• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
radi prostora plodoreda itd. htio bi sijati samo jednu žitaricu za ishranu krava! meni najviše paše triticale jer ima najviše slame. E sad... dali se kao dodatak ishrani može davati samo triticale ili npr triticale 60-70%, kukuruz 30-40%. ????
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
tritikale je dobar, možda jedna od najboljih žitarica. Dobiven je ukrštanjem pšenice i raži, ali je po svojim osobinama ispred svake od njih ponaosob. Međutim samo tritikale i kukuruz sigurno nisu dovoljni za neku ozbiljniju proizvodnju. Šta imaš od kabaste hrane tj. šta planiraš davati, silažu, sjenažu od čega i koliko? Kakve krave imaš i koliku proizvodnju imaš ili koliko očekuješ? Samo sa tritikaleom i kukuruzom sigurno nećeš postići neku bolju mliječnost.
 
H

Hurlimann86

Guest
tritikale je dobar, možda jedna od najboljih žitarica. Dobiven je ukrštanjem pšenice i raži, ali je po svojim osobinama ispred svake od njih ponaosob. Međutim samo tritikale i kukuruz sigurno nisu dovoljni za neku ozbiljniju proizvodnju. Šta imaš od kabaste hrane tj. šta planiraš davati, silažu, sjenažu od čega i koliko? Kakve krave imaš i koliku proizvodnju imaš ili koliko očekuješ? Samo sa tritikaleom i kukuruzom sigurno nećeš postići neku bolju mliječnost.

Kao što kažeš tritikal je dobar jako za ishranu, ali evo naš primjer. veterinar nam je rekao nek izbacimo tritikal iz smjese jer smo ga u smjesi imali nekih 15%, jer se po njemu krave debljaju on daje energiju kao i kukuruz pa nam je to savjetovao pošto nam je 40% u smijesi kukuruz pa je to dovoljno energije.
Rekao je nek povečamo udio zobi jer je ona isto jako kvalitetna ,a krave se ne debljaju od nje.
 
M

MOCO

Guest
ako je veterinar, nemora značiti da ima puno pojma o ishrani (moj sadašnji novi veterinar sam kaže da nije stručnjak za prehranu krava, zna ono osnovno, ali više od toga nema pojma)

ja sam sijao zob baš zbog savjeta jednog veterinara i mogu reći da sam jedva čekao da je potrošim i ne sijem je više, krava nije konj! a ja kravu imam zato da imam mlijeka, a ne da držim manekenku u štali!

za tritikale neznam ništa jer ga nisam imao.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
tritikale je dobar, možda jedna od najboljih žitarica. Dobiven je ukrštanjem pšenice i raži, ali je po svojim osobinama ispred svake od njih ponaosob. Međutim samo tritikale i kukuruz sigurno nisu dovoljni za neku ozbiljniju proizvodnju. Šta imaš od kabaste hrane tj. šta planiraš davati, silažu, sjenažu od čega i koliko? Kakve krave imaš i koliku proizvodnju imaš ili koliko očekuješ? Samo sa tritikaleom i kukuruzom sigurno nećeš postići neku bolju mliječnost.

imam 17 muznih + nešto pomladka. ishranu bi temeljio na sjenaži graška i žitarica i sjenažu ljulja te sijenu lucerne? s tim da bi im sijeno davao samo u jutro dok ostatak dana sjenažu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
I kukuruz i tritikale su bogati energijom, zbog toga dolazi do debljanja krava. Koje će žitarice davati kao dodatak tj. miješati u koncentrat i u kom omjeru, zavisi od kabastog dijela obroka. Koncentrat se koristi da se njime izbalansira obrok a ne samo da se daje onako od oka i ono što se ima. I kukuruz i tritikale su dobri u smjesi, al naravno uz još neke komponente, a ne kao dvije jedine žitarice. zob takođe ima svoje mjesto u prehrani krava. Bogata je vlaknima, a energije i proteina ima najmanje od svih ostalih žitarica, al to je samo zbog ljuskice koja obavija zrno.
Veterinari nisu nutricionisti i o ishrani krava uglavnom neznaju mnogo.
@krckrc
Ovakav kabasti obrok je bogat proteinima a siromašan energijom. Kako to da nisi radio kukuruznu silažu? Teško ćeš samo sa žitaricama nadoknaditi manjak energije u obroku.
 
H

Hurlimann86

Guest
ako je veterinar, nemora značiti da ima puno pojma o ishrani (moj sadašnji novi veterinar sam kaže da nije stručnjak za prehranu krava, zna ono osnovno, ali više od toga nema pojma)

ja sam sijao zob baš zbog savjeta jednog veterinara i mogu reći da sam jedva čekao da je potrošim i ne sijem je više, krava nije konj! a ja kravu imam zato da imam mlijeka, a ne da držim manekenku u štali!

za tritikale neznam ništa jer ga nisam imao.

Taj veterinar nam je najbolji što smo ga do sad imali ,dolazi zadnje 2-3 godine i stvarno nam je uveo reda u staju, nama su sve krave bile predebele, a znate kako takva krava završi poslje teljenja, ako uopče i ostane steona baš zbog debljine i zbog zamaščenja jajnika i odkad tako radimo puno je bolje.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
I kukuruz i tritikale su bogati energijom, zbog toga dolazi do debljanja krava. Koje će žitarice davati kao dodatak tj. miješati u koncentrat i u kom omjeru, zavisi od kabastog dijela obroka. Koncentrat se koristi da se njime izbalansira obrok a ne samo da se daje onako od oka i ono što se ima. I kukuruz i tritikale su dobri u smjesi, al naravno uz još neke komponente, a ne kao dvije jedine žitarice. zob takođe ima svoje mjesto u prehrani krava. Bogata je vlaknima, a energije i proteina ima najmanje od svih ostalih žitarica, al to je samo zbog ljuskice koja obavija zrno.
Veterinari nisu nutricionisti i o ishrani krava uglavnom neznaju mnogo.
@krckrc
Ovakav kabasti obrok je bogat proteinima a siromašan energijom. Kako to da nisi radio kukuruznu silažu? Teško ćeš samo sa žitaricama nadoknaditi manjak energije u obroku.

na mom području zbog suše nemoguče je uzgojiti kukuruz. na nekom radu od gosp. Štafa i suradnici gdje su istraživali smjese žitarica i graška piše:
raž i grašak košen u početku klasanja raži u obroku od 60kg ima psb za 20,6 l mlijeka te energije dostatne za 16.1 litar. u fazi cvatnje u obroku od 50 kg ima psb za 14.4 l i energije za 11,7 l.
smjesa graška i pšenice košena kad grašak nalijeva donje mahune u obroku od 50 kg osigurava psb 18,7l i energije za 13.3l. naravno da je u svim proračunima uzet u obzir osnovne potrebe krava.
po tome što piše čini mi se da je to dosta izbalnsirano pogotovo raž i grašak. E sad mogao bi Bogec kao ekspert za grašak reči još ponešto o hranjvim vrijednostima smjesa graška i žitarica!!!!
 
M

MOCO

Guest
moj ti je savjet da hraniš s onim što imaš, jer hrana je jako skupa i biti će još skuplja a cijena mlijeka to uopće ne prati i zato si gledaj konačni račun i zaradu. Možda ti je bolje da imaš manje kvalitetnijeg mlijeka i ne trošiš se na hranidbu. Neznam, sam si izračunaj što ti se isplati.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
moj ti je savjet da hraniš s onim što imaš, jer hrana je jako skupa i biti će još skuplja a cijena mlijeka to uopće ne prati i zato si gledaj konačni račun i zaradu. Možda ti je bolje da imaš manje kvalitetnijeg mlijeka i ne trošiš se na hranidbu. Neznam, sam si izračunaj što ti se isplati.

naravno treba se uvijek vodit računa o isplativosti. ja isplativost vidim u tome da svu hranu proizvedem te da ne kupujem niš osim vitamina. pošto hrane treba puno a kod mene vladaju suše tražim krmu koja če mi dati velike količine u prolječe jer ja ili napravim posao u 5., 6. mjesecu ili sam gotov jer po sezoni na mom području niti korov ne raste.!!! tu ja vidim prednost graška i žitarica. barem mi se čini
 
M

MOCO

Guest
možda da probaš ljuljeve posijat, daju puno mase i najbolji prinos daju u proljeće.(možda još stigneš posijat) Samo nemoj zakasnit s košnjom, nesmije proklasati! onda imaš savršenu hranu,još dodaš kukuruzni šrot i netreba ti ništa više. Imati ćeš najjeftiniju i najzdraviju hranu za kravice.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
možda da probaš ljuljeve posijat, daju puno mase i najbolji prinos daju u proljeće.(možda još stigneš posijat) Samo nemoj zakasnit s košnjom, nesmije proklasati! onda imaš savršenu hranu,još dodaš kukuruzni šrot i netreba ti ništa više. Imati ćeš najjeftiniju i najzdraviju hranu za kravice.
ljulj je u planu ali tek za iduću godinu nažalost. ove godine sam ga posijao samo 3000m2 za sjeme da napravim.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
ljulj je u planu ali tek za iduću godinu nažalost. ove godine sam ga posijao samo 3000m2 za sjeme da napravim.

Moraš paziti u koje vrijeme ga kombajniraš.Treba ga svaki dan promatrati i ocijeniti kad je najbolji za žetvu. Može ti ga nevrijeme otresti pa je nekad potrebno ga požeti i prije optimalnog roka.Ja sam ga ljetos žeo malo ranije radi najave lošeg vremena.Bio je trećinu super zreo,trećinu srednje i trećinu zelen ali je bilo super sjemena na jedno jutro 4 m kubna.Sjeme sam sušio na suncu na betonu.Ja sam ga još malo prosijao na sitno sito ,što i nije potrebno ako ga ne prodaješ.Klijavost je zadovoljavajuća.Sijao sam ga jesenas.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
imam 17 muznih + nešto pomladka. ishranu bi temeljio na sjenaži graška i žitarica i sjenažu ljulja te sijenu lucerne? s tim da bi im sijeno davao samo u jutro dok ostatak dana sjenažu.
na mom području zbog suše nemoguče je uzgojiti kukuruz. na nekom radu od gosp. Štafa i suradnici gdje su istraživali smjese žitarica i graška piše:
raž i grašak košen u početku klasanja raži u obroku od 60kg ima psb za 20,6 l mlijeka te energije dostatne za 16.1 litar. u fazi cvatnje u obroku od 50 kg ima psb za 14.4 l i energije za 11,7 l.
smjesa graška i pšenice košena kad grašak nalijeva donje mahune u obroku od 50 kg osigurava psb 18,7l i energije za 13.3l.
naravno da je u svim proračunima uzet u obzir osnovne potrebe krava.
po tome što piše čini mi se da je to dosta izbalnsirano pogotovo raž i grašak. E sad mogao bi Bogec kao ekspert za grašak reči još ponešto o hranjvim vrijednostima smjesa graška i žitarica!!!!

Ovakav obrok dobro izgleda na papiru, samo je pitanje koliko će krave moći pojesti od svega ovoga:?: Ove brojke od 50-60Kg sjenaže graška + X Kg sjenaže ljulja + X Kg sijena lucerke + koncentrat, čine mi se "malo" pretjerane. Ne očekuješ valjda da jedna krava pojede sve ovo u toku 24h :shock:

Ja sam ranije hranio sjenažom graška, međutim krave se nisu baš otimale za taj grašak. A bio je grašak i zob, i košeno je kad je grašak već imao formirane i nalivene sve mahune. Mislim da je jedini razlog za ovo što nisu htjele jesti, taj što sam kasno kosio. :scratch Volio bih da bogec kaže par riječi kad je najbolje kositi grašak.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Ovakav obrok dobro izgleda na papiru, samo je pitanje koliko će krave moći pojesti od svega ovoga:?: Ove brojke od 50-60Kg sjenaže graška + X Kg sjenaže ljulja + X Kg sijena lucerke + koncentrat, čine mi se "malo" pretjerane. Ne očekuješ valjda da jedna krava pojede sve ovo u toku 24h :shock:

Ja sam ranije hranio sjenažom graška, međutim krave se nisu baš otimale za taj grašak. A bio je grašak i zob, i košeno je kad je grašak već imao formirane i nalivene sve mahune. Mislim da je jedini razlog za ovo što nisu htjele jesti, taj što sam kasno kosio. :scratch Volio bih da bogec kaže par riječi kad je najbolje kositi grašak.

naravno da ne! nego samo sam htio pokazati vrijednosti graška i žitarica jer smatram da one bi bile glavni dio obroka( kod mene ), a sjeno lucerne, sjenaža ljulja i zrno žitarice koristiti za dodatno uravnoteženje obroka. vrijednosti žitarica i graška vrijede za zelenu krmu. pitao sam bogeca da stavi vrijednosti sjenaže pa bude kad mu bude gotova analiza. pogledaj u temi od graška
 
M

MOCO

Guest
moraš probati, pa ćeš znati! ovako savjetovanje i pametovanje nemora biti točno. Ja sam isto svašta isprobavao, pa i još uvijek "nasjednem" na pametne savjete i onda neznam šta ću s krmom. Meni se najbolje pokazala kombinacija sijena lucerne i moje smjese od kukuruza,ječma i suncokretove pogače. Takva hrana je prejaka za sve osim za krave u punoj proizvodnji, čak je previše i za krave na zalasku laktacije. Zato imam te "promašaje" kao kukuružnjak,stočni grašak sušeni,zob+zobena slama, prekasno pokošen ljulj i tako, pa njih pohranim junicama i onima van proizvodnje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
@krckrc
Kod mene su krave slabo jele grašak, lucerka mi se čini bolja kombinacija. Vjerovatno sam kasno kosio grašak i žitarice i krave su to skroz slabo jele, nikakvog povećanja mlijeka nije bilo. Jedva sam dočekao da to potrošim.
Zato je bolje kako reče MOCO probati, nego da imaš neko hranivo i neznaš kud s njim. Misliš i uzdaš se da imaš hrane a onda vidiš da krave to neće jesti ili nema rezultata kakve si očekivao.
Hemijske analize, tabele i brojke su jedno a krava je ipak nešto drugo.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
@krckrc
Kod mene su krave slabo jele grašak, lucerka mi se čini bolja kombinacija. Vjerovatno sam kasno kosio grašak i žitarice i krave su to skroz slabo jele, nikakvog povećanja mlijeka nije bilo. Jedva sam dočekao da to potrošim.
Zato je bolje kako reče MOCO probati, nego da imaš neko hranivo i neznaš kud s njim. Misliš i uzdaš se da imaš hrane a onda vidiš da krave to neće jesti ili nema rezultata kakve si očekivao.
Hemijske analize, tabele i brojke su jedno a krava je ipak nešto drugo.

imao sam ove godine doslovno par m2 i to u kasno prolječe sijao sam ozimi grašak i triticale te dobio 5 rolo bala. pokosio sam kad je triticale punio zrno. krave su jele ko lude. od tuda moje zanimanje za grašak.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
imao sam ove godine doslovno par m2 i to u kasno prolječe sijao sam ozimi grašak i triticale te dobio 5 rolo bala. pokosio sam kad je triticale punio zrno. krave su jele ko lude. od tuda moje zanimanje za grašak.

To je onda OK. kod mene krave nisu htjele jesti grašak. Zapravo jele su al jedva nekako preko "mrtva srca". Ja sam kosio kad su i grašak i zob već odavno bili nalili zrno. Očigledno je to bilo prekasno, otuda i tako slaba ješnost. Jeli bilo kakvog povećanja mliječnosti dok si davao taj grašak? Šta si još imao u obroku uz grašak?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
vidim da puno pričat za grašak i tritikal, pa e zanima daj je neko daval na analizu sjenažu graška i tritikala, ako je koliki su bili proteini u toj sijenaži
 
Na vrh