja i pali ko lud bez grejaca ja tako palio ltz60 i mtz82 vergla ko da nema klipove
 

salko52

Novi član
Tu od
8 Tra 2021
Poruka
4
Pozdrav...vidim da vas ima dosta koji se kuzite u te traktore pa evo pitanja...već neko vrijeme imam rusa 52ojku..znači otkad sam ga kupio promijenio samo remen na njemu kad je otišao, doslovno traktor tip top
i nedavno mi počeo kuhat i bacat vodu na kiler na čep
skinuo sam glavu izbrusio ju, promijenio kiler i vodenu pumpu..no on i dalje to radi i sad je počeo gubiti snagu kao..što još napraviti? ili promijeniti
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nemislim na to, nego jel upala unutra, to se dogodi kod njih....
 

salko52

Novi član
Tu od
8 Tra 2021
Poruka
4
ma nije ni to, gledali smo i to
čak mi je palo na pamet mijenjati motor samo mi je žao ovoga jer pali na zub doslovno otkad je došao kod mene ne bitno kakav akumulator stavio
ne znam kako bi bilo staviti motor od 82ojke
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Provjeri one mesingane šoljice ispod dizni . Garant su one u pitanju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
misliš da pišaju gumice?

može bit da se zeknuo kad je stavljao brtvu, a i o kvaliteti brtvi bi se dalo pričat...
jesi provjerio blok prije nego si stavio uređenu glavu na njega, kod mene je to bilo problem...glava ravna, blok grbav.. 🤭
 

Najnoviji postovi

Na vrh