• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
sad sam gledao na you tube kako neki tip spaja crijevo kap na kap direktno na vodovodnu mrežu uz pomoč nekakvog ventila za smanjivanje tlaka sa 8 na 0.7 bara,dali ima netko takvih iskustava i koliko može biti maksimalno dugačko crijevo kap na kap po jednom izvodu sa tim regulatorom tlaka na 0.7,a da je spojeno na vodovod

ja već nekoliko godina spajam 200m crijeva,razmak rupica 10cm direkt na šlauf iz pipe na 4 bara,i crijevo trpi bez problema i to jedno te isto 3,ili 4godine staro!:(y):

Otkrio sam to sasvim slučajno:(happy):
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
ja već nekoliko godina spajam 200m crijeva,razmak rupica 10cm direkt na šlauf iz pipe na 4 bara,i crijevo trpi bez problema i to jedno te isto 3,ili 4godine staro!:(y):

Otkrio sam to sasvim slučajno:(happy):

znači bez ovoga ventila što smanjuje tlak u cijevima kap na kap na 0.7 bara ,direkt na vodovodnu mrežu ili ,a metara koliko želiš kažeš
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
znači bez ovoga ventila što smanjuje tlak u cijevima kap na kap na 0.7 bara ,direkt na vodovodnu mrežu ili ,a metara koliko želiš kažeš

ne koliko želiš nego koliko možeš,ali to Kontam točnije zna,uglavnom malo je to vode da napuniš crijeva,prije će ti iskapati nego što češ ih napuniti,ako imaš malo metara onda ide.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
"Šlauf" iz pipe 1/2" na sat vremena progura cca 600 litara, 3/4" cca 1 m3. To je na cca do 3 bara. Na tlakovima koje oni spominju moguće je i više. Utrošak vode treba biti proporcionalan izvoru vode. Problem kod puno bara je da pojedini dripovi puštaju čak i duplo više vode a drugi više šušte i nemaju dosta vode. Nisu mi grafovi sada tu da vidim koliko bi točno bio protok kroz zadan promjer "šlaufa" uz mjenjanje pritiska.

Recimo uzmete t-tape sa utroškom 500 litara na 100 m i drip na svakih 10 cm. To je vrijednost za 0,5 bara.
Da imate sve idealno "šlauf" 1/2" bi mogao imati red 120 m pri pola bara. No ako dignete vrijednost tlaka na 1 bar, dripovi puštaju 1m3 na 100 m, e sad već nastaje problem metara dripa. Utrošak vode se potroši na 60 m a ostatk je šuštanje, slinjenje i tako... Nije baš dobro imati puno bara u sistemu koji nije predviđen za to.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
a,gle na mojih 200 metara bez obzira na pritisak,makar i original 4bara iz pipe,opet se osjeti duljina dripa-ako hoću da i zadnja biljka bude dobro zalijana,kod prve je već toliko mokro da dva dana nesmiješ blizu stat

ja to koristim da mogu dobro zalijati u kratkom vremenu,a i dokazao sam dvije stvari:

1.da samo crijevo za natapanje može izdržati pritisak i do 4 bara bez problema

2.da nema teorije da prva i zadnja biljka budu jednako zalijane jer ako prvu natopiš taman,zadnjoj će biti premalo i ako zadnjoj daš dosta,kod prve će biti močvara,osim ako kojim slučajem postoji mogućnost da se dovede voda s oba kraja crijeva

i još nekaj: što je pritisak manji,to će razlika biti veća

to je onak,laički,nisam otkrio Ameriku,jer ti to i zdrava logika govori,ja sam samo dokazao

tablice i teoriju,priznajem nisam ni gledao,jer taj sustav premalo koristim da bi se zamarao,ali iznio sam svoje malo iskustvo,pa ako sam kome pomogao bit će mi drago
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kakve god proračune radili,sistem KPK ravnomjerne rezultate kapanja daje pod normalnim pritiskom cijevi na najviše sto metara duljine redova.I to pod uvjetom da je parcela iste,ili barem približno iste visine i na početku i na kraju.Tako kaže proizvođač.Što ne znači da se neće natapati i na večim ili manjim duljinama parcela.Ali će natopljenost biti neujednačena.Zato ja imam na parceli duljine sto pedeset metara cijev za vodu na sredini parcele.I glavni vod.Pol hektara,i naravno,sve se odjednom zalijeva,u dva smjera,na traktorsku pumpu.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
mene zanima znači da direkt iz vodovodne mreže sa ventilom koji smanjuje tlak u cijevi na 0,7 bara,koliko mogu maksimalno duljine staviti cijevi kpk,ili nekakvi kružni dotok vode da izmislim
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...da nema teorije da prva i zadnja biljka budu jednako zalijane jer ako prvu natopiš taman,zadnjoj će biti premalo i ako zadnjoj daš dosta,kod prve će biti močvara,osim ako kojim slučajem postoji mogućnost da se dovede voda s oba kraja crijeva

Evo kada govorimo o max. dužni cijevi sa kapaljkama. Više od dužine, bitan je broj kapaljki (jer je na kapaljci najveći gubitak tlaka).
Ovo su manje-više univerzalne vrijednosti, iako bi za svaki tip cijevi proizvođač trebao dati graf ujednačenosti.
Pri dolje navedenim vrijednostima ujednačenost natapanja je negdje oko 80-85%, što je tehnički prihvatljivo.



Iz tablice se vidi da se povećanjem kapaciteta kapaljke, za cijev istog promjera, značajno smanjuje broj kapaljki (a time i dužina crijeva).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da vam prevedem ovaj post od doktura fi16 je "šlauf" 1/2" a fi20 je 3/4". Dakle po dokturovoj tablici 3/4" može potrošiti 900, 920 i 960 lit/sat, manji "šlauf" 400 400 480, mada je meni praksa pokazala ipak više od ovih 400, mada ima raznih "šlaufa" od 1/2 ;)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da vam prevedem ovaj post od doktura fi16 je "šlauf" 1/2" a fi20 je 3/4". Dakle po dokturovoj tablici 3/4" može potrošiti 900, 920 i 960 lit/sat, manji "šlauf" 400 400 480, mada je meni praksa pokazala ipak više od ovih 400, mada ima raznih "šlaufa" od 1/2 ;)

Ali ima i raznih tlakova u vodovodu najzanimljiviji je onaj kod nas normalno kada je najveća potrošnja vode od 0.7 bara,koliki je tu protok? ne može ni napuniti cijev od1/2" a gdje navodnjavati.
Samo da ima speedtest za vodovodnu mrežu kao i za internet,ali nažalost HAKOM vrijedi samo za telekomunikacije ali ne i za vodovod.
Šalim se blago rečeno tko ima kupatilo na katu nema tuširanja,vešmašine idr. i nitko nije kriv bitno da naplačuju oko11kn po m3,a navodnjavanje zaboravi.
Primjer bazen od 7m3 sam punio 10 sati sa šlaufom od 1/2" s tim da ništa drugo nesmijem otvoriti da curi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dobro si ga i napunio ;) Preko 600 litara na sat ;)

Da ali je to bilo od 3 ujutro do 1 popodne,sada kada vidim za koliko tomosica napuni atomizer ne stignem se ni okrenuti,a kamoli dozirati sredstva u toku punjena,nemoguća misija.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh sad ga pretjera, tomosica ima unutarnji fi50 kroz to može šibati i do 400 litara u minuti, ne na sat ;)
 

baneboss75

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
12
Ako sam dobro procitao sve postove,a mislim da jesam,meni za navodnjavanje 500 biljki u plasteniku (koji je u dvoristu) moze odraditi voda iz vodovoda,s tim sto bih ja ubacio jedno plasticno bure od 200 litara sa plovkom od vodokotlica da se ne prepunjava a bure bih podigao na 1-1,5 m visine.Bure bi mi koristilo samo za miksovanje prihrane i eventualno dodavanje zastite biljkama.Znaci 7 redova-7 traka duzine 29 metara.Prvi put u zivotu pocinjem sa radom u plasteniku bez ikakvih iskustava osim teorije,tako da,nemojte sta zameriti ako bude jos nekih pitanja.Pozdrav svima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vodovodna voda ne služi za navodnjavanje!! Prvo ima puno klora, drugo abnormalno je skupa, treće u vrijeme kad ti je najpotrebnija mugu biti redukcije vode, četvrto vodovodna voda ima puno fluora on je otrov. Ne želiš jesti te proizvode. Poz
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Vodovodna voda ne služi za navodnjavanje!! Prvo ima puno klora, drugo abnormalno je skupa, treće u vrijeme kad ti je najpotrebnija mugu biti redukcije vode, četvrto vodovodna voda ima puno flora on je otrov. Ne želiš jesti te proizvode. Poz

a šta onda kad piješ tu vodu? a klor i tako izlapi u nekoj cisternoj.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vodovodna voda ne služi za navodnjavanje!! Prvo ima puno klora, drugo abnormalno je skupa, treće u vrijeme kad ti je najpotrebnija mugu biti redukcije vode, četvrto vodovodna voda ima puno flora on je otrov. Ne želiš jesti te proizvode. Poz
Misliš, ne želiš piti takvu vodu.... :icon_mrgreen:
 

baneboss75

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
12
Hm,sta raditi? Koliko treba hloru da ispari?Jedino da kupim cistrenu od cca 3000 litara da bih mogao opsluziti 500 biljki u jednom zalivanju :( Imam reku pored kuce,imam i tomosov motoric,ali imam i uspon i visinsku razliku od 7-8 metara.Da li bi taj motor mogao da to savlada?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vodovodna voda ne služi za navodnjavanje!! Prvo ima puno klora, drugo abnormalno je skupa, treće u vrijeme kad ti je najpotrebnija mugu biti redukcije vode, četvrto vodovodna voda ima puno flora on je otrov. Ne želiš jesti te proizvode. ]Poz[/QUOTE]




A baš sam se pitao kad će:cool2:. Već dugo nisi ništa izvalio pa je red. A reci mi koju vodu ti piješ i na kojoj vodi tvoja gospođa kuha ručak itd.:mad::
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Eh sad ga pretjera, tomosica ima unutarnji fi50 kroz to može šibati i do 400 litara u minuti, ne na sat ;)

Pa to ti i govorim da za minutu ne mogu dozirati sredstva u atomizer moram stati na pola punjenja i dozirati sredstva.
A koliko treba vodovodu napuniti bazen iz mreže to je stvarno sramota,naravno u ljetno doba.:eek::
 

Najnoviji postovi

Na vrh