• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muzne krave

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
To vam je slično bilo s kravljim ludilom, isto mlačenje love. Gdje su sad hrvatske lude krave? Svinjska kuga vjerojatno urota največeg hrvatskog trgovca i uvoznika mesa. Trihineloza slična akcija kao leukoza. Ali kao što kaže kolega AJKULA sve manje če imati koga prcimirati .Problem je to što nas smatraju neukim seljacima. A naš je zadatak da idemo u škole i fakultete da se educiramo, da im možemo odgovoriti na svaku krivu.Hvala svima na iskustvima podjeljenim na ovom forumu.
 
B

bepo

Guest
ne trebate ici u skole i na fakultete. idete na ovaj forum, dakle imate pristup internetu. naucite koristiti internet. nema tog fakulteta koliko te jedan internet moze obrazovati. na j#"% internetu imate o svakoj temi sve. samo treba znati razluciti med od govana. i znat engleski (jbi ga).

u udžbenike veterinarskog fakulteta informacije stavljaju farmaceutske firme, kao i u usta profesora. to je najveca banda bahatih govana koje sam u životu sreo.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
nije valjda bepo da si se opeka kod njih kad tako pišeš , ima tu istine
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Slažem se BEPO s tobom, internet je zakon ali školsko obrazovanje nam fali u Hrvatskoj.EUROPSKI stočari imaju barem srednju poljoprivrednu.Sami si liječe životinje nerjetko pripuštaju ,jedino ne operiraju.Kad malo pogledaš imaš maximum 5 vrsti antibiotika trebaš znati koju djeltnu tvar na koju bolest i več si spreman za rad sa svojim životinjama. Malo prakse i savjet kolege veterinara samo ga treba imati naravno.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Pa dečki znači fali dobra komunikacija između veterinara i stočara? U jednoj je strani problem...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
možda da ali za svađu uvijek treba dvoje ili jedan malo tvrđe glave:partyman:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
bepo u potpunosti se slažem s tobom i sam sam dosta stvari počeo sam primjenjivati
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Što se tiće komunikacije: slučaj prije 2 dana. Zovem veterina da dođe osjemeniti kravu s Vinorom. Dođe osjemeni kravu i da mi dozu , veli čitaj nisam te prevario. Ja vidim piše weinold. Skoro me strefilo majmun mi je osjemenio kravu s ocem. Ja mu velim to nije vinor. veli on meni i ovaj je dobar. Pitam ga što s tim što joj je otac nato on sliježe ramenima i veli nije to ništ. Što učiniti s takvim idiotom.Od 4 veterinara samo je jedan dobar.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zovi poljoprivrednu inspekciju ,ako oni ništa ne poduzmu zovi televiziju jer je vrijeme da večina tih nesposobnih ode iz te humane i teške službe ,jer ima pojedinaca koji svoj posao rade maksimalno profesionalno i korektno ali nažalost velika večina nije ni za kastrirat peseka:axe:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Što se tiće komunikacije: slučaj prije 2 dana. Zovem veterina da dođe osjemeniti kravu s Vinorom. Dođe osjemeni kravu i da mi dozu , veli čitaj nisam te prevario. Ja vidim piše weinold. Skoro me strefilo majmun mi je osjemenio kravu s ocem. Ja mu velim to nije vinor. veli on meni i ovaj je dobar. Pitam ga što s tim što joj je otac nato on sliježe ramenima i veli nije to ništ. Što učiniti s takvim idiotom.Od 4 veterinara samo je jedan dobar.

Citam i nevjerujem.

Pa jesi dao da ti osjemeni sa Weinold-om?????

Tako je,zovi insp.,ma zovi i plodove zemlje. Neka bude reportaza o takvima.
Mislim da bi se skupilo materijala za jedan fantastican prilog o uzvisenim veterinarima.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Stvar je takva , moja riječ protiv njegove. Ja nažalost nemam nikakvog dokaza što sam mu rekao baš vinora. Moral bi mu poslati naruđbenicu na kojoj bi pisalo. Zval bi ja inspekciju i televiziju a znate da bi mogla izbiti u mojoj štali leukoza pa možda i tbc ili tko zna što.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
najbolje je da ne zoveš ni televiziju ni tog veterinara više. Ako bude sreće možda krava povede, pa drugi put pogledaj dozu prije nego što je veterinar otopi.
 
M

MOCO

Guest
mislim da bi najbolje bilo kravi dati dinolytic 11. dan nakon krvi ili 12-13.nakon UO, da se izazove odbacivanje eventualnog zametka. Za to treba pozvati veterinara taj dan, jer sam nemožeš davati hormone.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Pa ljudi, najbolji bikovi su bili dobiveni sa incestom.

To pojača svojstva, jer se 'spoje' slični geni za pojedinu osobinu.
I ako se prognozira, da su ti geni dobri, onda se i očekuje, da se parenjem dviju životinja sa sličnim (dobrim) osobinama na tom genu, dobije još bolji potomci.

Ali, ta matematika važi i za 'loše' gene. I zbog uvečanog rizika takve prakse nisu popularne.

Ti lepo pusti kak je, genaralno bi trebalo biti sve u redu, pa ne treba baš stvarat dramu.

A zbog odnosa do tebe, bi ja na tvom mjestu počeo koristit usluge konkurentne veterinarske stanice.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nazalost incest se koristi kao i linijsko parenje iako je to malo dalje od incesta.
Razna iskustva ljudi i strucnjaka iz prošlosti govore i potvrduju da je sparivanje u srodstvu uzem povezano s pojavom degenerativnih osobina i padom imuniteta te proizvodnjom.

Dolazi do dosta konginetalnih anomalija tj. urođenih da prevedem i vece je izlucenje grla iz stada.

Stoga nemojte se igrati,imate odlicnih bikova na biranje. I sam sam se iznenadio nedugo listajuci ponudu jedan katalog.

A ne samo Winnor-om osjemenjivati. Koda ste sljepi. Taj bik nemoze sve nedostatke popravit bez obzira sto je najbolji. (
Mozda je bas za vasu kravu potreban neki koji je u 8 od 10 segmenata losiji od Winnor-a,a vama bas takav treba.

Znam dosta ljudi koji samo sile daj Winorra,daj Winorra.
Ali cudno je to sto ljudi nikako da shvate ma koliko god im predocavali neke stvari da bik poput Winnor-a nije dobar za sve krave.
Nema tu napretka s tim.

Eto toliko. zivi bili pa vidili
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Meni je jasno da Winor nije još potpuno testiran bik.Pogodan je za populaciju krava niže mliječnosti.Njegov učinak na mliječnost je kao da križate simentalke s holštajnom, največi moguči pomak u jednoj generaciji, uz izvrsnu perzistenciju i odličan protok mlijeka
-mesne osobine za tako mliječnog bika ,iznad svih očekivanja
-fitnes mu je još relativno slabe pouzdanosti
-linija winipeg je solidna na lakoču telenja no winor nije prepoeučljiv za junice
-eksterijer mu nije baš,sabljaste noge dosta duboko vime
Ja nemam još nijedno grlo od winora.Ja sam od svojih domaćih simentalki koje su tamo negdje 90 godine davale dnevno u vrhuncu laktacije najviše 15 l selekcijom došao na grla koja u vrhuncu laktacije daju više od 35 l.Normalno tu je i veliki zaokret u prehrani.Danas barem imam dostupne mnoge kvalitetne bikove.Prije sam vodio rat s veterinarima oko sjemena kvalitetnijih bikova,srećom konkurencija je to sve riješila.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
malo čitam kaj komentirate, kaj se tiče križanja u srodstvu znam samo da ako slučajno bude žensko i budete ju htjeli prodati svatko ko se i najmenje razme u papire krava nebude ju štek kupiti, neznam kakve moru biti posljedice kod proizvodnje mlijeka.
a kaj se Winora tiče on je najbolji simentalski bik na svijetu po ukupnom indeksu, povečava mlikjeko ali ujedno koliko poveča mlijeko toliko i zezne vime na kravi, pa ako ga koristite stavljajte ga na krave koje imaju visokovezano vime zato ga nikad nebudu masovno koristili u njemačkoj i austiji nego samo za potrebe testiranja, a kaj se tiče Winipegove linije i lakoče telenja na listi preko 50% njegovih sinova ima indeks za telenje ispod 100 ili na granici ali to uopče neje problem za krave
 
M

MOCO

Guest
pa kod nas je jako teško nači bika kojim bi se osjemenjivale vrhunske simentalke. Moje su davale 38l dnevno u vrhu laktacije i to su držale cca 4-5 mjeseci, znači da im je prosječna laktacija po mojoj procjeni oko 7500l (305) dana. Bika za takvu kravu nisam imao za birat, pa sam osjemenjavao sa crvenim holštajnom i tako sam za par godina skoro sve pretopio u holštajn. Jer neću valjda dozvolit da mi kćerka daje manje mlijeka od majke, a sve zbog bika oca!! bez veze! inače ja držim krave zbog mlijeka i uopće me mesna telad ne zanimaju, tako da i ti elitni bikovi simentalci za meso kod mene nemaju šta tražit. Sad imam u štali prvotelke koje su lošije od majke jer im je otac bik kojeg mi je veterinar donio pa nisam imao šta birat, a krava se vodila i bilo je bitno da ostane steona!
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako hočeš da ti veterinari osjemnjuju sa bikovima koji dižu mlijeko a da su ujednom dobri u svim ostalim segmentima tad si moraš kupiti kontenjer (najjeftiniji su u crsh križevci, dosta ti je 10 litreni) i ako si veterinar po struci tad moreš sjeme kupiti i u varaždinu i u križevcima ako nisi veterinar tad samo u križevcima, a biki koji podižu mlijeko a dobri su u svemu drugome su kž: Wal, manitoba, vandl, valuta, resolut, holzmichl, a u varaždinu: vanstein, imposium, hupsol.
Mislim da je to sasvim dovoljan spektar bikova s kojim se može znatno podiči i količina mlijeka i sami eksterjer i vime kod krava
 
F

FarmerSt

Guest
Pozdrav svima.Može li neko reći gdje da nađem sjemena za ove moje ljepotice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh