• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ja nisam nikakav stručnjak a radim ovako-cijevi 6 mila,na 10 cm rupe,plastenik 70 m dug,deset širok-13 redi jedan,14 redi drugi,ovaj kraći,50 metara,isto 14 redova.U šahtu hidro ,moram pitati muža kakva,jer ipak sam ja bedasto žensko,palim na sklopku,voda teče,niti mjerim niti kontroliram pritisak u cijevima niti me tangira.Sve ok.I jedan i drugi.Već dvanaestu godinu.Svaki se zaljeva posebno.Na oba odjednom je pritisak preslab,ali bi moglo,ali onda treba duplo vremena,pa dođe na isto.E,u trećem,kračem,na 50 m su problemi.Tu je pritisak na kraju cijevi prevelik i baca previše vode.Baš sam danas rekla mužu da ćemo druge godine staviti na kraju spojnice tako da na glavnom vodu imamo 7 izlaza,a zaljevalo se bude 14 redova.To bi trebalo ublažiti problem na najjednostavniji način.Mada ne i sasvim ukloniti.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Imam problem ,pa ako može koji savjet ili preporuka.
Na polju navodnjavam pomoču sistema KPK,a vodu uzimam direkt iz Drave.Pošto u toj vodi ima dosta pijeska,nakon nekog vremena se počnu štopati rupice i zna se desiti da par metara uopće ne kapa voda.Snalazim se svakako i isprobao sam svakakva crijeva.
Dovod vode je kroz glavnu cijev 110 i onda na 4 mjesta izlaze cijevi 63.Protok je jako velik tako da odjednom zalijeva kroz 24 000m cijevi KPK.Ako svaka po metru da 5lit/h to bi bilo 120 000lit/h odnosno 2 000lit/min. Zanima me gdje nabaviti filtere za pijesak sa takvim protokom ili još bolje večim.Moglo bi i sa manjim protokom da se stave na svaki izlaz.
Ako netko zna više o takvim filterima ili ih je koristio,molim za pomoč.
Hvala.:drink:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
To nije filter, to je postrojenje ;) Šala malo. A za što se ne šalim, mislim da tije protok daleko manji od tih 120m3, zato jer 4 x 63 mm ne može toliko izbaciti. Jedino baš da nemaš tlak oko 11 bara, ali bi onda imao drugih problema :) Koliko je to cca 4ha odjednom? Pitam jer ja imam 120m3 potrošnju na sat i 15 m3 u sprinklerima, navodnjavam danima i skroz u krug :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Imam problem ,pa ako može koji savjet ili preporuka.
Na polju navodnjavam pomoču sistema KPK,a vodu uzimam direkt iz Drave.Pošto u toj vodi ima dosta pijeska....
Treba ti mrežasti filter, i riješena stvar. (javim na PM za filter), jedino moraš računati na redovito ispiranje (kontra tokom), jer se filter brzo začepi zrncima pijeska.
Udariš mu "kontra" tok, ispereš pijesak, i ponovo koristiš filter dalje.
:wink:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ideš koliki je to filter za fi 110? Vidio sam za 3" imaš što držati u ruci, pola metra visine, koliki je ovaj?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Malo sam prosurfao i našao da bi trebao hidrociklonski filter za odvajanje pijeska,ali nigdje nisam našao cijene.Kod nas baš i nema puno prodavača takvih filtera.Ako netko nešto zna neka javi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Malo sam prosurfao i našao da bi trebao hidrociklonski filter za odvajanje pijeska,ali nigdje nisam našao cijene.Kod nas baš i nema puno prodavača takvih filtera.Ako netko nešto zna neka javi.

Ako češ po PS ovo ti treba:


Hidrocikonski filter - pa onda mrežasti (ovo sa fertirigatorom je opcija). Ali bez mrežastog neće ići.
Zašto?
Jer je efikasnost hidrocikonskog filtera oko 80-90%, i onaj pijesak koji prođe, mora se eliminirati na mrežastom filteru.

Hidrocikon od 3" ima protok oko 50 m3/sat dok od 4" ima oko 80 m3/sat.Možda negdje ima i od 5" ali i ja nisam vidio.
:icon_e_wink:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:icon_cool::icon_cool:
phototray.co.uk
[/URL][/IMG]
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Ako češ po PS ovo ti treba:


Hidrocikonski filter - pa onda mrežasti (ovo sa fertirigatorom je opcija). Ali bez mrežastog neće ići.
Zašto?
Jer je efikasnost hidrocikonskog filtera oko 80-90%, i onaj pijesak koji prođe, mora se eliminirati na mrežastom filteru.

Hidrocikon od 3" ima protok oko 50 m3/sat dok od 4" ima oko 80 m3/sat.Možda negdje ima i od 5" ali i ja nisam vidio.
:icon_e_wink:

E,upravo to doktore bi mi trebalo.Sad samo trebam potražiti gdje je najjeftinije i pripremiti za iduću sezonu.(opet novi trošak,nikad na zelenu granu)
Inaće,koje cijevi KPK smatrate najbolje,da se najmanje štopaju i da trpe najači pritisak?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
E,upravo to doktore bi mi trebalo.Sad samo trebam potražiti gdje je najjeftinije
Nadam se da cijena neće biti jedini odlučujući faktor. Jer si sam naveo podatak da imaš 24.000 m cijevi za kapanje, znači da je to ipak malo ozbiljnija proizvodnja, i ako će se slagat sustav za filtiranje, onda treba prije svega složiti pravi (čitaj: učinkovit) sustav. Što vrijedi 10% niža cijena, ako će sustav činiti stalno problema (slabo taloženje, štopanje filtera i ostalo). :icon_idea:
i pripremiti za iduću sezonu.(opet novi trošak,nikad na zelenu granu)
Ova karaktristika o "zelenoj grani" je osnovno obilježje poljoprivrede u HRV; puno truda, puno rada, puno ulaganja... a na kraju nisi siguran da li češ uopće biti u plusu:(envy):
Inaće,koje cijevi KPK smatrate najbolje,da se najmanje štopaju i da trpe najači pritisak?
U načelu nema velikih razlika; trpe tlak koji je deklariran (i u tim granicama će uvijek biti dobre; problem je kada tlak ide preko toga), a što se tiče štopanja, situacija je malo šarenije; ovisno o tome kako je konstruirana kapaljka u cijevi (jednostruki- do četvorstruki kanalići, razmak između kanalića, završetak kapaljke i sl., cijeli niz sitnih detalja, koji na kraju čine razliku).
Evo, ove godine sam uzimao crijeva Agrodrip (distributre Sjeme Split) i zadovoljan sam (istina, ispregovarao sam dobru cijenu, pa je zadovoljstvo time veće).
:icon_eyes:
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
@ Zeljac: Nisam neki strucnjak ali kakve kapaljke imas tj. na kojem tlaku radu, obicno idu od 0.7 bara?

Koje su kapaljke ne znam, posudio sam kolut od susjeda i postavio, na kolutu ništa ne piše (odljepila se naljepnica). Kod njega, a i kod mene koliko sam vidio rade bez problema (kapaju) ali moram izmjeriti koliko nakapaju po satu, vjerojatno će im trebati više vremena zbog malog tlaka. Ja za sada zadovoljan.
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
moze pitanje,dali bi funkcioniralo kap na kap ispod folije sa prirodnim padom vode iz neke posude bez pumpe
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
moze pitanje,dali bi funkcioniralo kap na kap ispod folije sa prirodnim padom vode iz neke posude bez pumpe

Mislim da može pod uvjetom da imaš pritisak 0,5 - 1 bar
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
moze pitanje,dali bi funkcioniralo kap na kap ispod folije sa prirodnim padom vode iz neke posude bez pumpe

Po mom trenutnom iskustvu može bar na ove cijevi koje ja koristim (a koje su ne znam). Meni je posuda 350 lit (plastična kaca) 50 cm iznad cijevi i sve iscuri.
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Po mom trenutnom iskustvu može bar na ove cijevi koje ja koristim (a koje su ne znam). Meni je posuda 350 lit (plastična kaca) 50 cm iznad cijevi i sve iscuri.

a koju povrsinu zalijevas
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ma kako nebi moglo, ja sve zalijevam slobodnim padom( cisterna, kace...) Npr. zalijevam 4 reda paprike od 60m svaki. Lagani pad prema dolje (jedva vidljiv), kaca od 600 L na postolju visine 1,2m, cijev od pola cola prikopčana na kacu i ona se uključuje na račvu i zalijevam odjednom 2 reda.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
a koju povrsinu zalijevas

nije ništa veliko - vrt
iz kace ide cijev od cola i sa nje ide 15 linija po 20 metara, znači sveukupno 300 m crijeva kap na kap, kapaljke na 15 cm
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
nije ništa veliko - vrt
iz kace ide cijev od cola i sa nje ide 15 linija po 20 metara, znači sveukupno 300 m crijeva kap na kap, kapaljke na 15 cm

samo digni kacu cca 1 metar i piči :icon_kidra:
 
A

alpine1

Guest
Dragi poljoprivrednici,

Novi sam na forumu i na početku svoje poljoprivredne karijere. Trebalo bi mi malo pomoći. Mi može netko preporučiti neku firmu za navodnjavanje. U pitanju su 2 parcele sa 1600 voćaka. Došle bi u obzir firme u Istri i na potezu do Zagreba.
Najlijepše vam se svima zahvaljujem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh