• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nagli pad mliječnosti !

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa gledaj Tine nije baš bila neka šteta jer imam tele pa s tim mlijekom hranim tele, mada niti tele ne moze sve da popije tako da ostane oko 2-3 litre dnevno pa od toga napravimo sir, kiselo mlijeko i tako to.

Međutim mene zabrinjava jer tele moram prodavati za nekih 20-tak dana...e tad će biti previše mlijeka za ostavljati.

E sad sto se tiče uzorka zvao sam zavod rekli su mi da su im aparati "u kvaru"...i da ću morati čekati do ponedjeljka tako da im u ponedjeljak odnesem taj uzorak, u bočici za urin kao sto je i Cawboy opisao...znači do ponedjeljka ću probati još se malo informirati po tom pitanju...

Šta vi mislite da bi im trebao reći osim pozitivnosti na alkotest, ne znam da li bi trebao da odrade i taj antibiogram što je predlozio MOCO uglavnom kad vec nosim trebao bi da im kažem da odrade što šire ispitivanje tako da se nadje uzrok jednom

http://www.veterinarski-zavod.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=62&lang=bs

evo tu je njihov cjenovnik i na šta sve vrše analizu...pa da li sad da im naglasim na nešto posebno ????

A i poznam jednom agronoma koji mi je nudio usluge analize ( doduše sjenaže ) da odradi to u Bihaću besplatno pa tako ako budem trebao veći spektar analize i ako to bude previše koštalo iskoristiću bonus od tog prijatelja agronoma pa odraditi to preko njega...uglavnom makar koliko bude koštalo to treba rješiti ( ako oni to uopšte mogu rješiti).
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo našao sam analizu od prije 4 mjeseca ( ali su tad krave bile pred suhostaj ), ja do sad nisam analizirao ovaj papir jer je to žena preuzela od mljekare u koju nosimo ...Iako su i oni uzeli uzorak koji opet reba da dođe mozda tek za sedmicu ili dvije...dakle

Mlječna mast -------------------------------------------4,30
Proteini %------------------------------------------------3,24
Laktoza---------------------------------------------------4,32
Suha tvar------------------------------------------------14,38
Tačka mrženjenja------------------------------------- 0,549
Broj smoatskih ćelija----------------------------231 000,00
Broj bakterija -------------------------------------451 000,00



Mjes. obrada ( valjda mjesečna obrada ili tako nešto)

FAT PROT SNF (ovo pojma nemam šta je)

4,30 3,11 8,29


Geom. sredina - 3 mjeseca

CELLS

228 486,32


Geom sredina - 2 mjeseca

CFU

52. 019,23



Klasa

E

Eto ako ko moze rastumačiti sve te brojeve i možda i tu bude neki zaključak.
 
M

MOCO

Guest
to je obična analiza kvalitete mlijeka i u redu je (bilo bi lijepo da ima manje bakterija tj. mikroorganizama)

za ovaj tvoj problem nemam pojma šta da ti kažem jer to sve košta i treba dobro odvagnit sve i razmislit prije odluke šta napravit
ja bih još prije svega porazgovarao s nekom stručnom osobom koja sigurno bolje zna od nas
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Emy

Malo sam danas popričao sa šeficom laboratorije za mlijeko kod nas.

Svi su pomalo 'van stroja' u vezi tih testova. A generalno se sa 68% (po mom sječanju) alkoholom dejstvuje na bjelančevine u mlijeku. Te se u slučaju kiselosti vežu u grudice.
Pošto alkohol dejstvuje na bjelančevine, može da djeluje i na povišen broj bakterija, što bi po rezultatu tvojih analiza moglo imat veze sa stanjem.

Vrlo je moguće, da ti krava ima neki prikriveni mastitis, pa bi ti ja preporučio, da si nabaviš CMT (California mastitis test), kako se to zove 'zvanično'.

Tu je opis postupka, iako bi ja napomenuo, da treba uzet te stavke o boji sa rezervom, jer se na trgu dobe reagenti sa drugom bojom. A testiranja na tjednoj bazi nije loše, bar dok imaš tako stanje.

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=BkkQ9TmiM94[/YT]
Još i video postupka.

Makar mi nije jasno stanje s visokim stanjem mikroorganizama i niskim somatskim čelijama.

Mislim, da imaš ti dva problema: jedan je s tom kravom, a drugi sa ukupnim mlijekom.

Daj napiši kako održavaš muznu opremu i koje detergente koristiš.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ne razumjem kako mislis da imam problem s ukupnim mlijekom ???

Pa ja imam problem samo s tom kravom, ostalo mlijeko uredno sipam u laktofriz !!!

Sto se tiče muzne opreme, imam onaj obični virovitički muzni aparata vitrex a peremo ga običnom mlakom vodom....bez ikakvih deterdženata, s tim da ga 1-2 puta sedmično operemo detaljno ...


CMT i reagens imam sutra budem odradio test, pa ću uslikati rezultat tako da možete vidjeti...meni s tim testom oko jako vara, ne znam da li se treba gledati boja i konzistencicija ili oboje.

Po pitanju tog da alkohole djeluje na povišen broj bakterija, ja sam probao za test musti i ručno i strojem, probavao sam odraditi alkotest na licu mjesta, odmah i to u posudicu za CMT i odmah bude pozitivno...

I čuj još moram reći da sam danas zvao veterinarsku stanicu Bihać da čujem njihovo mišljenje....i vidi isto kao i ovi u Cazinu on ( doktor veterine) mi preporučuje antibiotik uz OBAVEZNO KORIŠTENJE SODE ( negdje u omjeru 1-2 kile na 10 kg brašna)...čak smatraju da soda mora ići uz antibiotik kao, nemam pojma,...neka dodatna snaga, i da se soda koristi tih 7-8 dana koliko djeluje karenca antibiotika...

Kao doći će u nedjelju vidjeti o čemu je riječ...ajd' eto doći će i ta nedjelja. :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Ne razumjem kako mislis da imam problem s ukupnim mlijekom ???

Pa.
Po rezultatu analiza, koji si stavio, imaš niske somatske čelije i visoke mikroorganizme.

To znači, da vjerovatno nijedna krava u tom razdoblju nije imala mastitisa (jer bi ti svaki mastitis kod 4 krave digao uzorak na preko milijuna SCC), dok je bilo grešaka u vezi održavanja higiene muzne opreme i/ili laktofriza, jer podrazumijevam, da se mlijeko odmah sipa u laktofriz (uključen?), pa možemo stavku hlađenje računat kako je odrađena u redu.

Nisu detergenti za održavanje muzne opreme za bez veze. Možeš da vjeruješ, kako pranje laktofriza sa nakim Cetom ili sl. uzrokuje visoko stanje bakterija.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Nakon koliko vremena kad se krava oteli je mlijeko za predaju u mljekaru ? Koliko treba proč da je za piti i koristit mlijeko za sir ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ja ga sipam u laktofriz nakon 7-8 dana a kad se može raditi sir, e to neznam.
 
M

MOCO

Guest
za dobar sir treba proči duže, cca 2 mjeseca, jer za sir su važne neke bjelančevine (nemam pojma koje točno jer ne pravimo sir) ali znam da je mama gunđala :(sweat): kad sam joj donio friško mlijeko jer je morala sve bacit nije se prirodno usirilo
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Sir se NE pravi od friškog mlijeka.
U literaturi se navodi praksa, da se mleko od večerne muže ostavi na normalnoj temperaturi preko noči, da je dobilo neku kiselost i to se izmješalo sa jutarnjim te se onda skupa sirilo.

Talijani za proizvodnju tvdih sireva ne dozvole, da se mlijeko ohladi ispod 8°C, a imaju te mlijekare i tome prilagođene normative za bakterije.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala. Ja sam počeo koristit nakon 8 dana. Za sir sam i sam vidio da kad se oteli nije mljeko.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas stigao novi uzorak...ali to je za prošli mjesec 10.06....

Mlječna mast ...4,3 %

Proteini ............2,81 %

Laktoza............4,33 %

Suha tvar ........ 22,08 %

Tačka mržnjenja...0, 542

Broj somatskih ćelija .........16 000, 00

Broj bakterija .................. 3 000,00



Aritm. sredina - mesec dana

FAT PROT SNF CELLS Geom. sredina-2 mjeseca KLASA

4,3 3,36 8,44 16 000,00 3.000,00 E


E sad kakvo je poređenje, i na šta bi se trebalo još proraditi...

Kolko vidim broj bakterija je daleko manji nego prije....
 
M

MOCO

Guest
sve je super i čistoća i zdravlje vimena, suha tvar mi je nekako jako visoka (jesi li ti to dobro prepisao?), proteini su niski, ali mislim da bi to možda moglo bit zbog hranidbe koja je bila usmjerena na rješavanje kiselosti mlijeka. Dali krave piju dovoljno vode?
sad samo nastavi tako održavat higijenu i mislim da bi sve trebalo dobro funkcionirat, a i hranidbu ćeš dovesti u red polako
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da MOCO upravo sam sad opet gledao a mogu i uslikati papir...dakle suha tvar i ispod piše 22,08 % ...e sad šta to znači to još ne znam...

Čime bih mogao da poboljšam proteine i koliko je neka srednja vrijednost proteina koje bih trebao imati ili optimalna vrijednost???

Danas sam odnio u Bihać na analizu mlijeko od ove krave što je stalno kiselo, rekli su da nazovem sutra u 7 :15 i da ću najvjerovatnije s nalazom ići kod doktora veterine ( neki je specijalist za te stvar )...sve sam im lijepo objasnio na šta da obrate pažnju ( u stvari šta je kod mene problem) i kažu da im je sve jasno da će oni "nešto" naći u laboratoriji šta ne štima....vidjećemo da li je u pitanju neki " skriveni mastitis " ili nešto slično.


Somatske ćelije znači označavaju zdravost vimena (ako sam dobro razumio)...??? I koja je tu brojka idealna ???

Šta znači oznaka SNF 8,44 % ???
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Zvao sam Bihać i iz laboratorije mi rekli da su nalazi ok...da tu nema ništa neuobičajno, osim sto po njima mlijeko nije kiselo nego bazno....eto to je sve sto su kazali.
 
M

MOCO

Guest
Aritm. sredina - mesec dana

FAT PROT SNF CELLS Geom. sredina-2 mjeseca KLASA

4,3 3,36 8,44 16 000,00 3.000,00 E


.
ova analiza arit. sredina je potpuno u redu, tu ti je i protein dobar i sve

kad je protein ispod 3,1 onda nas kažnjavaju dodatnim oduzimanjem nekih 20lp po litri, ne znam kako je kod vas
 
M

MOCO

Guest
Zvao sam Bihać i iz laboratorije mi rekli da su nalazi ok...da tu nema ništa neuobičajno, osim sto po njima mlijeko nije kiselo nego bazno....eto to je sve sto su kazali.

i šta sad reć? zašto je tebi onda pokazivalo kiselost? mislim, prije vjerujem laborat. rezultatima nego običnim
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kažu da je bilo oko 8 bazno.

E sad još jedna nelogičnost...ako je mlijeko bazno i dodatnim sipanjem sode mljeko bi trebalo biti još više bazno, i još više bi trebalo da pokazuje pozitivno na alkotestu, međutim dosipanjem sode mlijeko na alkotestu pokazuje NEGATIVNO ???

I šta sad uraditi, kako liječiti kravu, sirćetom ili ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
ova analiza arit. sredina je potpuno u redu, tu ti je i protein dobar i sve

kad je protein ispod 3,1 onda nas kažnjavaju dodatnim oduzimanjem nekih 20lp po litri, ne znam kako je kod vas

Kod mene plaćaju po procentu proteina i procentu M. masti pa ako su ti procenti mali i plata je mala.


Zvao sam Bihać i iz laboratorije mi rekli da su nalazi ok...da tu nema ništa neuobičajno, osim sto po njima mlijeko nije kiselo nego bazno....eto to je sve sto su kazali.

Nalazi su OK što se tiče bakterija, somatskih, MM, proteina... Šta je sa suvom materijom, nekako mi izgleda prevelika!? Imaš li starije izvještaje iz laboratorije da uporediš rezultate?

Alkohol u testu ne reaguje na kiselinu nego na proteine. Zato nema veze koliki je pH mlijeka, dali je kiselo ili bazično jer ono što mi nazivamo "kiselo mlijeko" nema veze sa pH mlijeka već sa brojem bakterija u mlijeku, odnosno njihovim proteinom. Pa ako je u mlijeku povećan procenat proteina, bilo da je posljedica povećanog broja bakterija ili je to protein "iz vimena" alkohol će sa njima stupiti u reakciju i pokazati pozitivan rezultat koji mi označavamo kao "kiselo".

Evo koje parametre mora ispunjavati sirovo mlijeko:
- da sadrži najmanje 3,2 % mliječne masti;
- da sadrži najmanje 3,0 % proteina;
- da sadrži najmanje 8,5 % suve materije bez masti;
- da mu je gustoća od 1,028 do 1,034 g/
cm na temperaturi od 20 °C;
- da mu je kiselinski stepen od 6,6 do
6,80 SH, a pH vrijednost od 6,5 do 6,7;
- da mu tačka mržnjenja nije viša od -0,517 °C;
- da mu je rezultat alkoholne probe sa 72 % etilnim alkoholom negativan.

Somatske ćelije znači označavaju zdravost vimena (ako sam dobro razumio)...??? I koja je tu brojka idealna ???

Šta znači oznaka SNF 8,44 % ???

Ne samo zdravlje vimena nego zdravlje cijele krave, starost krave, dužinu laktacije itd. Somatske ćelije zavise od više faktora, ne samo od zdravlja vimena.

SNF je Suva bezmasna materija.

Kažu da je bilo oko 8 bazno.

E sad još jedna nelogičnost...ako je mlijeko bazno i dodatnim sipanjem sode mljeko bi trebalo biti još više bazno, i još više bi trebalo da pokazuje pozitivno na alkotestu, međutim dosipanjem sode mlijeko na alkotestu pokazuje NEGATIVNO ???

I šta sad uraditi, kako liječiti kravu, sirćetom ili ???


Soda samo sprečava grušanje proteina u reakciji sa alkoholom.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Mislim da smo došli do saznaje kako postoje i drugi načini kontrole sem alkotesta.

I očito je baš taj test na neki način 'opasan'.
Jer kako se pokazalo, oslanjanje na njegove 'rezultate' i njihovo tumačenje moglo bi u tom slučaju dovest do velike štete.

Kod nas je test samo za somatiku oko 80 centi.
Ne znam kakve su cijene za testove u vašoj laboratoriji.
A vjerovatno bi se izbjeglo dosta problema, ako bi se davalo uzorak od svake krave mjesečno na kontrolu bar za somatske čelije.
To se kod nas radi mjesečno kod selekcijske kontrole, a i tu su razlike među regija (zavodima), u nekima se to radi automatski, dok je u drugim regijama to samo ako želiš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh