• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nagli pad mliječnosti !

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ovaj test koji sam dao je bio besplatan, samo sam odnio uzorke i jutros mi očitali telefonom...

Medjutim problem kiselog je ostao, sam o sam saznao da je mlijeko više bazno i to je to.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ko otkupljuje mlijeko tu kod tebe? Ako je Mlijekoprodukt, onda pozovi nekog iz Sirovinske službe pa vidi da pošalješ uzorak u njihovu laboratoriju. Ako nemaš broj javi pa ću ti poslati na PP.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Otkupljuje zadruga ali oni predaju Mlijekoprodukt-u...međutim analiza nam dolazi od Bihaća jer valjda imaju nekakav ugovor s njima.

Ali gledaj ovog problema sada...ja sad ponovo nazvao Bihać i fino čovjeku kažem da je kod mene opet kiselo i on veli da u stvari NIJE RADIO ALKOTEST u Bihaću...ja poludio...iako sam mu juče predao uzorak i fino mu rekao u čemu je problem...on jutros javlja da je sve ok. a sad mi veli da je on radio "kao sve ONE" (aj ti sad znaj koje testove) ali nije radio alkotest, a koji su to konji Bože mili...

Rekao da sutra donesem novu uzorak...

Pošalji mi broj ako imaš od sirovinske službe Mlijekoprodukt-a ali samo ne znam kako da im pošaljem uzorak, oni su dole daleko, a ako taj uzorak dam vozaču, vozač je od zadruge i on sve uzorke prosljeđuje u Bihaćki laboratorij...

Jes vidio ti koja je to nestručnost.
 
M

MOCO

Guest
Kod mene plaćaju po procentu proteina i procentu M. masti pa ako su ti procenti mali i plata je mala.

.


i kod mene isto, ali još me kazne s nekih 18-20 lp ako mi je protein ispod 3,1 i/ili mast ispod 3,3 (ili 3,4 neznam točno za mast)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Emy jesi slao mlijeko ponovo na analizu, jesu li otkrili šta? Kakvo je trenutno stanje sa mlijekom jel još kiselo?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Druže uvjek isto...išao sam ponovo u petak i nosio uzorak ali su "gospoda" otišli ranije kućama, ( produženi vikend ili tako nešto u tom smislu) pa su mi onda rekli da dođem sutra kao sutra će svi biti čitav dan u kancelarijama i doktori i veterinari i ostala poljoprivredna krema....

Ne vjerujem da će išta otkriti jer sama bahatost odnosa prema tom problemu sve govori.

Ma nemam pojma više šta da radim, ne očekujem sutra nikakvo čudo...biće samo nešto u smislu daj probaj ovo ili ono bez nekih konretnih zaključaka zašto je to tako...ovdje će vjerovatno biti katanac a alternativa je kupovina teleta...

Što se tiče Mlijekoprodukta, ovaj vozač što kupi od mene mlijeko ide opet svo mlijeko na sabirno mjesto negdje u Krupu, tu se dodatno hladi pa ek onda nakon dan ide za Dubicu...i neće čovjek da misli za moj jedan uzorak da nosi dole da predaje i da se zafrkava kad to sve zadruga odrađuje u Bihaću....

Al sve na stranu što je to tako, međutim nikako mi nije jasno kako jedan vođa sektora za laborante u Bihaću može biti toliko glup da kad mu se kaže da je mlijeko kiselo na alkotest, on odradi sve druge testove ali nikako taj i kaže da je mlijeko "po njemu" ok....

Vidjećemo još sutra....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Hm... Nisam znao da je toliko komplikovano dopremanje mlijeka ovamo u Dubičku mljekaru. Mislio sam da je u pitanju samo pretakanje iz manje cisterne koja skuplja mlijeko po terenu u veliku cisternu koja ga prevozi za Dubicu. A pitanje je dali bi išta i u Dubici otkrili!? Što se tiče kontrole u Bihaću i alko testa, mislim da nije neophodno da ga rade kad ga ti sam možeš uraditi a i poznati su rezultati. Razlika jedino može biti u jačini alkohola tj. Dali je jednako kiselo na 68 % i 72 % etil alkoholu.
Imaš li rezultate od tog uzorka što si nosio na analizu, koliki je procenat masti, proteina i kolika je suva materija? Jesi li šta mijenjao u ishrani te krave što ima kiselo mlijeko?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Emy

Alkotest NIJE test pH stanja!
Alkohol reagira na bjelančevine, što znači da može bit s kravom sve OK, pa ti može bit pozitivan test.

Da je prisutan problem sa zdravljem krava, imao bi stavku SCC višu ne za 3, nego za 30 puta.

Angažiraj sirovinca, nek se on zabavi s tim.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Meni se otelila krava sama i dosta je bilo teško telenje. Bila je jako izmorena. Vime joj je jako tvrdo i dosta veliko. Posle telenja je dala 11 l i poslije sam ju još dojio kroz dan 3 puta. Dala je dva puta po 2 l i jednom po 3 l. Vime je i dalje tvrdo tako da ne mogu vidjeti da li ima unutra mlijeka. Mažem sa Permamasom 2x na dan. Da li da ju dojim češče ili nije potrebno i što da joj dajem jest ? Da li da hranim normalno i povečavam hranu ili da pričekam da to prođe? I još ako ima tko kakav drugi savjet bude dobrodošao.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to ti je edem vimena..normalno je hrani,imas tablete koje ti otpustaju vodu iz tjela tj i vimena zovu se diuretici i od njih bi se trebao smanjiti otok...potrazi u veterinarskoj,ili ako lijecis sam ili mozes nabaviti dexsamethason za inekcijsku primjenu...prvi put 25ml za 2 dana 15 ml i ako treba za 2 dana jos 15 ml i to bi joj trebalo pomoci...nemoj smanjivati hranu tj energetski dio da ti nebi otisla u ketozu...
 
M

MOCO

Guest
ne moraš muzit češće od 2x dnevno na toj litraži ( to je za krave s preko 40l/dnevno) , masiraj poslije mužnje prema gore i pazi na čistoću i bit će to dobro

ako hoćeš možeš i diureticima probat, kao što zombie kaže
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas sam išao ponovo u Bihać...definitivno nema smisla nikakvog...kod njih je mlijeko BAZNO a NE kiselo....što znači da oni imaju metodu kojom ispitivaju kiselost na neki drugi način...

Dakle pošto alkohol reagira na proteine znači da je kod mene u pitanju bolest a ne Ph mlijeka...kod njih je Ph 7,62

Onda sam razgovarao s njima po tom pitanju i po njima krava ima SKRIVENI MASTITIS koji se jednostavno ne liječi i ta krava mora van DEFINITIVNO...jer kažu da je laktoza kod mene na zadnjem testu 4,33 što opet znači da neko taj šećer troši...



Jutros mi opet SVE KISELE.

Kupio sam 70 % alkohol u apoteci i POZITIVNO je opet...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
tebe pati ishrana,i kreni od toga...ako je ishrana ok i ako krava ima izbalansiran obrok,takve se stvari nesmiju dogadati...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Možda...al vidiš znam par ljudi ovdje koji kravama daju kuruzovinu i sijeno....pa nemaju ovaj problem...

Ja bih prije rekao da je bilo u pitanju nehigijane stroja, jer sam prao samo vodom..ali bilo kako bilo, rekoše da je to grlo bolje izlučiti nego držati , s toga...danas ću vjerovatno zvati par ljudi da to rješavam....

Probaću zamjeniti sve krave, za druge ili za junice i krenuti ispočetka....mozda je vrijeme za novi početak, šta ćeš...tako je kako je.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Koliko te krave daju mlijeka od kuruzovine i sijena , slaba je to hrana i računica - nema tu sreće u stočarstvu.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Emy, nemoj da preteruješ!

Kiselost se mjeri u pH i ispod 7 je kiselo, iznad 7 je alkalno.
Ako je 7,62, to je alkalno.

Ti očito sasvim neplanski praviš neku grešku u prehrani, čime si očito uzrokovao previsoki udio 'slobodnih' proteina, koji reagiraju na alkohol.

U vezi tog 'prikrivenog' mastitisa: koliko ima ta krava somatskih čelija? To je najsigurniji pokazatelj stanja. Ako ih nema konstantno po par milijona bez ostalih znakova, ne može se pričat o nikakvom mastitisu.

Ako ima ta krava stvarno latentni mastitis, može se to sanirat ako tu kravu za neko doba staviš u sistem krava -tele. Telad konstantno 'održava' vime prazno i to više puta dnevno. Kad se vime oporavi, može se krava normalno vratit u proizvodnju. Ako ima puno mlijeka može da odgoji takva krava i više teladi odjednom.

Nemoj da reagiraš previše temperamentno i bez razmišljanja, jer se ipak radi o ekonomskoj djelatnosti i brzo si možeš napravit nepotrebnu štetu.

Makar može da se utvrdi, kako stara krava nema neke visoke vrijednosti, da bi se ju isplatilo 'štedjeti', kad ju zamijeniš moraš kalkulirat sa normalnom cijenom junice.
Znači, da je pozitivan finansijski rezultat ako se proba kravi produžit 'korištenje' za još koju laktaciju.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
dali je kukurozovina svjeza ili stoji?ako krene u fermentaciju tj grijat se a hranis s toplim to moze biti da je krenulo u alkoholno vrenje pa se tu moze javiti slatki grus ili ovakav tvoj problem...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Koliki je bio procenat Proteina, Masti i Suve materije na ovoj zadnjoj analizi?
Prema onome što si zadnji put stavio, Suva materija je bila preko 22%! Mislim da se tu krije problem, trebalo bi na neki način to mlijeko "razvodniti". Pošto nemaš kukuruzne ili travne silaže, imaš li mogućnost da ti krave idu na pašu? Ali doslovno na pašu a ne samo van u nekakav ispust. Ako ne, onda je najbolje u poljo. apoteci uzeti suve rezance šećerne repe, natopiti ih u vodi i tako vlažne davati kravama. Oni bi trebali povećati vlažnost obroka i popraviti tj. smanjiti pH buraga ako je već blago alkalan a vjerovatno jest zbog one krede što si davao a i trenutna ishrana pogoduje alkalozi jer je uglavnom sijeno sa malo žita.
Tako natopljeni rezanci će u buragu imati slično djelovanje kao kukuruzna silaža jer spadaju u visoko vlažno, koncentrovano hranivo. Imaju mali procenat suve materije a relativno dosta energije zbog zaostalog šećera. To bi trebalo polako smanjiti pH buraga i smanjiti suvu materiju u mlijeku.

Što se tiče niskog sadržaja laktoze, to takođe može biti zbog ishrane. Ako su bakterije ili gljivice u vimenu to bi pokazao mastitis test. Pošto su tebi somatske ćelije u granici normalnih onda sasvim sigurno nije u pitanju
mastitis već ishrana.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy ja imam sjenazu graska i djeteline i travnu sjenažu ( Bio je Tine kad sam ju radio) sve sam stavio pod jedan najlon i ako treba ja to mogu otvoriti...(nadam se da je do sad fermentirala kako treba) okolo sjenaže se da namirisati jedan ugodan miris (onako kao voćni) i smatram da je to fermentiralo do kraja, ali se bojim to otvarati na ovim vrućinama, dakle ja to mogu uključiti u ishranu...

Juče kad sam bio u Bihaću pomenuo sam ovom doktoru visok sadržaj suhe tvari a on na to nije ni pogledao, kao to je u redu...

Nego jutros sam zovnuo jednog novog veterinara koji smatra da sve ovi sto su mi rekli u Bihaću je čista obmana, jer je prije par dana liječio krave na farmi negdje oko 80 grla i njih 10 komada je imalo ovaj problem te je uključio terapiju i riješio to a ne predlagao krave na klanje...on smatra da je to izlječivo i da nema šanse da se krava rješava...evo već je jutros dao terapiju jednu i sutra dolazi opet ( ja nisam bio kod kuce morao sam ići rješavati neke svoje privatne probleme, ali je i on fakat rekao da ce se najaviti)...uglavnom ono sto je bitno jest i to da je on rekao da AUTOMATSKI MORAM uključiti sodu i to 1 kilu na 10 kila premelja....

Od danas bi promjenio i sijeno pošto imam kockastih bala djeteline...da i to počnem davati kravama po volji, do sad je bilo samo livadsko sijeno....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nemoj otvarati silos, pogotovo ako nisi koristio inokulante jer imaš malu potrošnju pa će se početi kvariti na ovim vrućinama. Bolje pokušaj sa natopljenim repinim rezancima ili ako imaš gdje da kupiš koju rol balu sjenaže. Mada mislim da će za to zašto tebi treba, repa ipak imati više efekta a i jeftinija je.

Neznam kakva je suva materija kod ostalih članova, ali evo gledam kod mene se kreće od 12 i nešto do najviše 15 i nešto, a kod tebe je preko 22! Doduše kod mene je drugačija ishrana: sijeno, sjenaža, paša i koncentrat, al opet to kod tebe mi ipak izgleda malo previše.

Što se tiče veterinara čini mi se da oni samo bodu onako na slijepo: jedan savjetuje litru jabukovog sirćeta po kravi a drugi čak kilu sode na 10 kg smjese pa to je čitavih 10% !! A prije svih ti je onaj jedan čini mi se, savjetovao da kravama daješ stočnu kredu... Idu iz krajnosti u krajnost a niko nije uzeo uzorak i proverio pH buraga. Ne sumnjam u njihovu stručnost ali krava ipak nije stroj za proizvodnju mlijeka nego živi organizam. Varenje hrane zavisi o mikroorganizmima u buragu a njima treba vremena da se obnove, razmnože, priviknu na nove uslove, novu hranu itd. Ovisni su o pH buraga, temperaturi u buragu, količini kisika u buragu i još mnogo mnogo drugih parametara. Čak i voda ima uticaja na njih, ako je hladna a pogotovo ako je hlorisana, inače hlorisanu vodu nije preporučljivo koristiti za napajanje krava.

Puno više o ishrani krava, varenju hrane, hranivima i raznim dodacima, možeš pročitati u knjizi "Ishrana visokoproizvodnih krava".
Evo ovdje možeš u PDF-u preuzeti knjigu od dr. M. Adamovića i dr. G. Grubića
ISHRANA VISOKOPROIZVODNIH KRAVA Knjiga je dosta stručna ali mislim da ćeš se snaći i razumjeti a tu je google da ti pomogne ako šta zapne.
Tu ćeš vidjeti da se ishranom krava bave čitavi timovi stručnjaka, doktora i nutricionista, radi se bezbroj ogleda i ispitivanja, napisano je bezbroj naučnih radova i još uvijek ima puno stvari koje su manje ili više nepoznate.

A OVDJE možeš pročitati nešto više o korištenju jabukovog sirćeta u ishrani goveda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh