• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nagli pad mliječnosti !

M

MOCO

Guest
ukucaj si u google "stočni kvasac" pa vidi malo to što ti izbaci


bila je vrućina, krave friško oteljene i eto problema, al drž se :icon_pidu:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Osnovno je da mi pokazuje kiselost na alkotestu, alkohol nije nov nego je star od prije 5 dana, a kiselost mi pocela od juče...krave se normalno ponasaju, malo imaju rijeđu balegu, ali vise da je tvrda nego kašasta, krave normalno prezivaju, leže, ustaju, jedu, piju, ponašaju se , nemaju sline oko usta niti pjene, osim par kapi (3-4 na čitav dan, saponirane pljuvačke ) koja im ispadne iz usta u jasle prilikom prezivljavanja....ali me ubi taj fucking alkohol, pa ljudi mi donose na laktofriz mlijeko koje drze u frizideru pa spajaju jutarnju i večernju muzu i donose se na veče i tu je alkohol test negativan, a u mene od stale do laktofriza 10 metara i odmah provjerim pa je pozitivno, sacekam da izhlape neki "brzohlapivi" elementi pa provjerim opet nakon 10 minuta i opet isto.

Da li alkhol djeluje na povećanost ph ili na povećan broj somatski ćelija ???
 
M

MOCO

Guest
alkohol pokazuje pH mlijeka, međutim moguće je i pogrešno pokazivanje na primjer: vruče, svježepomuženo mlijeko često reagira kao kiselo, imao sam par puta da mi je toplo pokazalo kao kiselo, a kad se ohladi sve ok! onda ako se uhvati mliječna mast od gore pokaže kao da je kiselo, zato se mora promiješat prije uzorkovanja.
probaj ohladit to mlijeko pa onda napravi alkotest da vidiš, ako hladno mlijeko bude kiselo onda je kiselo !

šta ne odneseš u mljekaru u labos da ti oni provjere nekom drugom metodom, a ne alkoholom?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ako si hranio nekom silazom ili sjenazom koja je krenula u novu fermentaciju zbog vrucina onda se to zna pojavit,ali ako si hranio kako si napisao onda se stvarno nebi smjela javiti..
a sto se tice stocnog kvasca,to pokusaj izbjeci...jer ovo sto uvoze je smece jer znaju ubaciti sve i svasta u njega...a njegova cjena je dosta velika ako uzmes u obzir da nemas energija a i zna smanjiti konzumaciju ostale hrane...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Uz ovakvu ishranu, znači uglavnom suvo sijeno i malo koncentrata a uz to i puno krede, čini mi se da nije u pitanju acidoza, prije može biti alkaloza. :icon_scratch:
Kredu izbaci a nabavi neki premiks koji sadrži vitamine, minerale između ostalih i kalcij i fosfor. Sama kreda ako se daje to ne znači da će krava usvojiti sav Ca iz nje (u kredi ga ima čini mi se oko 36 %) manje kalcija uz vitamin D3 daće bolje rezultate odnosno veću iskoristivost i usvojivost kalcija. A kreda kao puferna supstanca (za povećanje Ph buraga) ti ne treba uz ovu ishranu.
Kiselost mlijeka nije u direktnoj vezi sa acidozom buraga. Najveći dio krava sa acidozom ima mlijeko normalne kiselosti.
Alkohol uglavnom reaguje na proteine u mlijeku a ne toliko na Ph. Kiselo mlijeko znači da su se u njemu namnožile bakterije i alkohol reaguje sa proteinima tih bakterija i veže ih u krpice koje pokazuju da je kiselo mlijeko. Problem mogu praviti i povećan sadržaj mliječnih proteina, kao i mastitis, odnosno bakterije koje iz vimena dospiju u mlijeko pa alkohol reaguje na njih.
Ako je uzrok probava odnosno povećan sadržaj proteina u mlijeku, onda ne očekuj da će se problem riješiti preko noći.
Radi kao što je MOCO rekao: ujutro prvo sijeno pa onda silaža, sjenaža, koncentrat, zelena trava itd. Uz koncentrat obavezno daj i neki premiks npr. Camisan od Sano. On mi nekako djeluje naj kompletniji, npr. uz Rindavit od Schaumann-a treba ti još i Rindamin GM.
E sad, kod mene se uglavnom mogu naći ovi proizvođači, univerzalni premiksi tipa: Vitaredin, Koštano brašno isl. nisu baš idealno rješenje, pogotovo ne za mliječne krave.
Kvasac ako daješ nastoj da bude svježi a ne suvi i rastopi ga u barem 2-3 mlake vode, što više to bolje.
Mlijeko prije pregleda obavezno ohladi i nek odstoji najmanje 30 min. A bilo bi dobro da uzmeš od vozača drugi alkohol i probaš snjim pregledati mlijeko. Sodu ne sipaj u mlijeko jer će u mljekari to otkriti. Ako se dobro sjećam predavao si Dubičkom Mlijekoproduktu a oni imaju savremenu laboratoriju tako da će to sigurno otkriti, isto kao i vodu, mlijeko u prahu i sl. gluposti koje su sve ljudi pokušavali. Osim toga laktofriz je kod tebe, pa si samim tim ti dežurni krivac.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Pričao sam s Emy-jem.o tom problemu.

Nažalost mi nije poznato dejstvo alkotesta, jer se kod nas ne koristi više preko 20 godina.
Očito je došlo do pozitivne reakcije jer je testirao sviježe mlijeko prije nego ga bi stavio u laktofriz.

Poslije je pogrešno tumačio rezultat (pogrešnog) rezultata alkotesta.
Za 4 krave, koliko sad ima, ja mislim, da je najjednostavnije da se ne bavi baš nekim silažama itd., jer će biti zbog male potrošnje više kala od kvara nego koristi.
Ja bi na njegovom mestu preko vegetacijske sezone kosio za zeleno i kod njegove proizvodnje bi sve to prošlo sa sijenom, zelenom travom, nešto energije poslije telenja i nešto minerala.

Sva filozofija i tehnička rješenja funkcioniraju tek kad imaš neki broj životinja, da se stvori 'lanac' potrošnje, koja je brža od kvarenja.
Jer su i bale sjenaže prevelike, ako imaš 4 krave.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Rindavit ti sluzi za suhostaj,a Rindamin GM za laktaciju..dok je Camisan samo za laktaciju a Prenatal 50 je za suhostaju...isto se slazem s tobom da bi to mogla biti alkaloza,posto nedaje nista silaza...
 
M

MOCO

Guest
tine pametno zbori! Slažem se.

i još mi nije jasno ovo da kod vas nema alkotesta? kako vama šofer provjerava mlijeko prije nego ga uzme u cisternu?

i još sam se nečeg danas u štali sjetio: Emy rekao si da ne daješ nikake vitamine, dali daješ onda sol kravama?? bez soli goveda ne mogu!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Pa nikako.

Lepo iz kamione dovuće crijevo, priklopi cisternu (laktofriz) i uključi pumpu.

Nekud kod brojila ima uređaj, koji mu od svake cisterne uzme proporcionalan uzorak u onu plastičnu flašicu..
Taj uzorak se koristi jedino za utvrđivanje antibiotika u mlijeku, ako je prilikom istovara mlijeko iz kamiona pozitivno na delvo testu.

Makar sam danas pričao sa šoferom, koji kaže da ima i taj test s sobom, a ga koristi par puta u godini, ako mu je sumnjiv (kiseli) miris u cisterni.

Desilo se i nama, da se poslije pranja cisterne zaboravilo upalit hlađenje za popodnevnu mužu i ujutro smo mogli samo da ga prosujemo u kanal.
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kod 3 krave problem rješen jednostavnim prestajanjem davanja krede i sode...(naravno i to davanje je bilo po preporuci veterinara) ali eto proslo je vec nakon jedan dan jer sam davao sve 3 puta....dakle mlijeko kod 3 krave normalno kao i prije....Medjutim kod četvrte krave stanje nepromjenjeno.....

Išli smo prije nekih 20 dana antibiotikom nakon čega je stanje bilo normalno 4-5 dana nakon karence antibiotikom...nakon toga stanje se počelo vraćati na prijašnje ispočetka prvo na jutarnjoj muzi kasnije j na večernjoj...

Mastitis test negativan kod svih krava pa i kod te četvrte...

Ponašanje krave normalno, prezivanje, baleganje normalno, nadimanja nema...vidljivih znakova na kravi, mlijeku, vimenu nikakvih nema, jede normalno (otima se s drugima za sijeno brasno) ...alkotest i dalje POZITIVAN...muza na sjenu i 1-2 brasna jutarnja 10-11 litara večernja 8-10 litara....tokom dana znači muza je od prilike 17-18 litara ....

E sad da nije neka gljivična, virusna ili bakterijska infekcija Bog najbolje zna...danas sam išao u veterinarsku ponovo, i dosao do zaključka da su oni došli do zida da dalje ne znaju...vidim da je sve nagađanje, i preporučuju prodaju, klanje...mada je tako najlakse riješiti problem, ali se meni ne rješava krava jer je stara 5-6 godina....

Mislio sam sutra uzeti uzorak i odnijeti na laboratoriju u Bihac...moze li mi ko opisati uzimanje uzorka...da li moram svaku četvrt posebno ili sve ide u jednu posudu i da li je previse pola litre mlijeka....mislim da nece biti skupo, ali ovo treba riješiti iz principa....


Ukoliko alkohol djeluje na proteine u mlijeku, da li to onda znači da mozda postoji mogućnost "MJEŠANJA" mlijeka sve 4 krave pa onda ispitivanja na alkotest, jer kod ostalih krava je mozda manje proteina u mlijeku ( ma odakle ti proteini bili) ... da se ispitivanje obavi recimo na po litri mlijeka od svake krave i da se izmjesa u jednu kanticu i onda uzme uzorak.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Sto se tiče hranidbe...lani sam imao rolobale nisam imao kvara u rolobalama u bilo kojoj fazi, jer smo ih trosili jednu sedmicno...masa se toliko brza ne kvari koliko vi mislite, ne znam kako se to tako toliko kod vas kvari ako dajete akcent na pokvarljivost silaze i sjenaže bez obzira da li imali 10-15 krava, ja ih imam toliko koliko imam i iz toga znam da se masa nije kvarila, trenutna sjenaža uopšte nije otvorena a i kod bilo kakvih kvarenja truhljenja kad i ako ih bude. bilo sjenaze ili silaze to ne ide pred krave...

Silaže sam imao oko 8 dunuma i bilo ih je 11 prikolica...kvara imao nula procenta osim ono na početku nekih 2-3 ručnih kolica al to je izpočetka jer je najlon bio prevelik pa su ostali dzepovi zraka....

Dakle ovo "kvarenje" o kome se priča nikako ne utječe na trenutno sanje stada jer im dajem samo SJENO...

Soli kravama pospem po sijenu na vece svako 3-4 noci...

Bilo kako bilo uzrok nije u hrani niti higijeni.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Rindavit ti sluzi za suhostaj,a Rindamin GM za laktaciju..dok je Camisan samo za laktaciju a Prenatal 50 je za suhostaju...isto se slazem s tobom da bi to mogla biti alkaloza,posto nedaje nista silaza...
Postoji čitava paleta proizvoda pod imenom Rindavit, od svih tih proizvoda Rindavit VK je namjenjen za suhostaj. Dok su npr.: Rindavit ASS-CO, Rindavit ES, 41 SPEZIAL, K 11, 21 PLUS, zatim Rindavit MLF i ostali iz te palete namjenjeni za krave u laktaciji i miješaju se u koncentrat.
Rindamin GM je osnovna mineralno vitaminska smjesa za krave u laktaciji i miješa se u osnovni obrok. Ovo su sve proizvodi od Schaumann-a dok su Camisan i Prenata 50 proizvodi od Sano.

@Emy
Za uzorak je sasvim dovoljno 25 ml. Najbolje je da poslije muže te krave, dobro izmješaš mlijeko u kanti i onda iz te ukupne količine uzmeš uzorak. Potraži u humanoj apoteci bočice za uzimanje uzoraka mokraće, one su čiste i potpuno sterilne pa su odlične za uzimanje uzorka.

Kad budeš pravio probu na kiselost, uzmi od svake krave srazmjernu količinu mlijeka za uzorak. Npr. ako je na muži bilo 10 l uzmi 1 l ako je bilo 8 l uzmi otprilike 0,8 l, ako je bilo 15 l uzmi 1,5 l itd. Sve to mlijeko izmješaj, ohladi, nakon hlađenja ponovo ga dobro izmješaj i onda pregledaj na kiselost. Između muže i pregleda nek prođe najmanje pola sata, znači nek mlijeko odstoji.

Stočnu so daji svaki dan kravama, umješaj je zajedno sa kukuruzom, ječmom, sojom i ostalim što stavljaš u koncentrat. Stavi je otprilike 1 - 2 % u smjesu. Tako je bolje nego da je posipaš svako par dana po sijenu.
 
Posljednje uređivanje:

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Emy, bilo je gore pomenuto, da na reakciju alkotesta ima utjecaj ako je mlijeko sveže.

Probaj ga stavit odvojeno u kanti u hladnjak preko noći i probaj na test ujutro.
 
M

MOCO

Guest
ako će ga stavit u većoj kanti u hladnjak mora ga povremeno miješati jer ako se (a hoće!) uhvati mast gore onda se mlijeko ispod te masti može skiseliti jer ta masnoća djeluje kao poklopac ispod kojeg mikroorganizmi divljaju, najbolje da stavi samo 1 litru u većoj zdjeli jer tu količinu hladnjak će mu brže ohladit pa će onda otprilike znati na čemu je!

sad mene zanima jedna stvar, ako Emy kaže da ima laktofriz dali mu ta količina od te krave zezne cijeli laktofriz?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
E to sam i ja nesto kontao MOCO ali evo upravo sad radim test mlijeko se trenutno hladi i mješam ga svakih par minuta u posudi u frizideru....stavio sam gore u duboko smrzavanje ali gledam da ne počne da mrzne...

Ono ako se pokaže da je negativno onda znači da ja komotno mogu zanemariti kiselost na alkotestu i sipati u laktofriz jer će ga i laktofriz ohladiti tako kad vozač dođe biće negativno...ali o tom kad prodje test...

Bojim se da će bez sigurnosti na alkotestu i manja količina zeznuti stvar, jer nemam pojma šta je posrijedi ...moze biti nesto malo a moze biti i nesto jače pa da zakisali i ostalo...jer ipak je tu negdje oko 320 litara mlijeka od 6-7 kooperanata...

Već sam odavno negdje čitao o tome da mlijeko svježe pomuženo moze pokazati pozitivno na alkotest zbog postojanja nekih, ako se sjećam "brzohlapivih elemenata" ali ako mlijeko odstoji ti elementi se brzo vezu za kisik i isparavaju...( nešto u smislu : " sto manja temperatura mlijeka - bržeje hlapljenje" ).
U toj literaturi se govorilo da se moze čekati pola sata u limenoj kanti, pa onda opet provjera testa....

Evo vidjecemo još šta će biti...

Na alkotestu se jasno vidi ako se alkohol veze za mast na vrhu mlijeka, a jasno kad je posrijedi kiselost mlijeka...ukoliko je mast "krpice" koje se formiraju su ljepšeg oblika i gotovo ih možeš odvojiti na stranu od ostalog mlijeka, tad obavim jos jedan test uz više mješanja i sve bude negativno iako se mogu vidjeti jos par tih "krpica"...ali znam da su one od masti, pavlake a ne zbog kiselosti kompletnog mlijeka.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Rezultat isti...

Hladio sam mlijeko gotovo do tačke mržnjenja...(čak je i bilo nekoliko mrvica leda) izvadio iz frižidera...ponovio test opet isto, onda sam uzeo pola dcl. iz laktofriza i pomješao ga s ovim zamrznutim test POZITIVAN, onda sam uzeo ono mlijeko koje nije bilo niti u laktofrizu niti u frizideru i opet ga pomjesao s ovim iz laktofriza i opet POZITIVNO....Mlijeko iz laktofriza NEGATIVNO.

Vidio sam na internetu poljoprivredni zavod Bihać, provjera mlijeka i testiranje na sve one stavke...oko 10-15 maraka, s toga sutra ide mlijeko na analizu...nadam se da ce biti brzo gotovo da necu morati čekati par dana jer do sada nikad nisam nosio mlijeko uvjek je to radila mljekara.

Opisaću im problem... oni bi MORALI nešto naći da ne štima i zašto je pozitivno, naglasiću im da obavezno provjere alkotest.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Pa, ti si dosad imao štetu par puta po 10-15 kema.

Ako ti je laboratorija tako blizu, mislim da ti se u takvom slučaju najviše isplati da odmah odneseš mlijeko na test.

Ako budeš naručio i test za mikroorganizme, obavezno mora biti uzorak ohlađen.
 
M

MOCO

Guest
Vidio sam na internetu poljoprivredni zavod Bihać, provjera mlijeka i testiranje na sve one stavke...oko 10-15 maraka, s toga sutra ide mlijeko na analizu...nadam se da ce biti brzo gotovo da necu morati čekati par dana jer do sada nikad nisam nosio mlijeko uvjek je to radila mljekara.

Opisaću im problem... oni bi MORALI nešto naći da ne štima i zašto je pozitivno, naglasiću im da obavezno provjere alkotest.

oni mogu naći samo ono što budu tražili!! Ako na pr. ne traže gljivice neće ih ni naći- kužiš!?

znači ti bi s njima trebao dogovoriti da ti nađu uzrok problema i da sve pregledaju, a ako budu radili kompletnu mikrobiološku analizu onda to traje barem 5 dana (postavljanje kulture, razmaza i izrada antibiograma)


ovo što ti je mljekara radila pretpostavlam da nije bio antibiogram

http://www.youtube.com/watch?v=oLGXwg1695U
 
Na vrh