• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

naplata vode za poljoprivredu

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
nije teorija urote nego matematika...
ako na tri hektara zemlje imam 24 plastenika i 20 parcela zemlje, daj molim te zračunaj mi koliko mogu dobiti poticaja, a koliko me košta od slijedeće godine analiza zemlje ako znamo da na otvorenim površinama analizu radimo svake tri godine, a u plastenicima svaku godinu, i da je trošak analize BIO dosad oko 250 kuna po jednom uzorku...
da ti pojednostavnim, na nivou tri godine, dobivam ukupno poticaja oko 18000 kuna, a plaćam samo analizu zemljišta 23 000 kuna
daklem, nisam rentabilan, zar ne?

Ja sam jesenas radija analizu zemlje i to samo površinski sloj ( do 30cm) pa je na Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša to bilo cca 450kn, a i meni se čini da nam država daje poticaje samo da nas navuće da nas može šta temeljitije oderat
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ja sam jesenas radija analizu zemlje i to samo površinski sloj ( do 30cm) pa je na Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša to bilo cca 450kn, a i meni se čini da nam država daje poticaje samo da nas navuće da nas može šta temeljitije oderat
Krivo razmišljate i općenito imate pogrešno stajalište prema svim novim (starim)mjerama koje moramo poštivati ukoliko želimo proizvoditi hranu. Pa zar mislite da ja radim analizu tla i vode zato jer mi netko nalaže ili sam u upisniku integriranih proizvođača ili se pridržavam mjera višestruke suglasnosti ili.... Ne nego analize radim već 15-ak godina zbog uspješnije proizvodnje i očuvanju tla i vode koje je izvor moje egzistencije. Ekološki sam osvješten i u proizvodnji rijetko upotrebljavam kemiju kako bi očuvao okoliš i konzumirao zdrav proizvod pa mi nije teško provoditi Tehnološke upute intedrirane proizvodnje. Podržavam sve mjere, pravila i zakone koji služe za očuvanje okoliša i zdravlje ljudi i životinja i konačno da je to došlo u RH da se dovede u red ovaj nered i ... još da se krene u sređivanje tržišta da se vidi šta se proizvodi(certificirano i deklarirano) pa smo na konju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
da ne ispadne kao da sam iz kamenog doba, i sam radim analize zemlje, a nedavno sam radio i analizu bušotine koju sam napravio...
to je normalna stvar u proizvodnji, ali ipak za mene nije normalno da analiziram baš svaki svoj plastenik i to baš svaku proizvodnu godinu a taj plastenik je prosječne veličine od 135 kvadrata...
znate, ovdje u Karlovcu oće padat snijeg, a i kad sam kretao u plasteničku proizvodnju imao sam novaca malo više od crkvenog miša, tako da nisam mogal pokriti svih 3500 kvadrata sa jednim ili dva plastenika već sam zmontiral 24 komada.
Svoju sam matematiku iznio glede poticaja i te ću se matematike držati na svoju korist ili štetu...
ono kaj je važno za ovu temu je naplata vode, a to se po mom mišljenju ne bi trebalo raditi jer:
platili smo porez kad smo kupovali pumpu za navodnjavanje
platili smo porez kad smo uzimali sistem za navodnjavanje (cijevi, rasprskivači, ventili, filteri, kap po kap...)
i plaćamo svaki dan porez i ostala davanja kroz gorivo (benzin, dizel, el. energija)
Dakle, ta voda koju bi mi trebali plaćati je već opterećena samom činjenicom da ju moramo sami dobavljati do svojih površina.
Složio bih se s bilo kakvom naknadom kad bi mogal priključit svoje cijevi na hidrante i koristiti vodu iz nekakvog zajedničkog sistema za navodnjavanje, samo da ne moram šlajsat svaki dan dve-tri tomosice i njihova usisna crijeva...
ako se složite s tim da vodu moramo plaćati imajte na umu da ste prije platili sve ove stvari koje sam napisao, pa onda licitirajte s 8 ili kolko već lipa po kubiku vode...mislim da je onda matematika drugačija, zar ne?

idem sad opet malo po svom, pa makar to bilo neusklađeno s zakonom i pravilima struke...
Moj osnovni problem je to što neke stvari dobro mogu sagledati na daljinu, i što ne želim biti koza koja će samo sagnuti glavu i meketati.
A reći mi da krivo razmišljam i imam pogrešno stajalište o proizvodnji hrane mi mogu jedino moje mušterije koje kupuju hranu od mene i koje kad jednom probaju moj proizvod ni ne pomišljaju na kupnju neke druge hrane.
Jer, niti ja ne koristim kemiju, radim s organskim gnojivima, a koristim i dobar dio starih sorti koje se za razliku od nekih europskih sjemena F1 mogu i pojesti, a ne samo gledati.
Ipak, i sam već 18-tu godinu živim od rada svojih i ruku svoje obitelji.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Slazem se s DARIUSOM, jer sta ti drzava da to ti dio odma uzme sa papirima, a poslje jos duplo nego kaj ti dala. Postoji izreka da je nesto jako dobro nebi meni doslo, pa mislim da je tako i sa poticajima, prijavis kolko moras i cim dalje od drzave i njezinih upisnika
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
O tome kako država uvodi reda nama neukim seljacima,pa nas raznim propisima i zakonima prisiljava da dobro gospodarimo i rentabilno proizvodimo i ne rasipamo svoj novac imam svoje mišljenje.Prvo i osnovno,kemija je toliko skupa da će samo lud čovjek bespotrebno prekoračivati upotrebu i bacati u vjetar krvavo stečeni novac.Da država sebe uči i nauči kao što pokušava mene,sada ne bi bila i debelom minusu,već bi kao ja mirno spavala bez lipe duga i sa solidnom zalihom za budučnost. S time da su moji počeci krenuli od pola ha zemljice.Slažem se da kontrole ispravnosti proizvoda mora biti,kako za ljudsku tako i za životinjsku hranu,ali tu bi trebao biti početak i kraj uplitanja u osnove proizvodnje.Sve ostalo bi trebalo ostati na edukaciji.Iako se ne može sa sigurnošću reći da nas imaju baš čemu i naučiti.Navesti ću samo jedan primjer:svatko ko je gledao poljporivrednu emisiju u nedjelju mogao je primjetiti gospođu koja je govorila o suši.Između ostaloga je navela da zemlja nema dovoljne kapecitete za vodu,jer nema u njoj dosta organske tvari koja bi je vezala i zadržala u oraničnom sloju,pa brzo poslje kiše ode u dubinu ili ispari.E sada smo došli do pitanja zašto nema organske tvari.Jednostavno zato što je nekome palo na pamet da nije dosta ako jedna kravica dnevno daje desetak litara mlijeka,već mora 40.Pa se umjesto četiri u štalu stavila jedna,koja u svojim fiziološkim potrebama proizvede četiri puta manje gnoja,pa ja ne mogu organskim gnojem svoje oranice pognojiti svake drugu ili barem teću godinu,već nikako,jer su me prisilili da ih prodam,pa sada nema niti gnoja četiri kravice,niti čeriri teliča svake godine ,niti novaca od prodanog mljieka od kojega ja kravica koja mi je dala recimo npr. sto kuna pojela dvadeset,ima jedna kravica koja da jednog teliča,da mi sto kuna,ali mi osamdeset pojede.Eto tako mi država pomaže,tako me struka uči da gospodarim,sve u interesu da mi bude bolje i razno-raznim sukladnostima radi disbalans zbog kojeg se već opasno ljulja eu poljopolitika.Kao što je bilo navedeno,nećemo jedino plačati vodu koju dobijemo sa neba,a što su podzemne vode-odakle su došle.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
svima nam je jasno da se država pokušava domoći novca na razne načine,u europi to uspjelo pa mi polako to usvajamo,ljudi se malo bune na početku ali na kraju se sve zaboravi to je tako.kad su rekli zabraniti pušenje nama u kafićima bilo je da je to nemoguće zbog našeg mentaliteta itd,ali evo zabranili su,pa donedavno smo bacali smeće po šumama i kad su rekli daće nam dati kante i da moramo to plaćati bilo je ma da,ma tko će to plaćati pa bacim to u šumu,ali ne,plaćamo to i ne bacamo okolo,sad će doći na red klasiranje otpada,znači doslovce odvajanje omota od salame na jednu stranu,bio otpad na drugu itd,zvuči nemoguće ali naviknut ćemo se,sve dolazi kod nas tako će i ta naplata vode. ali ja mislim da to nije zbog zarade države,jer to su male svote novaca koliko god da bude,radi se o tome da ćemo mi za desetak godina a pogotovo ako se nastave ovakve suše,navodnjavati 1000posto više parcela i mislite da će svi gospodariti sa vodom onako kako treba,pa bacat će vodu na sve i svašta,a to su količine već,bit će problem i mogućnost manjka čak,pa treba to kontrolirati a to se može jedino sa nekom cijenom,da nas se natjera da trošimo samo onoliko koliko nam treba. da ne spominjem da tu istu vodu možemo već sada prodati jednom Dubaju i ostalima tamo za 200 dolara po kubiku,dakle treba čuvati i kontrolirati ono što imamo. mi smo bogati vodom pa smo imali problema sa sušom i praznim bunarima i jezerima ove i prošle godine,dakle nema toga baš u izobilju.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
svima nam je jasno da se država pokušava domoći novca na razne načine,u europi to uspjelo pa mi polako to usvajamo,ljudi se malo bune na početku ali na kraju se sve zaboravi to je tako.kad su rekli zabraniti pušenje nama u kafićima bilo je da je to nemoguće zbog našeg mentaliteta itd,ali evo zabranili su,pa donedavno smo bacali smeće po šumama i kad su rekli daće nam dati kante i da moramo to plaćati bilo je ma da,ma tko će to plaćati pa bacim to u šumu,ali ne,plaćamo to i ne bacamo okolo,sad će doći na red klasiranje otpada,znači doslovce odvajanje omota od salame na jednu stranu,bio otpad na drugu itd,zvuči nemoguće ali naviknut ćemo se,sve dolazi kod nas tako će i ta naplata vode. ali ja mislim da to nije zbog zarade države,jer to su male svote novaca koliko god da bude,radi se o tome da ćemo mi za desetak godina a pogotovo ako se nastave ovakve suše,navodnjavati 1000posto više parcela i mislite da će svi gospodariti sa vodom onako kako treba,pa bacat će vodu na sve i svašta,a to su količine već,bit će problem i mogućnost manjka čak,pa treba to kontrolirati a to se može jedino sa nekom cijenom,da nas se natjera da trošimo samo onoliko koliko nam treba. da ne spominjem da tu istu vodu možemo već sada prodati jednom Dubaju i ostalima tamo za 200 dolara po kubiku,dakle treba čuvati i kontrolirati ono što imamo. mi smo bogati vodom pa smo imali problema sa sušom i praznim bunarima i jezerima ove i prošle godine,dakle nema toga baš u izobilju.

E moj dane,sve si ti to lijepo naveo,samo smo svi zaboravili ono osnovno-nisu sve te mjere donesene zbog nekog višeg interesa,one su samo prateća dokumentacija interesa pojedinaca koji su u poziciji da se propisi i zakoni modificiraju prema njihovim željama i potrebama,a sve pod maskom jeftinijih finalnih proizvoda za svijetskog potrošača.Zašto je onda sada kanadski grah 16 kn,umjesto normalnih8 kao što je uvijek bio,a mjere su donesene upravo zato da bi i sada,kada našega nema bio 8 kn.Razvrstavanje otpada da,ali da mi se plati,barem tako da ne moram platiti odvoz,jer razvrsravanjem je nekome poklanjam gotovu sirovinu koju on proda i na tome zarađuje,a ja mu još i moram dati novce.Kao što si rekao,sve je moguče,pa se ja nadam da je moguče i da ljudi jednom počnu razmišljati ,a onda nam vjerojatno slijedi revolucija-ona stara,negdašnja,i francuska i Matija Gubec odjednom,ali to je već neka druga tema.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
svima nam je jasno da se država pokušava domoći novca na razne načine,u europi to uspjelo pa mi polako to usvajamo,ljudi se malo bune na početku ali na kraju se sve zaboravi to je tako.kad su rekli zabraniti pušenje nama u kafićima bilo je da je to nemoguće zbog našeg mentaliteta itd,ali evo zabranili su,pa donedavno smo bacali smeće po šumama i kad su rekli daće nam dati kante i da moramo to plaćati bilo je ma da,ma tko će to plaćati pa bacim to u šumu,ali ne,plaćamo to i ne bacamo okolo,sad će doći na red klasiranje otpada,znači doslovce odvajanje omota od salame na jednu stranu,bio otpad na drugu itd,zvuči nemoguće ali naviknut ćemo se,sve dolazi kod nas tako će i ta naplata vode. ali ja mislim da to nije zbog zarade države,jer to su male svote novaca koliko god da bude,radi se o tome da ćemo mi za desetak godina a pogotovo ako se nastave ovakve suše,navodnjavati 1000posto više parcela i mislite da će svi gospodariti sa vodom onako kako treba,pa bacat će vodu na sve i svašta,a to su količine već,bit će problem i mogućnost manjka čak,pa treba to kontrolirati a to se može jedino sa nekom cijenom,da nas se natjera da trošimo samo onoliko koliko nam treba. da ne spominjem da tu istu vodu možemo već sada prodati jednom Dubaju i ostalima tamo za 200 dolara po kubiku,dakle treba čuvati i kontrolirati ono što imamo. mi smo bogati vodom pa smo imali problema sa sušom i praznim bunarima i jezerima ove i prošle godine,dakle nema toga baš u izobilju.
Ja isto mislim da oni namjeravaju uvest naplatu vode čisto zbog svog profita, jer ta voda koju mi crpimo iz bušotina ionako odlazi u more, a ovako zalijemo šta imamo posađeno i opet se većina te vode podzemnim tokovima vrati u more, a biljke iskoriste samo manji dio, a i to normalno završi na stolu potrošača, šta bi i tribalo bit cilj svega i to stimulirat, nisam nikakav stručnjak, ali koliko znam mi te vode imamo stvarno puno u odnosu na većinu zemalja i šteta je ne iskoristit za poljoprivredu, jer bi mogli zdravo hranit sebe i izvozit, a ne ovako bit ovisni o uvoznoj robi upitne kvelitete na kojoj samo stranci (poljoprivrednici i shoping centri) imaju koristi, a s vrimenom u daljoj budućnosti, ako to monitoring na terenu pokaže potrebno, mogla bi se uvest neka kontrola potrošnje te vode i neka simbolična naplata. Mada ja ne znam kako se te podzemne vode mogu bolje i kvalitetnije iskoristit nego kroz poljoprivredu za ishranu stanovništva
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
bit će interesantno vidjeti na koji način će riješiti tehnički dio oko naplate, oćemo li to prijavit ofrlje, hoće li imati neku tablicu po jedinici površine, vodomjere ili štogod...
kaj se tiče vodomjera, za mene ih moraju rezervirati točno 12 komada, toliko parcela imam kod vode, a po 2-3 se znaju zalijevati istovremeno...
jedino kaj mi se čini da budemo morali mi i vodomjere financirat...:madmana:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,675
bit će interesantno vidjeti na koji način će riješiti tehnički dio oko naplate, oćemo li to prijavit ofrlje, hoće li imati neku tablicu po jedinici površine, vodomjere ili štogod...
kaj se tiče vodomjera, za mene ih moraju rezervirati točno 12 komada, toliko parcela imam kod vode, a po 2-3 se znaju zalijevati istovremeno...
jedino kaj mi se čini da budemo morali mi i vodomjere financirat...:madmana:

Za 100kn po kubiku...budu ti ih poklonili. Možda čak i niti onda.
I još budeš plaćal skuplju struju za crpljenje vode...nažalost :(
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
bit će interesantno vidjeti na koji način će riješiti tehnički dio oko naplate, oćemo li to prijavit ofrlje, hoće li imati neku tablicu po jedinici površine, vodomjere ili štogod...
kaj se tiče vodomjera, za mene ih moraju rezervirati točno 12 komada, toliko parcela imam kod vode, a po 2-3 se znaju zalijevati istovremeno...
jedino kaj mi se čini da budemo morali mi i vodomjere financirat...:madmana:

to ti je pod normalno ,kupili smo si i kučne vodomjere i satove za struju,plinomjere i potpisali da je njihovo.Tebi je bolje kupit još jednu međupumpu nego dvanest vodomjera pa razvlačit crijeva od nemila do nedraga :gitarist: a što se tiče naplate krenut če simbolično kao i kazanina (kotao za rakiju do 100 lit-100 kn preko 100 lit-200 kn) dok svi ne prijave a onda če bit pečačenja bunara :cry:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Za 100kn po kubiku...budu ti ih poklonili. Možda čak i niti onda.
I još budeš plaćal skuplju struju za crpljenje vode...nažalost :(

potaknut ovom izjavom imam osječaj da ova LIJEPA NAŠA nije baš svugdje isto lijepa ...
naime ovdje u mom kraju nisam čuo da su nekom poljoprivredniku išli na ruku sa recimo trotarifnim broilom pa kad se uključi zelena lampica struja malte ne đaba dok sam u istri to vidio čak se desi u danu da ima viška struje u mreži i tada zalijeva, jest da je to sam financirao al mu se isplatilo .Tako me i ne čudi ova rasprava između kolege Darijusa i ostalih, da je on "možda "u virovitici radio bi kao i Dane ili obratno ,svako se snalazi kako zna i umije i dok ide naprijed a pogotovo sada ak je na nuli na konju smo :partyman:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
bit će interesantno vidjeti na koji način će riješiti tehnički dio oko naplate, oćemo li to prijavit ofrlje, hoće li imati neku tablicu po jedinici površine, vodomjere ili štogod...
kaj se tiče vodomjera, za mene ih moraju rezervirati točno 12 komada, toliko parcela imam kod vode, a po 2-3 se znaju zalijevati istovremeno...
jedino kaj mi se čini da budemo morali mi i vodomjere financirat...:madmana:

Zakon je na snazi od 2009.godine, treba se samo javiti u Hrvatske vode u njihov Vodogospodarski odjel za slivove u ispostavu u kojoj pripadate (površine, bunari ili rijeke). Oni rješenja za naplatu imaju, samo se nitko ne prijavljuje pa neznamo koja su ta riješenja.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Momci, ja sam danas malo telefonirao, čisto iz znatiželje.

Stvar je za sada ovakva: U zakonu stoji da se treba uvesti naknada za korištenje vode, no nitko još nije definirao kako i koliko. Po onome što sam shvatio, za sada, obavezno se mora vaditi vodopravna dozvola, u mome slučaju to je čak u Varaždinu. Koliko sam shvatio, koncesija bi se trebala ishodovati za površine veće od 5 hektara. Dakle za površine do 5 ha ide vodopravna dozvola. Ono što nisam shvatio jest cijena samog korištenja. Uglavnom paušalno 500 kn po hektaru, ali nisam skužio ide li to uz ovu vodopravnu dozvolu ili na koncesiju. Za vodomjer nisam dobio informaciju, nije bilo gospodina kompetentnog za tu informaciju.
Budem još probao nešto iščeprkati pa javim
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
čitam , slušam ,plačem pa čitam pa tako u krug

sve će oni napraviti samo da dodju do novca za svoje plaće,svoje fotelje
a ljudi koji rade , savijaju grbaču svaki dan za njih ih je najmanje briga
pa ko je došao da pita kako da vam pomognemo,da vam bude lakše ,bolje ,
ne nego se samo govori o tome da morate to , morate ono, u EU je tako i tako

samo pravila propisi zakoni
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
čitam , slušam ,plačem pa čitam pa tako u krug

sve će oni napraviti samo da dodju do novca za svoje plaće,svoje fotelje
a ljudi koji rade , savijaju grbaču svaki dan za njih ih je najmanje briga
pa ko je došao da pita kako da vam pomognemo,da vam bude lakše ,bolje ,
ne nego se samo govori o tome da morate to , morate ono, u EU je tako i tako

samo pravila propisi zakoni

Za sve je EU glavni alibi !!!
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
E šta nam ono ZA napravi a šta nas još čeka,naši foteljaši još nisu sve prepisali,a naravno prepisuju ono naj-gore da bi mi išli čim više dole ,čitam u globusu kako nemože čovjek imati neotuđivo pravo na vodu kao na zrak pa naravno kad još nisu smislili kak da nam zrak naplate a i to če uskoro :idea:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
mda...to što je cabage danas otkrio ja znam već godinama...
bio sam i ja u hrvatskim vodama, međutim oni nisu mogli otkriti tko bi od njihovih službi i službenika trebal izdat tu vodopravnu dozvolu (5 ha za zahvaćanje vode iz javnih vodotoka ili 1 ha za zahvaćanje vode iz bušotine)...
isprika im je bila : To još nitko dosad nije tražio pa neznamo postupak.

Petulla, kaj je prije bilo, kokoš ili jajce?
jer ovo s dozvolama je vrlo slično, vrtnja u krug i teraj dalje po starom...
kad se smisle, budu nas našli vrlo lako, čak su pred par godina i išli po selu i popisivali pumpe (šternje) za vodu koje su stare i po sto godina...

A ja ću uvijek postaviti i pitanje obrane od poplave, jer kad god se žabe popišaju malo jače na Risnjaku ja imam Kupu na dvorištu, jel bi i tu vodu moral platit?
A što je s svom onom vodom koju vraćam u javne vodotoke, VLASTITOM kanalskom mrežom, imam li pravo i ja postaviti vodomjer, pa da prebijamo onda sve skupa?
Paušal po hektaru? jako pametno riješenje, možeš navodnjavat svaki dan a nemoraš niti jedne minute ako je dobra godina...po tom su osiguranje i navodnjavanje ista kategorija...
Blindiranje bušotina? :rolfer::rolfer::rolfer:
pa kod mene je slučaj da ako danas blindiraš jednu, ja sutra imam već tri nove...voda je na tri metra, netreba ni kopat niš samo stisnem colu s vladimircem u zemlju i to je to...
evo sad kad se snijeg topio, imao sam izvor iz bušotine jer nisam zabrtvio prostor između vanjske cijevi i cijevi koja vuče vodu (tubinga i casinga terminom pravih drillera)...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Kad su išle subvencije za trajne nasade i kapitalna moglo se dobit i za bunar samo je trebalo ishodovat od Hr.voda papir naravno da je malo tko išo po papir več vlastitim sredstvima izbušio ili zabio sondu,bar mi koima je voda blizu .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gec išao sam ja. Nisam dobio kaptialna ulaganja jer mi nisu mogli izdati dozvolu. Tada je to bilo jako jednostavno. Bio je jedan papir. Kod mene je problem bio da su HV rekle da nije njihova nadležnost jer je vodocrpilišna zona od Vodovoda Osijek, onda je Vodovod Osijek rekao da nisu vlasnici zone nego HV i tako dvije godine :) A sad me slušajte iz prve ruke! Kako ćete danas dobiti dozovlu? Otići će te u HV za vaše mjesto, to je u Osijeku u Splavarskoj ulici (uz samu Dravu) potražiti kompententnu osobu i čuti slijedeće, to je prije par godina bilo jednostavno no sada bla bla morate bla bla kontaktirati ove tvrtke. Zašto? One vam rade leaborate i projekte za zdence, da da forumaši morate otići u projektni biro da vam uzmu mjeru. Ha ha a za cijene ćete se zavrtiti tri puta oko svoje osi. Kad vam ti uzmu mjeru i naprave elaborat, morate neći tvrtku koja će po projektu napraviti tu bušotinu. Naravno nemojte doći kao šonje i reći ja bi bunar projektantu. Oni razgovaraju o arteškim zdencima sa nekim litrama u sekundi! Oni vam nabave karte teritorija i vide za vaše uvjete koliko duboko i koliko široko trebaju bušiti itd. To je jedini legalni i pravi put!!! Sve mimo ovoga je mimo legalnosti. No kako je to mogao i Cabage telefonom otkiriti nije interesantno, mene uvijek zanima nešto između mimo okolo :) I slučajno sam saznao da ima ovo ono nešto ;) No zato sam je pjehio poprilično :)

Savjet!
Najbrži put vam je od glave. Nazovite onog shamana iz EU palamenta koji je zadužen za vode i recite da bi ga ugostili u šatoru i ponudili bunikama, dok Vam izvadi neke papirćiće iz HV. Na taj način dozvole dobivene za tri dana!!! :) Gdje je Europa a gdje smo mi ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh