• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja mislim da je to problem koji bi NASA trebala riješavat jer redukcija sa dva cola na tri četvrti je ipak tehnologija koja zahtijeva njihovo znanje. :icon_mrgreen:

:eek::(clap)::biggrin::(punch)::icon_hang::icon_pidu:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Taj navoj je fi60? Staviš teflon trake na njega, ugriješ alaktan fi 63 i nabiješ ga. Na fi 63 imaš redukcija i spojnica kako ti srce želi. Jeftinije nemre :)
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Fala na odgovorima. Srecom trenutno kisa lije ko iz kabla pa nemam zurbe da to napravim :)

@denisv
nemam 60mm cep pa zato je to problem. I nije 2 cola nego je 60mm.
A ti umjesto da se sprdavaš iz ljudi mogo si nešto konstruktivnog napisati. :icon_toilet:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E moj denis opet si nešto zasro, pa zašto to stalno radiš. Umjesto da kažeš da se ode kod tokara i ima sve gotovo za pola sata ti ovdje raspredaš markove konake. I ono šta bi bilo kad bi bilo. Ti ljude šalješ na mjesec pa znaš da nemogu traktorima tamo. Ajd popravi to malo.
Pozdrav tebi ?enis.:(giggle):
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Imam jedno pitanje, pa molim za pomoć. Imam pumpu koja mi daje protok od 2,5m3/h uz nešto manje od 2bara a na nju bi spojia jednogodišnja crijeva kpk kojima je radni tlak oko 0,7bara, pa mi treba regulator pritiska, al mi nije jasno ako ga stavim na glavni vod oće li mi sa smanjenim pritiskom (sa 2 na 0,7bara) biti i manji protok (a potreban mi je maximalni) il da regulatore stavljam u laterale, a onda bi ih išlo više:icon_scratch:
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Imam jedno pitanje, pa molim za pomoć. Imam pumpu koja mi daje protok od 2,5m3/h uz nešto manje od 2bara a na nju bi spojia jednogodišnja crijeva kpk kojima je radni tlak oko 0,7bara, pa mi treba regulator pritiska, al mi nije jasno ako ga stavim na glavni vod oće li mi sa smanjenim pritiskom (sa 2 na 0,7bara) biti i manji protok (a potreban mi je maximalni) il da regulatore stavljam u laterale, a onda bi ih išlo više:icon_scratch:

Sad bi samo trebal pogledati kaj piše na regulatoru, znači koliko litara može propustiti kroz sebe kod delta p 1,4 bara uz tlak na ullazu od 2 bara i presjeke crijeva koje imaš.

Ako ga več imaš prikopčaj pa budeš vidio.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Imam jedno pitanje, pa molim za pomoć. Imam pumpu koja mi daje protok od 2,5m3/h uz nešto manje od 2bara a na nju bi spojia jednogodišnja crijeva kpk kojima je radni tlak oko 0,7bara, pa mi treba regulator pritiska, al mi nije jasno ako ga stavim na glavni vod oće li mi sa smanjenim pritiskom (sa 2 na 0,7bara) biti i manji protok (a potreban mi je maximalni) il da regulatore stavljam u laterale, a onda bi ih išlo više:icon_scratch:
Friki,
Naravno da pada protok sa tlakom kod reduktora (na taj način reduktori i rade); a koliko točno, vidi za reduktor koji ćeš kupiti.
Međutim, tu ima jedan drugi moment, na koji nisi pazio.
Izlazni tlak na pumpi, ne znači da je i u cijelom sustavu takav tlak. Na ulazu u sustav kapanja tlak će biti 2 bara, ali to ne znači da će i na zadnjoj kapaljci u sustavu biti 2 bara (svaka kapaljka predstavlja gubitak tlaka, te nakon X kapaljki tlak je 0).
:icon_axe:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Friki,
Naravno da pada protok sa tlakom kod reduktora (na taj način reduktori i rade); a koliko točno, vidi za reduktor koji ćeš kupiti.
Međutim, tu ima jedan drugi moment, na koji nisi pazio.
Izlazni tlak na pumpi, ne znači da je i u cijelom sustavu takav tlak. Na ulazu u sustav kapanja tlak će biti 2 bara, ali to ne znači da će i na zadnjoj kapaljci u sustavu biti 2 bara (svaka kapaljka predstavlja gubitak tlaka, te nakon X kapaljki tlak je 0).
:icon_axe:

Triba li mi onda uopće reduktor? Konkretno, to mi je za grah mahunar i mislija sam ić sa kapaljkama od 0,3l svakih 20cm, znaći 1,5l/m, laterale su mi duge 60m (znaću po laterali 90l/h). a stavija bi ih 27 na svaki vetil, tako da bi utošak vode bija po ventilu cca 2430l/h a to je približno jednako kapacitetu pumpe. Po prospektu za to crijevo max duljina laterale je 380m, pa bi možda moga 7 redova spojit sa jednom lateralom, tako da bi ih u tom slučaju ima samo 4 po svakom elektromagnetskom ventilu, al onda ne znam bi li bila velika razlika u kapanju na početku i kraju tako duge laterale:icon_scratch:
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Triba li mi onda uopće reduktor? Konkretno, to mi je za grah mahunar i mislija sam ić sa kapaljkama od 0,3l svakih 20cm, znaći 1,5l/m, laterale su mi duge 60m (znaću po laterali 90l/h). a stavija bi ih 27 na svaki vetil, tako da bi utošak vode bija po ventilu cca 2430l/h a to je približno jednako kapacitetu pumpe. Po prospektu za to crijevo max duljina laterale je 380m, pa bi možda moga 7 redova spojit sa jednom lateralom, tako da bi ih u tom slučaju ima samo 4 po svakom elektromagnetskom ventilu, al onda ne znam bi li bila velika razlika u kapanju na početku i kraju tako duge laterale:icon_scratch:

Lijepo to spoji bez reduktora, stavi kantu ispod kapaljke (koje očeš, ali moraš prvu i zadnju) i nakon pola sata vidi koliko je u kanti.
Ja ispod graha imam "Rain bird" crijeva direkt na hidroforu, dužina 25 metara kapaljka na 30 centi 9 redova i to šljaka,
Sad sa ovim od 0,7 bara se nisam susretal ali prema kapacitetu pumpe, potrošnji koju si napisal i mogučnostima koje imaš ništa ne košta probati za prvi put bez reduktora.
Uostalom takve male nadtlakove možeš štopati i sa jednom kugl ventilom ,ako je pumpa-potrošnja tak kak si napisal.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kroz cijevi se ionako zgrije, zar ne?
Znaci najveca briga je temperatura vode, a isparavanje (zbog bolesti)?

@ Ranko: koliko se sjecam ti imas nasad kruske i crijeva na zici. Na koju udaljenost si stavljao kopce?
Ja sam na metar ali mi crijeva nisu ravna, razmisljam da ih malo nategnem na kraju reda (sa nekom lastikom jakom ili spanerom za auto), pola metra ili metar i skroz bi bila ravna. Kako si ti to rijesio?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kroz cijevi se ionako zgrije, zar ne?
Znaci najveca briga je temperatura vode, a isparavanje (zbog bolesti)?

@ Ranko: koliko se sjecam ti imas nasad kruske i crijeva na zici. Na koju udaljenost si stavljao kopce?
Ja sam na metar ali mi crijeva nisu ravna, razmisljam da ih malo nategnem na kraju reda (sa nekom lastikom jakom ili spanerom za auto), pola metra ili metar i skroz bi bila ravna. Kako si ti to rijesio?

Pa sad neznam da li se i kolioko zgrije voda u crijevima
Sto se tice isparavanja mislim da je to premalo vode za bilo kakav uticaj na bolesti.

Crijeva smo isto vezali na metar i neka jesu neka nisu otegnuta, naj lakse rijesenje je da na kraju reda zategnes crijevo i zadnju kopcu zakacis na crijvo kod kapaljke i za kraj zice tako da se nemoze vratiti, nema veze ako su crijeva malo otegnuta to nicemu neskodi.
Sa zatezanjem crijeva netreba pretjerivati jer se onda mogu otkopcavati na spojevima, kao sto se meni desilo u staroj krusci, previse sam zategao crijeva i na sredini gdje su bili ublazivaci se otkopcala pa sam onda morao dodati komad crijeva na tom mjestu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Triba li mi onda uopće reduktor? Konkretno, to mi je za grah mahunar i mislija sam ić sa kapaljkama od 0,3l svakih 20cm, znaći 1,5l/m, laterale su mi duge 60m (znaću po laterali 90l/h). a stavija bi ih 27 na svaki vetil, tako da bi utošak vode bija po ventilu cca 2430l/h a to je približno jednako kapacitetu pumpe. Po prospektu za to crijevo max duljina laterale je 380m, pa bi možda moga 7 redova spojit sa jednom lateralom, tako da bi ih u tom slučaju ima samo 4 po svakom elektromagnetskom ventilu, al onda ne znam bi li bila velika razlika u kapanju na početku i kraju tako duge laterale:icon_scratch:
Nešto ti tu mješaš friki; reci koliko redova graha imaš, i koje dužine (gore si napisao da je laterala 60 m; vjerovatno je to dužina reda)?
:(:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Nešto ti tu mješaš friki; reci koliko redova graha imaš, i koje dužine (gore si napisao da je laterala 60 m; vjerovatno je to dužina reda)?
:(:
ma grah još nije ni posađen, red će bit dug 60m, a tribalo bi bit oko 110 redi, a to bi tribalo ić na 3 ili 4 ventila tako da bi se odjednom zalivalo 27 ili 36 redi. U prvom slučaju, 27x60=1620x1,5l/m=2430l/h, a to mi je ujedno i kapacitet pumpe, al me strah da bi pritisak bio prevelik za ta crijeva, a u drugom slučaju 36x60=2160x1,5l/m=3240l/h, a to je 30tak% veće nego kapacitet pumpe, pa ne znam oće li mi sve kapaljke imat vode??
 

Najnoviji postovi

Na vrh