• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muta + Rotokos 100

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pošto imam neki amaterski voćnjak koji je najlakše održavati košenjem moram malo olakšati rad pa sam odlučio nabaviti ovu kosu za moju mutu jer strižna kosa baš i nije neka sreća gdje trava preraste i polegne a ako tome dodamo još konfiguraciju moga brdovitog terena košenje zna da bude i noćna mora

Kosa je ova http://www.termometal-ada.com/proiz...delova-poljoprivredne-mehanizacije/rotkos-100

Motokultivator je MUTA gorenje plavi mjenjač (onaj sporiji) , trenutno je na njemu benzinac ali definitivno ću da nabacim dizela , vjerovatno ovoga kineza http://www.njuskalo.hr/poljoprivreda-ostalo/ugradbeni-motor-178f-diesel-kama-oglas-3715322
Prvo ću da probam dali moj benzinac ima dovoljno snage pa ću staviti kineza , ako benzincu bude teško onda ću razmišljati o nekom kvalitetnijem i jačem motoru
U prospektu piše da je potrebna snaga za rad kosačice 5,9kw
Čovjek koji takođe ima ovu kosačicu radi sa lombardijem 12 ili 14 ks na plavom mjenjaču , na crvenom mjenjaču ima ovoga kineza i kaže da nema snage da kosi u drugoj
E sad , pošto je crveni mjenjač brži moguće je da je i to problem , ja lično tipujem na kineza jer je lakši i tiši motor


Kupio sam kosačicu koja skoro ništa nije ni radila , čovjek je kupio za tomu vinkovića i nije mu se svidjelo to što mora da gazi nepokošenu travu i prodao je , bukvalno je nova
Problem koji imam je da moram nabaviti ili napraviti prelaz za prikopčavanje na mutu , prvo ću kontaktirati proizvođača pa ako nije skupo uzet ću , ako prelazi cifru koju sam spreman da izdvojim za to već imam čauru za mutu i malo tokarenja ja to mogu napraviti
Mala dilema je koliko da napravim udaljenost kose od mjenjača zbog težišta , jer je za sada nepoznata i težina motora

Evo koja slika
 

Prilozi

  • IMG10056.jpg
    IMG10056.jpg
    83 KB · Pregleda: 1,286
  • IMG10057.jpg
    IMG10057.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 1,691

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Moram i da okrenem ovu glavnu pogonsku osovinu za 180 stepeni da dobijem drugi simjerr obrtanja tanjira ali to nije problem jer ovaj ležaj pored srednjeg zupčanika ima ležište i na drugoj strani

Imam ova dva izlaza al imi ni jedan ne paše , moram nešto izmišljati
 

Prilozi

  • IMG10059.jpg
    IMG10059.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 1,318
  • IMG10060.jpg
    IMG10060.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 1,264
  • IMG10061.jpg
    IMG10061.jpg
    71 KB · Pregleda: 1,467

neznalica

Član
Tu od
2 Svi 2013
Poruka
34
Ja ti imam mutu maestral noviji tip na njoj je kinez kama ali onaj veci 186f nedavno sam kupio malcer orginalni mutin ( horizontalni helikopter ) sirine 80 cm.Motor ga osijeti samo peilikom pokretanja prikljucka radim u drugoj brzini i motor niti ne osjeti na travi do koljena.Travu usitni skroz i slaze je uz jednu stranu.
Mislim da s tim vecim motorom kakav je kod mene nebii smjeo imati nikakvih problema pogotovo jer kazes da je sporiji prijenos a i tvoj radi samo otkos bez usitnjavanja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
I ova kosa pravi opterećenje iako ne usitnjava kao malčer , njoj je problem ako ima previše travne mase pa to teško provuče kroz otvor između doboša
Znam da je taj motor jači ali on košta 450e , e sad , za te pare može da se uzme i polovan lombardini koji bi trebao biti u dobrom stanju pa mi nekako malo dilema u odabiru
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Savo, ne očekuj čuda od 186f motora. To je nekih 8ks.
LDA450 radi krugove oko njega.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ako buš hodal iza toga kupi si metalne čizme,jer kad bubnjašica zgrabi kamenčić ili nekaj slično da vidiš koja je to brzina.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Savo, ne očekuj čuda od 186f motora. To je nekih 8ks.
LDA450 radi krugove oko njega.

Pa 8 ks bi trebalo biti dovoljno , prvo da vidimo koliko će benzinac od 7 konja da bude napregnut pa ću na osnovu toga da imam bolji uvid šta je odgovarajuće

LDA jeste dobar i jak ali mene kod njega najviše ubija buka i vibracija , haos :fiery:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
@savoris

U prvom postu pominješ crveni i plavi mjenjač, te razliku u brzini.
Koliko ja znam to nema nikakve veze, jer je kod mene univerzal (brži mjenjač) plav isto kao i kumov specijal. I nisam siguran da li 186f može bez prepravki na staru mutu (na nove može sigurno).
Mjenjač će izdržati jer su fabrički išli i snažniji motori od LA300, samo je pitanje da li će se morati nešto mijenjati i koliko je obiman posao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ide taj motor svakam kam je išel i LA300. Jedino je važno da ima konus fi23. Uz neke se čak dobije i međuploča.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Onda super, taman će imati snage za sve operacije i neće morati da ga forsira jer 400 kubika na tako malom stroju je više nego dovoljno.

Na međuploču sam i mislio da može biti problem, nisam vidio nijedan sa odgovarajućom prirubnicom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Razliku u brzini pominjem jer za brži mjenjač (crveni) treba i više snage samim time jer se krećeš (kosiš) brže
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Jasno, nego sam htio reći da su na sve mute koje sam ja do sada koristio fabrički bili plavi mjenjači, a bilo je i brzih i sporih.
Kako god, ne sumnjam da ćeš ti to uklopiti da radi kako treba pa makar pravio novi par zupčanika da je dodarno usporiš. :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo danas je bilo vjenčanje sa dizelom :(y):

Prelaz za kačanje kose sam ja napravio , sve je leglo odlično (bar mislim)
Dizel motor je nabavljen polovan i odmah dat na generalku , hiznovan i ubačen nov klip i karike, radilica obrađena novi ležajevi , dihtunzi,semerinzi,filteri i ostale sitnice
Dizna i pumpa nije rađena ali za početak ću da uradim samo uložak dizne , trenutno nigdje nema mora da se naruči , i ova nije loša ali malo curka na manjem pritisku , kada propusti veću količinu onda praši lijepo

Mala neprijatnost je cijena dijelova :
klip-karike 70e
ležajevi 40e
hilznovanje + varenje dijela bloka 55e (bila jedna pucija koja se nazirala pa je preventivno zavareno
ruke majstora , rastavljanje-sastavljanje 50e
dihtunzi 8e
filteri 8e
Dijelovi su filipianti ili tako nekako ali nemožem da nađem na netu tu fabriku , izgleda nisam dobro pročitao adresu sa kutijica


Jš ostaje nekih sitnica za uraditi , da se vrate zaštitni limovi , moram i sajlu gasa da promijenim jer ova ne paše , takođe i sajlu kvačila jer mi ova stara bila pravolinijski posatavljena a sada kada je udaljio rezervoar prekratka , felnu jednu moram da piksnujem jer se otpustio točak pa mi razvalio rupe , na usisnom filteru zraka mi fali nešto gore gdje je gljiva i to moram da sredim (ali nenam kako to izgleda) , trebam i zaštitnu ploči za karter da napravim jer je nema , takođe razmišljam i o jednoj ozbiljnijoj zaštiti koja bi visila sa motora do zemlje i čuvala noge od letećih predmeta (kamenje ili puknuti nož)
Nadam se da ću sutra riješiti većinu ovih sitnica jer večeras je pala kiša pa od žetve i baliranja ništa
 

Prilozi

  • IMG10066.jpg
    IMG10066.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 433
  • IMG10067.jpg
    IMG10067.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 331
  • IMG10068.jpg
    IMG10068.jpg
    65.4 KB · Pregleda: 481

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ispast če to super strojčič bolji od originala,svaka ti čast.:icon_thumright:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Koje snage je taj motor ? Nekako mi se čini da će on pod malim okretajima moći pogoniti kosu, (mala potrošnja goriva naspram odrađivanja posla). Čekamo slike i tvoje komentare kad budeš probao u radu i da li si zadovoljan cijelokupnim poduhvatom ?:(clap):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Danas probni rad , na mjestima je trava bila skoro moje visine , jes' da nisam neki grmalj ali evo slika pa procijenite :biggrin:

Što se tiče lakoće rada daleko je lakše nego sa strižnom , nigdje se kosa ne mora podizati , na ćoškovima pri zakretalju je veoma lako jer kosom bukvalno možeš i bočno da kosiš , znači nema onih ''mrtvih'' ćoškova
Što se tiče snage motora , snage ima ali tamo gdje je trava velika a u isto vijeme i isprepletana pa nemože da prođe lako između doboša motor se osjetno optereti , moglo bi se reći da snage fali ali ako ta trava fizički nemože proći kroz prozor kosačice čisto tumnjam da bi i veća snaga motora pomogla osim što bi lakše dolazilo do havarija
Poznanik ima istu ovu kombinaciju ali sa motorom 14ks i stalno nešto lomi i kida jer motor je jednostavno predimenzionisan po mom mišljenju

Odlična stvar je brzina kretanja , stavljanjem dizela pao je malo broj obrtaja i druga brzina je sasvim dobra jer je sada malo sporije nego sa benzincem gdje je bilo skoro trčanje sa njoj , sada se korača onako opuštenije , uglavnom nigdje ne žurim , bolje da idem malo sporije i ne umaram se prebrzo , ipak se radi po brdskim terenima

Sredio sam i prateće sitnice , felna,sajla gasa, sajla kvačila , razlokana felga
Pojavio mi se drugi problem , pri punom gasu mi izbacuje ulje u magli na čep gore na glavi , na tom čepu nema nikakvih membrana ili spužvica , vidim da je nešto bilo ali neznam šta , znači čep je samo onako obična rešetka i mislim da to nebi tako trebalo biti
Ako neko ima sliku ili podatak šta je sve ugrađeno u čep pomoglo bi mi

Druga neprijatnost je to što se povećala vibracija na ručkama jer dizel motor stvara svoju vibraciju , guma na onom srednjem stubu ručki mi je dobra ali možda pretvrda , morat ću nešto po tom pitanju da uradim jer nije prijatno


Krajnja ocjena , ja sam super zadovoljan ovom kombinacijom , to je ono što sam od početka i zamišljao
 

Prilozi

  • IMG10069.jpg
    IMG10069.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 316

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
To je motor LDA530 ili 6LD360(novi naziv). Mislim da imam ja doma jedan ulozak dize (novi) a i elemente pumpe, ostalo na pp ak trebas. Mozes li poslikat malo PVP i poklopac glave. Ona tlakom tera ulje u glavu i kad se zagrije malo pusi. Odisni cep sam kupio u Masivi Bj. bio par kuna... Neznam dali znas, ova rupa kraj odusa, na polopcu glave suzi za zimsko paljenje par kapi ulja, i tople vode na onaj okrugi komad sto drzi dizu u gavi, i upali na -15 2-3 poteza.
 
Na vrh