• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Na koji način rolo balirke stišču bale da su potrebna 2 izvoda hidraulike?

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Imam pitanje zašto za balirku trebaju bit dva izvoda hidraulike?

Trebaju biti minimalno tri izlaza hidraulike!!! Jedan za pick-up( jednosmjerni cilindar) i dva za vrata balirke (dvosmjerni cilindri) !!!
Koja balirka ima dva izvoda ?? jedimo ako je pick-up na sajlu kao na starim utovarkama onda može imati dva izvoda ili se možda može riješiti stvar sa redukcijom na pick-up!?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Kod mene je jednosmjerni i na vratima i na pickup-u.
New Holland 544

Kaj se vrata zatvaraju sama ( sama težina ih spušta) ,a hidraulika ih otvara !? Kod fiksne komore mislim da ipak moraju biti tri izlaza ! Tvoja je varijabilna !?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Upravo tako, vrata cilindri ih otvore i sama se spuštaju. Komora je fiksna.

Što drži vrata prilikom baliranja da se ne otvore ? možda nekakva kopča ? i kako znaš kad je bala gotova? Ima li preko te kopče signalizaciju ili..?
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
301
Imaju dvije kao kuke (svaka s jedne strane vrata) ispod cilindra koje dođu iza vrata kad se zatvore tako da se vrata ne mogu otvorit dok ne pokreneš klip. Kada klip krene onda se prvo te kuke spuste i onda se vrata krenu otvarat.
Za balu mi javlja preko računala, a to je riješeno s nekom vrstom "potenciometra" sa svake strane preše. Ima ukupno 4 kom. Dva služe da pokazuju koliko je bala sa svake strane ispunjena, a druga dva služe za tvrdoću bale.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Imaju dvije kao kuke (svaka s jedne strane vrata) ispod cilindra koje dođu iza vrata kad se zatvore tako da se vrata ne mogu otvorit dok ne pokreneš klip. Kada klip krene onda se prvo te kuke spuste i onda se vrata krenu otvarat.
Za balu mi javlja preko računala, a to je riješeno s nekom vrstom "potenciometra" sa svake strane preše. Ima ukupno 4 kom. Dva služe da pokazuju koliko je bala sa svake strane ispunjena, a druga dva služe za tvrdoću bale.

Dosta dobro smišljeno (puno bolje nek na mojoj claas-arobale) koja ima vrata na dvosmjerne cilindre i kad baliram sa fendtom 611 otvara se kad je bala puna ! sa manjim traktorom (70-80 ks) ide normalno pa se prije traktor guši nego balirka otvara! Pozdrav !
 

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
Dosta dobro smišljeno (puno bolje nek na mojoj claas-arobale) koja ima vrata na dvosmjerne cilindre i kad baliram sa fendtom 611 otvara se kad je bala puna ! sa manjim traktorom (70-80 ks) ide normalno pa se prije traktor guši nego balirka otvara! Pozdrav !

moja welger rp200 ima dva crijeva od pickupa i od vrata jednosmjerni cilindri i vrata kad se spuste onda se spuste i te dvije kuke i nema sanse da se vrata ni 1mm otvore dok ja nepomaknem rucicu da otvaram vrata
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
301
Što se toga tiče, nikad nisam imao problema s otvaranjem vrata.

Nego, da pokušam pomoći autoru teme. Ako na traktoru nemaš 2 izvoda a imaš jednosmjerne cilindre onda si možeš napraviti onaj sistem s ručicom kao što imaju berači. Znači ubaciš jedan ventil s kojim preusmjeravaš protok ulja i dok baliraš upravljaš s pickup-om, a kad treba otvorit vrata samo prebaciš ručicu na drugu stranu.
 

matija754dt

Član
Tu od
5 Pro 2011
Poruka
137
vidio sam vec na par balirki da imaju ugrađen taj ventil i svi kazu da im je tako lakse i bolje
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Dosta dobro smišljeno (puno bolje nek na mojoj claas-arobale) koja ima vrata na dvosmjerne cilindre i kad baliram sa fendtom 611 otvara se kad je bala puna ! sa manjim traktorom (70-80 ks) ide normalno pa se prije traktor guši nego balirka otvara! Pozdrav !

Kod tebe je tzv. hidraulično zaključavanje dok je kod ove sa kukama mehaničko zaključavanje komore.
Ovo što ti otvara komoru kad nabija balu može biti da su gumice na klipu loše pa propuštaju ili je čak do razvodnika hidraulike na traktoru. Inače da je sve ispravno nebi se komora smjela otvarati.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Kod mene su dva crijeva, jedan izlaza iz traktora i povrat u traktor... Ovisi kakva je balirka...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kod mene su dva crijeva, jedan izlaza iz traktora i povrat u traktor... Ovisi kakva je balirka...

Znači ti imaš razvodnik na balirci (koji ti je prilikom baliranja negdje pri ruci) s kojim upravljaš svim njenim operacijama, traktor joj samo daje ulje i prima povrat, sve jasno ko dan.:mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Kod mene balirka isto ima 2 crijeva...

Jedno služi za otvaranje i zatvaranje komore,komora ima kuke na vratima da se ne otvaraju,a drugo crijevo služi za podizadnje i spuštanje pick-upa,te za aktiviranje špage kad vežem...Vrlo jednostavan sistem prebacivanja ima,samo jedan prekidač i s njim prebaciš ili jedno ili drugo..Taj prekidač je u sklopu "kompjutera" koji se šteka u struju na traktoru...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Znači ti imaš razvodnik na balirci (koji ti je prilikom baliranja negdje pri ruci) s kojim upravljaš svim njenim operacijama, traktor joj samo daje ulje i prima povrat, sve jasno ko dan.:mrgreen:

Imam ti ovo, s njim radim sve operacije, od pick up-a, noževa, komore, koliko mreže se stavlja na balu, koliko ima bala, prednabijanje bale, automatsko otvaranje komore kad mrežu odsječe, koji postotak bala je sa noževima rađeno, brzina vrtnje kardana, te ima čak i opciju u slučaju da se radi sa špagom...

Kratko i jasno, moja balirka bez ovog hrpa željeza :)


 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači, razvodnik je namontiran na balirci, a ti upravljaš s njim pomoću ovog kompjutera, super ti je to :D
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ovim se upravlja, a glavni mozak su dve kutije veličine autoradia koje sve rade... Sve je ok dok šljaka :), ima dosta elektronike, alinedaj bože da kaj rikne, slabo ima majstora kod nas za to...
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Kod tebe je tzv. hidraulično zaključavanje dok je kod ove sa kukama mehaničko zaključavanje komore.
Ovo što ti otvara komoru kad nabija balu može biti da su gumice na klipu loše pa propuštaju ili je čak do razvodnika hidraulike na traktoru. Inače da je sve ispravno nebi se komora smjela otvarati.

Niti su gumuce na klipu loše ,a niti razvodnik hidraulike od traktora... u početku kad sam počeo balirati sa tom balirkom kardan je većinom proklizavo (lamela), stavio lamelu od silokombajna- pucali sigurnosni šarafi, stavio tvrđe šarafe -pucali lanci, stavio nove lance -sfrknuo osovinu na jednom valjku...! To nije profi balirka i nije za traktore preko 100ks! Da sam balirao sa manjim traktorom još danas bi balirao sa prvim kardanom i starim lancima...!
 

Najnoviji postovi

Na vrh